Ι Αρβανίτης:Αργόν Κεκραγάριον-Στιχολογία 3σημος-Δ΄ήχου

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Μιας και δεν έχω εδώ καλεσμένους να τους κεράσω, ας κεράσω εσάς κατιτίς ακόμη.
Καθαρόγραψα ένα αργό Κεκραγάριο του Δ΄ήχου κατά τον στιχηραρικό δρόμο που είχα τονίσει το 1986. Θυμάμαι ότι μου είχε φανεί τότε απλό και "ταπεινό" και το άφησα, μήπως έφτειαχνα κάποια στιγμή κάτι άλλο. Τώρα που το ξαναείδα, καλούλι μου φάνηκε. Έτσι, σας το στέλνω, όπως το έγραψα τότε, αντικαθιστώντας μόνο την γράμμή "ως θυμίαμα" με μια εκτενέστερη εκδοχή της Θέσης.
Προσθέτω και τη στιχολογία σε Αγιορείτικο στύλ (3σημος) σε 4φωνο Λέγετο. Είναι παλαιότερη από το Κεκραγάριο και μου είχε ζητήσει να την γράψω ο φίλος μου ο Χρήστος, λαμπαδάριος τότε του Ι.Ν. Ταξιαρχών Χαλκίδος.
 

Attachments

  • IArv-Kekragarion argon-4os.pdf
    103.1 KB · Views: 203
  • IArv-Stixologia-4os-3shmos.pdf
    261.1 KB · Views: 173

neophokaeus

Μέλος
Μιας και δεν έχω εδώ καλεσμένους να τους κεράσω, ας κεράσω εσάς κατιτίς ακόμη.
Καθαρόγραψα ένα αργό Κεκραγάριο του Δ΄ήχου κατά τον στιχηραρικό δρόμο που είχα τονίσει το 1986. Θυμάμαι ότι μου είχε φανεί τότε απλό και "ταπεινό" και το άφησα, μήπως έφτειαχνα κάποια στιγμή κάτι άλλο. Τώρα που το ξαναείδα, καλούλι μου φάνηκε. Έτσι, σας το στέλνω, όπως το έγραψα τότε, αντικαθιστώντας μόνο την γράμμή "ως θυμίαμα" με μια εκτενέστερη εκδοχή της Θέσης.
Προσθέτω και τη στιχολογία σε Αγιορείτικο στύλ (3σημος) σε 4φωνο Λέγετο. Είναι παλαιότερη από το Κεκραγάριο και μου είχε ζητήσει να την γράψω ο φίλος μου ο Χρήστος, λαμπαδάριος τότε του Ι.Ν. Ταξιαρχών Χαλκίδος.

Τί να πω; Πάλι μια θαυμάσια σύνθεση που χρειαζόταν στο ρεπερτόριο των φιλομούσων του Αναλογίου. Ευχαριστώ θερμά και ο Θεός να σου δίνει έτη πολλά και φωτισμός να συνεχίσεις τη σύνθεση στα ίχνη των μεγάλων μουσικοδιδασκάλων του Γένους μας. Θα σου ζητήσω μια χάρη, μήπως έχεις συνθέσει άλλα Κεκραγάρια και άλλες στιχολογίες (τρισήμου ρυθμού) σε άλλους ήχους για να εμπλουτήσουμε τη ''μουσικοθήκη'' μας? Χρόνια πολλά και πάλι!
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Τί να πω; Πάλι μια θαυμάσια σύνθεση που χρειαζόταν στο ρεπερτόριο των φιλομούσων του Αναλογίου. Ευχαριστώ θερμά και ο Θεός να σου δίνει έτη πολλά και φωτισμός να συνεχίσεις τη σύνθεση στα ίχνη των μεγάλων μουσικοδιδασκάλων του Γένους μας. Θα σου ζητήσω μια χάρη, μήπως έχεις συνθέσει άλλα Κεκραγάρια και άλλες στιχολογίες (τρισήμου ρυθμού) σε άλλους ήχους για να εμπλουτήσουμε τη ''μουσικοθήκη'' μας? Χρόνια πολλά και πάλι!

Αγαπητέ π. Αμφιλόχιε, σε ευχαριστώ πολύ για τις θερμές ευχές σου και εύχομαι κι εγώ καλή δύναμη στο έργο σου.
Έχω γράψει ίσως 2-3 σύντομα κεκραγάρια, απλούστερα από τα του Αναστασιματαρίου. Δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς. Ανεβάζω εδώ (έτσι "για την ιστορία" που λέμε) ένα σύντομο Κεκραγάριο Α΄ ήχου αργό ειρμολογικό. Πρέπει να είναι μάλλον το πρώτο μέλος που μελοποίησα ή από τα πρώτα. Ήμουν τότε μαθητής της Α' Λυκείου. Οι παραλλαγές στη β΄ σελίδα είναι κάπως μεταγενέστερες.
Στιχολογίες σε τρίσημο δεν έχω γράψει άλλες, ίσως γιατί δεν χρειάστηκε. Κι αυτή την έγραψα τότε, διότι δεν είχαμε βιβλία που να τις περιέχουν και είπαμε να την ψάλουμε στο πανηγύρι των Ταξιαρχών.

Καλή Χρονιά!
 

