Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2008 Β΄ήχος

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Έκανα μια ετοιμασία για αύριο, όσον αφορά τα της εορτής.
 

Attachments

  • Κυριακή προ Χριστού Γεννήσεως.zip
    21.2 MB · Views: 142
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Τώρα πόσα thanks πρέπει να σου δώσω φίλε Στράτο; Ένα, δύο, πενήντα, εκατό, χίλια; Κάτι τέτοια κάνεις και μας σκλαβώνεις!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Χωρίς τις εκατοντάδες διέσεις και τα σημάδια της παλαιάς παρασημαντικής δεν μπορούμε να ψάλλουμε σωστά αυτά τα μέλη; Η Κυψέλη δηλαδή αχρηστεύεται;
 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Χωρίς τις εκατοντάδες διέσεις και τα σημάδια της παλαιάς παρασημαντικής δεν μπορούμε να ψάλλουμε σωστά αυτά τα μέλη; Η Κυψέλη δηλαδή αχρηστεύεται;

Πρώτα λέμε ένα ευχαριστώ...
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αφού το θέλετε, "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ", όμως όταν βλέπω κείμενα κλασικά με τόσες υφεσοδιέσεις
τι να πω. Ούτως ή άλλως άχρηστα κείμενα είναι και πιστεύω όχι μόνο για μένα.
Η Κυψέλη και τα κλασικά βιβλία μου αρκούν για να κάνω σωστά την προετοιμασία μου.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Αφού το θέλετε, "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ", όμως όταν βλέπω κείμενα κλασικά με τόσες υφεσοδιέσεις
τι να πω. Ούτως ή άλλως άχρηστα κείμενα είναι και πιστεύω όχι μόνο για μένα.
Η Κυψέλη και τα κλασικά βιβλία μου αρκούν για να κάνω σωστά την προετοιμασία μου.

άχρηστα κείμενα είναι και πιστεύω όχι μόνο για μένα.
Αχ, αχ ,αχ ,αυτές οι υφεσοδιέσεις τί τις θέλουμε;
Και αυτά τα παλιοσημάδια τί τα θέλουμε αφού ξέρουμε να τα ψάλουμε
σκέτα ;
Ανεβάζω κάτι χρήσιμο.
 

Attachments

  • Φάκελος χ.zip
    1.9 MB · Views: 71

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αφού το θέλετε, "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ",
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται επειδή το "θέλουμε" (ποιοι το θέλουμε;). Άμα δεν το νιώθεις δεν το λες.

Ούτως ή άλλως (κι επειδή γνωρίζω τον Στράτο) δεν νομίζω να ανέβασε τα κείμενα για ν' ακούσει ευχαριστώ...
όμως όταν βλέπω κείμενα κλασικά με τόσες υφεσοδιέσεις
τι να πω. Ούτως ή άλλως άχρηστα κείμενα είναι και πιστεύω όχι μόνο για μένα.
Πολύ καλά. Σεβαστή η άποψή σας. Δεν χρειάζεται να τα κατεβάσετε.

Κάποιος έκανε ένα κόπο, τα συγκέντρωσε και τα ανέβασε.

Μπορείτε κάλλιστα κι εσείς να κάνετε το ίδιο και να μας προσφέρετε τα κείμενα που κατα την γνώμη σας είναι τα ορθά, ώστε να μας ωφελήσετε όλους.

