Γιατί ο Στανίτσας προτίμησε την Αθήνα και δεν έμεινε στη Θεσσαλονίκη;

Ισως να εχετε δικιο ...δεν ημουν και εκει....ο φακελος ελεγε εσπερινος ορθρος λειτουργια Χρυσοσπηλιωτησα και επελεξα ενα ηχητικο ν ανεβασω ετσι για το καλο!!

Αγαπητέ Δανιήλ συγνώμη αν το πήρες στραβά . Σαφώς και εγώ δεν ήμουν παρών - δεν θα μπορούσα άλλωστε.
Παραθέτω την μαρτυρία από το εξώφυλλο του εν λόγω ψηφιακού δίσκου , όπως και (αν και φύγαμε πολύ από το θέμα ) το τι σχέση έχει ο Ταλιαδώρος με τον Ηρακλή ... (το συζητούσαμε τις προάλλες με παλαιό αγαπητό μέλος του φόρουμ )
 

Attachments

  • εξώφυλ.jpg
    305.6 KB · Views: 74
  • tal.jpg
    tal.jpg
    251.8 KB · Views: 56

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητέ Δανιήλ συγνώμη αν το πήρες στραβά . Σαφώς και εγώ δεν ήμουν παρών - δεν θα μπορούσα άλλωστε.
Παραθέτω την μαρτυρία από το εξώφυλλο του εν λόγω ψηφιακού δίσκου , όπως και (αν και φύγαμε πολύ από το θέμα ) το τι σχέση έχει ο Ταλιαδώρος με τον Ηρακλή ... (το συζητούσαμε τις προάλλες με παλαιό αγαπητό μέλος του φόρουμ )

Γριά....και το καυχάται...
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Δανιήλ συγνώμη αν το πήρες στραβά . Σαφώς και εγώ δεν ήμουν παρών - δεν θα μπορούσα άλλωστε.
Παραθέτω την μαρτυρία από το εξώφυλλο του εν λόγω ψηφιακού δίσκου , όπως και (αν και φύγαμε πολύ από το θέμα ) το τι σχέση έχει ο Ταλιαδώρος με τον Ηρακλή ... (το συζητούσαμε τις προάλλες με παλαιό αγαπητό μέλος του φόρουμ )
Οχι καλε μου φιλε ..γιατι να το παρω στραβα??Ειχες δικιο την βρηκα!!!!ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ!!
Ας ανεβει η ηχογραφηση!!!εχουν περασει τοσα χρονια..
 

ARGITAN

Παλαιό Μέλος
Πολύ ενδιαφέρον. Πάντως δεν ξέρω εάν η παρουσία του στη Θεσσαλονίκη θα ήταν τόσο καταλυτική, όσο υπήρξε στην Αθήνα!

Ήταν πολύ δύσκολα τότε τα πράγματα στη Θεσσαλονίκη.Τη στιγμή που, τότε, μεσουρανούσε ένας Καραμάνης, ο κατά γενική, πάντα τότε, ομολογία απόλυτος δάσκαλος της ψαλτικής τέχνης στη Μακεδονία,δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια ξεχωριστής ανάδειξης για κανέναν άλλο.Το γράφω αυτό,γιατί έχω ιδίαν αντίληψη,δεδομένου ότι το 1961 υπηρέτησα ως φαντάρος στη Νιγρίτα και έζησα την ατμόσφαιρα της εποχής εκείνης γύρω από την προσωπικότητα του Καραμάνη.Εποχή δηλαδή που όλοι,μα όλοι, στη Νιγρίτα τις Σέρρες,τα Γιαννιτσά. (σ' αυτές τις πόλις βρέθηκα) έψαλλαν αποκλειστικά και μόνο Καραμάνη.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Οσον αφορα για τον Λ. Πετριδη εχω ακουσει προσφατα απο ΠΟΛΙΤΕΣ, οτι οταν εγραφε κατι νεο ο Στανιτσας , το ηλεγχε πρωτα ο Πετριδης και εκανε και διορθωσεις . Μερικα χειρογραφα του Στανιτσα , κρινοντας τα οχι σωστα τα εσκιζε , παρα τις διαμαρτυριες του Στανιτσα..._

Επειδή γνωρίζω από πρώτο χέρι (όπως και άλλοι) τον απέραντο θαυμασμό και την αφοσίωση του Άρχοντος Λυκούργου Πετρίδη για τον αείμνηστο δάσκαλό του Θρασύβουλο Στανίτσα, επικοινώνησα μαζί του. Ο κ. Πέτρίδης διέψευσε τις παραπάνω φήμες ως εντελώς ανυπόστατες.

