Ζητείται Β' Ιεροψάλτης για την Αγία και Μεγάλη Εβδομάδα

Status
Not open for further replies.

ALEX8888

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΚΑΝΤΩΝΗΣ
Καλησπέρα σε όλους.

Ζητείται Β' Ιεροψάλτης για να ψάλλει την Αγία και Μεγάλη Εβδομάδα, στο αριστερό αναλόγιο του Ιερού Ναού (Παρεκκλήσιο) Αγίων Θεοδώρων - Απ. Ανδρέα Περιστερίου.

Απαραίτητη η κατοχή Διπλώματος Βυζαντινής Μουσικής από Αναγνωρισμένο Ελληνικό Ωδείο, η γνώση του Τυπικού και η ικανότητα να μπορούν να ανταποκριθούν ουσιαστικά στα καθήκοντα της προαναφερόμενης θέσης. Επίσης, θα πρέπει να πληρούν τη διάταξη του άρθρου 8, περί ορίου ηλικίας, του Κανονισμού Καταστάσεως Ιεροψαλτών. Δηλαδή να μην υπερβαίνουν το 70ο έτος.

Επισημαίνεται ότι, ο ανωτέρω τίτλος σπουδών θα πρέπει να προέρχεται αποκλειστικά από Ελληνικό Ωδείο. Διπλώματα προερχόμενα από Μουσικές Σχολές (Αναγνωρισμένες ή μη) δε γίνονται δεκτά.

Παρακαλώ όπως απευθύνεστε στο e-mail: alexander_20_20@yahoo.com

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να αποστείλουν α) αντίγραφο Διπλώματος, β) ηχογραφημένα 1. το Κάθισμα "Βουλευτήριον Σωτήρ..." σε αργό ειρμολογικό μέλος, 2. το Δοξαστικό των Αποστίχων "Κύριε, αναβαίνοντός σου εν τω σταυρώ..." και γ) τον αριθμό τηλεφώνου. Επίσης, στο ανωτέρω e-mail, μπορείτε να ενημερωθείτε για το ποσό της αμοιβής.

Ευχαριστώ

Ο Πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού,
Αλέξανδρος Κακαντώνης
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Αυτός ο κανονισμός.. οι ψάλτες "να μην υπερβαίνουν το 70ο έτος" είναι απαράδεκτος και γελοίος!
Τι είναι ο ψάλτης; όπως ο ποσδοσφαιριστής...;
Ο ψάλτης είναι στα καλύτερα του μετά τα 50, μέχρι τα 80 ακόμα και μέχρι τα 90 ψάλλουν παλικαρίσια πολλοί παραδοσιακοί ψάλτες.
Εδώ στην Σκιάθο καμαρώνουμε τον κ Στάθη Κουτούμπα, πρωτοψάλτη του Ευαγγελισμού, είναι 91 χρονών και βάζει κάτω 100 σημερινούς τριαντάρηδες! ζωή να έχει ο άνθρωπος να ψάλλει όσο μπορεί, να τον απολαμβάνουμε και να διδασκόμαστε αυθεντικό ψαλτικό - εκκλησιαστικό ύφος και ήθος. Ευτυχώς εδώ στην Σκιάθο έχουν ακόμα πολιτισμό, σέβονται και αγαπούν την ψαλτική τέχνη και τους ανθρώπους που την υπηρετούν. Ανθρώπους σαν τον κ Στάθη τους διαφυλάσσουν ως κόρη οφθαλμού και κάτι τέτοιοι γελοίοι κανονισμοί φαντάζουν παράξενοι, παράδοξοι και μόνο έκπληξη, με γέλια και κλάματα προκαλούν.
Ντροπή σε όσους συνέταξαν τον κανονισμό αυτό και σε όσους τον ακολουθούν!
 
Αυτός ο κανονισμός.. οι ψάλτες "να μην υπερβαίνουν το 70ο έτος" είναι απαράδεκτος και γελοίος! ..........
Ντροπή σε όσους συνέταξαν τον κανονισμό αυτό και σε όσους τον ακολουθούν!

