Εκδημία Αποστόλου Παπαχρήστου

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Εκοιμήθη σήμερον ο εξ Αγρινίου Πρωτοψάλτης, συντάκτης ετησίου Τυπικού βοηθήματος καί πρώην συντάκτης των Διπτύχων, Απόστολος Παπαχρήστος, αδελφός κατά σάρκα του Σεβ. Μητροπολίτου Αιτωλίας & Ακαρνανίας κ. Κοσμά. Ο Θεός να τον αναπαύει.

Υ.Γ.: Περί της Εξοδίου θα επανέλθω αργότερα.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Ο μακαριστός πλέον Θεολόγος και μουσικοδιδάσκαλος Απόστολος Παπαχρήστου εξέδιδε για πολλά χρόνια την Τυπική Διάταξη (βλ. συν. φωτ.),η οποία είχε χρησιμοποιηθεί στην Μητρόπολη μας για αρκετά έτη..Εκτός αυτού έχει εκδώσει κι άλλα βιβλία (π.χ.ΝΕΟΝ ΕΙΡΜΟΛΟΓΙΟΝ. Βιβλίο ἐκκλησιαστικῆς βυζαντινῆς μουσικῆς, ποὺ περιέχει τὴν μελοποίησι τῶν εἱρμῶν ποὺ δὲν εἶχαν μελοποιηθῆ μέχρι σήμερα.) κ.λπ.

Ο Θεός να τον κατατάξει εν χώρα ζώντων και εν σκηναίς δικαίων.

Βιογραφικά εδώ..

http://www.biblionet.gr/author/71351/Απόστολος_Ε._Παπαχρήστου
 

Attachments

  • papaxristou.jpg
    papaxristou.jpg
    5.4 MB · Views: 19

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Ο Θεός να τον αναπαύσει.

Τόσο τα αναλόγια του Μόντρεαλ, Καναδά, όσο και τα του Πιττσβούργκου ΗΠΑ, επωφελήθηκαν απο τα Τυπικά του, απο την πρώτη μέχρι και την πρόσφατη έκδοση. Μεγάλη απώλεια για μάς τους μεταγενέστερους. Το έργο του πολύ χρήσιμο.

ΝΓ
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Μεγάλη η θλίψη μου αλλά και όλων όσων γνώριζαν από κοντά το μακαριστό Απόστολο Παπαχρήστο στο άκουσμα της εκδημίας του. Θα μου μείνουν αξέχαστες οι αναμνήσεις μου από τον ''Αποστόλη" όπως συνηθίζαμε να τον λέμε εμείς εδώ στο Αγρίνιο. Μουσική φυσιογνωμία, άριστος άνθρωπος και πολύ ευλαβής ιεροψάλτης. ΔΑΣΚΑΛΟΣ με όλη τη σημασία της λέξης. Πολλοί ιεροψάλτες πέρασαν από τη σχολή του και τελειοποιήθηκαν μουσικά. Ευτύχισα να συνεργαστώ μαζί του, όταν πριν δύο χρόνια μου υπαγόρευε κάθε μέρα την τυπική διάταξη του 2013 κι εγώ την έγραφα στον Η/Υ για να τυπωθεί στη συνέχεια στο τυπογραφείο και να πάρει τη μορφή του ''Τυπικού" που έχουμε σήμερα στα αναλόγια.

Αιωνία αυτού η μνήμη-Καλό Παράδεισο αδελφέ Απόστολε.
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Μεγάλη η θλίψη μου αλλά και όλων όσων γνώριζαν από κοντά το μακαριστό Απόστολο Παπαχρήστο στο άκουσμα της εκδημίας του. Θα μου μείνουν αξέχαστες οι αναμνήσεις μου από τον ''Αποστόλη" όπως συνηθίζαμε να τον λέμε εμείς εδώ στο Αγρίνιο. Μουσική φυσιογνωμία, άριστος άνθρωπος και πολύ ευλαβής ιεροψάλτης. ΔΑΣΚΑΛΟΣ με όλη τη σημασία της λέξης. Πολλοί ιεροψάλτες πέρασαν από τη σχολή του και τελειοποιήθηκαν μουσικά. Ευτύχισα να συνεργαστώ μαζί του, όταν πριν δύο χρόνια μου υπαγόρευε κάθε μέρα την τυπική διάταξη του 2013 κι εγώ την έγραφα στον Η/Υ για να τυπωθεί στη συνέχεια στο τυπογραφείο και να πάρει τη μορφή του ''Τυπικού" που έχουμε σήμερα στα αναλόγια.

