[Ψάχνω] Θεία Λειτουργία Ελευθερίου Γεωργιάδη

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Θεσσαλονικιά προφορά δεν έχει καθόλου! Γύρω στα 60 του ήρθε εδώ, δε θα μπορούσε να επηρεαστεί. Όντως, είναι δύσκολη η επικοινωνία, καθώς δεν ακούει καλά... Έχει περάσει και τα 93 του...

Ναι, ο καημενος..!! Μακαρι ο θεος να τον κρατησει οσο πιο πολυ γινεται..!! Ειναι νομιζω ο τελευταιος εκ των παλαιων πρωτοψαλτων του πατριαρχειου, πριν την ελευση του Λεωνιδα Αστερη. Και εκ των τελευταιων μεγαλων πρωτοψαλτων πανελληνιως που ειχαν μαθητευσει στους παλαιους δασκαλους. Αυτος και ο Ταλιαδωρος αν δεν κανω λαθος..:(:rolleyes:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ναι, ο καημενος..!! Μακαρι ο θεος να τον κρατησει οσο πιο πολυ γινεται..!! Ειναι νομιζω ο τελευταιος εκ των παλαιων πρωτοψαλτων του πατριαρχειου, πριν την ελευση του Λεωνιδα Αστερη. Και εκ των τελευταιων μεγαλων πρωτοψαλτων πανελληνιως που ειχαν μαθητευσει στους παλαιους δασκαλους. Αυτος και ο Ταλιαδωρος αν δεν κανω λαθος..:(:rolleyes:
Από ψάλτες του Πατριαρχείου παλιούς ξεχνάς τον Παϊκόπουλο. Άλλοι αξιόλογοι εν ζωή παλιοί Πολίτες είναι ο Μαφίδης, και ο Παπαμανωλάκης (ελπίζω να μην ξεχνώ κανένα).
 

iospyrakis

Νέο μέλος
Πάντως τα βιβλία του δεν τα βρίσκω. Πώς μπορούμε να τα αγοράσουμε;
 

Andrew.Marget

Νέο μέλος
Πάντως τα βιβλία του δεν τα βρίσκω. Πώς μπορούμε να τα αγοράσουμε;
Υπάρχουν, τα έχει ο δάσκαλος μου κος. Γρηγόρης Νταραβάνογλου. Ύστερα απο εντολή της κόρης του Άρχοντος, έχει αναλάβει την πώληση τον βιβλίων του. Για περαιτέρω πληροφορίες στείλτε μου προσωπικό μήνυμα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Υπάρχουν, τα έχει ο δάσκαλος μου κος. Γρηγόρης Νταραβάνογλου. Ύστερα απο εντολή της κόρης του Άρχοντος, έχει αναλάβει την πώληση τον βιβλίων του. Για περαιτέρω πληροφορίες στείλτε μου προσωπικό μήνυμα.
Θα ήταν χρήσιμο να είχαμε τα περιεχόμενα και αν είναι εύκολο, και την τιμή.
 

Andrew.Marget

Νέο μέλος
Τα βιβλία τα Άρχοντα τα έχει στη διάθεση του ο δάσκαλος μου κός. Γρηγόρης Νταραβάνογλου.
Για όποιο μέλος αλλά και κάθε ενδιαφερόμενο που θέλει να αποκτήσει τα βιβλία, μπορεί να απευθυνθεί στο παρακάτω τηλέφωνο:
6982462799
 

ΠΜΧ

...
Καλά, επειδή αυτά που ζητάς είναι πολλά και δε νομίζω να δικαιούμαστε να τα ανεβάσουμε, σαν δείγμα (και όχι δήγμα=δάγκωμα) σου ανεβάζω το Χερουβικό του β'. Πάρ' το χαμηλά για να βγεις...
@ybulbu
Στην σελίδα 149, όταν αλλάζει η χρονική αγωγή, μήπως έχει ξεφύγει κάποιος χαρακτήρας;

Εικάζω ότι ήθελε να γράψει
ΓΑ-ΔΙ-ΚΕ-ΓΑ
ΒΟΥ-ΓΑ-ΔΙ-ΒΟΥ
ΠΑ (απόστροφος) -ΒΟΥ-ΓΑ-ΠΑ

Αλλιώς, τί κάνω λάθος και δεν μου βγαίνει;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
@ybulbu
Στην σελίδα 149, όταν αλλάζει η χρονική αγωγή, μήπως έχει ξεφύγει κάποιος χαρακτήρας;

Εικάζω ότι ήθελε να γράψει
ΓΑ-ΔΙ-ΚΕ-ΓΑ
ΒΟΥ-ΓΑ-ΔΙ-ΒΟΥ
ΠΑ (απόστροφος) -ΒΟΥ-ΓΑ-ΠΑ

Αλλιώς, τί κάνω λάθος και δεν μου βγαίνει;
Αν και δεν έχω σπίτι το βιβλίο με τις διορθιώσεις του από το μάθημα, νομίζω πως είναι όπως τα λες, είναι πολύ συνήθης η θέση. Ο βλάκας, δεν ηχογραφούσα ακόμη. Από τα Χερουβικά των πλαγίων ξεκίνησα να ηχογραφώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όντως έτσι είναι. Σήμερα το είδα στο αντίτυπο που μου 'δωσε και έχω στο αναλόγιο. Το έχει διορθωμένο με σβηστικό.
 

Attachments

  • IMG_20210515_081521.jpg
    IMG_20210515_081521.jpg
    2.9 MB · Views: 126
Last edited:
Top