Καλα αυτό. Πες είναι ο νόμος! Δίπλωμα από ΩΔΕΙΟ και ΌΧΙ από Σχολή ? .... τελικά μου φαίνεται δεν είμαστε για νομικά οι Ψάλτες ....
Συγχωρέστε με για το σχόλιο!
Το γράφω από ΑΠΟΡΙΑ και ΑΠΟΡΙΑ... α! Και επειδή ΑΠΟΡΕΣΑ ....
Ζητώ συγνώμη από όλους! Πατέρες την ευχή σας! Αδελφοί, τη συγχώρεσή σας!
Καλή βδομάδα να χουμε!
 

tzark

Μέλος
Καλα αυτό. Πες είναι ο νόμος! Δίπλωμα από ΩΔΕΙΟ και ΌΧΙ από Σχολή ? .... τελικά μου φαίνεται δεν είμαστε για νομικά οι Ψάλτες ....
Συγχωρέστε με για το σχόλιο!
Το γράφω από ΑΠΟΡΙΑ και ΑΠΟΡΙΑ... α! Και επειδή ΑΠΟΡΕΣΑ ....
Ζητώ συγνώμη από όλους! Πατέρες την ευχή σας! Αδελφοί, τη συγχώρεσή σας!
Καλή βδομάδα να χουμε!
Μην απορείς φωτογραφική είναι η πρόσληψη.....τι δεν κατάλαβες??
 
Μην απορείς φωτογραφική είναι η πρόσληψη.....τι δεν κατάλαβες??

Ότι δεν θα χα πιθανότητα... δε βγαίνω καλός στις φωτογραφίες ρε παιδια, τι να κάνουμε!❤

[ Το πιο αθωο ειν αυτό! Ούτως ή άλλως καλό είναι να δεις και με ποιον μιλάς σε τέτοια περίπτωση! Αφού δε θα γίνει η ακρόαση εκ του σύνεγγυς ]
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Φοβερή φωτογραφική πρόσληψη για μία εβδομάδα. Τι λες τώρα; Για αυτά κανονικά απευθύνεσαι σε κάποιον από τους παρατρεχάμενους της ενορίας, άντε της διπλανής ενορίας.

Εμένα λοιπόν δε με ξαφνιάζουν αυτά που είπατε, όρια ηλικίας και διπλώματα, όσο το ότι όλη αυτή η διαδικασία αφορά μια ολιγοήμερη πρόσληψη αριστερού ψάλτη! Άσε που υποτίθεται ότι για το ζόρισμα της Μ. Εβδομάδας πληρώνεσαι όλο το υπόλοιπο έτος. Το σωστό λοιπόν είναι να τη βολέψουν κι αυτοί όπως το υπόλοιπο έτος.

Μάλλον είμαι καθυστερημένος αλλά ξαφνιάζομαι επίσης όταν βλέπω στο βιογραφικό να περιλαμβάνονται και ηχογραφήσεις! Τα κάνουν και οι σοβαροί ψάλτες αυτά; ή εντάσσεται στο όλο κλίμα της συγκεκριμένης αγγελίας;
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα σε όλους.

Ζητείται Β' Ιεροψάλτης για να ψάλλει την Αγία και Μεγάλη Εβδομάδα, στο αριστερό αναλόγιο του Ιερού Ναού (Παρεκκλήσιο) Αγίων Θεοδώρων - Απ. Ανδρέα Περιστερίου.

Απαραίτητη η κατοχή Διπλώματος Βυζαντινής Μουσικής από Αναγνωρισμένο Ελληνικό Ωδείο, η γνώση του Τυπικού και η ικανότητα να μπορούν να ανταποκριθούν ουσιαστικά στα καθήκοντα της προαναφερόμενης θέσης. Επίσης, θα πρέπει να πληρούν τη διάταξη του άρθρου 8, περί ορίου ηλικίας, του Κανονισμού Καταστάσεως Ιεροψαλτών. Δηλαδή να μην υπερβαίνουν το 70ο έτος.

Επισημαίνεται ότι, ο ανωτέρω τίτλος σπουδών θα πρέπει να προέρχεται αποκλειστικά από Ελληνικό Ωδείο. Διπλώματα προερχόμενα από Μουσικές Σχολές (Αναγνωρισμένες ή μη) δε γίνονται δεκτά.

Παρακαλώ όπως απευθύνεστε στο e-mail: alexander_20_20@yahoo.com

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να αποστείλουν α) αντίγραφο Διπλώματος, β) ηχογραφημένα 1. το Κάθισμα "Βουλευτήριον Σωτήρ..." σε αργό ειρμολογικό μέλος, 2. το Δοξαστικό των Αποστίχων "Κύριε, αναβαίνοντός σου εν τω σταυρώ..." και γ) τον αριθμό τηλεφώνου. Επίσης, στο ανωτέρω e-mail, μπορείτε να ενημερωθείτε για το ποσό της αμοιβής.