Ευχαριστώ.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Ορθρος από Ιωάννη
Καταβασίες των Χριστουγέννων
μόνο την ενάτη΄είπα του Μπερεκέτη
Αίνοι από Ίωάννη
Δοξα των Νομικών Ιακώβου
Δύναμις του Βήματος
Χερουβικό Θ, Φωκαέως
Λειτουργικά τα αρχαία καταγραφή Ψάχου
Αξιον εστίν του Β΄το συνηθισμένον
Κατα τη θ. κοινωνία το κράτημα από τον πλάγιο του τετάρτου του Π. Μπερεκέτη
Στο τέλος Καταβασίες Χριστός εν πόλει.....
Καλή εβδομάδα με το καλό τα Χριστούγεννα.....
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Καταρχήν ευχαριστούμε συνάδελφε κ. Κουδουνέλλη για τον κόπο σας να συγκεντρώσετε και να μας προσφέρετε αυτό το υλικό. Μου άρεσε ότι το δοξαστικό υπήρχε εις τριπλούν: σε σύντομο στιχηραρικό μέλος, το αργό του Ραιδεστηνού (τόσα χρόνια το έλεγα από το μηνολόγιο του Σύρκα, που το έχει λίγο αλλαγμένο, και αγνοούσα ότι ήταν του Ραιδεστηνού!) και το αργό του Ιακώβου!
Από 'κει και πέρα συμφωνώ με τον κ. Γιάννου στην ουσία: οι έλξεις είναι όχι απλώς υπερβολικές, αλλά μερικές φορές πραγματικά σκοτώνουν το μέλος (τουλάχιστον κατά την δική μου αντίληψη). Είναι χειρόγραφα του Καρά όμως, ε; Έτσι εξηγείται...

Μη στενοχωριέστε όμως κ. Γιάννου: με την επέμβαση της τεχνολογίας όλα διορθώνονται! Κρατάμε το καλό και το υπόλοιπο το πετάμε. Έτσι λοιπόν πήρα τις εικόνες από την πολύ ωραία συλλογή του συναδέλφου και τις τροποποίησα: έφυγαν διέσεις, οξείες, έξω πεταστές, πιάσματα, ισάκια και τα υπόλοιπα "ορνιθοσκαλίσματα", που λέει κι ο κ. Μιχαλάκης, και η εικόνα του κειμένου άλλαξε άρδην! Το ευχαριστήθηκα μπορώ να πω: ήταν σα να παίρνεις μια γυναίκα πολύ στολισμένη και να της βγάζεις τα περιττά, ώστε να αναδεικνύεται η ομορφιά της! Γιατί αν εξαιρέσουμε μερικούς παρατονισμούς σε ελάχιστες θέσεις, τα μουσικά αυτά κείμενα είναι γενικώς πολύ καλά.

Όσοι λοιπόν αρέσκεστε στα κλασσικά, αλλά δεν σας αρέσει ο ορυμαγδός των διεσοϋφέσεων και των "παλαιών" σημαδιών της σχολής Καρά, κατεβάστε το παρακάτω συμπιεσμένο αρχείο που περιέχει σε εικόνες τα μέλη που ανέβασε ο συνάδελφος κ. Κουδουνέλλης. Πείτε μου εντυπώσεις ή αν θέλετε κάτι άλλο ν' αλλάξω που μου έχει ξεφύγει, ώστε να πάρουν μια οριστική μορφή και να τα μετατρέψω και σε ένα ενιαίο pdf αρχείο.
Να ευχαριστήσω πάντως και τον κ. Γεώργιο Μιχαλάκη που μου έδωσε την ιδέα: ήταν ο πρώτος διδάξας, αφού "καθάρισε" το Αναστασιματάριο του Πρίγγου (στην έκδοση με επιμέλεια του κ. Κωνσταντίνου) από τις διεσοϋφέσεις και το ανέβασε για λίγο διάστημα στη σελίδα του, με τη χαρακτηριστική μάλιστα ονομασία "de-bastardised edition"!!!:D:D:D
 

Attachments

  • KyriakiProGen.zip
    6 MB · Views: 55

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Αδερφέ Νίκο

1. Εύγε για τις απόψεις σου περι ορνιθοσκαλισμάτων.
2. Εύγε που καθάρισες αυτά που σε ενόχλησαν.
3. Εύγε που καθαρίσατε και το βιβλίο του Γ. Κωνσταντίνου απο τις υφεσοδιέσεις
4. Εύγε και σ΄αυτούς που σε ευχαρίστησαν
5. Εύγε που δεν καθ'αρισες και τη ρυθμική ΄σήμανση των μελών
6. Εύγε που σε κούρασα και ασχολήθηκες βρε παιδί με κάτι σημαντικό.
7. Eυγε που ξέχασες να σβήσεις όλες τις έλξεις και άφησες μερικές.
8. Εύγε και εύγε και εύγε. Ζήτω η δημοκρατία.

