Κλείσιμο του λαιμού κατά τη διάρκεια της Μ. Εβδομάδος.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Χριστός Ανέστη! Καλή ξεκούραση στις φωνητικές μας χορδές!
Συνάδελφοι,
Πέρυσι, εξυπηρέτησα το ναό που ψάλλω όσες φορές .... χτύπησε η καμπάνα αρχής γενομένης από την προηγιασμένη της Παρασκευής πρό της Κυριακής των Βαΐων και παρά την φωνητική καταπόνηση άντεξα μέχρι και την Τρίτη μετά το Πάσχα συνέχεια.... Μοναδική προφύλαξη που πήρα ήταν να μην βγω στην περιφορά του επιταφίου.
Φέτος όταν τους είπα την πρόθεσή μου να προφυλαχτώ από την απότομη αλλαγή της θερμοκρασίας, μου έγινε η παρατήρηση: «Πρώτη φορά είδα περιφορά του επιταφίου χωρίς τον ψάλτη. Πέρυσι πηγαίναμε βουβοί». (αναληθές το βουβοί, διότι την περιφορά ακολούθησαν τρείς -ας πούμε- βοηθοί που τόσο κατά την αναχώρηση όσο και κατά την άφιξη, τους άκουσα που έψαλαν.
Έτσι φέτος βγήκα στην περιφορά για να μην έχουν να λένε, με αποτέλεσμα στον αναστάσιμο εσπερινό της πρωΐας του Μεγ. Σαββάτου να έχω κλείσει και να πιέσω το ... όργανο να βγάλει ... ήχο:D το βράδυ της Ανάστασης, μα όσο κι αν το πίεσα, ουκ αν λάβοις ήχο .... παρά του μη έχοντος:D!!!
Ο άρχων (ένας είναι:D) δεν έβγαινε στις περιφορές....
Δεν βλέπω να έχει συζητηθεί το θέμα. Μήπως θα έπρεπε οι ιθύνοντες να κάνουν .... τα στραβά μάτια με το σκεπτικό ... «φροντίζουμε για να έχουμε;» (ψάλτη!)
ΥΓ Ο λαμπαδάριος (άμισθος ων) την κοπανάει από τη Μ. Παρασκευή μετά την Αποκαθήλωση... Δεν υποτιμώ τους λαμπαδάριους (συγχωρήστε με) αλλά μεγαλύτερο βάρος επωμίζεται ο α' ψάλτης.
Ίσως δύο δημοσκοπήσεις να έδιναν εικόνα.
Α) Συμμετείχατε στην περιφορά του επιταφίου; ΝΑΙ - ΟΧΙ
Β) Θεωρείτε αναγκαία την συμμετοχή στην περιφορά;
Εν πάσει περιπτώσει ας καταρτισθούν τα ερωτήματα από ... τους ειδικούς:wink:...
Να είστε όλοι καλά!
ΝΓ
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Αληθώς ο Κύριος! Ούτε και γω ακολουθώ την περιφορά ακριβώς για τον ιδιο λόγο γιατί την πάτησα άσχημα πριν από 3 χρόνια. Είναι και μεγάλη περιφορά 2 ώρες και κάτι! Οπότε δύσκολο... αρκετή κούραση υπάρχει. Όσο για το αν θεωρώ εγώ προσωπικά αναγκαία την συμμετοχή στην περιφορά... εκείνη την μέρα έχουν την τιμητική τους οι διάφορες γυναίκες που με τα βιβλιαράκια τους ψέλνουν τα εγκώμια οπότε βουβοί δεν πάνε....
 
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εμάς μας θέλει ο ιερέας μας να ψάλλουμε. Φέτος είπαμε στη λιτανεία για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Νεκρώσιμο Τρισάγιο. Μπορώ να πω πως καταπονήθηκα αρκετά, αδαής ων στα περί φωνητικής, κυρίως στο «Άγιος ισχυρός», που δουλεύει για πολλή ώρα το φθόγγο «ι» στο πάνω πεντάχορδο του πλ. β'. Ο καιρός δεν ήταν καλός διότι είχε σταματήσει προσωρινά να βρέχει και είχε πολλή υγρασία και ψύχρα. Όλα αυτά είχαν αντίκτυπο στο ψάλσιμό μου το Μέγα Σάββατο το πρωί. Δόξα τω Θεώ, το βράδυ της Αναστάσεως ήμουν περδίκι.
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Αγαπητοί συνάδελφοι,

Εμείς ευτυχώς δεν είναι αναγκαίο ν' ακολουθούμε την Έξοδο και Περιφορά του Επιταφίου, αναλαμβάνουν οι βοηθοί μας οι οποίοι βρίσκουν μία θαυμάσια ευκαιρία να "ξεδώσουν".