Ευχαριστώ

Ο Πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού,
Αλέξανδρος Κακαντώνης[/QUOT
Από Πρίγγο ,Ρεδαιστηνό ,Καραμάνη,¨η Φαρλέκα; για να ξέρουμε
 

Σαμπάνης Ν.

Σαμπάνης Ν.
Γενικά η ανάρτηση είναι προσβλητική για όσους είναι πολύ καλοί ψάλτες και έχουν αποφοιτήσει από μουσικές σχολές. Δεν γίνεσαι ψάλτης με τα χαρτιά. Ψάλτης γεννιέσαι αγαπητοί συνάδελφοι . Ο Παναγιωτίδης δεν είχε κανένα χαρτί. Αυτά για τους προσκολλημένους στην γραφειοκρατία. Και να πω ότι η πρόσληψη αφορούσε κεντρικό ναό να πώ πάει στην ευχή.... Ας προσγειωθούμε λίγο λόγω των ημερών...Σαν να μας λέτε ότι ένας οικογενειάρχης ψάλτης ο οποίος είναι άνεργος δεν πρέπει να βρεί ένα βοήθημα μόνο και μόνο επειδή ότι προέρχεται από μουσική σχολή. Κρίμα να υπάρχουν τέτοια αναχρονιστικά μυαλά.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Κύριοι, η επιλογή μέλους δύναται να αποτελεί επιπλέον κριτήριο με πολλαπλό ρόλο:

να δουν σε ποια "σχολή" ανήκεις, το τι θεωρείς εφικτό για εσένα, επαρκές για τη θέση, να δουν γενικά αν ξέρεις τι υπάρχει κλπ.
και το κυριότερο αν συμπίπτεις ή προσαρμόζεσαι με όσα τυχόν είναι γνωστό ότι επιθυμούν οι προϊστάμενοι.
κατά κάποιο τρόπο θα σε ψυχολογήσουν με βάση αυτή την επιλογή και σίγουρα ότι και να πεις θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου.

αυτές οι πρακτικές δεν είναι αξιοπρεπείς. το "προϊόν" μας είναι ζωντανό και δεν πρέπει να επιτρέπουμε να μας κλείνουν σε ένα αρχείο mp3 και να μας κρίνουν εκ του ασφαλούς. ας μπουν στον κόπο μιας συνέντευξης και να τους ψάλεις κάτι εκεί, ή ακόμα και μιας δοκιμαστικής ακολουθίας που να την πληρώσουν όμως. βεβαίως έγκαιρα, όχι 2 βδομάδες πριν το Πάσχα! αυτό από μόνο του δείχνει περί πόσο αστείας προτάσεως πρόκειται!
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
(Θέλω να) Πιστεύω οτι τα τυπικά προσόντα - του πτυχίου και της ηλικίας - προέρχονται από την Μητρόπολη και δεν είναι θέμα του κ. Αντώνη. Τώρα αν θέλει ο ίδιος (ή ο ιερέας του), ν' ακούσει και δύο ύμνους από τον υποψήφιο, αφού ο κορωνογυιός δεν επιτρέπει, το δια μετακίνησης και ζώσης, δεν είναι κακό. Για να μη βρεθεί, και πρό, και μετά πτυχίου, εκπλήξεως !
Νομίζω όμως, οτι θα πρέπει εκτός των λοιπών προσόντων, να ληφθεί υπ' όψη, όπως λέμε, το κριτήριο της ανεργίας, της οικογενειακής κατάστασης κλπ . Και βέβαια τέλος, να δούμε και το...πλήθος που θα παρακολουθήσει τις ακολουθίες την Μ. Εβδομάδα. Διότι αν είμαστε, δυό (ψάλτες), τρείς (πιστοί) κι ο κούκκος (ιερέας). το θέμα λύνεται άμεσα !
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Για τα κοινωνικά κριτήρια δεν μπορούμε να τους κατηγορήσουμε ότι τελικά δε θα τα λάβουν υπόψη. Οι ενδιαφερόμενοι στο mail έχουν τη δυνατότητα να γράψουν δυο λόγια για τον εαυτό τους.

