Κλείσιμο του λαιμού κατά τη διάρκεια της Μ. Εβδομάδος.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Να συμπληρώσω σ' αυτά που έγραψα παραπάνω, ότι κατά το διάστημα της θητείας του στον πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό, είτε ως άρχων λαμπαδάριος είτε ως πρωτοψάλτης φαντάζομαι, θα πρέπει να συμμετείχε στις περιφορές, άν και εκεί η διαδρομή είναι περιορισμένη γύρω απ' το Ναό.
Εάν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μας το πει να το μάθουμε... πχ Βενιέρης που πηγαίνει εκεί τακτικά....
 
Last edited:

George Poimenidis

Μέλος
Εγω ξερω οτι ολα ειναι θεμα τοποθετησης της φωνης.αν ξερεις τη φωνη σου και την τοποθετεις σωστα οταν ψαλλεις δεν εχεις προβλημα και δεν κουραζεται και δεν βραχνιαζεις κιολας.ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΨΑΛΛΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΚΥΡΙΟΙ!!!!!!οσο για την περιφορα ενα κασκωλακι στο λαιμο οταν βγαινουμε εξω ειναι πολυ καλη λυση.εγω αυτο πραττω εδω και 11 χρονια και ποτε δεν ειχα προβλημα μεχρι στιγμης...
 

Σαρακατσάνος

Κωνσταντίνος Χλ.
Στα 13 εκκλησιαστικά μου χρόνια ως ιερόπαις αρχικά και ως ψάλτης στη συνέχεια ήταν η πρώτη Μ. Παρασκευή εφέτος που έβαλα παλτό βαρύ χειμωνιάτικο. Ίσως αυτό να με φύλαξε και να κράτησε η φωνή παρ' ότι φύσαγε κι είχε υγρασία και έψαλα κατα την περιφορά τα εγκώμια. Ε κρίμα δεν είναι να αφήσουμε τον επιτάφιο έτσι; Φυσικά όλη την εβδομάδα 2-3 θερμούς τσάι την ημέρα :D

Και του χρόνου με υγεία όλοι μας!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
.... έψαλα κατα την περιφορά τα εγκώμια. Ε κρίμα δεν είναι να αφήσουμε τον επιτάφιο έτσι;!
Δεν είπε κανείς να αφήσουμε τον επιτάφιο έτσι....
Έτσι κι αλλιώς καταστρατηγείται το τυπικό που ορίζει για την περιφορά το νεκρώσιμο ασματικό τρισάγιο ή το «Τον ήλιον κρύψαντα»... και επικράτησε η εύκολη λύση, .. τα εγκώμια, που μπορεί να τα ψάλλει ακόμη και ένας αυτοσχέδιος χορός εκκλησιαζομένων και να μην κινδυνεύσει επ' ουδενί με κλείσιμο κανένας από τους ψάλτες που έχουν να .... τραβήξουν ακόμα ... τρεις μέρες κουπί:D:D
Εάν έξυπηρετούσα κάποιο χωριουδάκι όπου κανένας δεν θα ήξερε να ψάλλει ασφαλώς θα ήταν επιβεβλημένη η παρουσία μου στην περιφορά, αλλά πιστεύω θα ήταν και μικρότερη η διάρκεια της εξόδου του επιταφίου... και όχι μια ώρα και....
 
Top