Διαμαρτυρία

outierhs ouths

Νέο μέλος
Χριστός Ανέστη! Κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει εξ' αρχής τα κίνητρα κανενός (ούτε τα δικά μου, ούτε οποιουδήποτε μέλους του forum, ούτε των διαχειριστών). Είναι γνωστό ότι πάντα υπάρχουν κίνητρα σε μια συζήτηση και το ωραίο στον διάλογο είναι πέραν από την αναζήτηση της αλήθειας ότι προσπαθείς να καταλάβεις τα κίνητρα του συνομιλητή. Για αυτό το λόγο θα έπρεπε να αφήνουμε να εξελιχθεί ο διάλογος με φυσικό τρόπο και όχι κλειδώνοντάς το. Και αυτός είναι ο δικός μου προβληματισμός. Προσπαθούμε να κατανοήσουμε ακόμα γιατί έχει κλειδωθεί το θέμα δύο φορές. Και επειδή δεν έχει δοθεί κάποια επαρκής απάντηση, το καχύποπτο μυαλό μου (κακώς βεβαίως) συμπεραίνει ότι οι σεβαστοί διαχειριστές δεν θέλουν να γίνει συζήτηση επί του συγκεκριμένου ζητήματος για κάποιον λόγο (και όχι γιατί το θέμα έχει εξαντληθεί).

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα διαβάσει τα προηγούμενα αντίστοιχα θέματα. Μετά την υπόδειξη του π. Μαξίμου διάβασα όλα τα μηνύματα σε όλα τα αντίστοιχα θέματα. Η προσωπική μου διαπίστωση ήταν πως το ζήτημα δεν έχει εξαντληθεί, ούτε είχε τεθεί το ζήτημα όπως θα έπρεπε, με τις λεπτομέρειες που έπρεπε. Για τους λόγους αυτούς αναδημοσίευσα την ανάρτησή. Άλλωστε αυτό που συμβαίνει είναι μια ανοιχτή πληγή στην λατρεία και δεν μπορεί να νοηθεί ως κάτι που δεν έχει νόημα να συζητιέται.

Ναι έγραψα με καυστικό τρόπο, αλλά για το ζήτημα αυτό δεν έβρισκα πιο ταιριαστό τρόπο. Προσωπικά με εξοργίζει αυτό που γίνεται την Ανάσταση και αδυνατώ να το θεωρήσω κανονικότητα. Ωστόσο κατανοώ το γεγονός ότι ο τρόπος μου και η οργή μου μπορεί να μην είναι αποδεκτά από αρκετά μέλη του forum.

Προσωπικά το θέμα το έθεσα όχι επειδή ήθελα να προβάλω κάποιο πνευματικό επίπεδο ή κάποια ευλάβεια. Ο λόγος είναι καθαρά πρακτικός: Η αξιοπρέπεια στην τέλεση μια ακολουθίας (και πιο συγκεκριμένα, της πιο σημαντικής ακολουθίας).

Λίγο άσχετο με τα προηγούμενα. Πέρα από την διαφωνία μας στο παρόν, οφείλω/οφείλουμε να ευχαριστήσω/με το Ψαλτολόγιο, τον δημιουργό και όλη την ομάδα για το πολυ σημαντικό έργο που έχουν παράξει τόσα χρόνια δίνοντας μας την δυνατότητα να παρακολουθήσουμε πολλά και διαφορετικά θέματα δίνοντας το βήμα σε πολλούς ψάλτες, ερευνητές κτλ να αναπτύξουν τις σκέψεις τους, τις εργασίες τους κτλ και ταυτοχρονα την ευκαιρία σε όλους εμάς να μάθουμε, να προβληματιστούμε να ανακαλύψουμε.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ο τρόπος συντονισμού από τα μέλη που είναι ψάλτες είναι αρκετά διαφορετικός από όσα δεν είναι, ακόμα κι αν υπήρξαν κάποτε κι όσο καλά κι αν γνωρίζουν το θέμα. Πχ ο κ. Κουμπαρουλης δε θυμάμαι ποτέ να μάλωσε κάποιον.

Ἡ ψαλτικὴ ἰδιότητα δὲν ἔχει καμία σχέση. Ὁ καθεὶς ἔχει τὸν χαρακτήρα του, ἄλλος ἀνέχεται περισσότερα κι ἄλλος λιγότερα.