Αν πηγαίνεις για δουλειά η μετακίνηση επιτρέπεται. Επίσης μπορείς να μπεις στο ναό για ατομική προσευχή, ακόμα και διαδημοτικά πλέον.

Βλέποντας την αγγελία αυτή σαν συνέχεια της προηγούμενης, σκέφτομαι ότι η εξέλιξη της μεθόδου είναι αποτέλεσμα εμπειρίας! Ποιος ξέρει τι άτομα μαζεύονται κάθε φορά και αναγκάζονται να βάζουν νέα φίλτρα! Πράγμα που δεν τους τιμά καθόλου βέβαια, να μην έχουν επαφές με ανθρώπους για τέτοιες έκτακτες ανάγκες και να ψάχνουν στα τυφλά μέσα από το ίντερνετ. Πώς λέμε εικονικός φίλος, τώρα και εικονικός ψάλτης!

Δεν τους ψέγω για τη μη διάθεση επαρκών χρημάτων για μόνιμο αριστερό ψάλτη. Αλλά αν δεν έχεις τα λεφτά αυτά προσαρμόζεσαι αναλόγως για όλο το έτος, δεν κάνεις διακυμάνσεις. Και δεν έχεις και αξιώσεις για ερμηνευτικές δυνατότητες. Να λες ο άνθρωπος που θα ρθει να μπορεί τουλάχιστον να πει το σύντομο το κάθισμα και να λέει αξιοπρεπώς τα στιχηρά. Το βουλευτήριον και τα δοξαστικά όλα θα τα πει ο δεξιός. Απλά να 'χει έναν άνθρωπο να παίρνει ανάσα. Έτσι κάνουν οι ναοί που δυσκολεύονται.
 

ALEX8888

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΚΑΝΤΩΝΗΣ
Κύριοι συνάδελφοι, καλησπέρα σας.

Παρά το ότι δε συμμετέχω σε φόρουμ, ιντερνετικές συζητήσεις κ.λπ., οι ανωτέρω αναρτήσεις σας, με αναγκάζουν να προχωρήσω σε κάποιες διευκρινήσεις επί της ανωτέρω ανάρτησής μου ώστε να φανεί και η άλλη όψη του νομίσματος.

Εξ' αρχής επισημαίνω ότι, δε θα αναφερθώ καθόλου στην διαδικασία με την οποία η Εκκλησία προσλαμβάνει τους Ιεροψάλτες, το πως γίνεται μία επιλογή, εάν οι επιλογές που γίνονται είναι αξιοκρατικές, δίκαιες, ποιοι ορίζουν τα κριτήρια, ποιοι επιλέγουν, εάν αυτοί που κάνουν τις επιλογές είναι σχετικοί ή άσχετοι, εάν εφαρμόζονται ή όχι τα όσα υπάρχουν σε ΦΕΚ, εάν εφαρμόζονται κατά το δοκούν, εάν το αποτέλεσμα των προσλήψεων εξυψώνει το πλήρωμα της Εκκλησίας και δίνει στη Βυζαντινή Μουσική τη θέση που της αξίζει ή το αντίθετο, εάν από τις συγκεκριμένες επιλογές η Βυζαντινή Μουσική θα ακμάσει μελλοντικά ή θα οδηγηθεί σε παρακμή, εάν οι σύλλογοι Ιεροψαλτών κάνουν σωστά τη δουλειά τους ή όχι κ.λπ, κ.λπ, κ.λπ, κ.λπ. Όλα τα ανωτέρω αποτελούν πτυχές ενός θέματος, το οποίο, εξ όσων γνωρίζω, έως σήμερα, δεν έχει αντιμετωπιστεί ούτε στον ελάχιστο βαθμό, αλλά και εάν έχει αντιμετωπιστεί ως έναν βαθμό κατά καιρούς, σίγουρα δεν έχει φέρει τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

