Εξέδυσάν με

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Μια "εναλλακτική" πρόταση για το Δοξαστικό των Αίνων της Ακολουθίας των Παθών με την υπογραφή του "αρχαΐζοντος" (βλ. υπογραφή:D) πλην νεανικού compositore.
Γνήσια νικολάκεια σύνθεση, με παραδοσιακά καρυκεύματα και αγνά υλικά.

Καλή σας όρεξη!
 

Attachments

  • ΕΞΕΔΥΣΑΝ ΜΕ.pdf
    188.1 KB · Views: 880

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Πάρα πολύ καλό!!!! Ευχαριστούμε! (μάλλον θα το τιμήσω τη Μ.Πέμπτη...:))

Δ. Καταραχιάς
 

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Μια "εναλλακτική" πρόταση για το Δοξαστικό των Αίνων της Ακολουθίας των Παθών με την υπογραφή του "αρχαΐζοντος" (βλ. υπογραφή:D) πλην νεανικού compositore.
Γνήσια νικολάκεια σύνθεση, με παραδοσιακά καρυκεύματα και αγνά υλικά.

Καλή σας όρεξη!

Νικολάκη, τρομερά ὡραῖο, καί ἀπορῶ πώς κατάφερες στήν λιτότητα νά προσθέσεις τήν ἄφθαστη ὡραιότητα. Νά εἶσαι καλά καί σέ ἄλλα μέ τό καλό………….
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Φίλοι μου αγαπημένοι, (πού 'λεγε κι ο Οικονομίδης στα νέα ταλέντα) ανάγκα και Θεός πείθεται...
Όταν από κάποια ηλικία και πέρα οι φωνητικές δυνατότητες αρχίζουν και πάνε ... περίπατο, καλύπτεις τις ελλείψεις των υψηλών φθόγγων με εναλλακτικές μελωδικές γραμμές που δεν θα σε φέρουν σε δύσκολη θέση (κοινώς κοκοράκι:D).
Έπειτα το συγκεκριμένο κείμενο, ως προερχόμενο από τα θεϊκά χείλη του Κυρίου μας, κρύβει ένα παράπονο προς τους ανθρώπους που άδικα τον κατεδίκασαν. Αυτό ακριβώς το παράπονο θέλησα με τις φτωχές μου δυνατότητες να αποδώσω, συνδυάζοντας το τερπνόν της ακοής μετά του ωφελίμου της οικονομίας δυνάμεων:(.
Τα σκληρά αγκάθια του στεφάνου αποδίδονται με ... (σκληρά) εναρμόνια διαστήματα, και το μέλος δεν αναγκάζει τον ερμηνευτή να .... φωνάξει εκφράζοντας αγανάκτηση!:mad:
Σήμερα σκέφτηκα το κείμενο και τις υπάρχουσες μελοποιήσεις και πήρα ένα χαρτί και το ... μουτζούρωσα.:wink: Και άφησα την απόφαση αν θα ανέβει στο φόρουμ στον φίλο μας Δημήτρη Ζαγκανά, που τον ευχαριστώ πολύ, όπως και όλους τους φίλους μέλη του φόρουμ.
Και, ... πού είσαστε! Σε 100 χρονάκια θα είναι ... αρχαίο!:D
Ν.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
κ. Γιάννου, χωρίς υπερβολή, το μέλος αυτό είναι σπάνιας ωραιότητας. Καταπληκτικό.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πληκτρισμένο, και αναθεωρημένο...:D
Θα αναθεωρείται άπαξ του έτους για να μη γίνει αρχαίο!!!:D:D
 

Attachments

  • Ἐξέδυσάν με Δοξαστικὸν τῶν αἴνων ὑπὸ Νικολάου Γιάννου(1).pdf
    79.6 KB · Views: 393
Last edited:
Φίλοι μου αγαπημένοι, (πού 'λεγε κι ο Οικονομίδης στα νέα ταλέντα) ανάγκα και Θεός πείθεται...
Όταν από κάποια ηλικία και πέρα οι φωνητικές δυνατότητες αρχίζουν και πάνε ... περίπατο, καλύπτεις τις ελλείψεις των υψηλών φθόγγων με εναλλακτικές μελωδικές γραμμές που δεν θα σε φέρουν σε δύσκολη θέση (κοινώς κοκοράκι:D).
Έπειτα το συγκεκριμένο κείμενο, ως προερχόμενο από τα θεϊκά χείλη του Κυρίου μας, κρύβει ένα παράπονο προς τους ανθρώπους που άδικα τον κατεδίκασαν. Αυτό ακριβώς το παράπονο θέλησα με τις φτωχές μου δυνατότητες να αποδώσω, συνδυάζοντας το τερπνόν της ακοής μετά του ωφελίμου της οικονομίας δυνάμεων:(.
Τα σκληρά αγκάθια του στεφάνου αποδίδονται με ... (σκληρά) εναρμόνια διαστήματα, και το μέλος δεν αναγκάζει τον ερμηνευτή να .... φωνάξει εκφράζοντας αγανάκτηση!:mad:
Σήμερα σκέφτηκα το κείμενο και τις υπάρχουσες μελοποιήσεις και πήρα ένα χαρτί και το ... μουτζούρωσα.:wink: Και άφησα την απόφαση αν θα ανέβει στο φόρουμ στον φίλο μας Δημήτρη Ζαγκανά, που τον ευχαριστώ πολύ, όπως και όλους τους φίλους μέλη του φόρουμ.
Και, ... πού είσαστε! Σε 100 χρονάκια θα είναι ... αρχαίο!:D
Ν.

