Ν' Ψαλμός - Ήχος Πλάγιος Α' & Πλάγιος Β'

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μήπως μπορεί ν' ανεβάσει κάποιος τον Ν' Ψαλμό σε ήχο Πλ. Α' & Πλ. Β'; Ξέρω ότι υπάρχουν του Κουντιάδου και του Μανούση. Τα έχει κάποιος πρόχειρα; Ευχαριστώ πολύ.
 
Του Βινάκη ξεκινά από το Δόξα. Δεν πειράζει όμως. Αν έχει κάποιος κάτι άλλο και μπορεί ας το ανεβάσει. Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • Ο Ν΄Ψαλμός σε ήχο πλ.Α΄του Αθ. Καποράλη.pdf
    1.5 MB · Views: 1,094
Γνωρίζει κανείς που μπορώ να προμηθευτώ το βιβλίο του κυρίου Νεγρη απαντά του ν ψαλμου;
 
Περιέχει τον Ν’ Ψαλμό και σε ήχο Γ´ του Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου κ. Κυριαζή Νικολέρη
https://analogion.com/forum/index.php?threads/Όρθρος-Κυριακών-ανά-ήχο.43616/post-242699

Καλημέρα σας, γνωρίζετε εάν ο κ. Νικολέρης έχει γράψει τον 50ο Ψαλμό σε ήχο πλάγιο του πρώτου; Εάν έχετε διαθέσιμο το μουσικό κείμενο μπορείτε να το αναρτήσετε;
Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Καλημέρα και καλό μήνα ! Ο Ν΄ψαλμός αγαπητοί μου κατά παράδοση λέγεται πάντοτε σε ήχο Β΄ ή βαρύ . Μάλιστα κάποτε σε σεμινάριο είχα ρωτήσει τον αείμνηστο Χ. Ταλιαδώρο για το γεγονός ότι κάποιοι ψάλτες λένε σε διάφορους ήχους όχι μόνο τον ν΄ψαλμό αλλά και "ταις πρεσβείες" το "είδομεν το φώς¨ και το "Ει το όνομα " Αν Θυμάμαι καλά ήταν κατηγορηματικός : είχε απαντήσει ότι όλα αυτά λέγονται μόνο σε Β΄ήχο, ο ν΄ψαλμός λέγεται σε Β΄ήχο ή βαρύ αλλά εγώ κάνοντας μια "παρατυπία" τον έχω γράψει και σε πλ δ. Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος και στις παλαιές μουσικές εκδόσεις ο ν΄ψαλμός δεν συναντάται σε άλλους ήχους εκτός Β΄και βαρύ. Βέβαια τους ψαλμούς μπορεί κάποιος να τους γράψει σε όποιον ήχο θέλει αλλά στη λατρεία υπάρχει και η τάξη αλλά και η παράδοση που νομίζω ότι καλό είναι στους ισοπεδωτικούς καιρούς μας να τα διαφυλάττουμε , όσο μπορούμε.
 
Καλημέρα και καλό μήνα ! Ο Ν΄ψαλμός αγαπητοί μου κατά παράδοση λέγεται πάντοτε σε ήχο Β΄ ή βαρύ . Μάλιστα κάποτε σε σεμινάριο είχα ρωτήσει τον αείμνηστο Χ. Ταλιαδώρο για το γεγονός ότι κάποιοι ψάλτες λένε σε διάφορους ήχους όχι μόνο τον ν΄ψαλμό αλλά και "ταις πρεσβείες" το "είδομεν το φώς¨ και το "Ει το όνομα " Αν Θυμάμαι καλά ήταν κατηγορηματικός : είχε απαντήσει ότι όλα αυτά λέγονται μόνο σε Β΄ήχο, ο ν΄ψαλμός λέγεται σε Β΄ήχο ή βαρύ αλλά εγώ κάνοντας μια "παρατυπία" τον έχω γράψει και σε πλ δ. Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος και στις παλαιές μουσικές εκδόσεις ο ν΄ψαλμός δεν συναντάται σε άλλους ήχους εκτός Β΄και βαρύ. Βέβαια τους ψαλμούς μπορεί κάποιος να τους γράψει σε όποιον ήχο θέλει αλλά στη λατρεία υπάρχει και η τάξη αλλά και η παράδοση που νομίζω ότι καλό είναι στους ισοπεδωτικούς καιρούς μας να τα διαφυλάττουμε , όσο μπορούμε.
[Σημείωμα συντονιστή]
Καλημέρα και καλό μήνα !
Είστε εκτός θέματος !
Αυτά συζητιόνται σε άλλη υποενότητα, όπως
https://analogion.com/forum/index.php?threads/Ο-πεντηκοστός-ψαλμός-ψάλλεται-σε-β-ήχο.20626/
Εδώ είναι μουσικά κείμενα και ό τι ζητείται αναρτάται.
Ευχαριστώ
 
Καλημέρα σας, γνωρίζετε εάν ο κ. Νικολέρης έχει γράψει τον 50ο Ψαλμό σε ήχο πλάγιο του πρώτου; Εάν έχετε διαθέσιμο το μουσικό κείμενο μπορείτε να το αναρτήσετε;
Σας ευχαριστώ πολύ!

Με την άδεια του Άρχοντα προς ωφέλειαν των μελών του Ψ
 

Attachments

  • Ψαλμός Ν΄ ήχος πλ.Α΄ εναρμόνιος Κυριαζή Νικολέρη.pdf
    411.5 KB · Views: 132
Back
Top