Αιωνία αυτού η μνήμη-Καλό Παράδεισο αδελφέ Απόστολε.

http://www.agriniopress.gr/?p=45759
 

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Ρεπορτάζ και στιγμιότυπα της Εξοδίου Ακολουθίας, εκ του τηλεοπτικού σταθμού Αχελώος TV εδώ, και από Romfea και Amen.
 
Last edited:

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Αιωνία του η μνήμη !!
Αυτό σημαίνει ότι θα σταματήσει η έκδοση των τυπικών του ;;



Εἶχε ἑτοιμάσει τὴν Τυπικὴ Διάταξη 2014 καὶ πρέπει νὰ κυκλοφορήσει, ὅπως μὲ πληροφόρησε ὁ κύριος Διονύσιος Ἀνατολικιώτης.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής


Εἶχε ἑτοιμάσει τὴν Τυπικὴ Διάταξη 2014 καὶ πρέπει νὰ κυκλοφορήσει, ὅπως μὲ πληροφόρησε ὁ κύριος Διονύσιος Ἀνατολικιώτης.

http://www.biblionet.gr/book/190807..._διάταξις_των_ιερών_ακολουθιών_του_έτους_2014
 

Ν.Χ.

Παραδοσιακόν μέλος
Εκοιμήθη σήμερον ο εξ Αγρινίου Πρωτοψάλτης, συντάκτης ετησίου Τυπικού βοηθήματος καί πρώην συντάκτης των Διπτύχων, Απόστολος Παπαχρήστος, αδελφός κατά σάρκα του Σεβ. Μητροπολίτου Αιτωλίας & Ακαρνανίας κ. Κοσμά. Ο Θεός να τον αναπαύει.

Υ.Γ.: Περί της Εξοδίου θα επανέλθω αργότερα.

Να ευχηθώ και εγώ Καλό Παράδεισο στον καλό φίλο Αποστόλη.

Επι τη ευκαιρία να σας πω, οτι μετα απο συνομίλια που είχα με τον Σεβασμιώτατο κ.Κοσμά, μετά την εξόδιο ακολουθία, μου εξήγησε τον άδικο χαμό, του κατά σάρκα αδελφού του.
Ξέρετε ποια είναι η αιτία;
Ένα κουνούπι!

Ένα τσίμπημα από κουνούπι, δημιούργησε μια πληγή σε σημείο του σώματός του, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένα μεγάλο πρήξιμο.
Αυτό με τη σειρά του δημιούργησε πυρετό ενώ μετά από συνεχείς παροτρύνσεις του Σεβασμιωτάτου να πάει στο νοσοκομείο,ο Αποστόλης ηρνείτο πεισματικά.
Υποτροπίασε και συνέβη το μοιραίο...

Που να το περιμένει κάποιος κάτι τέτοιο.

Αιωνία του η μνήμη.
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Να ευχηθώ και εγώ Καλό Παράδεισο στον καλό φίλο Αποστόλη.
Επι τη ευκαιρία να σας πω, οτι μετα απο συνομίλια που είχα με τον Σεβασμιώτατο κ.Κοσμά, μετά την εξόδιο ακολουθία, μου εξήγησε τον άδικο χαμό, του κατά σάρκα αδελφού του.
Ξέρετε ποια είναι η αιτία;
Ένα κουνούπι!
Ένα τσίμπημα από κουνούπι, δημιούργησε μια πληγή σε σημείο του σώματός του, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένα μεγάλο πρήξιμο.
Αυτό με τη σειρά του δημιούργησε πυρετό ενώ μετά από συνεχείς παροτρύνσεις του Σεβασμιωτάτου να πάει στο νοσοκομείο,ο Αποστόλης ηρνείτο πεισματικά.
Υποτροπίασε και συνέβη το μοιραίο...
Που να το περιμένει κάποιος κάτι τέτοιο.
Αιωνία του η μνήμη.

Κρίμα! Ήταν ακόμη σε παραγωγική ηλικία. Μπορούσε να ζήσει αρκετά χρόνια και είχε να προσφέρει πολλά.
Ο Θεός να τον αναπαύει.
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
Αναμένεται να εκδοθεί ο β΄τόμος του στιχολογίου του όπως μου ελέχθη από τη Μητρόπολι Αιτωλοακαρνανίας. Ο α΄τόμος είχε εκδοθεί το 2009 με τους κύριους ήχους, αποτελείται από 895 σελίδες και έχει μελοποιηθεί μεταξύ των άλλων και ο προοιμιακός του Εσπερινού. Είχε γραφεί με το πρόγραμμα Μελωδός.
 
Top