Πριν χρόνια την πάτησα βγαίνοντας έξω στο κρύο από ένα κατάμεστο και ζεστό Ναό. Η φωνή μου έκλεισε κυρίως λόγω κούρασης και λάθος επιλογών όσον αφορά τις βάσεις, τα οποία σε συνδυασμό με το κρύο που ξαφνικά πήγε στο λαιμό μου...Ξέρετε...Έτρεχα βραδιάτικα στο Νοσοκομείο για ένεση κορτιζόνης μπας και βγάλω καμια νότα το Μ. Σάββατο. Έχω παρατηρήσει πως το ευαίσθητο σημείο που μου προμηνύει αν θα τα καταφέρω ή όχι να βγάλω σώος τη Μ. Εβδομάδα είναι την Μ. Παρασκευή πρωί μετά το "Σε τον Αναβαλλόμενον". Άν μετά απ' αυτό νιώθω το λαιμό μου καλά, ξέρω οτι θα βγεί και η 2η μέρα του Πάσχα. Άν βαρύνει η φωνή μου καταλαβαίνω οτι έχουν κάνει οι χορδές μου οίδημα ( πρήξιμο ) απ' την καταπόνηση και οτι μάλλον θα' χω άσχημα ξεμπερδέματα. Με τη σωστή όμως και προσεκτική επιλογή βάσεων , τα' χω αποφύγει τα τελευταία χρόνια!!!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εγώ φέτος έλπιζα να βρέξει και να μην γίνει περιφορά Επιταφίου! :D:D:D
Την Μ. Εβδομάδα έψαλλα κάθε βράδυ, μόνος την πρωινή ακολουθία της Μ. Πέμπτης και του Μ. Σαββάτου ( ω, ναι! Διάβασα και όλες τις προφητείες! :mad::mad::mad:), και μαζί με τον αριστερό και το πρωί της Μ. Παρασκευής (και τότε έκανα αρκετές αναγνώσεις με καλύτερη αυτή του ψαλμού 108! :rolleyes:).

Στην περιφορά του Επιταφίου βγαίνω κάθε χρόνο αλλά α) ντύνομαι καλά (βγάζω το ράσο και φοράω μπουφάν ή καμπαρτίνα αναλόγως του καιρού) β) ψάλλω ελάχιστα. Φέτος είπα στον όμιλο ευσεβών κυριών "Πέστε ό, τι θέλετε! Μέχρι και την Παράκληση!" :p

Φωνητικά προβλήματα δεν είχα. Έπινα αρκετά αφεψήματα προ και μετά των ακολουθιών (χαμομήλι, φασκόμηλο κλπ) και έκανα συνετή χρήση της φωνής μου. Η μέση μου όμως με ταλαιπώρησε λίγο το Μ. Σάββατο το πρωί. Την Μ. Πέμπτη το πρωί κάθισα στο μεγάλο σε διάρκεια ευαγγελικό ανάγνωσμα και ήμουν εντάξει για την υπόλοιπη ακολουθία. Το Μ. Σάββατο έψαλα καθήμενος και το κοινωνικόν. Στην αναστάσιμη λειτουργία χαρούμενος για την έλλειψη φωνητικής κόπωσης έψαλα και το αργούτσικο "ο άγγελος εβόα" του Σακελλαρίδη με άνω Πα κλπ.

Αυτά και καλό μεσημέρι!
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Χριστός Ανέστη! Καλή ξεκούραση στις φωνητικές μας χορδές!
Συνάδελφοι,
Πέρυσι, εξυπηρέτησα το ναό που ψάλλω όσες φορές .... χτύπησε η καμπάνα αρχής γενομένης από την προηγιασμένη της Παρασκευής πρό της Κυριακής των Βαΐων και παρά την φωνητική καταπόνηση άντεξα μέχρι και την Τρίτη μετά το Πάσχα συνέχεια.... Μοναδική προφύλαξη που πήρα ήταν να μην βγω στην περιφορά του επιταφίου.
Φέτος όταν τους είπα την πρόθεσή μου να προφυλαχτώ από την απότομη αλλαγή της θερμοκρασίας, μου έγινε η παρατήρηση: «Πρώτη φορά είδα περιφορά του επιταφίου χωρίς τον ψάλτη. Πέρυσι πηγαίναμε βουβοί». (αναληθές το βουβοί, διότι την περιφορά ακολούθησαν τρείς -ας πούμε- βοηθοί που τόσο κατά την αναχώρηση όσο και κατά την άφιξη, τους άκουσα που έψαλαν.
Έτσι φέτος βγήκα στην περιφορά για να μην έχουν να λένε, με αποτέλεσμα στον αναστάσιμο εσπερινό της πρωΐας του Μεγ. Σαββάτου να έχω κλείσει και να πιέσω το ... όργανο να βγάλει ... ήχο:D το βράδυ της Ανάστασης, μα όσο κι αν το πίεσα, ουκ αν λάβοις ήχο .... παρά του μη έχοντος:D!!!
Ο άρχων (ένας είναι:D) δεν έβγαινε στις περιφορές....
Δεν βλέπω να έχει συζητηθεί το θέμα. Μήπως θα έπρεπε οι ιθύνοντες να κάνουν .... τα στραβά μάτια με το σκεπτικό ... «φροντίζουμε για να έχουμε;» (ψάλτη!)
ΥΓ Ο λαμπαδάριος (άμισθος ων) την κοπανάει από τη Μ. Παρασκευή μετά την Αποκαθήλωση... Δεν υποτιμώ τους λαμπαδάριους (συγχωρήστε με) αλλά μεγαλύτερο βάρος επωμίζεται ο α' ψάλτης.
Ίσως δύο δημοσκοπήσεις να έδιναν εικόνα.
Α) Συμμετείχατε στην περιφορά του επιταφίου; ΝΑΙ - ΟΧΙ
Β) Θεωρείτε αναγκαία την συμμετοχή στην περιφορά;
Εν πάσει περιπτώσει ας καταρτισθούν τα ερωτήματα από ... τους ειδικούς:wink:...
Να είστε όλοι καλά!
ΝΓ