Ξέρετε τι με ενόχλησε;

Ό,τι δεν σου αρέσει το πετάς . Πονάει χέρι κόβει χέρι.
Δεν υποχρέωσα κανέναν για τίποτα από αυτά που ανέβασα εξάλλου για 'οποιον δεν του άρεσε υπάρχει και ο κάδος ανακύκλωσης

Ευχαριστώ.......
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
4. Εύγε και σ΄αυτούς που σε ευχαρίστησαν
5. Εύγε που δεν καθ'αρισες και τη ρυθμική ΄σήμανση των μελών

Προς τι τόση στεναχώρια χρονιάρες μέρες Στράτο;
Δεν υπάρχουν τόσες πολλές δεύτερες σκέψεις, όταν λες thanks σε κάτι που κατεβάζεις και σου φαίνεται καλό στη μορφή που είναι. Από κει και πέρα γνωριζόμαστε τι ψάλλει και τι όχι ο καθένας. Ας μη στεναχωριόμαστε γι αυτά, ούτε και γίνονται, νομίζω, για να σας ενοχλήσουν.

Χαραλάμπης

ΥΓ. Πες και χαιρετίσματα στο Σόλωνα άμα τον δεις...:)
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Προς τι τόση στεναχώρια χρονιάρες μέρες Στράτο;

ΥΓ. Πες και χαιρετίσματα στο Σόλωνα άμα τον δεις...:)

Εχεις δίκιο Χαράλαμπε τζάπα στενοχωρι'εμαι μέρες που είναι.

Εντάξει για το Σόλωνα
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αδερφέ Νίκο

1. Εύγε για τις απόψεις σου περι ορνιθοσκαλισμάτων.
2. Εύγε που καθάρισες αυτά που σε ενόχλησαν.
3. Εύγε που καθαρίσατε και το βιβλίο του Γ. Κωνσταντίνου απο τις υφεσοδιέσεις
4. Εύγε και σ΄αυτούς που σε ευχαρίστησαν
5. Εύγε που δεν καθ'αρισες και τη ρυθμική ΄σήμανση των μελών
6. Εύγε που σε κούρασα και ασχολήθηκες βρε παιδί με κάτι σημαντικό.
7. Eυγε που ξέχασες να σβήσεις όλες τις έλξεις και άφησες μερικές.
8. Εύγε και εύγε και εύγε. Ζήτω η δημοκρατία.
Δεν κατάλαβα αγαπητέ κ. Κουδουνέλλη γιατί το πήρατε τόσο αρνητικά: σας ευχαρίστησα για τον κόπο και στην προφορά σας και στο μήνυμά μου και σε ευχαριστήριο. Γιατί αυτή η άρνηση; Απλώς έδωσα στα κείμενά σας τη μορφή που έχουν όλα τα κλασσικά βιβλία, δηλ. χωρίς καραϊκά "ορνιθοσκαλίσματα" (εννοείται ότι τον όρο τον μεταχειρίζομαι αστειευόμενος). Αν η έλλειψη αυτών είναι κατ' εσάς κατακριτέα, η γνώμη σας αυτή παίρνει αμπάριζα όλα τα κλασσικά βιβλία. Επομένως:
  • Για τα 1-3 δέχομαι το εύγε.
  • Το 4 δεν αφορά εμένα.
  • Για το 5: είπα να βγάλω και το ρυθμό, που ούτε κι αυτός υπάρχει φυσικά στα κλασσικά βιβλία, αλλά δεν μπερδεύει τόσο όσο τα άλλα.
  • Για το 6: δεν με κουράσατε, την έχω κάνει αρκετές φορές αυτή τη δουλειά, είναι υπόθεση μερικών κλικ του ποντικιού και μάλλον διασκέδαση είναι, όπως είπα, παρά κόπος.
  • Για το 7: ήθελα να το γράψω αλλά με προλάβατε: άφησα επίτηδες μερικές που κατ' εμέ δικαιολογούνται. Και να τις έσβηνα φυσικά το κείμενο πάλι λέγεται, απλώς επισημαίνουν κάτι που από βιασύνη μπορεί να σου ξεφύγει, π.χ. το ΖΩ εν ανόδω, γιατί δεν ξέρεις αν θα πάει πιο πάνω και θα κινηθεί στο οξύ τετράχορδο η φράση και θα είναι φυσικό ή αν θα φτάσει μέχρι το ΖΩ και θα είναι με ύφεση. Ή το ΒΟΥ ύφεση στις καταλήξεις του πλ. δ' στον Ιάκωβο. Εκεί έχει νόημα. Αλλά τα ΓΑ δίεση π.χ. στο δεύτερο στην απλή άνοδο της κλίμακας είναι πραγματικά δολοφονία εν ψυχρώ...
  • Για το 8: δεν καταλαβαίνω πού εστιάζετε την "έλλειψη δημοκρατίας": αφού δώσατε κάτι για να το χρησιμοποιήσουν τα μέλη όπως θέλουν, αυτό έκανα κι εγώ.
Ξέρετε τι με ενόχλησε;

