[Ερώτηση] Σε τι ήχο ψάλλεται η Θ. Λειτουργία των Χριστουγέννων

Nikolaos571999

New member
Αγαπητοί μου αδελφοί, ως νέος ψάλτης, αναζητώ την καθοδήγησή σας ως ανώτεροι εμού. Σε τι ήχο ψάλλεται η Θ.Λειτουργία των Χριστουγέννων σύμφωνα με την ιερή παράδοση ; Σε ήχο Άγια ως ο σύνηθες ήχος σε Δεσποτικές εορτές ή υπάρχει κάποια εξαίρεση ; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές γιορτές σε όλους .
 

gbekris

Γεώργιος Μπεκρῆς
Αγαπητοί μου αδελφοί, ως νέος ψάλτης, αναζητώ την καθοδήγησή σας ως ανώτεροι εμού. Σε τι ήχο ψάλλεται η Θ.Λειτουργία των Χριστουγέννων σύμφωνα με την ιερή παράδοση ; Σε ήχο Άγια ως ο σύνηθες ήχος σε Δεσποτικές εορτές ή υπάρχει κάποια εξαίρεση ; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές γιορτές σε όλους .
Στὸ μήνυμα νο2 ὑπάρχει σχετικός πίνακας
 
... Σε ήχο Άγια ως ο σύνηθες ήχος σε Δεσποτικές εορτές ...
Εφόσον μιλάμε για το λεγόμενο "Άγραφο Τυπικό", να πούμε ότι ο ήχος στις δεσποτικές εορτές είναι πρώτος ή πλάγιος του πρώτου. Τέταρτος - άγια είναι στις θεομητορικές εορτές.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Εφόσον μιλάμε για το λεγόμενο "Άγραφο Τυπικό", να πούμε ότι ο ήχος στις δεσποτικές εορτές είναι πρώτος ή πλάγιος του πρώτου. Τέταρτος - άγια είναι στις θεομητορικές εορτές.
Δεν ισχύει αυτό.
Η συνήθεια θέλει στην Κοίμηση της Θεοτόκου α’ ήχο και της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού Δ’.

Τα Χριστούγεννα συνηθίζεται ο α’ ήχος.
Άσχετο αν ψαλλούν τα «λειτουργικά» Ι. Γλυκέως σε β’ ήχο όταν η 25η Δεκ. τύχει Κυριακή ή Δευτέρα. Δεν δεσμεύει κανέναν ο ήχος των «λειτουργικών»
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ένας τρόπος είναι να πας στον ήχο του ειρμού που θα ψαλλεί αντί Άξιον εστίν. Επειδή λοιπόν θα ψαλλεί "Μυστήριον Ξενον", θα ταίριαζε ένας ήχος α η πλ α ως πιο επίσημος.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ένας τρόπος είναι να πας στον ήχο του ειρμού που θα ψαλλεί αντί Άξιον εστίν. Επειδή λοιπόν θα ψαλλεί "Μυστήριον Ξενον", θα ταίριαζε ένας ήχος α η πλ α ως πιο επίσημος.
Όχι φέτος. Πιο επίσημος ο πλ. α´ γιατί;
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ο Βουδούρης θέλει τα Χριστούγεννα να ψαλλεί (εν. στον Πατριαρχικό ναό) Χερουβ Γρηγορίου Μεγάλο σε ήχο α και το Πάσχα Χερουβ Γρηγορίου Μεγάλο πλ. Α
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Μια που πιάσαμε τον Βουδούρη.
Τί ήχο επιλέγει στις παραμονές των Χριστουγέννων/ Θεοφανείων όταν τυχαίνουν από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή;
 
Ο Βουδούρης την παραμονή των Χριστουγέννων καταγράφει σύντομο χερουβικό Πέτρου Λαμπαδαρίου σε ήχο πλάγιο του τετάρτου και ομόηχο "Αινείτε" Ιωάννου πρωτοψάλτου. Την παραμονή των Θεοφανείων δεν παραθέτει ξανά κάποια μαθήματα, αλλά μετά το τρισάγιον σημειώνει "έπεται η Λειτουργία του μεγάλου Βασιλείου". Πιθανόν να υπονοείται ότι μπορούν να ψαλλούν και πάλι τα μέλη του πλ. δ΄.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ο Βουδούρης την παραμονή των Χριστουγέννων καταγράφει σύντομο χερουβικό Πέτρου Λαμπαδαρίου σε ήχο πλάγιο του τετάρτου και ομόηχο "Αινείτε" Ιωάννου πρωτοψάλτου. Την παραμονή των Θεοφανείων δεν παραθέτει ξανά κάποια μαθήματα, αλλά μετά το τρισάγιον σημειώνει "έπεται η Λειτουργία του μεγάλου Βασιλείου". Πιθανόν να υπονοείται ότι μπορούν να ψαλλούν και πάλι τα μέλη του πλ. δ΄.
Τα Πατριαρχικά πνεύματα συναντώνται…