Χριστός Ανέστη.Συμφωνώ απολύτως με τα γραφόμενα σας κ.Νίκο.Ο πρωτοψάλτης επωμίζεται μεγάλο βάρος καθώς ο όγκος και ο βαθμός δυσκολίας των δικών του ψαλλομένων είναι απείρως μεγαλύτερος από του λαμπαδαρίου.Προσθέστε ότι είναι η βιτρίνα, ότι είναι υπεύθυνος για το πρόγραμμα και την απόδοση όλων των ψαλτών της εκκλησίας κ.τ.λ.Μη ξεχνάμε βέβαια ότι αμείβεται και καλύτερα-πολύ καλύτερα θα έλεγα- οπότε οι απαιτήσεις και οι υποχρεώσεις αυξάνονται.Κατά τη γνώμη μου πρέπει να συμμετέχουμε όλοι κλήρος και λαός στην περιφορά.Και ειδικά οι ψάλτες,που είμαστε και κατώτατος κλήρος σε μια εκκλησία,οφείλουμε να δίνουμε δυναμικό παρών.Αν υπάρχει πρόβλημα υγείας-σοβαρό ή μη-σωπαίνουμε και αφήνουμε λαμπαδάριο ή βοηθούς ή απλό κόσμο να τραβήξει το κουπί.Μερικές φορές υπερβάλλουμε και φωνητικά προσπαθώντας να εντυπωσιάσουμε-ειδικά Μ.Πέμπτη-πιάνοντας ψηλές βάσεις και ουρλιάζοντας με άμεσο επακόλουθο αυτών των λάθος τεχνικών την επόμενη μέρα να είναι Μ.Παρασκευή και για την...φωνή μας:(:(:(:(.
 

Δαμασκηνός

Γιώργος Ι. Κ.
Χριστός Ανέστη σε όλους. Λόγω οιδήματος στους λεμφαδένες, επεβλήθη ψαλτοαπαγόρευση δια ροπάλου (αντιβιώσεις κλπ) από ΩΡΛ (μαζί με μια πρωινή ένεση κορτιζόνης) δια τον φόβον έσω αποστήματος, από τη Μ. Τρίτη. Ελλείψει ιεροψάλτου σε χωριό 1900 κατ. έγινε η ανάγκη φιλοτιμία, ουκ ηβουλήθην συνιέναι και το γραφικό "τίμα ιατρόν" πήγε περίπατο (μαζί και η φωνή μου). Στη περιφορά και στην εξέδρα της Ανάστασης έμεινα μέσα (ψιλόβροχο ενίσχυσε τη κατάσταση). Ο βοηθός κάνει μόνο τον αναγνώστη και αναγκάστηκα τη Μ. Παρασκευή και το Μ. Σάββατο να βγάλω το "Κύμματι θαλάσσης" όπου η φωνή ήθελε να βγαίνει. Το εκκλησίασμα με ανέχτηκε στωικώς. Είμαι ακόμα σε αφωνία. Τέλος και τω Θεώ δόξα αλλά σοφός εκείνος που είπε το "μόνος ούτε και στο Παράδεισο", πολύ περισότερο στο αναλόγιο.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Χριστός Ανέστη ιεροψάλτες μου.
Αυτό το θέμα που άνοιξε ο κ.Γιάννου είναι καλό αν
κ έχω πολλές αντιρρήσεις. Εντάξει ο κ.Γιάννου να απέχει
από την περιφορά (30-40 χρόνια ψάλτης είναι) εθιμικώ δικαίω:wink:
δικαιολογείται φυσικά κ η ηλικία θέλει προσοχή (χωρίς
παρεξήγηση αλήθεια είναι με τα χρόνια γινόμαστε ευάλωτοι).:)
Αλλά εσείς βρε αχαΐρευτοι ψάχνετε δικαιολογία (Μ.Τσαβαρής πρώτος
εσύ :p) να λουφάρετε. Το έχω ξαναπεί (μάρτυς μου ο Λαμπαδάριος
που είναι κ μέλος του Ψαλλτολογίου) παραπροσέχετε τη φωνούλα σας.:D
Τσιγάρο στο φουλ (αλάδωτο δεν γίνεται χωρίς φουγάρο), τσίπουρο
μετά από ΟΛΕΣ τις ακολουθίες κ στον Επιτάφιο (φόρεσα σακάκι από
μέσα γιατί "θέριζε") απλά βολτίτσα κ καμιά 15αρια πιτσιρίκες τα Εγκώμια.
Κακέ λύκε,μουργόλυκε που είσαι;