ΥΓ1. Ενήργησα έτσι, γιατί τα γραπτά αυτά Ψ μένουν και δεν θέλω μελλοντικοί αναγνώστες των συζητήσεων αυτών, να λάβουν λάθος πληροφορίες.
ΥΓ2. Γενικότερα, είμαι κατηγορηματικά αντίθετος στην παράθεση πληροφοριών σε στυλ «μου είπε ο τάδε, για τον δείνα, ότι άκουσε από τον τάδε κ.λ.π.». Τέτοιες, οι περισσότεροι παλαιοί έχουν ακούσει χιλιάδες, αλλά ας μην τα γράφουμε δημόσια αυτά, εκθέτουμε και ανθρώπους...
 

tb---

τσοπάνης
Επειδή γνωρίζω από πρώτο χέρι (όπως και άλλοι) τον απέραντο θαυμασμό και την αφοσίωση του Άρχοντος Λυκούργου Πετρίδη για τον αείμνηστο δάσκαλό του Θρασύβουλο Στανίτσα, επικοινώνησα μαζί του. Ο κ. Πέτρίδης διέψευσε τις παραπάνω φήμες ως εντελώς ανυπόστατες.

ΥΓ1. Ενήργησα έτσι, γιατί τα γραπτά αυτά Ψ μένουν και δεν θέλω μελλοντικοί αναγνώστες των συζητήσεων αυτών, να λάβουν λάθος πληροφορίες.
ΥΓ2. Γενικότερα, είμαι κατηγορηματικά αντίθετος στην παράθεση πληροφοριών σε στυλ «μου είπε ο τάδε, για τον δείνα, ότι άκουσε από τον τάδε κ.λ.π.». Τέτοιες, οι περισσότεροι παλαιοί έχουν ακούσει χιλιάδες, αλλά ας μην τα γράφουμε δημόσια αυτά, εκθέτουμε και ανθρώπους...


Αν ακολουθήσουμε την λογική αυτή, θα ζητάμε για κάθε γνώμη και τεκμήρια = ηχητικά και οπτικά αρχεία , κτλ. Ή αλλιώς θα τρωγόμαστε εις τον αιώνα του αιώνος.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αν ακολουθήσουμε την λογική αυτή, θα ζητάμε για κάθε γνώμη και τεκμήρια = ηχητικά και οπτικά αρχεία , κτλ. Ή αλλιώς θα τρωγόμαστε εις τον αιώνα του αιώνος.

Δεν συμφωνώ..πρέπει να ελέγχεται η αξιοπιστία των πληροφοριών (τουλάχιστον στο μέτρο του δυνατού), από την στιγμή που κάποιος μουσικολόγος-μελετητής στο μέλλον ίσως θα προσπαθήσει ν'αντλήσει πληροφορίες από το Ψαλτολόγιο..είναι π.χ. σαν να μελετάς ένα άρθρο μιας εφημερίδας του '60 με ανακριβείς πλρφ.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Πάντως στην ερώτηση γιατί ο Στανίτσας προτίμησε την Αθήνα και όχι την Θεσσαλονίκη πιστεύω είναι προφανής η απάντηση (αν και μόνο αυτός εάν ζούσε θα μας έλεγε τον πραγματικό λόγο αυτής της επιλογής του όσο προφανής και αν μας φαίνεται)..ήδη ήταν επανδρωμένες οι μεγάλες ενορίες-εκκλησίες της Θεσσαλονίκης με τους 3 μεγάλους (Καραμάνη-Θεοδοσόπουλο-Ταλιαδώρο) Αγ.Γρηγορίος Παλαμάς, Αγ.Δημήτριος, Αγ. Σοφία αντίστοιχα, ενώ στην Αθήνα υπήρχαν περισσότερες μεγάλες εκκλησίες για να φιλοξενήσουν τον άρχοντα. Επίσης το ίδιο διάστημα πολλοί Πολίτες ψάλτες ήταν εγκατεστημένοι στην Αθήνα (Παϊκόπουλος, Πετρόχειλος κ.λπ.) κατά συνέπεια υπήρχε η "μαγιά" να οργανώσει μια χορωδία με το Πολίτικο ύφος και τα στάνταρτ που αυτός ήθελε..Για τις πολλές δυνατότητες λοιπόν που του πρόσφερε η πρωτεύουσα ήταν ο λόγος της επιλογής του για να συνεχίσει την καριέρα του..
 
Πάντως στην ερώτηση γιατί ο Στανίτσας προτίμησε την Αθήνα και όχι την Θεσσαλονίκη πιστεύω είναι προφανής η απάντηση (αν και μόνο αυτός εάν ζούσε θα μας έλεγε τον πραγματικό λόγο αυτής της επιλογής του όσο προφανής και αν μας φαίνεται)..ήδη ήταν επανδρωμένες οι μεγάλες ενορίες-εκκλησίες της Θεσσαλονίκης με τους 3 μεγάλους (Καραμάνη-Θεοδοσόπουλο-Ταλιαδώρο) Αγ.Γρηγορίος Παλαμάς, Αγ.Δημήτριος, Αγ. Σοφία αντίστοιχα, ενώ στην Αθήνα υπήρχαν περισσότερες μεγάλες εκκλησίες για να φιλοξενήσουν τον άρχοντα. .
Τι λες βρε Μανώλη ;
Ενώ εδώ στην Αθήνα του είπαν : "Ορίστε περάστε " ..οτούρ Τουρκιστί..
..ή ο Άγιος Δημήτριος Αμπελοκήπων ήταν "μαγαζί γωνία ; :cool:
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Τι λες βρε Μανώλη ;
Ενώ εδώ στην Αθήνα του είπαν : "Ορίστε περάστε " ..οτούρ Τουρκιστί..
..ή ο Άγιος Δημήτριος Αμπελοκήπων ήταν "μαγαζί γωνία ; :cool:

