Μητροπολίτου Ναυπάκτου Οἱ μεταφράσεις τῶν λειτουργικῶν κειμένων

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τη Θεία Λειτουργία δεν την καταλαβαίνεις, αλλά σε καταλαμβάνει εξ απροόπτου, δηλαδή εκεί που δεν το περιμένεις.
Καμιά μετάφραση δεν σε καθιστά μέτοχο του μυστηρίου, παρά μόνο προϋπόθεση της πίστης, η διάθεση για μετάνοια,
η συγχωρητικότητα, η ταπείνωση που έχει ο καθένας μας στην καρδιά του, όπου βρίσκει τόπο το Άγιον Πνεύμα να γίνει κατοικητήριό Του.

Πανιερώτατος Μόρφου Νεόφυτος

Καὶ τὰ ... τούβλα ἐκεῖ ποὺ δὲν τὸ περιμένεις ἔρχονται ... ὅπως αὐτὰ ποὺ ξεστομίζονται ἀπὸ τὸ συγκεκριμένο στόμα καὶ μάλιστα σὲ ὠραιότατη μετάφραση τοῦ ἀρχαιοτάτου .... ρήματος στὴν ἀπόλυτη νεοελληνική του σημασία ...
 

ΠΑΝΑΓΗΣ

Μέλος
Σε προκαλώ να την ακούσεις.
Ίσως και να καταλάβεις ποιος είναι το τούβλο.....
Όσο για το απόσπασμα που παραθέτεις αποκομμένα, παραπέμπει στις πρακτικές των αιρετικών.
Εκτός κι αν συμφωνείς με τον δημοσιογράφο που το ανέβασε.
Ίσως και να είσαι ευσεβέστερος του Ευαγγελιστή Μάρκου.
... αὐτὸς γὰρ ὁ Ἡρῴδης ἀποστείλας ἐκράτησε τὸν Ἰωάννην καὶ ἔδησεν αὐτὸν ἐν φυλακῇ διὰ Ἡρῳδιάδα τὴν γυναῖκα Φιλίππου τοῦ ἀδελφοῦ αὐτοῦ, ὅτι αὐτὴν ἐγάμησεν.
Μαρκ. 6,17

Αγαπητοί συντονιστές συγχωρήστε την εκτροπή της συζήτησης εκτός θέματος,
Ελπίζω κι εύχομαι να σταματήσει εδώ.

 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σε προκαλώ να την ακούσεις.
Ίσως και να καταλάβεις ποιος είναι το τούβλο.....
Όσο για το απόσπασμα που παραθέτεις αποκομμένα, παραπέμπει στις πρακτικές των αιρετικών.
Εκτός κι αν συμφωνείς με τον δημοσιογράφο που το ανέβασε.
Ίσως και να είσαι ευσεβέστερος του Ευαγγελιστή Μάρκου.
... αὐτὸς γὰρ ὁ Ἡρῴδης ἀποστείλας ἐκράτησε τὸν Ἰωάννην καὶ ἔδησεν αὐτὸν ἐν φυλακῇ διὰ Ἡρῳδιάδα τὴν γυναῖκα Φιλίππου τοῦ ἀδελφοῦ αὐτοῦ, ὅτι αὐτὴν ἐγάμησεν.
Μαρκ. 6,17

Αγαπητοί συντονιστές συγχωρήστε την εκτροπή της συζήτησης εκτός θέματος,
Ελπίζω κι εύχομαι να σταματήσει εδώ.

Τούβλο δεν είναι κανένας, όλοι είναι έξυπνοι, πλην όμως ξεστομιζουν τούβλα.

Όσο για τα περί αιρετικών, άστο καλύτερα ... γνωστή καραμέλα...

