Διακοπή Αποστόλου της ακολουθίας του γάμου από ιερείς

Π

Πατήρ Χρήστος Πυτιρίνης

Guest
Έχω παρατηρήσει το άσχημο φαινόμενο πολλοί ιερείς να διακόπτουν τον ψάλτη όταν απαγγέλλει την αποστολική περικοπή ώστε να μην ακουσθεί η περίφημη φράση "Η δε γυνή..."! Πραγματικά αυτό το γεγονός με λυπεί ιδιαίτερα γιατί από αυτό φαίνεται ότι αγνοούν ένα από τα αξιώματα της ποιμαντικής το οποίο είναι ο σεβασμός της ελευθερίας του ανθρώπου. Δε θα κάνεις πιο συνειδητή τη σύζυγο αν εκβιαστικά αποτρέψεις αυτή την όντως κακή συνήθεια που έχουν οι γυναίκες αυτήν την ώρα. Θα μπορούσε ο ιερέας να κάνει μια συσταση λίγο πριν ξεκινήσει το μυστήριο. Νομίζω ότι θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματικό και θα έκανε πολλούς να αντιληφθούν κάποια πράγματα αν το πει σωστά.

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενά σου. Μάλλον δεν γνωρίζουν ότι το φοβείτε σημαίνει σέβετε. Αλλά βλέπεις ότι όλα τα μυστήρια τα καταντήσανε πολλοί και νομίζουν ότι είναι απλός κοινωνικές υποχρεώσεις. Αυτοί που φταίνε είναι οι ιερείς οι οποίοι δεν κατηχούν και δεν εξηγούν και για το παραπάνω. Έχω τύχει να διακόψω το μυστήριο του γάμου για να εξηγήσω και στους νεόνυμφους αλλά και στους παραβρισκόμενους την φράση ''η δε γυνή, ινα φοβείτε τον άνδρα'' Ο Γάμος είναι μυστήριο. Τέλος
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

... ἵνα φοβῆται = νά σέβεται

Ἔτσι, γιά τόν «φόβο» τῶν ἁγίων κειμένων καί τό σεβασμό στή γλῶσσά μας...

 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Έχω παρατηρήσει το άσχημο φαινόμενο πολλοί ιερείς να διακόπτουν τον ψάλτη όταν απαγγέλλει την αποστολική περικοπή ώστε να μην ακουσθεί η περίφημη φράση "Η δε γυνή..."!
Αν ειναι δυνατον!!! Αυτο που εχει συμβει? Γιατι απ'οτι διαβασα πρεπει να συμβαινει κατα κορον στην Αθηνα (για ακομη μια φορα η πρωτευουσα πρωτοπορει στη κατρακυλα). Αντι να διδαξουν στο λαο το νοημα των ιερων κειμενων υποκειπτουν καποιοι ιερεις και αρχιερεις (οπως φαινεται απο αυτα που διαβασα) στην αγνωσια και κακες συνηθειες του κοσμου. Ωραια πρακτικη!:rolleyes::rolleyes: Βεβαια ολα αυτα ειναι αλυσιδα και εχουν να κανουν με μια γενικοτερη -δυστυχως- νοοτροπια και αντιληψη καποιων, ιερωμενων καθε βαθμιδας και λαικων!
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
ΟΛΟΙ έχουμε την ευθύνη μας.
Όμως οι κληρικοί ΜΠΟΡΟΥΝ να κάνουν εξαιρετική ποιμαντική-λειτουργική στα μυστήρια
με λίγα λόγια ώστε να μην κουράσουν το εκκλησίασμα αλλά κ να κεντρίσουν το
ενδιαφέρον τους. Το έχω βιώσει κ το αποτέλεσμα είναι θαυμάσιο.
Υπάρχουν κ άξιοι λειτουργοί.
 

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
ΟΛΟΙ έχουμε την ευθύνη μας.
Όμως οι κληρικοί ΜΠΟΡΟΥΝ να κάνουν εξαιρετική ποιμαντική-λειτουργική στα μυστήρια
με λίγα λόγια ώστε να μην κουράσουν το εκκλησίασμα αλλά κ να κεντρίσουν το
ενδιαφέρον τους. Το έχω βιώσει κ το αποτέλεσμα είναι θαυμάσιο.
Υπάρχουν κ άξιοι λειτουργοί.