όχι βέβαια και στην Αθήνα δεν ήταν ο δρόμος στρωμένος με ροδοπέταλα..αλλά το γραπτό του ήταν έτσι κι αλλιώς ο Άγιος Δημήτριος Αμπελοκήπων..
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Τον εχω ολον, αλλα απο ηχητικες αναρτησεις εχω μαυρα μεσανυχτα!
Τι εννοείτε? Δυσκολεύεστε να ανεβασετε τα κομματια για τεχνικούς λόγους? Αν ειναι ετσι τοτε να σας βοηθήσουμε εφ'οσον εχετε τη διαθεση να μας τα προσφέρετε φυσικά.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Τι εννοείτε? Δυσκολεύεστε να ανεβασετε τα κομματια για τεχνικούς λόγους? Αν ειναι ετσι τοτε να σας βοηθήσουμε εφ'οσον εχετε τη διαθεση να μας τα προσφέρετε φυσικά.

Εννοω οτι δεν γνωριζω τον τροπο που αναρτωνται τα ηχητικα. Ακομα, ολο μου το αρχειο ειναι σε κασσετες...και ειναι πολυ μεγαλο! Το μεγαλυτερο μερος ειναι απο μπομπινες που με πολυ κοπο απομαγνητοφωνησα, και να ειναι παντα καλα και σιδερενιος αυτος που μου εδινε τα καρουλια! Επισης και οσες καταχωρησεις υπαρχουν εδω και με αφορουν, ειναι απο ευγενικες προσφορες φιλων και μαθητων μου τους οποιους ευχαριστω θερμα! Αν δεν ηταν αυτοι, μαλλον ουτε κι εγω δεν θα μπορουσα...να με ακουσω...!:D
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Ο αειμνηστος Στανιτσας διεθετε αριστο φωνητικο Ταλαντον , εμπειριες Πατριαρχικες , ενδοξο ιστορικο ως Αρχων Πρωτοψαλτης , διαδεχθεις τον Πριγγο , απεναντι του οποιου , σταθηκε αξιοπρεπεστατα ,δεδομενου οτι στην ΠΟΛΗ βασιλευε πραγματι ο αξεπεραστος Πριγγος [ ο Μικρος Ιακωβος ] Συην Θεσσαλονικη , επικρατουσε περιπου το ιδιο κλιμα περι Πριγγου. Υπηρχαν κολοσσοι , μαθητες και μη του Πριγγου. Ειδικα ο χρυσανθος ηταν φτυστος Πριγγος με τεραστια φωνη.!! Μονο ο Ταλιαδωρος εψαλε αριστερα του Στανιτσα στο Εσπερινο του αιωνα και πολλοι ειπαν οτι τους αρεσε καλυτερα ο Ταλιαδωρος , με την τεραστια βελουδινη φωνη του.!!! Ο Στανιτσας πανεξυπνος ων , κουρασμενος πικραμενος με φωνη φθινουσα , σαφεστατα προτιμησε την ΑΘΗΝΑ , οπου οι συνθηκες , ακομη και οι κλιματολογικες ησαν καλυτερες της Θεσσαλονικης ..!! ΕΔΩ ηταν ο πρωτος ο Αρχων !! ΕΚΕΙ θα ηταν ισος προς ισους.!! Και οπως αποδειχτηκε επραξε αριστα !!! Β. ΤΖ.


Αγαπητέ φίλε, έχω ξαναγράψει στο ψαλτολόγιο αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που ακριβώς.

Διασώζει ο πεθερός μου Βύρων Πιπερίγκος επιστολή του Αρχοντα στην οποία
ζητά την γνώμη του περί του τι να διαλέξη ανάμεσα σε Τήνο και Αθήνα.

Οι εν Αθήναις φιλόμουσοι Βιγκάκης , Λαντίκας ( κουμπάρος του Καραμάνη εξ Αμαλιάδος ) Πάτροκλος, Ιωάννου και άλλοι έστειλαν επιστολή στον Αρχοντα
την οποία έγραψε ο Βύρων Πιπερίγκος όπου του εξηγούσαν την ιστορική αναγκαιότητα της έλευσής του στην Αθήνα. (Του εξήγησαν και τα χρηματικά )

Δεν μπορούμε να φαντασθούμε τον Ψαλτικό χάρτη στην Αθήνα αλλά και στην Ελλάδα
αν ο Αρχων Στανίτσας επέλεγε την περιφέρεια Τήνο η την Χίο.

Διαφαίνεται οτι δεν είχε καν στο μυαλότου την Θεσσαλονίκη, όπου κατα την ταπεινή μου γνώμη δεν ήθελε και δεν έπρεπε να αποδεχθή και να υπηρετήση
την ήδη δημιουργηθείσα αισθητική εκτέλεσης στην Θεσσαλονίκη.
 
Top