Όσο για το συγκεκριμένο αρχαίο κείμενο αντε να διαβάσεις καμιά ... μετάφρασή του να καταλάβεις τί σημαίνει και μετά να σχολιάζεις ... περί... μεταφράσεων

Και δεν είμαστε καθόλου εκτός θέματος, περί μετάφρασης ο λόγος...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημ. συντονιστή] Αγαπητοί, το θέμα είναι ευαίσθητο, περισσότερο ποιμαντικό από ψαλτικό. Έχει συζητηθεί αρκετές φορές και είναι εύκολο να εκτροχιαστεί. Παρακαλώ να μην συνεχιστεί.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
(έχω δουλειές σπιτιού, από το να τις ξεκινήσω ας χρονοτριβήσουμε λίγο στο ψαλτολογιον)

Αν και έχω άποψη επί του θέματος , στη συγκεκριμενη συζήτηση θα έλεγα το εξής: αν θέλει η Εκκλησία να τα μεταφράσει....ας τα μεταφράσει. Θα δημιουργηθούν και πολλές νέες θέσεις εργασίας (μεταφραστών, δακτυλογράφων, μουσικαντηδων να μελοποιήσουν εκ νέου, βασικά θα χρειαστούν μερικοί Χουρμούζιοι). Εγώ προσωπικά ψαλλω τα πάντα, δημοτική/καθαρεύουσα, φτάνει να είμαι εντός της Κιβωτου.
Θεέ μου, σε ευχαριστώ που δεν είμαι αυτός που θα αποφασίσει αν πρέπει να γίνει η οχι η μετάφραση. Πολύ πνευματικό βάρος....και να ήταν αυτή η μόνη δύσκολη απόφαση που πρέπει να πάρουν οι πηδαλιούχοι της Εκκλησίας....βλέπουμε τι έρχεται από πίσω.
Ψάλτης και πάλι ψάλτης. Όσο αντέχει ο καθένας.
 
Αυτά που παραλάβαμε από τους Αγίους μας μελωδούς και του προγόνους μας,καλό είναι να μην τα αλλάξουμε ούτε να τα αλλοιώσουμε.
Είναι μια παράδοση που έχουμε χρέος να συνεχίσουμε να την κρατάμε και να την μεταλαμπαδεύσουμε.
Να μην θάψουμε το τάλαντο στη γή....


Αποφεύγοντας την (ιερο)κατάκριση θα αναφέρω ότι καλό θα ήταν να μην σκοτώνουμε τον αδελφό μας με την "αγάπη" μας και την νουθεσία μας.
Αν κάποιος έχει "θανατηφόρα" αγάπη για τους ιεροψάλτες ας την εξομολογηθεί και ας μετανοήσει.
Ο Κυριος να τον ελεήσει.
Συχνά ο άνθρωπος λόγω εγωισμού και εγωπάθειας δεν μπορεί να συνεχίσει να κάνει αυτά που παρέλαβε απο τους προγόνους του και αυτά που αποτελούν παράδοση.
Αρχίζει να τα αλλάζει τα φέρνει στα δικά του μέτρα για να εκπληρώσει το δικό του θέλημα......
Γεννηθήτω το Θέλημα του εαυτου του δηλαδή.....

Και κάπου εκεί φυτρώνει η πλάνη....και αρχίζει το σχίσμα...

Οσο για τα λόγια της Θείας Λειτουργίας,«τὸ πνεῦμα ὅπου θέλει πνεῖ» όπως μας παρέδωσε ο ίδιος ο Κύριος (Ιωάν. 3,8)

Και στο σέρβικο το Χιλανδάρι του Αγίου Ορους να πάει κάποιος
Και στο βουλγάρικο το Ζωγράφου
Και στο ρωσσικό του Αγιου Παντελεήμονος
Αν είναι θέλημα Θεού θα μπεί ο ίδιος ο Παράκλητος μέσα μας.

Με συγχωρείτε αν σπατάλησα τον χρόνο σας.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τὸ σκέφτηκα πολὺ καὶ ... μᾶλλον δὲν θὰ σὲ ... συγχωρέσω τελικά ...
 
Top