Ό,τι δεν σου αρέσει το πετάς . Πονάει χέρι κόβει χέρι.
Το "ό,τι δεν σου αρέσει το πετάς" γιατί είναι κατ' ανάγκην αρνητικό; Κι εσείς το ίδιο δεν κάνετε στα μουσικά; Από τα μουσικά βιβλία εσείς τα λέτε ΟΛΑ; Δεν κάνετε επιλογή; Σε άλλο θέμα έγραψε π.χ. ο συνάδελφος Χρήστος Τσακίρογλου για το βιβλίο του Πρωγάκη ότι δεν προτιμά στο αναλόγιο τα κοινωνικά του Φωκαέα, ενώ ψάλλει άλλα μαθήματα του βιβλίου. Τα υπόλοιπα που δεν λέει σημαίνει ότι "τα πετάει";;

Και δεν έκανα καμιά "διασκευή" του μουσικού κειμένου: αυτά τα αφήνω αλώβητα στις φράσεις τους, σεβόμενος τον συγγραφέα (εκτός από μια έξω πεταστή σε σύντομο ειρμολογικό μέλος που γράφηκε αναλελυμμένη, η οποία ήταν προφανώς... out, "έξω" όνομα και πράμα δηλαδή :wink: και την αντικατέστησα με ακριβώς όμοια φράση χωρίς έξω πεταστή, που υπήρχε μια-δυο γραμμές παραπάνω). Άρα δεν ισχύει το "πονάει χέρι κόβει χέρι". Ότι άλλαξα είναι θέμα ευκολίας στην απόδοση, δεν "έκοψα" το μουσικό κείμενο. Το ίδιο δηλ. που κάνει ο Καράς στα κλασσικά κείμενα, που τα παίρνει πρωτότυπα, τα γεμίζει οξείες, τρομικά, στρεπτά, πιάσματα κλπ., για να του είναι πιο εύκολο να τα αποδώσει όπως εκείνος νομίζει, χωρίς όμως ν' αλλάζει το μέλος. Ίσα ίσα που ο "καθαρισμός" επαναφέρει το μέλος στην πρωτότυπή του συγγραφικά μορφή: εγώ φταίω δηλ. που έβγαλα τις "οξείες" από το απολυτίκιο;; Αυτός που πήρε το πρωτότυπο και το άλλαξε δεν έφταιγε;;