Πηγή…
 
Ευχαριστώ για την επισήμανση της ηχογράφησης. Είναι μία από τις (πολλές) αποδείξεις ότι ο Βουδούρης σε πάρα πολλά σημεία καταγράφει με ακρίβεια την πατριαρχική ψαλτική τάξη όπως την έζησε (και άκουσε) δίπλα στον Ιάκωβο Ναυπλιώτη. Αυτή βλέπουμε σε πολλές περιπτώσεις να διατηρείται και στους διαδόχους άρχοντες των πατριαρχικών αναλογίων.

Παλιότερα είχα παρουσιάσει ορισμένα παραδείγματα: Βουδούρης, Συνέδριο ΙΒΜ

Τώρα που έχω δουλέψει το θέμα έχω βρει πάρα πολλά!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστώ για την επισήμανση της ηχογράφησης. Είναι μία από τις (πολλές) αποδείξεις ότι ο Βουδούρης σε πάρα πολλά σημεία καταγράφει με ακρίβεια την πατριαρχική ψαλτική τάξη όπως την έζησε (και άκουσε) δίπλα στον Ιάκωβο Ναυπλιώτη. Αυτή βλέπουμε σε πολλές περιπτώσεις να διατηρείται και στους διαδόχους άρχοντες των πατριαρχικών αναλογίων.

Παλιότερα είχα παρουσιάσει ορισμένα παραδείγματα: Βουδούρης, Συνέδριο ΙΒΜ

Τώρα που έχω δουλέψει το θέμα έχω βρει πάρα πολλά!
Σαν φέτος... Χριστούγεννα (25.12.1972) ημέρα Δευτέρα είπε αυτό το Χερουβικό ο Άρχων. Προέλευση ηχογράφησης: εδώ

Δεν ξέρουμε αν δεν ήταν "παραγγελιά"...όπως εικάζω ότι συνέβη σε άλλη εορτή (της Υπαπαντής)- όπου ο ήχος του Χερουβικού και των Λειτουργικών είναι μη αναμενόμενος...
 
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ένας τρόπος είναι να πας στον ήχο του ειρμού που θα ψαλλεί αντί Άξιον εστίν. Επειδή λοιπόν θα ψαλλεί "Μυστήριον Ξενον", θα ταίριαζε ένας ήχος α η πλ α ως πιο επίσημος.
Φέτος, θα τελεσθεί Θ. Λειτουργία του Μ. Βασιλείου και αντί “Μυστήριον ξένον, ὁρῶ καὶ παράδοξον!" θα ψαλλεί, " Ἐπὶ σοὶ χαίρει, Κεχαριτωμένη, πᾶσα ἡ κτίσις δόξα σοι..."
 
Last edited:
Εμεις ψαλλουμε (και) τα Θεοφανεια (και τα Χριστουγεννα εκτος Κυριακής και Δευτέρας) στον εσπερινό και τη θεία λειτουργία του Μεγάλου Βασιλείου, σε β ήχο. Δηλαδη, τρισαγιο του Πετρου Λαμπαδαριου, Δύναμις το αγιορητικο (απο την πανδεκτη του στεφανου) το Χερουβικό του Θεοδωρου Φωκαέως σε ήχο β, λειτουργικα ως του μεγαλου βασιλειου σε κλιτο με το Πατερα υιον και αγιον πνευμα του Χουρμουζιου. Τα λειτουργικά μια δικη μου συντμηση των πρωτοτυπων λειτουργικων του Μεγαλου Βασιλειου σε μελος Ιωαννου του Γλυκεως, στο επι σοι χαιρει δεν το απαγγελουμε αλλα το ψαλλει ο αριστερος σε αργο στιχηραρικο μελος δικης μου συνθεσεως σε χρονο αργο και το την γαρ σην μητραν του Ιωάννου Παλάση σε β ηχο για να μην ξεφυγουμε απο τον β ήχο, κοινωνικό σε ήχο β Θεοδώρου Φωκαέως.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
........................................................... 1. Τα λειτουργικά μια δική μου σύντμηση των πρωτότυπων λειτουργικών του Μεγάλου Βασιλείου σε μέλος Ιωάννου του Γλυκέως, στο 2. επί σοι χαίρει δεν το απαγγέλλουμε αλλά το ψάλλει ο αριστερός σε αργό στιχηραρικό μέλος δικής μου συνθέσεως σε χρόνο αργό ...............................................................
Θα μπορούσατε να κοινοποιήσετε, εδώ, στο "Ψ", τα μαθήματα 1& 2, τα οποία στο προηγούμενο μήνυμα αναφέρετε;
 
Last edited:
Top