Διάφορα Άξιον εστί

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Θα αρχισω να ανεβαζω εδω μια προσπαθεια που εκανα να γραψω καποια ''αξιον εστι'' ευκολα κυριως για καθημερινες λειτουργιες.

Ξεκιναω με τον ηχο της εβδομαδας...πλ.δ΄
 

Attachments

  • Άξιον Εστίν χ.π..pdf
    70.2 KB · Views: 136
Last edited:
Συγχαρητήρια για την όμορφη σύνθεση ,είναι πολύ ωραία και θα την προσθέσω στο ρεπερτόριο που έχω . .. στα ισοκρατήματα της 4ης σειράς από το τέλος (την αδιαφθορως Θεον) δεν θα συμφωνήσω ...
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητήρια για την όμορφη σύνθεση ,είναι πολύ ωραία και θα την προσθέσω στο ρεπερτόριο που έχω . .. στα ισοκρατήματα της 4ης σειράς από το τέλος (την αδιαφθορως Θεον) δεν θα συμφωνήσω ...

Τα ισοκρατηματα ειναι ενδεικτικα. Εγω για πρωτο την εβαλα τη θεση. Δηλαδη ελξεις πρωτου σκεφτομουνα. Εσεις τι λετε; Τριτος;
 
Ναι για τον τρίτο ήχο θα συμφωνήσω,μιας και ο πλ΄δ΄ως γνωστόν χρησημοποιεί περισότερο τον γα παρά τον Πα ,αλλά και στο επόμενο ίσο που είναι Νη ,πρέπει να βάλουμε Δι ,αφού η γραμμή είναι στην περιοχή της νήτης . Αν επιμένεις για γραμμή του ά ήχου, και με τις γνωστές έλξεις , δεν νομίζω να δένει μετά με τον πλ΄δ΄που έχεις ...
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Ναι για τον τρίτο ήχο θα συμφωνήσω,μιας και ο πλ΄δ΄ως γνωστόν χρησημοποιεί περισότερο τον γα παρά τον Πα ,αλλά και στο επόμενο ίσο που είναι Νη ,πρέπει να βάλουμε Δι ,αφού η γραμμή είναι στην περιοχή της νήτης . Αν επιμένεις για γραμμή του ά ήχου, και με τις γνωστές έλξεις , δεν νομίζω να δένει μετά με τον πλ΄δ΄που έχεις ...

Το δι στο θεον λογον δεν το εβαλα πιο πολυ λογω της μικρης εκτασης της θεσης που θελει δι. Παντως ειναι κι αυτη μια αποψη. Ευχαριστω πολυ. Γενικα το σκεφτομουν να τα ανεβασω χωρις ισοκρατηματα. Τωρα το σιγουρεψα ;)
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Τα ανεβασα τελικα ολα μαζι σε ενα αρχειο στο πρωτο μηνυμα.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αγαπητέ xelwnas, διαβάζοντας τις συνθέσεις σας, πήρα το θάρρος και σημείωσα κάποια σχόλια (επαινετικά κυρίως) που αφορούν σε κάποιες φράσεις, κάποιους προβληματισμούς με αφορμή το εν λόγω κείμενο, καθώς και κάποιες ορθογραφικοσυνθετικές συμβουλές, όλα με μορφή sticky note, πάντα με συναδελφική αγάπη και ευγενή άμιλλα.

Ευχαριστούμε για την διάθεση.
 

Attachments

  • Άξιον Εστίν χ.π..pdf
    90.6 KB · Views: 106

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ xelwnas, διαβάζοντας τις συνθέσεις σας, πήρα το θάρρος και σημείωσα κάποια σχόλια (επαινετικά κυρίως) που αφορούν σε κάποιες φράσεις, κάποιους προβληματισμούς με αφορμή το εν λόγω κείμενο, καθώς και κάποιες ορθογραφικοσυνθετικές συμβουλές, όλα με μορφή sticky note, πάντα με συναδελφική αγάπη και ευγενή άμιλλα.

Ευχαριστούμε για την διάθεση.

Χρηστο να εισαι καλα! Σ΄ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις! Η καταληξη Νικολαιδη στον πρωτο ηχο ειναι καταληξη Φιρφιρη :wink:
 
Top