Δεν υποχρέωσα κανέναν για τίποτα από αυτά που ανέβασα εξάλλου για 'οποιον δεν του άρεσε υπάρχει και ο κάδος ανακύκλωσης
Δηλαδή εμάς που μας αρέσει το φαγητό, αλλά δε μας αρέσει η σάλτσα, θα πρέπει να πετάξουμε στα σκουπίδια όλο το φαγητό, αντί απλώς να βγάλουμε τη σάλτσα;;

Δεν είχα πρόθεση πάντως να σας ενοχλήσω, το έκανα πραγματικά από ενδιαφέρον: επειδή τα όσα προσφέρατε ήταν πολύ καλά, θα με ενδιέφερε να τα είχα χωρίς τα πρόσθετα σημάδια της σχολής Καρά. Αυτή τη δουλειά δηλ. την έκανα βασικά για μένα. Κατάλαβα όμως ότι πολλοί θα ήθελαν να τα είχαν σε αυτή τη μορφή, καθώς υπάρχουν πολλοί που τους αρέσουν τα κλασσικά αλλά όχι με τα σημάδια του Καρά. Και απλώς διέθεσα τον όποιο κόπο μου, όπως κάνατε κι εσείς. Εξεπλάγην πραγματικά που ενοχληθήκατε τόσο. Αλλά, όπως σωστά είπατε, "για όποιον δεν του άρεσε υπάρχει και ο κάδος ανακύκλωσης", ισχύει και σ' εμένα αυτό.

Εύχομαι καλή δύναμη στις ψαλτικές σας υποχρεώσεις του δωδεκαημέρου, και σε έξω πεταστές και σε οξείες και στα πάντα!! :rolleyes:
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αλλά τα ΓΑ δίεση π.χ. στο δεύτερο στην απλή άνοδο της κλίμακας είναι πραγματικά δολοφονία εν ψυχρώ...
Δολοφονία εν ψυχρώ, είναι στο πως θα εκτελέσεις αυτό που βλέπεις γραμμένο. (όπως π.χ. αυτό το Γα δίεση στην άνοδο)

Είτε έχει, είτε όχι σημειωμένες έλξεις (δεν είναι απλά υφεσοδιέσεις), είτε έχει, είτε όχι τα πρόσθετα δυνητικά σημεία ποιότητος που εισήγαγε ο Καράς, είτε έχει, είτε όχι ρυθμική σήμανση.

Αν κάποιον τον βολεύει να ψάλλει με όλα αυτά και ψάλλει καλά, καλά κάνει και τα χρησιμοποιεί. Αν κάποιον τον βολεύει χωρίς αυτά και ψάλλει καλά, πάλι καλά κάνει και δεν τα χρησιμοποιεί.

Άλλωστε δεν μπορούν τα σημάδια να ψάλλουν από μόνα τους, ούτε να μάθεις να ψάλλεις από τα σημάδια και μόνο. Χρειάζεται διδασκαλία και ψαλτήρι. Αλλιώς δεν γίνεται.

Τα έχουμε ξαναπεί, δεν είναι και το κατάλληλο θέμα, απλά ίσως επειδή από δικό μου μήνυμα δόθηκε η αφορμή να ξεκινήσει αυτή η συζήτηση εδώ, θέλησα να γράψω αυτά τα πράγματα, στα οποία νομίζω συμφωνούμε όλοι για να μην κολλήσουμε σε πράγματα και εκτός θέματος είναι και έχουμε ξαναπλακωθεί για αυτά (στην τελική μετά τις γιορτές δεν μπορούμε να ξαναπλακωθούμε;;;:p).

Καλά Χριστούγεννα.

Υ.Γ.
Για να μην το χαλάσουμε το εδώ θέμα υπάρχουν τα ανάλογα (π.χ όπως αυτό ή αυτό, αλλά και άλλα) που μπορούμε να συζητήσουμε. (καλύτερα όμως μετά τις γιορτές)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αδερφέ Νίκο

4. Εύγε και σ΄αυτούς που σε ευχαρίστησαν

Ευχαριστώ.......

