"Η Βυζαντινή μουσική και τα προβλήματά της" Σίμων Καράς

Status
Not open for further replies.

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Πφίου....1 λοιπόν, πάρτε ἀνάσα, χαλαρῶστε.
1. Μα αν τα κάνεις παρτιτούρα πάλι παρτιτούρες δε θα αναμεταδίδεις;
Ὁ ψάλτης εἶναι σαμάνος. Βρίσκεται στὸ ὅριο μεταξὺ ἐκκλησίας χριστιανικῆς καὶ ἀρχαίου κόσμου, καὶ παρακαλῶ γιὰ νὰ μὴν λιθοβολήσουμε καὶ λιθοβοληθοῦμε σπεύδω νὰ προσθέσω, στὸ ὅριο μὲν ἀλλὰ ΕΝΤΟΣ τῆς χριστιανικῆς ἐκκλησίας.
Ὅπως κάθε σαμάνος ΦΟΒΑΤΑΙ τὴν μεταφορὰ τῆς τέχνης του στὸ χαρτὶ γιὰ δύο λόγους. α) γιατὶ θὰ τοῦ φᾶνε τὴν δουλειὰ οἱ τάχα μου σπουδαγμένοι β) γιὰ ἕναν εὐγενέστερο λόγο, ὅτι ὁ ἀτζαμῆς ποὺ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ τί συμβαίνει στὸ ψυχικὸ πεδίο θὰ τὰ πῇ λάθος καὶ θὰ κάνει ζημιά.
Ἐπίσης φοβᾶται ἡ ἐκκλησία ὅτι θὰ ἀποκαλυφθῇ ὁ πρὸ αἰώνων συμβιβασμός της μὲ τὶς προχριστιανικὲς συνήθειες ἀπὸ διάφορους θερμοκέφαλους ποὺ νομίζουν πὼς εἶναι ἀπόστολοι Παῦλοι καὶ θὰ τὴν ἀποκαθάρουν ἀπὸ τὶς ἁμαρτίες της... αὑτοὶ εἶναι μερικοὶ λόγοι ποὺ πολλὰ πράγματα οἱ ἑμπλεκόμενοι φορεῖς δὲν θέλουν νὰ μποῦν 1 στὸ χαρτὶ 2 νὰ εἶναι σὲ δημόσια θέα καὶ συζήτηση. ΠΡΟΣΟΧΗ. Τὸ 1 (χαρτὶ) καὶ τὸ 2 (δημοσιότητα) εἶναι διαφορετικὰ πράγματα, καὶ τὸ 1 εἶναι τὸ πίὸ οὑσιαστικό.
Δὲν ἀπάντησα τελείως, σπεύδω ὅμως νὰ πῶ: τοὺς ξέφυγε ὁ Χρύσανθος μὲ τὸ 12/11, αὑτὴ εἶναι ἡ ὑπόθεση ἡ δική μου.
Συγγνώμη, αυτά σου μάθανε να λες οι δάσκαλοί σου, ή είναι δικά σου συμπεράσματα;
Γιατί αν στα μάθανε οι δάσκαλοί σου, τότε, λυπάμαι, αλλά ατύχησες.....

Μάλλον το 2ο γιατί είναι ολοφάνερο, ότι σε δάσκαλο ψαλτική τέχνης δεν έχεις καθίσει κοντά, ούτε για καφέ!....
Τι είναι αυτά που κάθεσαι και αραδιάζεις χριστιανέ μου;...
 
Κ

Κωσταντής1

Guest
Συγγνώμη, αυτά σου μάθανε να λες οι δάσκαλοί σου, ή είναι δικά σου συμπεράσματα;
Γιατί αν στα μάθανε οι δάσκαλοί σου, τότε, λυπάμαι, αλλά ατύχησες.....

Μάλλον το 2ο γιατί είναι ολοφάνερο, ότι σε δάσκαλο ψαλτική τέχνης δεν έχεις καθίσει κοντά, ούτε για καφέ!....
Τι είναι αυτά που κάθεσαι και αραδιάζεις χριστιανέ μου;...
Mὰ ἀφοῦ δὲν μπορεῖτε νὰ παρακολουθήσετε ἕναν συλλογισμὸ ἑν ἑξελίξει, ὅπως ἀποτυπώνεται βῆμα-βῆμα, πῶς διάβολο θέλετε νὰ κάνετε τὴ δουλειά σας σωστά;
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Με οποιοδήποτε τρόπο κι αν τα έχει μάθει, είναι μια άποψη που μπορεί να εκφράζει κι άλλους και πρέπει να την ακούσουμε.

Ιδίως αν την έχει αποκομίσει ως μη ψάλτης ή από μη ψάλτες την καθιστά ακόμα σημαντικότερη.
 
Κ

Κωσταντής1

Guest
Τὴν ἔχω ἀποκομίσῃ ἀπὸ συγκριτικὴ μελέτη βιβλίων. Συνοπτικά: τί δουλειὰ ἔχει ὁ ψάλτης στὴν ἑκκλησία; Ἀπάντηση. Ἐκπροσωπεῖ τὸν προχριστιανικὸ κόσμο, ποὺ ἀποδέχεται τὴν ἐκκλησία καὶ τὸ μήνυμά της. Καὶ αὐτὴ τὸν ἀποδέχεται. Γιατί = ἔχουν κάτι κοινό. Ποιό; Κάνουν τὴν ἴδια δουλειά, τὴν θεραπεία τῶν ψυχῶν. Πῶς; Μὲ τὸ νὰ μετέχουν τῆς παγκόσμιας ψυχῆς.
 
Status
Not open for further replies.
Top