Ι. Αρβανίτης: Δύναμις Όσοι εις Χριστόν (έτερον με κράτημα)

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Και έτερον με κράτημα "κατά το ανθίβολον κυρ Κωνσταντίνου Πρίγγου"
Υ.Γ. ότι πρέπει...:)

Χρόνια πολλά, υγεία κ κάθε καλό, Χριστάκη!

Το ανθίβολον να μου επιτρέψει ο φίλτατος κυρ Γιάννης να μπει σε κάποια επιπλέον εισαγωγικά: Ο μακαριστός Άρχων ξέρουμε ότι ΔΕΝ έκανε άκουσμα ΑΓΙΑ εκεί όπου το έχει σημαδέψει ο συνθέτης. Ούτε στην αρχή, ούτε όπως τα παρασημαίνει ο αγαπητός Γιάννης.

Ο προβληματισμός είναι καλόπιστος: Επιτρέπεται να γράφουμε κείμενα στη γραφή που εμείς προκρίνουμε ερήμην του συνθέτη; Ο μακαριστός δάσκαλος Σίμων Καράς είχε επιλέξει ένα συγκεκριμένο τρόπο γραφής. Φαντάζεστε να εμφανίσει κάποιος συνθέσεις του ''κατά το ανθίβολον Σίμωνος Καρά'', αλλά να έχει αφαιρέσει όλα όσα επανεισήγαγε ο ίδιος ο Καράς; Θα αποδεχθεί η ψαλτική κοινότητα και η ιστορία αυτή την πράξη; Το ίδιο θα μπορούσε να γίνει και στις συνθέσεις ακόμη του Γιάννη Αρβανίτη;


Δημήτρης

ΥΓ Γνωρίζω ποιές είναι οι συνθέσεις του Σ. Καρά. Δεν είμαι αγνώς.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Αν και με θλίβει κάπως το γεγονός ότι δεν λέει κανείς απλά ένα "Ευχαριστώ" μέρα που είναι σήμερα, δεν θα δώσω εξηγήσεις (αν και υπάρχουν), αλλά θα πώ απλά ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ σε όλους και ιδιαίτερα στον Χρήστο που είχε την καλωσύνη να ανεβάσει το παρόν. Να είστε όλοι καλά, κι αυτοί που ψιλογκρινιάξανε, το λέω απ' την καρδιά μου, ακόμα καλύτερα!!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Να σαι καλά Γιάννη μου και μην απολογείσαι σε κανέναν...εμείς σήμερα είπαμε το δύναμις, όπως και κατάλληλο για την σημερινή ημέρα χερουβικό σου σε ήχο πρώτο, αλλά και το κορυφαίο Μεγάλυνον ψυχή μου και είπαμε όλα τα παιδιά ένα θεός σχωρες...ο Θεός να σε έχει καλά...
Βρήκαν κάτι να σχολιάσουν τέτοιες μέρες...
Σε όποιον δεν αρέσουν αυτά τα δείγματα εξέλιξης της παράδοσης (διατηρώντας όμως την μορφολογία της ψαλτικής), ας μην μπει στον κόπο καν να τα κατεβάσει...
Χρόνια πολλά και ευλογημένα σε όλους...
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αν και με θλίβει κάπως το γεγονός ότι δεν λέει κανείς απλά ένα "Ευχαριστώ" μέρα που είναι σήμερα, δεν θα δώσω εξηγήσεις (αν και υπάρχουν), αλλά θα πώ απλά ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ σε όλους και ιδιαίτερα στον Χρήστο που είχε την καλωσύνη να ανεβάσει το παρόν. Να είστε όλοι καλά, κι αυτοί που ψιλογκρινιάξανε, το λέω απ' την καρδιά μου, ακόμα καλύτερα!!!
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Να σαι καλά Γιάννη μου και μην απολογείσαι σε κανέναν...εμείς σήμερα είπαμε το δύναμις, όπως και κατάλληλο για την σημερινή ημέρα χερουβικό σου σε ήχο πρώτο, αλλά και το κορυφαίο Μεγάλυνον ψυχή μου και είπαμε όλα τα παιδιά ένα θεός σχωρες...ο Θεός να σε έχει καλά...
Βρήκαν κάτι να σχολιάσουν τέτοιες μέρες...
Σε όποιον δεν αρέσουν αυτά τα δείγματα εξέλιξης της παράδοσης (διατηρώντας όμως την μορφολογία της ψαλτικής), ας μην μπει στον κόπο καν να τα κατεβάσει...
Χρόνια πολλά και ευλογημένα σε όλους...

H ερευνα προχωρα και συμπληρώνει, δεν έχουμε το αλάθητο. Γι' αυτό να βλέπουμε τα πράγματα μουσικά και όχι προσωπικά.

Χρόνια πολλά και καλά σε όλους. Ευχαριστίες πολλές για την (κατά τ'άλλα) ωραία ανα-σύνθεση και επέκταση.

ΥΓ. Μύρισε ήδη "μπαρούτι"!:rolleyes: Κρατήστε τα "δυναμιτάκια" για το βράδυ της Πρωτοχρονιάς!:wink::D
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
H ερευνα προχωρα και συμπληρώνει, δεν έχουμε το αλάθητο. Γι' αυτό να βλέπουμε τα πράγματα μουσικά και όχι προσωπικά.

Χρόνια πολλά και καλά σε όλους. Ευχαριστίες πολλές για την (κατά τ'άλλα) ωραία ανα-σύνθεση και επέκταση.

ΥΓ. Μύρισε ήδη "μπαρούτι"!:rolleyes: Κρατήστε τα "δυναμιτάκια" για το βράδυ της Πρωτοχρονιάς!:wink::D

Νά 'σαι καλά αδελφέ! Όσο για το μπαρούτι, ξέχασέ το! Έχει ξεθυμάνει και δεν ανάβει τώρα. "Ζήβα το", που έλεγε και μια γριούλα στο μπακάλι για ένα βερεσέ (προστακτική του "ζιβήνω")
Κι επειδή μπορεί να στενοχώρησα τον Δημήτρη τον Σκρέκα με την απάντησή μου (κι είναι και ξενιτεμένος), του ξαναλέω "Merry Christmas"!
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Και σε pdf. Λίγο καθυστερημένα βέβαια μιας και πέρασαν τα Χριστούγεννα αλλά αυτές τις μέρες ήμουν εκτός έδρας και δεν είχα τη δυνατότητα. Ούτως η άλλως σύντομα έρχονται τα Θεοφάνεια όπου μπρούμε να το ξαναψάλουμε.

Υ.Γ. Θερμές ευχαριστίες στον κ. Αρβανίτη για τη σύνθεση και στο Χρίστο για τη δημοσίευση (και χρόνια πολλά για την ονομαστική εορτή).
 

Attachments

  • Όσοι εις Χριστόν Ι. Αρβανίτη.pdf
    231.5 KB · Views: 174
Last edited:
Top