Αγαπητέ μου Νίκο
Επειδή έχω δεί και άλλα μαθήματά σου είσαι καταπληκτικός.Πάρα πολύ καλό με φαντασία και η μουσική δένει με το νόημα του κειμένου.Συγχαρητήρια.Σε εκατό χρόνια δεν θα είναι αρχαίο αλλά "παράδοση".
Ο πρώτος μου δάσκαλος Πέτρος Δελερές (συμμαθητής με τον μετέπειτα δάσκαλό μου Νικόλαο Χατζησταμάτη στον Γεώργιο Βινάκη) μου διηγήθηκε ένα περιστατικό.Κάποτε ο Βινάκης ενώ έψαλλε τη δοξολογία χρειάσθηκε να πάει στο ιερό οπότε άφησε κάποιο μαθητή του να συνεχίσει.Μέσα από το ιερό άκουσε τον μαθητή του να λέει σε κάποιο στίχο μία "θέση" που την άκουγε για πρώτη φορά.Τον ρώτησε λοιπόν που τη βρήκε αυτή τη θέση και ο μαθητής του απάντησε ότι ήταν αυτοσχεδιασμός.Τότε ο Βινάκης (επειδή του άρεσε προφανώς αυτό που άκουσε) πέταξε το βιβλίο κάτω και τους είπε Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ.
Συγχαρητήρια και πάλι.(Το πρώτο το βρίσκω καλλίτερο.)Να είσαι καλά να γράφεις και να σε αξιώσει ο Θεός να τα εκδόσεις.
Καλή δύναμη την Μεγ. Εβδομάδα και καλή Ανάσταση.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
να σε αξιώσει ο Θεός να τα εκδόσεις.
Καλή δύναμη την Μεγ. Εβδομάδα και καλή Ανάσταση.

Προς το παρόν, εκδοτικός οίκος είναι το ... ψαλτολόγιον:D!
Και δεν χρειάζεται να έχει κανείς ... κεφάλαια:wink::D
Εξασφαλισμένη πελατεία:).
Πελάαααααατες μου!:D (που έλεγε κι ο Βέγγος).
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Πολύ ὡραῖο κ. Νίκο.
Γιά μένα ὅλα τά λεφτά εἶναι ἡ ἐκτέλεση τοῦ ἀτζέμ.
Κανείς δέν ξέρει νά τό πεῖ, εἶναι λίγο δύσκολο ἄν δέν ἔχεις κάνει μέ δάσκαλο σωστό.
Τό ἐκτελοῦσε ἄριστα ὁ Φιρφιρης.
Κόπτονται για Φιρφιρή διάφοροι λές καί ηταν τῆς σχολῆς τους.
Χαμπάρι δέν πήραν πως ἐκτελεῖται δαῦτο .
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Πολύ ὡραῖο κ. Νίκο.
Γιά μένα ὅλα τά λεφτά εἶναι ἡ ἐκτέλεση τοῦ ἀτζέμ.
Κανείς δέν ξέρει νά τό πεῖ, εἶναι λίγο δύσκολο ἄν δέν ἔχεις κάνει μέ δάσκαλο σωστό.
Τό ἐκτελοῦσε ἄριστα ὁ Φιρφιρης.
Κόπτονται για Φιρφιρή διάφοροι λές καί ηταν τῆς σχολῆς τους.
Χαμπάρι δέν πήραν πως ἐκτελεῖται δαῦτο .
Πολλά έχω γράψει για τον ζω σε παλαιότερα θέματα. Ο κ. Νίκος αναμφισβήτητα είναι φορέας αυτής της προφορικής παράδοσης (τουλάχιστον από την μεγαλύτερη μερίδα ψαλτών μουσικών, έτσι για να μην είμαι απόλυτος). Η προφορική παράδοση είναι το μόνο εργαλείο προς την αλήθεια.
Εδώ τα δύο Ζω του κυρ Νίκου Γιάννου, πρώτα το διατονικό του τέλους μετά σφήνα το "εναρμόνιο" και μετά πάλι το διατονικό. Έτσι για να ακούσουμε την "διαφορά" χεχεχε
 

Attachments

  • gianou_zo.mp3
    85.7 KB · Views: 40
Top