Τώρα για να σοβαρευτούμε Επιτάφιος χωρίς ψάλτες (πλην θεμάτων
υγείας σοβαρών) δεν γίνεται. Όλοι να φοράτε κάτι ζεστό κ να αφήνετε
τους άλλους να ψάλλουν.-
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Εγώ φέτος έλπιζα να βρέξει και να μην γίνει περιφορά Επιταφίου! :D:D:D
Όταν πήγαινα στο Ναό το βράδυ της Μ. Παρασκευής, στο παρμπρίζ του ... κάρου:D είδα ... μερικές σταγόνες. «Λές να τη σκαπουλάρουμε την περιφορά;» Σκέφτηκα.....
Όταν έφτασα στο Ναό συνάντησα τον ιερέα που ... μου την έπεσε:D, ρωτώντας: «Πόσες προσευχές έκανες για να ... βρέξει;»
Καμιά! του είπα, (αλήθεια), εκ των υστέρων όμως σκέφτηκα ότι έπρεπε να του απαντήσω στο δικό του ύφος: «Απ' το πρωΐ μέχρι τις 6:00μμ ήμουν ... γονατιστός!:D»
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Xριστος Ανεστη σε ολους!
Ο πατερας μου εξυπηρετει δυο χωρια.Ομως,ποτέ μα ποτέ,δεν εχει κλεισει ο λαιμος μου τη Μ. Εβδομαδα(Δοξα τω Θεω) γιατι κανω πολυ προσεκτικη επιλογη βασεων. Βεβαια φετος,τη Μ. Πεμπτη,ειχα τετοιο κεφι,που στο τελευταιο Δοξα σοι Κυριε Δοξα σοι,χτυπησα Δι# !...
Ομως,ολα καλα!...:cool:
Επισης,στο 1ο χωριο, κατα την περιφορα του Επιταφιου,φορω το κασκολ μου και διατηρειται παντα ο λαιμος μου ζεστος παρ'οτι λεω εγω τα εγκωμια στο δρομο.
Στο 2ο χωριο,δεν λεω τιποτα,παρα μονο τα Κυριε ελεησον,των δεησεων.
Το κασκολ ομως,διακριτικα παντα, γυρω απο το λαιμο...:wink:
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κατ’ αρχήν, Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.
Μιας και η αναφορά στα του επιταφίου, στο χωριό όπου βρίσκεται το πατρικό μου όπου έψαλλα για 1 περίπου χρόνο, στη περιφορά δεν ψαλλόταν τίποτα, ενώ εντός του Ναού και με τις έξω κόρνες στην διαπασών, με έβαλαν να ψάλλω το «Τον ήλιον κρύψαντα» ώστε να ακούγεται αυτό και μόνο σε όλο το χωριό και οι ακολουθούντες την πομπή ήσυχα συνόδευαν τον Επιτάφιο. Ωραία παράδοση κατ’ εμέ, ίσως όχι η προβλεπόμενη από την τάξη, αλλά σίγουρα δημιουργεί μία ωραία εικόνα.
 
Κατ’ αρχήν, Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.
Μιας και η αναφορά στα του επιταφίου, στο χωριό όπου βρίσκεται το πατρικό μου όπου έψαλλα για 1 περίπου χρόνο, στη περιφορά δεν ψαλλόταν τίποτα, ενώ εντός του Ναού και με τις έξω κόρνες στην διαπασών, με έβαλαν να ψάλλω το «Τον ήλιον κρύψαντα» ώστε να ακούγεται αυτό και μόνο σε όλο το χωριό και οι ακολουθούντες την πομπή ήσυχα συνόδευαν τον Επιτάφιο. Ωραία παράδοση κατ’ εμέ, ίσως όχι η προβλεπόμενη από την τάξη, αλλά σίγουρα δημιουργεί μία ωραία εικόνα.

Αν εχεις κάνει ηχογράφηση ''τον ήλιον κρύψαντα'' τη θέλουμε!....:wink:

Χριστός Ανέστη σ όλους ....
 
Χριστός Ανέστη! Καλή ξεκούραση στις φωνητικές μας χορδές!
Συνάδελφοι,
Πέρυσι, εξυπηρέτησα το ναό που ψάλλω όσες φορές .... χτύπησε η καμπάνα αρχής γενομένης από την προηγιασμένη της Παρασκευής πρό της Κυριακής των Βαΐων και παρά την φωνητική καταπόνηση άντεξα μέχρι και την Τρίτη μετά το Πάσχα συνέχεια.... Μοναδική προφύλαξη που πήρα ήταν να μην βγω στην περιφορά του επιταφίου.
Φέτος όταν τους είπα την πρόθεσή μου να προφυλαχτώ από την απότομη αλλαγή της θερμοκρασίας, μου έγινε η παρατήρηση: «Πρώτη φορά είδα περιφορά του επιταφίου χωρίς τον ψάλτη. Πέρυσι πηγαίναμε βουβοί». (αναληθές το βουβοί, διότι την περιφορά ακολούθησαν τρείς -ας πούμε- βοηθοί που τόσο κατά την αναχώρηση όσο και κατά την άφιξη, τους άκουσα που έψαλαν.
Έτσι φέτος βγήκα στην περιφορά για να μην έχουν να λένε, με αποτέλεσμα στον αναστάσιμο εσπερινό της πρωΐας του Μεγ. Σαββάτου να έχω κλείσει και να πιέσω το ... όργανο να βγάλει ... ήχο:D το βράδυ της Ανάστασης, μα όσο κι αν το πίεσα, ουκ αν λάβοις ήχο .... παρά του μη έχοντος:D!!!
Ο άρχων (ένας είναι:D) δεν έβγαινε στις περιφορές....
Δεν βλέπω να έχει συζητηθεί το θέμα. Μήπως θα έπρεπε οι ιθύνοντες να κάνουν .... τα στραβά μάτια με το σκεπτικό ... «φροντίζουμε για να έχουμε;» (ψάλτη!)
ΥΓ Ο λαμπαδάριος (άμισθος ων) την κοπανάει από τη Μ. Παρασκευή μετά την Αποκαθήλωση... Δεν υποτιμώ τους λαμπαδάριους (συγχωρήστε με) αλλά μεγαλύτερο βάρος επωμίζεται ο α' ψάλτης.
Ίσως δύο δημοσκοπήσεις να έδιναν εικόνα.
Α) Συμμετείχατε στην περιφορά του επιταφίου; ΝΑΙ - ΟΧΙ
Β) Θεωρείτε αναγκαία την συμμετοχή στην περιφορά;
Εν πάσει περιπτώσει ας καταρτισθούν τα ερωτήματα από ... τους ειδικούς:wink:...
Να είστε όλοι καλά!
ΝΓ