Όσα γράφω δεν είναι προσωπικη διαμαρτυρία, απλά αναφέρω ότι όσοι επισκέπτονται το φόρουμ δεν είναι απαραίτητα προετοιμασμένοι για το στυλ που λες και γι' αυτό και οι λεγόμενες παρεκτροπές.
Ὅσοι δὲν εἶναι προετοιμασμένοι τότε νὰ προετοιμαστοῦνε
Το ότι κάποια θέματα είναι εξ ορισμού ανεπιθύμητα δεν είναι μυστικό. Αναφέρεται στα μηνύματα συντονισμού και εξηγήθηκε και στο τελευταίο. Κάποια θέματα μπορεί να εξελίχθηκαν στην πορεία ως ανεπιθύμητα και ενώ παλιά επιτρέπονταν τώρα να απαγορεύονται.
Φυσικὰ καὶ ὑπάρχουν «ἀνεπιθύμητα» θέματα. Ποιὰ εἶναι αὐτά; Εἶναι ὅσα κατὰ τὴν ΚΡΙΣΗ τῶν συντονιστῶν, διακυβεύουν τὴν ἡρεμία τοῦ χώρου καὶ μπορεῖ νὰ ἐξελιχθοῦν σὲ διαμάχη μὲ ἀπρόβλεπτες συνέπειες. Ἔχει συμβεῖ ἄπειρες φορὲς καὶ μολονότι ἐνοχλητικὸ, ἀποτελεῖ πραγμτικότητα.
Προσοχή! Δεν λέω αν αυτό είναι σωστό ή όχι. Λέω ότι υπάρχει.
Ναὶ καλά ...
Την προσωπική μας αναγνώριση στο φόρουμ την αποδεικνύει η προσπάθεια μας στη βοήθεια, όπου γνωρίζουμε αλλά και στην οικονομική μας ενίσχυση. Και επίσης στην προσπάθεια ευθυγράμμισης με όσα οι συντονιστές μας συμβουλεύουν. Δεν σου επιτρέπεται να μας την αμφισβητείς, ούτε να μιλάς εκ μέρους του φόρουμ σαν συντονιστής.
Ποιὰ προσωπικὴ ἀναγνώριση συνάδελφε; Σιγὰ τὸν ... πολυέλεο μὲ τὰ πολλὰ καντήλια μὴν τὸν κουνήσουμε καὶ μᾶς χυθεῖ τὸ λάδι..

Στὸ τέλος τέλος ἕνα ψηφιακὸ φορουμ εἴμαστε, ὅπου ἀνταλλάσσουμε ἀπόψεις μεταξὺ τυροῦ καὶ ἀχλαδιοῦ καὶ προσπαθοῦμε νὰ ἀλληλοβοηθηθοῦμε. Δὲν καθορίζουμε καὶ τὶς τύχες τοῦ σύμπαντος.

Οἰκονομικὴ ἐνίσχυση; Τὶ ἐννοεῖς; Μὴπως τολμᾶς καὶ ἀναφέρεσαι στὰ «ψίχουλα» ποὺ μᾶς παρακάλεσε ὁ Διαχειριστὴς μας μόνο καὶ μόνο γιὰ τὴν λειτουργία τῆς σελίδας, ἀπόλυτα προαιρετικὰ καὶ ἀδέσμευτα καὶ μὲ ἄπειρη διάκριση; Σιγὰ τὰ ὠά.

Τὸ τὶ ἄμφισβητῶ καὶ τὸ τί γράφω ΔΕΝ σοῦ πέφτει λόγος ... Μόνοι ἁρμόδιοι εἶναι οἱ Συντονιστὲς καὶ ἡ Διαχείριση.

Ἐγὼ ποὺ θεωροῦμαι ἀπὸ τοὺς πιὸ προκλητικοὺς καὶ περίεργους ἐδῶ μέσα, τὸ ἀναγνωρίζω καὶ σέβομαι αὺτοὺς ποὺ κοπιάζουν στὸν προσωπικό τους χρόνο γιὰ νὰ ἔχουμε αὐτὸ τὸν χῶρο καὶ ὅταν μὲ ἐπαναφέρουν στην τάξη προσπαθῶ νὰ τὸ τηρῶ.

