Διακοπή Αποστόλου της ακολουθίας του γάμου από ιερείς

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Έχω παρατηρήσει το άσχημο φαινόμενο πολλοί ιερείς να διακόπτουν τον ψάλτη όταν απαγγέλλει την αποστολική περικοπή ώστε να μην ακουσθεί η περίφημη φράση "Η δε γυνή..."! Πραγματικά αυτό το γεγονός με λυπεί ιδιαίτερα γιατί από αυτό φαίνεται ότι αγνοούν ένα από τα αξιώματα της ποιμαντικής το οποίο είναι ο σεβασμός της ελευθερίας του ανθρώπου. Δε θα κάνεις πιο συνειδητή τη σύζυγο αν εκβιαστικά αποτρέψεις αυτή την όντως κακή συνήθεια που έχουν οι γυναίκες αυτήν την ώρα. Θα μπορούσε ο ιερέας να κάνει μια συσταση λίγο πριν ξεκινήσει το μυστήριο. Νομίζω ότι θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματικό και θα έκανε πολλούς να αντιληφθούν κάποια πράγματα αν το πει σωστά.
 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Δεν κάνω καθόλου πλάκα! Στην Πάτρα το έχω παρατηρήσει πολλάκις. Εννοείται πως δεν μπορώ να αναφέρω ονόματα για ευνοήτους λόγους...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Στην Αυστραλία αρκετοί προτιμούν να λένε τον Απόστολο αυτό στα Αγγλικά ώστε να ακούγεται το "respect" και όχι το "φοβείται".
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Το φαινόμενο πάντως υπάρχει τουλάχιστον στην περιοχή μου. Να μην πω φυσικά σε ποιούς χώρους ανήκουν κυρίως οι ιερείς που το κάνουν αυτό γιατί είναι ευνόητο...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εδω και μερικα χρονια εχει αρχισει να επικρατει κατι παρομοιο και στο Ηρακλειο σε καποιες εκκλησιες . Την στιγμη της καταληξης ''η δε γυνη ..'' , οι
ιερεις ψαλλουν μεγαλοφωνως το ΑλληλουΪα και ετσι ''πνιγεται'' η καταληξη .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εδω και μερικα χρονια εχει αρχισει να επικρατει κατι παρομοιο και στο Ηρακλειο σε καποιες εκκλησιες . Την στιγμη της καταληξης ''η δε γυνη ..'' , οι
ιερεις ψαλλουν μεγαλοφωνως το ΑλληλουΪα και ετσι ''πνιγεται'' η καταληξη .

Μᾶλλον ἐκφωνοῦν δυνατά, διακόπτοντας, «Εἰρήνη σοι...», πρίν κάνει κατάληξη ὁ ψάλτης.
Αὐτό εἶναι πολύ ὑποκριτικό, «στρουθοκαμηλισμός».
Τό ἔκανε κάποιος ἱερέας μας, πού ἔχει φύγει ἀπό τήν ἐνορία ἐδῶ καί πολλά χρόνια. Τοῦ ἔλεγα: «Τί κάνεις πάτερ;;;!!!»
Πάντως οἱ ἔχοντες λάβει αὐτήν τήν «γραμμή», ἤ τό σοφίστηκαν μόνοι τους, εἶναι ἐλάχιστοι, μᾶλλον ἔχουν ἐκλείψει.