με ολον το σεβασμο Κ Γιάννου κι εγω ειμαι λαμπαδαριος και ψελνω κι εγω απο την παρασκευη την προηγιασμενη μεχρι και αυριο- πρωι απογευμα- και πηγα και στην περιφορα και δοξα το θεο ειμαι μια χαρα αλλα μην λετε για τους πρωτοψαλτες που πανε μονο απογευματα και μονο μετα την Μ πέμπτη τα πρωινα οι λαμπαδαριοι τραβανε πιο πολυ ζορι!!!!
 
Last edited:

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Εφέτος έψαλα συνεχόμενα από το Σάββατο του Λαζάρου το πρωί ως και τη Δευτέρα του Πάσχα πρωί (και τα πρωινά της Μ. Εβδομάδος). Επίσης κάθε απόγευμα 5-6.15 έψελνα στην ακολουθία στο Γηροκομείο της πόλης, πλην της Μ. Πέμπτης (και μετά στο ναό την ακολουθία 7.30-9.30 περίπου). Βγήκα κανονικά στον επιτάφιο αν και είχε αρκετό κρύο, αλλά δόξα τω Θεώ, όλα καλά! Το Μ. Σάββατο το πρωί είχα ανοίξει πιο καλά από τις άλλες μέρες (έψαλλα το Σιγησάτω και το κοινωνικό του Π. Λαμπαδαρίου 1,5 -2 φωνές κάτω και δεν κουράστηκα καθόλου), ενώ το Μ. Σάββατο το βράδυ, ο κανόνας ''Κύματι θαλάσσης'' ήταν Φα, ο αναστάσιμος κανόνας μία πάνω, Όσοι εις Χριστόν-χερουβικό-λειτουργικά-κοινωνικό μία φωνή πάνω.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Συνάδελφοι, Χριστός Ανέστη!
Ασφαλώς γνωρίζετε την ατάκα «Ρολόϊ με ρολόϊ έχει διαφορά!» που είπε ο αξέχαστος Μ.Φωτόπουλος...:D Ε! στην περίπτωση που συζητάμε μπορούμε να πούμε .... λαρύγγι με λαρύγγι έχει διαφορά:D! Άλλος αντέχει περισσότερο, άλλος λιγότερο... βέβαια παίζει ρόλο και η ηλικία...
Ο άρχων στην ηλικία που είμαι τώρα εγώ έλεγε τους κανόνες: Τω την άβατον, Τω δόγματι, Της πίστεως, από SOL δίεση και το τροπάριο της Κασσιανής από ΡΕ! και δεν καταλάβαινε τίποτα από κούραση.
Εγώ τώρα ΜΙ ύφεση κανόνες και ΣΙ ύφεση το τροπάριο (το ημίαργο:wink:)... Τις βάσεις του άρχοντα μόνο τον πρώτο χρόνο της πρωτοψαλτίας μου (σε ηλικία 26 ετών) τις ακολούθησα..... Και βέβαια τότε έβγαινα και στην περιφορά του επιταφίου.
Από τις απαντήσεις πάντως στο θέμα που άνοιξα, οι απόψεις διαφέρουν ανάλογα με τις αντιλήψεις και πεποιθήσεις εκάστου.
Συμφωνώ ότι επιβάλλεται η συμμετοχή των ψαλτών στην περιφορά, αλλά να λαμβάνονται υπόψη και η φωνητική κόπωση και οι παράγοντες που συντρέχουν τη δεδομένη στιγμή.
Ευχαριστώ
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ενδιαφέρον θέμα..

Αρχικά βράχνιαζα τη Μ. Εβδομάδα ώσπου άρχισα φωνητική, οπότε δε καταλάβαινα τίποτα.

Πέρσι κρύωσα μέσα στη βουβή, με αποτέλεσμα Μ. Δευτέρα να κλείσω τελείως (μα τελείως, χωρίς ίχνος υπερβολής) και να ψάλλω μόνο Κυριακή του Πάσχα. (τις άλλες ο διάκος έκανε το λαμπαδάριο). Έσκασα από το κακό μου αλλά δόξα τω Θεώ.