Σὲ ἀντίθεση μὲ «ἄλλους» λάτρεις τῆς «τάξεως» ποὺ ὁ Ἰανου-άριος εἶναι ὁ ἀγαπημένος τους μήνας.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Λίγο άσχετο με τα προηγούμενα. Πέρα από την διαφωνία μας στο παρόν, οφείλω/οφείλουμε να ευχαριστήσω/με το Ψαλτολόγιο, τον δημιουργό και όλη την ομάδα για το πολυ σημαντικό έργο που έχουν παράξει τόσα χρόνια δίνοντας μας την δυνατότητα να παρακολουθήσουμε πολλά και διαφορετικά θέματα δίνοντας το βήμα σε πολλούς ψάλτες, ερευνητές κτλ να αναπτύξουν τις σκέψεις τους, τις εργασίες τους κτλ και ταυτοχρονα την ευκαιρία σε όλους εμάς να μάθουμε, να προβληματιστούμε να ανακαλύψουμε.


Χωρίς τίτλο.png

Τώρα καταλαβαίνεις γιατὶ μερικὰ θέματα μυρίζουν μπαρούτι καὶ ὁ Συντονισμὸς δρᾶ κάποτε προληπτικά. Ξέρεις πόσες συζητήσεις ἔχουν καταλήξει ἀκόμη καὶ σὲ ἐξώδικα στὸ παρελθόν;

Ἀλλὰ ἄν θέλεις νὰ πάρεις μιὰ γεύση δραστικοῦ Ψαλτολογίου, ἄς ἀφήσει ὁ Συντονισμὸς τὸ θέμα ποὺ ἄνοιξες ἀρχικὰ καὶ νὰ δεῖς τὶ ἔχει νὰ λεχθεῖ ἐδῶ μέσα. Αὐτὰ ποὺ ἔγραψα ἐκεῖ εἶναι μιὰ μικρὴ γεύση τῆς κλιμάκωσης.

Τὰ δὲ λοιπὰ μέλη ποὺ ἔγραψαν ἐκεῖ καὶ συμμετείχαν δυναμικὰ πολὺ παλαιότερα, ξέρουν για τί πράγμα μιλάω.

Λοιπόν Ludi incipiant, συνάδελφοι
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
«Ἀληθῶς ἀνέστηΚύριος»!

Ειρήνη ημίν.jpg
Πηγή φωτό:
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
View attachment 118278

Τώρα καταλαβαίνεις γιατὶ μερικὰ θέματα μυρίζουν μπαρούτι καὶ ὁ Συντονισμὸς δρᾶ κάποτε προληπτικά. Ξέρεις πόσες συζητήσεις ἔχουν καταλήξει ἀκόμη καὶ σὲ ἐξώδικα στὸ παρελθόν;

Ἀλλὰ ἄν θέλεις νὰ πάρεις μιὰ γεύση δραστικοῦ Ψαλτολογίου, ἄς ἀφήσει ὁ Συντονισμὸς τὸ θέμα ποὺ ἄνοιξες ἀρχικὰ καὶ νὰ δεῖς τὶ ἔχει νὰ λεχθεῖ ἐδῶ μέσα. Αὐτὰ ποὺ ἔγραψα ἐκεῖ εἶναι μιὰ μικρὴ γεύση τῆς κλιμάκωσης.

Τὰ δὲ λοιπὰ μέλη ποὺ ἔγραψαν ἐκεῖ καὶ συμμετείχαν δυναμικὰ πολὺ παλαιότερα, ξέρουν για τί πράγμα μιλάω.

Λοιπόν Ludi incipiant, συνάδελφοι
Χριστός ανέστη!

Για δικομανείς (αυτοετερο-διαγραμμένους και μασκαρεμένους) γνωρίζω, για εξώδικα όχι. Μπορεί και να μη θυμάμαι καλά. Μόνο για τον αείμνηστο Άρχοντα θυμάμαι όσα έγιναν… φαίνονται ακόμα εξ άλλου.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Χριστός ανέστη!