Επικροτώ την πρόσφατη πρωτοβουλία του μητροπολίτη Αιγιαλείας (αν δεν κάνω λάθος) να απαγορεύσει το πάτημα του ποδίου στο 'η δε γυνή ινα φοβήται τον άνδρα'. Θα πρότεινα κάτι, ίσως εποικοδομητικό: ο ιερεύς πριν άρχισει την ακολουθία του γάμου, με τρόπο πράο, πατερικό και χριστιανικό να τονίζει στους μελλόνυμφους τη σημασία του γάμου και ιδίως του συγκεκριμένου χωρίου και να τους προτρέπει να σεβαστούν το χώρο και το μυστήριο (πιθανόν 5΄θα έφταναν - δύο λόγια).
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Θα πρότεινα κάτι, ίσως εποικοδομητικό: ο ιερεύς πριν άρχισει την ακολουθία του γάμου, με τρόπο πράο, πατερικό και χριστιανικό να τονίζει στους μελλόνυμφους τη σημασία του γάμου και ιδίως του συγκεκριμένου χωρίου και να τους προτρέπει να σεβαστούν το χώρο και το μυστήριο (πιθανόν 5΄θα έφταναν - δύο λόγια).

Συμφωνούμε, μόνο που οι προτροπές θα πρέπει να γίνονται πολύ νωρίτερα (μήνες πριν...), γιατί την ώρα του μυστηρίου οι μισές γυναίκες μασούν τσίχλα, οι άλλες μισές ακολουθούν ενδυματολογικούς κανόνες σκυλάδικου της επαρχίας, οι μισοί άντρες μιλάνε στο κινητό φορώντας γυαλιά ηλίου και οι υπόλοιποι είναι έξω από την εκκλησία και καπνίζουν. Άσε που όλο το εκκλησίασμα κουβεντιάζει αδιακρίτως.
Εντάξει, υπερβολικός είμαι, αλλά όλοι τα έχουμε δει αυτά σε κάποιο βαθμό, έτσι δεν είναι;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ε Θα πρότεινα κάτι, ίσως εποικοδομητικό: ο ιερεύς πριν άρχισει την ακολουθία του γάμου, με τρόπο πράο, πατερικό και χριστιανικό να τονίζει στους μελλόνυμφους τη σημασία του γάμου και ιδίως του συγκεκριμένου χωρίου και να τους προτρέπει να σεβαστούν το χώρο και το μυστήριο (πιθανόν 5΄θα έφταναν - δύο λόγια).

Καθόλου ἀποδοτικὀ ὄμως.

Γνωστός μου ἱερέας ἀκολουθεῖ τὸ σύστημα τῶν τριῶν:
α. Παρατήρηση ἐκκλησιαστικοῦ τύπου, ἀδελφοί μου σεβασμός κλπ.
β. Παρατήρηση τύπου αι σιχτίρ, ἄπιστοι, ἀσεβεῖς, βάρβαροι, οὖννοι κλπ.
Συνήθως οἱ πρῶτες δύο δὲν πιάνουν, ὁπότε προχωρᾶ στὸ

γ. Διακοπὴ τοῦ μυστηρίου κανονικότατη μέχρι νὰ σταματήσουν ὅλοι ἤ νὰ ἀδειάσουν τὴν ἐκκλησία ὅλοι πλὴν τῶν νυμφευομένων. Ἁπλὰ σταματάει, παίρνει τὸ εὐαγγέλιο καὶ μπαίνει στὸ ἱερό. Γίνεται σούσουρο, ἐπεμβαίνει τὸ ζευγάρι, τὸν ξαναφωνάζουν, ζητᾶνε συγγνώμη καὶ συνεχίζει.

Φυσικὰ τὸν ἀποκαλοῦν κακὸ παπᾶ ἀλλὰ δὲν τὸν ἐνοχλεῖ, καὶ τελικὰ τελεῖ περισσότερους γάμους ἀπὸ κάθε ἄλλη ἑνορία.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Αντί να κόβουν καλύτερα να προσθέτουν:
Η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα...μην την "κάνει" με καμιαν αλλλληηηη... ηη.. ηηην :D
Να δούμε αν θα πατηθεί πόδι.:D
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Έχω παρατηρήσει το άσχημο φαινόμενο πολλοί ιερείς να διακόπτουν τον ψάλτη όταν απαγγέλλει την αποστολική περικοπή ώστε να μην ακουσθεί η περίφημη φράση "Η δε γυνή..."! Πραγματικά αυτό το γεγονός με λυπεί ιδιαίτερα γιατί από αυτό φαίνεται ότι αγνοούν ένα από τα αξιώματα της ποιμαντικής το οποίο είναι ο σεβασμός της ελευθερίας του ανθρώπου. Δε θα κάνεις πιο συνειδητή τη σύζυγο αν εκβιαστικά αποτρέψεις αυτή την όντως κακή συνήθεια που έχουν οι γυναίκες αυτήν την ώρα. Θα μπορούσε ο ιερέας να κάνει μια συσταση λίγο πριν ξεκινήσει το μυστήριο. Νομίζω ότι θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματικό και θα έκανε πολλούς να αντιληφθούν κάποια πράγματα αν το πει σωστά.

