Εις τον εσπερινόν των εισοδίων

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σε συνέχεια του http://www.psaltologion.com/showpost.php?p=53794&postcount=67
επισυνάπτω το δοξαστικό των αποστίχων σύνθεση της μετριότητός μου.
Ιστορικό: Γράφτηκε για τον εσπερινό της Χρυσοσπηλιώτισσας και εψάλη τη χρονιά που έψαλε αριστερά ο κ. Θεόδωρος Βασιλικός.
Ο Δάσκαλος Θρ. Στανίτσας που άκουσε ηχογράφηση, μου είπε: Το Δόξα των αποστίχων εσύ τό 'γραψες; Και στην καταφατική μου απάντηση είπε: Τό 'κανες ... χερουβικό!:(
Δεν θυμάμαι πως τό 'παμε, ίσως η χρονική αγωγή να ήταν αργή, αλλά δεν ήμουν εγώ ο επικεφαλής του χορού...
Η μόναδική αργή γραμμή είναι στο σημείο "Τη κεχαριτωμένη"...
Λοιπόν! Ακούω κρίσεις! Είναι χερουβικό;:D
ΥΓ Μήπως κανείς φίλος έχει τη σχετική ηχογράφηση; (Σκρέκα εσένα ρωτάω:D)
Μή φοβάστε, δεν θα ζητήσω πνευματικά δικαιώματα!:D:D:D
 

Attachments

  • DOXASTIKON APOSTICWN EISODIWN N.G.pdf
    49.2 KB · Views: 129

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Σε συνέχεια του http://www.psaltologion.com/showpost.php?p=53794&postcount=67
επισυνάπτω το δοξαστικό των αποστίχων σύνθεση της μετριότητός μου.
Ιστορικό: Γράφτηκε για τον εσπερινό της Χρυσοσπηλιώτισσας και εψάλη τη χρονιά που έψαλε αριστερά ο κ. Θεόδωρος Βασιλικός.
Ο Δάσκαλος Θρ. Στανίτσας που άκουσε ηχογράφηση, μου είπε: Το Δόξα των αποστίχων εσύ τό 'γραψες; Και στην καταφατική μου απάντηση είπε: Τό 'κανες ... χερουβικό!:(
Δεν θυμάμαι πως τό 'παμε, ίσως η χρονική αγωγή να ήταν αργή, αλλά δεν ήμουν εγώ ο επικεφαλής του χορού...
Η μόναδική αργή γραμμή είναι στο σημείο "Τη κεχαριτωμένη"...
Λοιπόν! Ακούω κρίσεις! Είναι χερουβικό;:D
ΥΓ Μήπως κανείς φίλος έχει τη σχετική ηχογράφηση; (Σκρέκα εσένα ρωτάω:D)
Μή φοβάστε, δεν θα ζητήσω πνευματικά δικαιώματα!:D:D:D

Ευχαριστίες θερμές για το δώρο. Αν προσφερθούν και οι αρχικές γραμμές που απλοποιήθηκαν, το μόνο που θα λείπει θα είναι η ηχογράφηση, που δυστυχώς δεν έχω. Όλο και κάποιος θα την έχει, φαντάζομαι.

Δ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστίες θερμές για το δώρο. Αν προσφερθούν και οι αρχικές γραμμές που απλοποιήθηκαν, το μόνο που θα λείπει θα είναι η ηχογράφηση, που δυστυχώς δεν έχω. Όλο και κάποιος θα την έχει, φαντάζομαι.

Δ.

Δημητράκη φίλε, χάρη στο βασιλικό ποτίζεται κι η γλάστρα που φιλοξενεί το βασιλικό και όχι μόνο!
Επαναλαμβάνω την παράκληση για την ηχογράφηση!
Περιμένω τα συμπεράσματά σας από τις δυο καταγραφές! Ιδιαίτερα για το χαρακτηρισμό του άρχοντα.
Γηράσκω:( αεί διδασκόμενος:D!
ΥΓ Κάποιες προσθήκες (ΣΙΓΑ, αναπνοές [+] και ισοκρατήματα) είναι του Θ. Βασιλικού.
 

Attachments

  • XEIROGR DOXA APOST EISODIWN NG 75.pdf
    746.8 KB · Views: 98

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;54658 said:
Περιμένω τα συμπεράσματά σας από τις δυο καταγραφές! Ιδιαίτερα για το χαρακτηρισμό του άρχοντα.
Γηράσκω:( αεί διδασκόμενος:D!

Καλό είναι που (υπάρχουν και) ανέβηκαν και οι δύο καταγραφές. Αντανακλούν τις δύο όψεις του..Νικολάκη (όχι, δεν είναι σχιζοφρενής!:D) και της παράδοσης γενικότερα. Η πρώτη περιέχει νόστιμη θράσεια "σάλτσα", η δεύτερη "πριγγίζει". Το "χαρμονικώς..." και το "τη Κεχαριτωμένη" θα μπορούσαν κάλλιστα να προστεθούν ως έτερες θέσεις στη Μουσική Κυψέλη του αειμνήστου. :wink:

Ο χαρακτηρισμός του άρχοντα ΜΟΝΟ στον ρυθμό της εν λόγω εκτέλεσης (από χορωδία, βάσει αναλελυμένου κειμένου) θα μπορούσε, κατ'εμέ, να αφορά (όπερ και ελπίζω..). Αναμφίβολα, η 2η (λιτότερη) καταγραφή θα "κυλούσε" καλύτερα!:eek:
Ως προς την πλοκή της μελωδίας, σημειωτέον ότι το Δοξαστικό των Αποστίχων "σηκώνει" μία (μόνο) αργή γραμμή. Η εν λόγω σύνθεση κινείται, συνεπώς, μέσα στις νόρμες...

ΥΓ. Μόνο ο χωρισμός της φράσης "την μητέρα" από το "του Θεού γενομένην" δεν μοιάζει τόσο επιτυχημένος.
 
Last edited:
Top