Φέτος, ω της γκαντεμιάς, ενώ πρόσεχα όσο πλησίαζε ο καιρός....(θυμόμουν και τα περσινά)
τη βουβή Παρασκευή....μου κλέψανε το μπουφάν!!! και εκτέθηκα σε ρεύματα αέρος, κρύωσα, αλλά πάλι δόξα τω Θεώ, όχι σαν το περσινό χάλι. Συνάχι, λαιμικές ενοχλήσεις όλη τη Μ. Εβδομάδα αλλά μια χαρά βγήκαμε (ήπια ίσα με 20 τσάγια/χαμομήλια συν Fisherman's friend και Halls).

Επιτάφιο απαραιτήτως!!! Αλλά ακόμα νεανίας είμαι, αργότερα ίσως το αποφεύγω. Παλτό από μέσα, είμασταν καμμια 10ρια βοηθοί και πρόθυμες γυναίκες, πιάσαμε "γυναικείες βάσεις", τους/τις άφησα να πουν απ όλα και έκανα κόντρα ισοκράτημα, μια χαρά και καθόλου καταπόνηση.

ΥΓ. Περί καταπόνησης Πρωτοψάλτη/Λαμπαδαρίου δηλώνω ότι διαφωνώ, ως λαμπαδάριος. Βεβαίως ο Πρωτοψάλτης επωμίζεται το βάρος του "να πάνε όλα καλά", πράγμα πολύ σημαντικό ενώ ο λαμπαδάριος χαλαρώνει και απλά υπακούει.
Αλλά πέρα από αυτά....
Τα τροπάρια τα μοιράζονται περίπου εξ ίσου (άντε λέει 3 παραπάνω δοξαστικά ο δεξιός όλη τη βδομάδα),
Το τροπάριο της Κασσιανής το λέει ο λαμπαδάριος που είναι και τεράστιο, άντε να το πουν μαζί,
Το "Κύριε αναβαίνοντος" είναι πιο απαιτητικό από το "Ήδη βάπτεται κάλαμος", με τις συνεχεις του θέσεις στο Άνω Βου,
Το "Σήμερον κρεμάται" το λένε από χορού (τουλάχιστον σε εμάς) αλλά και μόνος ο δεξιός να το πει σιγά το πράγμα,
Το "Τον νώτον μου", ναι, πιο απλό από το "Εξέδυσάν με" αλλά υπάρχουν εκδόσεις εφάμιλλες σε δυσκολία (εγώ προσπάθησα αυτό του κ. Γιάννου, το προτείνω ανεπιφύλαχτα)
Είναι αναγκασμένος να ψάλλει στις βάσεις του δεξιού, ο οποίος επιλέγει ούτως η άλλως αυτές που τον βολεύουν.
Αν είναι εκτός από αριστερός και καθημερινός (εγώ ας πούμε) έχει και τις πρωινές προηγιασμένες. Και αυτό το "Γεύσασθε" του Κλαδα....θέλει προσεκτική επιλογή βάσης, διαφορετικά.....

Αυτά και συγνώμη αν βγήκα λίγο από το θέμα.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αν εχεις κάνει ηχογράφηση ''τον ήλιον κρύψαντα'' τη θέλουμε!....:wink:
Δυστυχώς αυτό έγινε τον πρώτο καιρό που ξεκίνησα να ψάλλω και τότε η ψαλτική για μένα περιοριζόταν σε ότι είχε καταγράψει ο Καραμάνης, ενώ τα κλασικά κείμενα είχα την εντύπωση ότι αφορούσαν μόνο την αίθουσα διδασκαλίας (...), οπότε η εκτέλεση (με την όποια ερμηνεία της λέξεως) ήταν απέξω. Πέρα από αυτό δεν ηχογράφησε κανείς αυτή την Μεγάλη Εβδομάδα (thank God!!!).
 