 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Φίλοι....
Το 'χω πάθει από Δεσπότη!!!
Το χειρότερο δε είναι, ότι το ζευγάρι ήταν και οι δύο Θεολόγοι, και μελλοχειροτονηθείς ο σύζυγος.
Βέβαια στην αρχή νόμισα ότι παρατράβηξα την κατάληξη..... και με "μάζεψε"...
αλλά μου εξήγησε (μου ζήτησε και συγνώμη!) ότι το έκανε σκόπιμα για να μην σκανδαλίζεται ο κόσμος και δημιουργείται αταξία από την αγωνία του κόσμου για το άν πάτησε η νύφη το γαμπρό!!!!
Έπεσα από τα σύννεφα γιατί κάτι τέτοιο δεν το περίμενα.
Τώρα μην πάει το μυαλό σας στην Καλαμάτα. Καμμία σχέση.!
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Εγώ έχω πετύχει και χειρότερα. Σε ναό που είχα πάει να ψάλλω σε γάμο, ο ιερέας μου ζήτησε να σταματήσω τον Απόστολο στο "...εγώ δε λέγω εις Χριστόν και εις την Εκκλησίαν". Την τελευταία πρόταση "Πλην και ημείς..." δεν τη λένε καθόλου. Μου είπε ότι είναι εντολή του μητροπολίτη. Δεν αναφέρω περιοχή καθώς δεν ξέρω αν όντως φταίει ο μητροπολίτης. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα, ας επιβεβαιώσει.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Φαίνεται ότι άρχισαν να κυκλοφορούν "προοδευτικοί" μητροπολίτες, ιερείς, ψάλτες κ.λ.π.
Κα μη χειρότερα! Πρώτη φορά ακούω τέτοιες ιστορίες... Θα τρελλαθούμε. :eek:
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Λόγω της μακράς μου προϋπηρεσίας στον τομέα των μυστηρίων (και δη της συμμετοχής μου σε χορωδίες που γυρίζουν όλη σχεδόν την Αττική:rolleyes::rolleyes:) να επιβεβαιώσω κι εγώ τα περί διακοπής του αποστολικού αναγνώσματος του γάμου και τα περί παραλείψεως της "επίμαχης φράσης" και επίσης να πω ότι είχα ακούσει παλιά (ως έφηβος) "'ίνα σέβεται τον άνδρα"... :eek:
 
Last edited:

George

Ιεροψάλτης
Ούτε στη Θεσσαλονίκη, τουλάχιστον όπου έχω ψάλλει εγώ ή έχω παρευρεθεί.

Μην το λες..... :eek:

Η αδερφή μου νύφη, σε Ναό της Θεσ/νίκης, ανέβηκα εγώ στο αναλόγιο μιας και δεν υπήρχε κανείς, σε Ναό που κάθε μία ώρα έχει και έναν γάμο, η διακοπή έγινε.

Τυχερός ο Ιερέας που τέλεσε το Μυστήριο, δεν ήτανε ο Άνθιμος ακόμα Μητροπολίτης Θεσ/νίκης, αλλιώς δεν θα ήτανε ακόμα εκεί.

Και στο τέλος μου είπε να βγούνε και όλοι έξω να μπούνε για τον επόμενο γάμο, τελικά μετά από κάποια φασαρία που έκανα άργισε ο επόμενος γάμος κατα 40 λεπτά περίπου.

:mad::mad::mad::mad:
 
Last edited:
Φαίνεται ότι άρχισαν να κυκλοφορούν "προοδευτικοί" μητροπολίτες, ιερείς, ψάλτες κ.λ.π.
Κα μη χειρότερα! Πρώτη φορά ακούω τέτοιες ιστορίες... Θα τρελλαθούμε. :eek:

Δυστυχώς όλα για τον μαμμωνά και για το πως θα αρέσουμε στον κόσμο...Την απάντηση σ' αυτούς θα την δώσει ο ίδιος ο Κύριος: "... ουκ οίδα ημάς..."
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Σε γαμο σε χωριο της Αιτωλοακαρνανιας οπου ετυχε και ημουνα κουμπαρος. Στο επιμαχο κομματι του Αποστολου, ολος ο κοσμος αρχισε να φωναζει "πατα τον-πατα τον" και "τον πατ'σες;" και να γελα! Οι δε Παπας και ψαλτης ουτε καν ενδιαφερθηκαν και συνεχισαν την ακολουθια σαν να μην συνεβη τιποτα. :D
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Στην Αυστραλία αρκετοί προτιμούν να λένε τον Απόστολο αυτό στα Αγγλικά ώστε να ακούγεται το "respect" και όχι το "φοβείται".

Ιδού η λύση και για τα καθ' ημάς, ώ συνάδελφοι της Ελλάδος: ο Απόστολος στα Αγγλικά. Ποιές μεταφράσεις των λειτουργικών κειμένων στη δημοτική και τα ρέστα; Οι γνωρίζοντες γιγνώσκουσιν ότι τα Αγγλικά θα είναι κάποια στιγμή η δεύτερη επίσημη γλώσσα μας.

Λέτε εξαιτίας και της αποκοπής της καταλήξεως του γαμήλιου Αποστόλου μαζί με τα απαραίτητα χαριτωμένα μαγικά έθιμα "(α)πατείς με-(α)πατώ σε" να έχουν αυξηθεί τα διαζύγια στην Ελλάδα σε αναλογία 2 γάμοι/1 διαζύγιο (με δυναμική περαιτέρω αύξησης);
 
Last edited:
Top