Σχετικά με την ανάρτησή μου τώρα, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι: α) τα κριτήρια τα έθεσα εγώ, β) την επιλογή θα την κάνω αποκλειστικά εγώ, γ) είχα πολλούς γνωστούς μου συναδέλφους να επιλέξω, όμως ο χαρακτήρας μου δε μου το επιτρέπει, καθώς πιστεύω ότι το δίκαιο είναι για κάθε θέση Ιεροψάλτου -αλλά και γενικότερα- (έστω και για μία εβδομάδα) να έχουν δικαίωμα άπαντες να συμμετάσχουν στη διαδικασία, δ) η επιλογή των μελών δεν είναι καθόλου τυχαία, ε) η εξαίρεση του Διπλώματος Μουσικών Σχολών δεν είναι καθόλου τυχαία, στ) η εφαρμογή του ορίου ηλικίας δεν είναι καθόλου τυχαία και, ζ) η επιλογή θα γίνει αποκλειστικά με βάση την αξία του καθενός και σε καμία μα καμία περίπτωση με βάση τις γνωριμίες του καθενός και άλλα διάφορα παρόμοια που μόνο παρακμή και αδικία στους συναδέλφους μπορούν να επιφέρουν.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Ο Πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού Αγίων Θεοδώρων - Απ. Ανδρέα Περιστερίου,
Αλέξανδρος Κακαντώνης
 
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Κύριοι συνάδελφοι, καλησπέρα σας.
............................................................................................................................................................................................................................
Σχετικά με την ανάρτησή μου τώρα, θα ήθελα να σας ενημερώνω ότι: α) τα κριτήρια τα έθεσα εγώ, β) την επιλογή θα την κάνω αποκλειστικά εγώ, γ) είχα πολλούς γνωστούς μου συναδέλφους να πάρω, όμως ο χαρακτήρας μου δε μου το επιτρέπει, καθώς πιστεύω ότι το δίκαιο είναι για κάθε θέση Ιεροψάλτου -αλλά και γενικότερα- (έστω και για μία εβδομάδα) να έχουν δικαίωμα άπαντες να συμμετάσχουν στη διαδικασία, δ) η επιλογή των μελών δεν είναι καθόλου τυχαία, ε) η εξαίρεση του Διπλώματος Μουσικών Σχολών δεν είναι καθόλου τυχαία, στ) η εφαρμογή του ορίου ηλικίας δεν είναι καθόλου τυχαία και, ζ) η επιλογή θα γίνει αποκλειστικά με βάση την αξία του καθενός και σε καμία μα καμία περίπτωση με βάση τις γνωριμίες του καθενός και άλλα διάφορα παρόμοια που μόνο παρακμή και αδικία στους συναδέλφους μπορούν να επιφέρουν.
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Ο πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού Αγίων Θεοδώρων - Απ. Ανδρέα Περιστερίου,
Αλέξανδρος Κακαντώνης
Χαίρετε!
Ευχαριστούμε για τις διευκρινίσεις, που δίνετε.
Απλά, είναι "αυστηρά τα κριτήρια", που τίθενται για πρόσληψη ιεροψάλτη μιας μικρής χρονικής περιόδου (Μ. Εβδομάδας)!
Εκεί εστιάζετε, κατά τη γνώμη μου, η απορία και η ένσταση πολλών εξ ημών.
Να ευχηθώ, να κάνετε "τη δικαιότερη επιλογή"!
Καλή δύναμη & καλή Ανάσταση.
 

emakris

Μέλος
Ας μου επιτραπεί να πω το εξής: Εάν έβγαζα εγώ αυτή την ανακοίνωση (που είμαι επίσης χωρίς αριστερό), θα... γέλαγαν κι οι κότες! Διότι αφενός μεν δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοιαν διαθέσιμο άτομο που να πληροί αυτές τις προϋποθέσεις στο μέρος που ζω, αφετέρου δε ο ναός θα αδυνατούσε να τον πληρώσει...
Αυτό είναι "παρακμή", αγαπητέ μου, και όχι τόσο η αναξιοκρατία που εμμέσως στηλιτεύετε (και ορθώς). Έτσι, για να έχουμε ένα μέτρο της κατάστασης. Αναφέρομαι προφανώς στη διαφορά μεταξύ κέντρου και περιφέρειας.
 
Last edited:
ε) η εξαίρεση του Διπλώματος Μουσικών Σχολών δεν είναι καθόλου τυχαία,

Αγαπητέ, ασφαλώς και δεν θα ήτανε! Δεν υπήρχε περίπτωση να ήταν! Δεν διαλέξατε λαχνό για να ναι τυχαία! Προσωπικά στάθηκα εδώ γιατί δεν μπορεσα να καταλάβω τον λόγο!!!
 
Status
Not open for further replies.
Top