Χριστός Ανέστη! Καλή ξεκούραση στις φωνητικές μας χορδές!
Συνάδελφοι,
Πέρυσι, εξυπηρέτησα το ναό που ψάλλω όσες φορές .... χτύπησε η καμπάνα αρχής γενομένης από την προηγιασμένη της Παρασκευής πρό της Κυριακής των Βαΐων και παρά την φωνητική καταπόνηση άντεξα μέχρι και την Τρίτη μετά το Πάσχα συνέχεια.... Μοναδική προφύλαξη που πήρα ήταν να μην βγω στην περιφορά του επιταφίου.
Φέτος όταν τους είπα την πρόθεσή μου να προφυλαχτώ από την απότομη αλλαγή της θερμοκρασίας, μου έγινε η παρατήρηση: «Πρώτη φορά είδα περιφορά του επιταφίου χωρίς τον ψάλτη. Πέρυσι πηγαίναμε βουβοί». (αναληθές το βουβοί, διότι την περιφορά ακολούθησαν τρείς -ας πούμε- βοηθοί που τόσο κατά την αναχώρηση όσο και κατά την άφιξη, τους άκουσα που έψαλαν.
Έτσι φέτος βγήκα στην περιφορά για να μην έχουν να λένε, με αποτέλεσμα στον αναστάσιμο εσπερινό της πρωΐας του Μεγ. Σαββάτου να έχω κλείσει και να πιέσω το ... όργανο να βγάλει ... ήχο:D το βράδυ της Ανάστασης, μα όσο κι αν το πίεσα, ουκ αν λάβοις ήχο .... παρά του μη έχοντος:D!!!
Ο άρχων (ένας είναι:D) δεν έβγαινε στις περιφορές....
Δεν βλέπω να έχει συζητηθεί το θέμα. Μήπως θα έπρεπε οι ιθύνοντες να κάνουν .... τα στραβά μάτια με το σκεπτικό ... «φροντίζουμε για να έχουμε;» (ψάλτη!)
ΥΓ Ο λαμπαδάριος (άμισθος ων) την κοπανάει από τη Μ. Παρασκευή μετά την Αποκαθήλωση... Δεν υποτιμώ τους λαμπαδάριους (συγχωρήστε με) αλλά μεγαλύτερο βάρος επωμίζεται ο α' ψάλτης.
Ίσως δύο δημοσκοπήσεις να έδιναν εικόνα.
Α) Συμμετείχατε στην περιφορά του επιταφίου; ΝΑΙ - ΟΧΙ
Β) Θεωρείτε αναγκαία την συμμετοχή στην περιφορά;
Εν πάσει περιπτώσει ας καταρτισθούν τα ερωτήματα από ... τους ειδικούς:wink:...
Να είστε όλοι καλά!
ΝΓ

Χριστός Ανέστη! Θα είχε ενδιαφέρον αν θυμάται ο κ.Γιάννου, ποια θα μπορούσε να ήταν ή ποια όντως ήταν η άποψη του Άρχοντα Στανίτσα για όλα αυτά!
Θα είχε εξαιρετικό όντως ενδιαφέρον!
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Ενδιαφέρον θέμα..

Αρχικά βράχνιαζα τη Μ. Εβδομάδα ώσπου άρχισα φωνητική, οπότε δε καταλάβαινα τίποτα.

Πέρσι κρύωσα μέσα στη βουβή, με αποτέλεσμα Μ. Δευτέρα να κλείσω τελείως (μα τελείως, χωρίς ίχνος υπερβολής) και να ψάλλω μόνο Κυριακή του Πάσχα. (τις άλλες ο διάκος έκανε το λαμπαδάριο). Έσκασα από το κακό μου αλλά δόξα τω Θεώ.

Φέτος, ω της γκαντεμιάς, ενώ πρόσεχα όσο πλησίαζε ο καιρός....(θυμόμουν και τα περσινά)
τη βουβή Παρασκευή....μου κλέψανε το μπουφάν!!! και εκτέθηκα σε ρεύματα αέρος, κρύωσα, αλλά πάλι δόξα τω Θεώ, όχι σαν το περσινό χάλι. Συνάχι, λαιμικές ενοχλήσεις όλη τη Μ. Εβδομάδα αλλά μια χαρά βγήκαμε (ήπια ίσα με 20 τσάγια/χαμομήλια συν Fisherman's friend και Halls).

Επιτάφιο απαραιτήτως!!! Αλλά ακόμα νεανίας είμαι, αργότερα ίσως το αποφεύγω. Παλτό από μέσα, είμασταν καμμια 10ρια βοηθοί και πρόθυμες γυναίκες, πιάσαμε "γυναικείες βάσεις", τους/τις άφησα να πουν απ όλα και έκανα κόντρα ισοκράτημα, μια χαρά και καθόλου καταπόνηση.

ΥΓ. Περί καταπόνησης Πρωτοψάλτη/Λαμπαδαρίου δηλώνω ότι διαφωνώ, ως λαμπαδάριος. Βεβαίως ο Πρωτοψάλτης επωμίζεται το βάρος του "να πάνε όλα καλά", πράγμα πολύ σημαντικό ενώ ο λαμπαδάριος χαλαρώνει και απλά υπακούει.
Αλλά πέρα από αυτά....
Τα τροπάρια τα μοιράζονται περίπου εξ ίσου (άντε λέει 3 παραπάνω δοξαστικά ο δεξιός όλη τη βδομάδα),
Το τροπάριο της Κασσιανής το λέει ο λαμπαδάριος που είναι και τεράστιο, άντε να το πουν μαζί,
Το "Κύριε αναβαίνοντος" είναι πιο απαιτητικό από το "Ήδη βάπτεται κάλαμος", με τις συνεχεις του θέσεις στο Άνω Βου,
Το "Σήμερον κρεμάται" το λένε από χορού (τουλάχιστον σε εμάς) αλλά και μόνος ο δεξιός να το πει σιγά το πράγμα,
Το "Τον νώτον μου", ναι, πιο απλό από το "Εξέδυσάν με" αλλά υπάρχουν εκδόσεις εφάμιλλες σε δυσκολία (εγώ προσπάθησα αυτό του κ. Γιάννου, το προτείνω ανεπιφύλαχτα)
Είναι αναγκασμένος να ψάλλει στις βάσεις του δεξιού, ο οποίος επιλέγει ούτως η άλλως αυτές που τον βολεύουν.
Αν είναι εκτός από αριστερός και καθημερινός (εγώ ας πούμε) έχει και τις πρωινές προηγιασμένες. Και αυτό το "Γεύσασθε" του Κλαδα....θέλει προσεκτική επιλογή βάσης, διαφορετικά.....