Attachments

  • IArv-Kekragario argo eirmologiko-hxA'_1.jpg
    759.3 KB · Views: 125
  • IArv-Kekragario argo eirmologiko-hxA'_2.jpg
    853 KB · Views: 70

neophokaeus

Μέλος
Ευχαριστώ Γιάννη και αν μπορούσες να το καθαρογράψεις και να μας το ανεβάσεις σε pdf θα ήταν για όλους τους ψαλτολογίτες ακόμα ένα δείγμα της αγάπης σου αλλά και της τέχνης σου προς δόξαν Θεού. π. Αμφιλόχιος.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ανεβάζω εδώ (έτσι "για την ιστορία" που λέμε) ένα σύντομο Κεκραγάριο Α΄ ήχου αργό ειρμολογικό. Πρέπει να είναι μάλλον το πρώτο μέλος που μελοποίησα ή από τα πρώτα. Ήμουν τότε μαθητής της Α' Λυκείου.
Χωρίς ίχνος κολακίας, την ορθογραφία, την φαντασία και την μελουργική εγκράτεια σε μία σύνθεση αυτής της ηλικίας, πιστεύω ότι θα την ζήλευαν πάρα πολλοί φτασμένοι και σίγουρα αρκετά μεγαλύτεροι σε ηλικία ψάλτες.
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Στιχολογίες σε τρίσημο δεν έχω γράψει άλλες, ίσως γιατί δεν χρειάστηκε.
Καλή Χρονιά!

Ευχαριστούμε...αν βρείτε χρόνο καντε παρακαλώ τον κόπο να γράψετε στιχολογίες και να είστε σιγουρος οτι θα ψαλλούνε (φτάνει πια μαυτες του π.Ιεροθεου "κατα την Αγιορείτικην παράδοσην")

Ειδικά σε Α και Βαρύ εκ του Γα [οπως ειναι το κεκραγάριο του Ιακώβου για να μην χρειάζεται να αλλάξεις απο Γα Ζω και ξανα μετά Γα για τα Αναστάσιμα Στιχηρά (γιατι μονο Κυριακή πρόκειται να πεις αργό Κυριε εκεκραξα)]
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Στα 15 χρονών παιδί να γράφει σε συνεπτυγμένο.
Αυτό είναι θαύμα.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Στα 15 χρονών παιδί να γράφει σε συνεπτυγμένο.
Αυτό είναι θαύμα.

Ναί, τον είχα μάθει στο Ωδείο Χαλκίδος από τον αγαπητό μου Δάσκαλο Σπύρο Σιμιτζή, μαθητή του Ι. Μαργαζιώτη, μαθητή του Κ. Ψάχου.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Πολλά συγχαρητήρια. Συνήθως στα ωδεία στους πολλούς μαθητές ελάχιστοι κοπιάζουν για να μάθουν και ελάχιστοι έχουν κλίση στο ψάλσιμο, πόσο μάλλον στην μελοποιία.
Και ειδικά στην καλή μελοποιία όπως εσείς.
 
Last edited:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Πολλά συγχαρητήρια. Συνήθως στα ωδεία στους πολλούς μαθητές ελάχιστοι κοπιάζουν για να μάθουν και ελάχιστοι έχουν κλίση στο ψάλσιμο, πόσο μάλλον στην μελοποιία.
Και ειδικά στην καλή μελοποιία όπως εσείς.

Σ' ευχαριστώ, νά 'σαι καλά.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Xίλια ευχαριστώ.
Μόλις χθες σκεφτόμουν ακούγοντας μια αγρυπνία αγιορείτικη γιατί να μην υπάρχει τέτοιο κεκραγάριο ώστε μετά η στιχολογία να μη διαφοροποιείται τόσο πολύ. Και το μυαλό μου πήγε σε σας. Και να!
Για προσωπική χρήση το επεξεργάστηκα και επειδή πιστεύω πως μπορεί να φανεί χρήσιμο και σε άλλους το δημοσιεύω εδώ. Αν σας ενοχλεί θα το αποσύρω. Γι'αυτό είναι μόνο το πρώτο μέρος. Τα υπόλοιπα όταν βρω χρόνο πάλι και αν έχω άδεια. Το έκανα δίχρωμο, έβαλα διαστολές και έκοψα σε ένα δυο σημεία το μήκος από τις απλές, γιατί παρότι έχουν διαφορετική φορά με μπέρδευαν για κεντήματα. Ακόμα στο τέλος έβαλα ένα γοργό κάτω από το ελαφρόν. Εκτός και έπρεπε να γίνει επτάσημος. Δε ξέρω. Δυσκολεύομαι με το ρυθμό και τους ρυθμικούς πόδες γι'αυτό και τα χωρίζω για εξάσκηση.
 

Attachments

  • iarv-kekragarion argon-4os-001a.jpg
    770 KB · Views: 65

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ναί, τον είχα μάθει στο Ωδείο Χαλκίδος από τον αγαπητό μου Δάσκαλο Σπύρο Σιμιτζή, μαθητή του Ι. Μαργαζιώτη, μαθητή του Κ. Ψάχου.

Και εσείς "ωδειακός" δηλαδή, κ. Αρβανίτη! :D χαίρομαι! :):)
 
Top