Για δικομανείς (αυτοετερο-διαγραμμένους και μασκαρεμένους) γνωρίζω, για εξώδικα όχι. Μπορεί και να μη θυμάμαι καλά. Μόνο για τον αείμνηστο Άρχοντα θυμάμαι όσα έγιναν… φαίνονται ακόμα εξ άλλου.
Ὑπήρχαν καὶ σὲ ΠΜ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αυτά είναι των εγνωσμένων δικομανών… που δεν απέδωσαν σε κάτι από όσο ξέρω.
Ὄχι, ἀλλὰ δὲν ἦταν ὅ,τι καλύτερο. Ἄμα εἶναι νὰ φτάνουμε ἐκεῖ ἄς κλειδώνουν καλύτερα.

Ὁρισμένοι ἐδῶ μέσα ἔχουν ξεχάσει πὼς εἶναι νὰ πέφτουν τὰ σχόλια βροχὴ τὰ ξημερώματα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ὄχι, ἀλλὰ δὲν ἦταν ὅ,τι καλύτερο. Ἄμα εἶναι νὰ φτάνουμε ἐκεῖ ἄς κλειδώνουν καλύτερα.

Ὁρισμένοι ἐδῶ μέσα ἔχουν ξεχάσει πὼς εἶναι νὰ πέφτουν τὰ σχόλια βροχὴ τὰ ξημερώματα.
Επομένως δεν φτάσατε σε εξώδικα. Πολύ κακό για το τίποτα κατ’ ουσίαν. Ο δικομανής παντού θα βρίσκει προβλήματα. Άρα κλειδώσουν, δεν κλειδώσουν …μια απ’τα (γ)ίδια…

Με τα σχόλια βροχή κινείται ένα φόρουμ- πολλώ δε μάλλον ένα παγκόσμιας εμβέλειας όπως το ψ.
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Ὄχι, ἀλλὰ δὲν ἦταν ὅ,τι καλύτερο. Ἄμα εἶναι νὰ φτάνουμε ἐκεῖ ἄς κλειδώνουν καλύτερα.

Ὁρισμένοι ἐδῶ μέσα ἔχουν ξεχάσει πὼς εἶναι νὰ πέφτουν τὰ σχόλια βροχὴ τὰ ξημερώματα.
χαχαχα τι μου θύμησες τώρα.. εδώ είναι καλά!
παλιά ήμουν σε ένα φόρουμ και δεν τολμούσες να γράψεις "κιχ" και πέφτανε βροχή τα σχόλια!.. γι' αυτό κι εγώ δεν το' γραφα ποτέ ολόκληρο.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Επομένως δεν φτάσατε σε εξώδικα. Πολύ κακό για το τίποτα κατ’ ουσίαν. Ο δικομανής παντού θα βρίσκει προβλήματα. Άρα κλειδώσουν, δεν κλειδώσουν …μια απ’τα (γ)ίδια…

Με τα σχόλια βροχή κινείται ένα φόρουμ- πολλώ δε μάλλον ένα παγκόσμιας εμβέλειας όπως το ψ.

Δὲν διαφωνῶ καρντἀση, ἀλλὰ δὲν εἴμαστε αὐτοὶ ποὺ ἤμασταν.

Τότε εἴχα λίγη ὑπομονὴ στὴ δηθενιὰ, τὠρα ποὺ ἔχει αὐξηθεῖ, τὰ παίρνω γρηγορότερα ...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δὲν διαφωνῶ καρντἀση, ἀλλὰ δὲν εἴμαστε αὐτοὶ ποὺ ἤμασταν.

Τότε εἴχα λίγη ὑπομονὴ στὴ δηθενιὰ, τὠρα ποὺ ἔχει αὐξηθεῖ, τὰ παίρνω γρηγορότερα ...
Δεν αντέχεται….
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Γιατί εσύ τα κλειδώνεις τα θέματα;

Παραδέχεσαι ωστόσο ότι κάτι έχει αλλάξει..
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Γιατί εσύ τα κλειδώνεις τα θέματα;

Παραδέχεσαι ωστόσο ότι κάτι έχει αλλάξει..
Εγώ δεν κλειδώνω τίποτε.