Φίλοι....
Το 'χω πάθει από Δεσπότη!!!
Το χειρότερο δε είναι, ότι το ζευγάρι ήταν και οι δύο Θεολόγοι, και μελλοχειροτονηθείς ο σύζυγος.
Βέβαια στην αρχή νόμισα ότι παρατράβηξα την κατάληξη..... και με "μάζεψε"...
αλλά μου εξήγησε (μου ζήτησε και συγνώμη!) ότι το έκανε σκόπιμα για να μην σκανδαλίζεται ο κόσμος και δημιουργείται αταξία από την αγωνία του κόσμου για το άν πάτησε η νύφη το γαμπρό!!!!
Έπεσα από τα σύννεφα γιατί κάτι τέτοιο δεν το περίμενα.

Εγώ έχω πετύχει και χειρότερα. Σε ναό που είχα πάει να ψάλλω σε γάμο, ο ιερέας μου ζήτησε να σταματήσω τον Απόστολο στο "...εγώ δε λέγω εις Χριστόν και εις την Εκκλησίαν". Την τελευταία πρόταση "Πλην και ημείς..." δεν τη λένε καθόλου. Μου είπε ότι είναι εντολή του μητροπολίτη. Δεν αναφέρω περιοχή καθώς δεν ξέρω αν όντως φταίει ο μητροπολίτης. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα, ας επιβεβαιώσει.


Για όλα αυτά τα ολισθήματα
ΘΡΗΝΩ ΚΑΙ ΟΔΥΡΟΜΑΙ …
(πόσο μάλλον όταν ακούω ότι γίνονται από μορφωμένους)…



γ. Διακοπὴ τοῦ μυστηρίου κανονικότατη μέχρι νὰ σταματήσουν ὅλοι ἤ νὰ ἀδειάσουν τὴν ἐκκλησία ὅλοι πλὴν τῶν νυμφευομένων. Ἁπλὰ σταματάει, παίρνει τὸ εὐαγγέλιο καὶ μπαίνει στὸ ἱερό. Γίνεται σούσουρο, ἐπεμβαίνει τὸ ζευγάρι, τὸν ξαναφωνάζουν, ζητᾶνε συγγνώμη καὶ συνεχίζει.

Φυσικὰ τὸν ἀποκαλοῦν κακὸ παπᾶ ἀλλὰ δὲν τὸν ἐνοχλεῖ, καὶ τελικὰ τελεῖ περισσότερους γάμους ἀπὸ κάθε ἄλλη ἑνορία.

Και ΠΟΛΎ ΚΑΛΆ ΚΆΝΕΙ!
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
δεν το χω δει πουθενα στην Αθήνα

Στήν Αθήνα δεν γίνεται κάτι τέτοιο τό μόνο σίγουρο .Ίσως θέλουν οι Ιερείς να προφυλάξουν και δεν νομίζω πώς τίθεται θέμα ελευθερίας .Προσωπική μου άποψη είναι πώς πρέπει να λέγεται ως έχει .
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Φίλοι....

αλλά μου εξήγησε (μου ζήτησε και συγνώμη!) ότι το έκανε σκόπιμα για να μην σκανδαλίζεται ο κόσμος και δημιουργείται αταξία από την αγωνία του κόσμου για το άν πάτησε η νύφη το γαμπρό!!!!



Μάλιστα... Άρα λοιπόν να μας σκανδαλίζουν τα λόγια του Αποστόλου των εθνών και να τα αλλάζουμε κάνοντας του κεφαλιού μας, ή ότι προστάζει η άγνοιά μας;
ΜΗ ΓΈΝΟΙΤΟ!!!

Στο ίδιο μήκος κύματος βρίσκονται και αυτοί που αλλάζουν λέξεις από το Ευαγγέλιο, πάλι με την ίδια δικαιολογία...:eek::mad:
 
Top