Αυτά και συγνώμη αν βγήκα λίγο από το θέμα.

Συνυπογράφω +100000% αγαπητέ Μιχάλη τα ανωτέρω.Με καλύπτουν οι παραπάνω θέσεις σου όπως και των άλλων αδελφών όσον αφορά τη συμμετοχή στην περιφορά του επιταφίου,την φωνητική κόπωση,το συνεχές και απαιτητικό ψάλσιμο κ.τ.λ.Υπάρχει πλουραλισμός θέσεων και απόψεων ανάλογα με τις εμπειρίες,τις δυνατότητες,τις προσωπικότητες και την ηλικία του καθενός.Κατά την γνώμη μου δύο παράμετροι είναι πολύ σημαντικοί:Τα βιώματα που έχουμε από την παιδική ηλικία μέχρι τώρα και αν η σκέψη μας είναι προσηλωμένη σ'αυτό που κάνουμε με την καρδιά μας.Είτε είναι ψάλσιμο είτε απλή συμμετοχή είτε προσευχή είτε οτιδήποτε άλλο.
Υ Γ Το θέμα με τον δεξιό και αριστερό ψάλτη έχει αναλυθεί διεξοδικά στο forum.Μια πολύ ωραία συζήτηση έχει γίνει εδώ.Δυστυχώς τα πράγματα ξεφεύγουν όταν μπαίνει το μικρόβιο της ζήλιας,του ανταγωνισμού και της φωνητικής επίδειξης,ειδικά αν στο εκκλησίασμα είναι συγγενείς, φίλοι ή γνωστοί.Όταν περνάμε όλοι από την θέση του Λαμπαδάριου-το θεωρώ ως δεδομένο το όλοι-καλό είναι να κάνουμε υπακοή και αγώνα.Η συμπεριφορά μας-και όχι μόνο σε ψαλτικό-φωνητικό επίπεδο-να είναι ανάλογη.Και καλό είναι να θυμούμαστε τη σταδιοδρομία μας και τις πράξεις μας ως αριστεροί γιατί τα πράγματα αλλάζουν και μπορεί να χρειαστεί να διαχειριστούμε τα ίδια πράγματα από την πλευρά του πρωτοψάλτη.Και ως δια μαγείας σβήνουμε τον πρότερο βίο μας ως Λαμπαδάριοι.Υπάρχουν περιπτώσεις που ο πρωτοψάλτης είναι άρτιος μουσικά αλλά την <<βιτρινάτη>> φωνή την έχει ο λαμπαδάριος,υπάρχουν περιπτώσεις που γίνεται το αντίθετο και υπάρχουν περιπτώσεις που πραγματικά το επίπεδο-μουσικό-φωνητικό-και των δύο είναι τόσο υψηλό που δεν ξέρεις ποιος είναι ποιος αν δεν δεις την θέση τους.Ας είμαστε ταπεινοί.Από το πόστο μας-όποιο κι αν είναι αυτό-να επιδεικνύουμε πάντα την συνέπεια,την εργατικότητα και την συναδελφικότητα μας.Ο σεβασμός είναι άλλωστε κάτι που κερδίζεται με μάχες και όχι κάτι που χαρίζεται λόγω όμορφου παρουσιαστικού και διασυνδέσεων:D:D.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Χριστός Ανέστη! Θα είχε ενδιαφέρον αν θυμάται ο κ.Γιάννου, ποια θα μπορούσε να ήταν ή ποια όντως ήταν η άποψη του Άρχοντα Στανίτσα για όλα αυτά!
Θα είχε εξαιρετικό όντως ενδιαφέρον!

Αληθώς Ανέστη!
Ευχαριστώ για την ... ασίστ:D να μιλήσω για τον άρχοντα, αλλά λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω, γιατί δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να πω επί του θέματος, αφού δεν κάναμε τέτοια κουβέντα...
Θυμάμαι πάντως πολύ καλά ότι τουλάχιστον όσο διάστημα πήγαινα στο αναλόγιό του, δεν έβγαινε στις περιφορές είτε του Αγίου Δημητρίου είτε του επιταφίου, αφού πηγαίναμε οι βοηθοί (και τί βοηθοί):D. Μια χρονιά μάλιστα εγώ κατάρτισα χορό για τα εγκώμια με μαθήτριες λυκείου, και τα ψάλαμε τόσο στην ακολουθία, όσο και στην περιφορά.
Σε μια περιφορά της εικόνας του Αγίου κάποιος δεσπότης επέμενε να ψάλλουμε το «Μέγαν εύρατο» ενώ την πομπή συνόδευαν δύο φιλαρμονικές που έπαιζαν εκ περιτροπής. Εγώ δεν έψαλα αφού δεν ακούγαμε ούτε τη φωνή μας (που λέει ο λόγος) ενώ ο λαμπαδάριος υπάκουσε και έψαλε ... μη ακουόμενος:(.
 
Top