Ασε τα δικολαβίστικα σε μένα. Το φορουμ δεν άλλαξε, όπως ήταν είναι. Απλά εμείς έχουμε αλλάξει και χαρά στον κόπο των ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ συντονιστών που με τον διαχειριστή κρατούν όρθιο το φορουμ και διατηρούν τον πλούτο που έχουμε ανεβάσει.
 

outierhs ouths

Νέο μέλος
View attachment 118278

Τώρα καταλαβαίνεις γιατὶ μερικὰ θέματα μυρίζουν μπαρούτι καὶ ὁ Συντονισμὸς δρᾶ κάποτε προληπτικά. Ξέρεις πόσες συζητήσεις ἔχουν καταλήξει ἀκόμη καὶ σὲ ἐξώδικα στὸ παρελθόν;

Ἀλλὰ ἄν θέλεις νὰ πάρεις μιὰ γεύση δραστικοῦ Ψαλτολογίου, ἄς ἀφήσει ὁ Συντονισμὸς τὸ θέμα ποὺ ἄνοιξες ἀρχικὰ καὶ νὰ δεῖς τὶ ἔχει νὰ λεχθεῖ ἐδῶ μέσα. Αὐτὰ ποὺ ἔγραψα ἐκεῖ εἶναι μιὰ μικρὴ γεύση τῆς κλιμάκωσης.

Τὰ δὲ λοιπὰ μέλη ποὺ ἔγραψαν ἐκεῖ καὶ συμμετείχαν δυναμικὰ πολὺ παλαιότερα, ξέρουν για τί πράγμα μιλάω.

Λοιπόν Ludi incipiant, συνάδελφοι

Χριστός Ανέστη!

Αντιλαμβάνομαι ότι το παρόν θέμα μπορεί να εγείρει δυσάρεστες συνθήκες διαλόγου.
Ωστόσο δεν δώθηκε κάποια τέτοια εξήγηση από τους συντονιστές. Αντιθέτως, στο τελευταίο μήνυμα, πριν κλειδώσει για δεύτερη φορά το ίδιο θέμα, ο συντονιστής διατύπωσε τη γνώμη του, η οποία ήταν μάλλον αντίθετη από την δική μου, ενώ ταυτόχρονα με παρέπεμψε στους κανόνες (καλώς βεβαίως) χωρίς όμως να υπάρχει κάτι μεμπτό.

Για να μην επαναλαμβάνομαι, αισθάνομαι ότι έκλεισε επειδή οι απόψεις μου δεν συμφωνούν με τις απόψεις των συντονιστών.

Αν ο λόγος ήταν να αποφευχθούν πιθανές συγκρούσεις που ξεφεύγουν από τα όρια, καλό θα ήταν να μας ενημερώσουν είτε προσωπικά είτε δημόσια.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Χριστός Ανέστη!

Αντιλαμβάνομαι ότι το παρόν θέμα μπορεί να εγείρει δυσάρεστες συνθήκες διαλόγου.
Ωστόσο δεν δώθηκε κάποια τέτοια εξήγηση από τους συντονιστές. Αντιθέτως, στο τελευταίο μήνυμα, πριν κλειδώσει για δεύτερη φορά το ίδιο θέμα, ο συντονιστής διατύπωσε τη γνώμη του, η οποία ήταν μάλλον αντίθετη από την δική μου, ενώ ταυτόχρονα με παρέπεμψε στους κανόνες (καλώς βεβαίως) χωρίς όμως να υπάρχει κάτι μεμπτό.
Αναφέρεις "μάλλον", και καλά κάνεις.
Για να μην επαναλαμβάνομαι, αισθάνομαι ότι έκλεισε επειδή οι απόψεις μου δεν συμφωνούν με τις απόψεις των συντονιστών.
Αισθάνεσαι λάθος κατ εμέ , απλά γιατί ίσως δεν σου βγήκε όπως περίμενες. Η ζωή είναι γεμάτη απογοητεύσεις
Αν ο λόγος ήταν να αποφευχθούν πιθανές συγκρούσεις που ξεφεύγουν από τα όρια, καλό θα ήταν να μας ενημερώσουν είτε προσωπικά είτε δημόσια.
Χωριό που φαίνεται κολαουζο δεν θέλει. Μάλλον είσαι σχετικά άπειρος στα του φόρουμ αλλιώς θα το 'χες καταλάβει.
 
Top