Δημήτριος Βαζάς : Δοξολογία Ιακώβου Πλ. Δ' και άλλα

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητοί μου, σας επισυνάπτω μια ηχογράφηση της δοξολογίας του Ιακώβου σε ήχο πλ. Δ'. Μπορεί το θέμα να έχει συζητηθεί ξανά αλλά εγώ έχω την απορία από τα φοιτητικά μου χρόνια όταν ήρθε στα χέρια μου η εν λόγω ηχογράφηση για το ποιός ψάλλει. Μου τη δώσανε για Πρίγγο αλλά σήμερα γνωρίζω πως δεν είναι. Επίσης σίγουρα δεν είναι ο δάσκαλός μου ο Σουρλαντζής. Μπορεί να είναι ο Χατζημάρκος αλλά δε μου ταιριάζει η άρθρωση ούτε ο τρόπος του τραγουδιού μες στο ψάλσιμο (εκτός και αν με μπερδεύει ο ήχος). Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί αν ξέρει; Το άκουσμα θα συναρπάσει ιδίως μια μερίδα νέων, στην ηλικία, συναδέλφων, μελών του Forum όπως και εμένα τότε που ήμουν φοιτητής. Γι΄αυτό και τους την αφιερώνω. Περιμένω να με διαφωτίσετε.
 

Attachments

  • Δοξολογία Ιακωβου Ηχος Πλ.Δ'.mp3
    8.2 MB · Views: 512

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητοί μου, σας επισυνάπτω μια ηχογράφηση της δοξολογίας του Ιακώβου σε ήχο πλ. Δ'. Μπορεί το θέμα να έχει συζητηθεί ξανά αλλά εγώ έχω την απορία από τα φοιτητικά μου χρόνια όταν ήρθε στα χέρια μου η εν λόγω ηχογράφηση για το ποιός ψάλλει. Μου τη δώσανε για Πρίγγο αλλά σήμερα γνωρίζω πως δεν είναι. Επίσης σίγουρα δεν είναι ο δάσκαλός μου ο Σουρλαντζής. Μπορεί να είναι ο Χατζημάρκος αλλά δε μου ταιριάζει η άρθρωση ούτε ο τρόπος του τραγουδιού μες στο ψάλσιμο (εκτός και αν με μπερδεύει ο ήχος). Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί αν ξέρει; Το άκουσμα θα συναρπάσει ιδίως μια μερίδα νέων, στην ηλικία, συναδέλφων, μελών του Forum όπως και εμένα τότε που ήμουν φοιτητής. Γι΄αυτό και τους την αφιερώνω. Περιμένω να με διαφωτίσετε.

Πιθανότατα ψάλλει ο Γιάννης Κλωναρίδης.

Δ.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Πιθανότατα ψάλλει ο Γιάννης Κλωναρίδης.

Δ.

Λές;Εδώ όμως υπάρχει φοβερή άνεση και αρκετός παλμός για να είναι ο Κλωναρίδης.Βέβαια κρίνω μόνο από τις ηχογραφήσεις στον χώρο μας.Αλλος που ναχει μια ιδέα;Περιμένω
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοί μου, σας επισυνάπτω μια ηχογράφηση της δοξολογίας του Ιακώβου σε ήχο πλ. Δ'. Μπορεί το θέμα να έχει συζητηθεί ξανά αλλά εγώ έχω την απορία από τα φοιτητικά μου χρόνια όταν ήρθε στα χέρια μου η εν λόγω ηχογράφηση για το ποιός ψάλλει. Μου τη δώσανε για Πρίγγο αλλά σήμερα γνωρίζω πως δεν είναι. Επίσης σίγουρα δεν είναι ο δάσκαλός μου ο Σουρλαντζής. Μπορεί να είναι ο Χατζημάρκος αλλά δε μου ταιριάζει η άρθρωση ούτε ο τρόπος του τραγουδιού μες στο ψάλσιμο (εκτός και αν με μπερδεύει ο ήχος). Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί αν ξέρει; Το άκουσμα θα συναρπάσει ιδίως μια μερίδα νέων, στην ηλικία, συναδέλφων, μελών του Forum όπως και εμένα τότε που ήμουν φοιτητής. Γι΄αυτό και τους την αφιερώνω. Περιμένω να με διαφωτίσετε.

Πιθανότατα ψάλλει ο Γιάννης Κλωναρίδης.

Δ.

Αντωνης σιγουρα δεν ειναι κανεις απο αυτους που αναφερεις και νομιζω οτι δεν ειναι ουτε ο Κλωναριδης που πιθανολογει ο αγαπητος Δημητρης .
Κατι μου θυμιζει αλλα δεν μπορω να εντοπισω ακριβως τι . Παντως σε καποια σημεια μου δεινει μια αισθηση , οτι ειναι ο Δημητρης Βαζάς .
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Είναι ο Δημήτριος Βαζάς !!!

Προσεχώς θα ανεβάσω κάποια ακόμα αρχεία (και τη Δοξολογία αυτή πιο καθαρή) στην τοποθεσία του στο φόρουμ

Ν.Κ.Π.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.Κύριε Παπαδημητρίου θα περιμένω την ηχογράφηση για επληθευση.Στην ηχογραφηση που έχω ακολουθεί το οσοι εις Χριστον Ετσι είναι και σε σας;---Εκ των υστέρων άκουσα τα δακρυα της Μαρίας ,δεν έχω αμφιβολία είναι αυτός.Ευχαριστώ για την πληροφόρηση
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Λοιπόν, για να φύγει ο πειρασμός (η κασσέτα) από το γραφείο μου, ανεβάζω ότι είναι να ανεβάσω λέγοντας, ότι ο άνθρωπος είναι ο πιο σωστός και σοβαρός ψαλτοτραγουδιστής που άκουσα ποτέ. Μου θυμίζει τους φοβερούς Χοτζάδες. Αυτοί που εντρυφούν σ' αυτό το "είδος" ας τον μελετήσουν γιατί ο άνθρωπος είναι απίθανος. Καλή ακρόαση!!!
 

Attachments

  • Οσοι εις Χριστον.mp3
    1.7 MB · Views: 144
  • Χερουβικο.mp3
    3.1 MB · Views: 157
  • Λειτουργικα.mp3
    3.9 MB · Views: 130
Top