Αγαπητε Ευστρατιε
Χωρις να μπω στην ουσια της διενεξης σας με τον Νικο (αλλωστε εγω τις επιλογες μου , καλες ή κακες τις εχω καμει απο καιρο και εξ αλλου συμφωνω με τον Βασιλη '' πες το απο οποιο βιβλιο θελεις αρκει να το πεις καλα [θα συμπληρωνα , πες το ακομα και απεξω αρκει να το πεις καλα]) , θα μου επιτρεψεις μια απαντηση στο 4 του μηνυματος σου . Ομολογω πως το ''Εύγε και σ΄αυτούς που σε ευχαρίστησαν'' και με εξεπληξε και με στεναχωρησε .
Προσωπικα εγραψα το thanks ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ και στον Νικο και για λογους ευγενειας και εκτιμωντας τον κοπο που καματε και τον χρονο που δαπανησατε , για να μας προσφερεται αυτα τα ωραια μουσικα κειμενα . Που το προβλημα ;
Δεν επεκτεινωμε περισσοτερο , γιατι αυτες τις Αγιες Ημερες ''τα συμπαντα χαρας (και οχι γκρινιας) πληρουνται'' και γιατι ο ''Θεος ων ειρηνης'' προτρεπει
για ''επι γης ειρηνη'' .
Καλη Δυναμη & Καλες Γιορτες .
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Νομίζω ότι με λίγη καλή διάθεση οι αγαπητοί φίλοι Ευστράτιος και Νικόλαος δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.
Σπεύδω εξ' αρχής να ευχαριστήσω τον Ευστράτιο για τον κόπο να επιμεληθεί και ν' ανεβάσει τόσα κείμενα στο "ψαλτολόγιο".
Επίσης, και ο Νικόλαος είναι αξιέπαινος που επέφερε κάποιες αλλαγές.

Νομίζω ότι ο καθένας θα κατεβάσει και θα ψάλλει αυτά με τα οποία ευκολύνεται καλύτερα. Εδώ μέσα είμαστε άνθρωποι από διάφορες μουσικές σχολές. Οπότε είναι φυσικό να υπάρχουν και διαφορετικές εκτιμήσεις κάποιων κειμένων. Προσωπικά, κατέβασα το κείμενο του Νικολάου Θεοτοκάτου, γιατί είναι πολύ κοντά σ' αυτά που διδάχτηκα απ' τον αείμνηστο δάσκαλό μου Γεράσιμο Πρεβεζιάνο. Έτσι μπορώ να ψάλλω. Ίσως σε άλλους φανούν πιο βολικά τα του Ευστρατίου. Δεν υπάρχει κανένα, μα κανένα απολύτως πρόβλημα. ΟΛΑ ΥΜΝΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ!!!
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Ειλικρινά να με συγχωρήτε που σας στενοχώρησα.

Είχα στο πρόγραμμα να ανεβάσω διάφορα κομμάτια από διάφορα βιβλία που να είναι χωρισμένα και με έλξεις για διάφορες γιορτές του έτους με προσόμοια ιδιόμελα δοξαστικά καθώς και μουσικά κείμενα θ. λειτουργίας αλλά δεν πειράζει καθότι είναι άγιες ημέρες γιατί να απασχολώ το σκάνερ και να σας βάζω σε κόπο να τα καθαρίζετε από τα ορνιθοσκαλίσματα και να σας μαλώνω και να στενοχωριέμαι ύστερα;

Προσωπικά πάντως δεν πείραξα κανένα κείμενο από αυτά που έχουν ανεβεί αντιθέτως δε το έβαλα στο ψαλτήρι και το έψαλα, ούτε το καθάρισα ,ούτε το σχολίασα σε τρίτους , παρα μόνος έκανα κάποιες σκέψεις και τέλος.

Δείτε αυτό για τις έλξεις. Ευχαριστώ κ. Χρήστο
Ειλικρινά με συγχωρείτε
 

Attachments

  • Ανώνυμο-1.jpg
    203.3 KB · Views: 36
Last edited:
Top