Γιατί ο Στανίτσας προτίμησε την Αθήνα και δεν έμεινε στη Θεσσαλονίκη;

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στο ερώτημα γιατί ο Στανίτσας προτίμησε την Αθήνα, μια απάντηση είναι, γιατί μια γύφτισσα του είπε ότι στην Αθήνα θα εύρισκε ισοκράτη τον ..... ΝΙΚΟΛΑΚΗ!!! (Εδώ γελάνε):D:D:D
 

Gant

Παλαιό Μέλος
Ο αειμνηστος Στανιτσας διεθετε αριστο φωνητικο Ταλαντον , εμπειριες Πατριαρχικες , ενδοξο ιστορικο ως Αρχων Πρωτοψαλτης , διαδεχθεις τον Πριγγο , απεναντι του οποιου , σταθηκε αξιοπρεπεστατα ,δεδομενου οτι στην ΠΟΛΗ βασιλευε πραγματι ο αξεπεραστος Πριγγος [ ο Μικρος Ιακωβος ] Συην Θεσσαλονικη , επικρατουσε περιπου το ιδιο κλιμα περι Πριγγου. Υπηρχαν κολοσσοι , μαθητες και μη του Πριγγου. Ειδικα ο χρυσανθος ηταν φτυστος Πριγγος με τεραστια φωνη.!! Μονο ο Ταλιαδωρος εψαλε αριστερα του Στανιτσα στο Εσπερινο του αιωνα και πολλοι ειπαν οτι τους αρεσε καλυτερα ο Ταλιαδωρος , με την τεραστια βελουδινη φωνη του.!!! Ο Στανιτσας πανεξυπνος ων , κουρασμενος πικραμενος με φωνη φθινουσα , σαφεστατα προτιμησε την ΑΘΗΝΑ , οπου οι συνθηκες , ακομη και οι κλιματολογικες ησαν καλυτερες της Θεσσαλονικης ..!! ΕΔΩ ηταν ο πρωτος ο Αρχων !! ΕΚΕΙ θα ηταν ισος προς ισους.!! Και οπως αποδειχτηκε επραξε αριστα !!! Β. ΤΖ.

Νομίζω ότι περιγράψατε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την πραγματική αιτία. Και να μην ξεχνάμε και τον Παναγιωτίδη!!!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Νομίζω ότι περιγράψατε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την πραγματική αιτία. Και να μην ξεχνάμε και τον Παναγιωτίδη!!!!

τον διαβασμένο...βεβαίως, βεβαίως....
 

tb---

τσοπάνης
Στο ερώτημα γιατί ο Στανίτσας προτίμησε την Αθήνα, μια απάντηση είναι, γιατί μια γύφτισσα του είπε ότι στην Αθήνα θα εύρισκε ισοκράτη τον ..... ΝΙΚΟΛΑΚΗ!!! (Εδώ γελάνε):D:D:D

Σύμφωνα με εγγονό της εν λόγω κυρίας, η ιδιότητά της ήταν ποδολόγος, και ανίχνευσε τα ώς άνω από το σχήμα καμάρας, τον αριθμό των αγγείων και το σχήμα τους στο δεξιό μετατάρσιό του.

Προσφυγή στο ΣτΕ έχει κάνει άλλος εγγονός υποστηρίζοντας ότι ήταν καθαρά χειρομάντης και συνδύαζε την τέχνη της με εκείνη του ελληνικού - τουρικού καφέ ~
 
Για τον συγκεκριμένο Εσπερινό (Εισοδείων Χρυσοσπυλιώτισσα) ο Ταλιαδώρος είχε την βελούδινη φωνή αλλα ο Στανίτσας ήταν πιο χορωδιακός και ήταν πολύ καλύτερος στο χρόνο. Αυτά για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους
Πάτερ αυτό είναι υποκειμενικό . Μην είστε δογματικός . Ο Ταλιαδώρος όταν ακούει ότι κάποιοι τον κατηγορούν για άχρονο , απλώς μειδιά.
Αλλά το θέμα εδώ αφορά τον Στανίτσα .(αν θέλετε το συζητάμε αλλού )

Δεν νομιζω οτι αλλος απο τους μεγαλους Θεσσαλονικεις , θα πηγαινε αριστερα.... Β. ΤΖ.
Γιατί το λέτε αυτό;
Υπάρχει μαρτυρία , ότι έψαλε αριστερά του και ο Παναγιωτίδης .
Αλλά κάποιος δεν πάει αριστερά , μόνο φοβούμενος ή επεισέρχονται και λόγοι εγωισμού ;
Αλλά για να επανέλθω και στο θέμα :

Γιατί ο Στανίτσας προτίμησε την Αθήνα και δεν εγκαταστάθηκε στην Θεσ/νίκη ;



:eek:
Γιατί ως γνωστόν η Αθήνα έχει καλύτερο κλίμα .:cool:
και να σοβαρευτούμε , δεν είναι μόνο ψαλτικοί οι λόγοι , για να πάρεις απόφαση που θα εγκατασταθείς .
Και από την άλλη δεν συμμερίζομαι ούτε τον υπαινιγμό , ότι "δεν τον χωρούσε η Θεσ/νίκη" . Δεν είχε να φοβηθεί τίποτα . Ούτε οι Θεσ/νικείς δάσκαλοι από την άλλη . Οι σχέσεις που είχαν μεταξύ τους όλοι αυτοί , οι μεγάλοι δάσκαλοι είναι γνωστές . Είχαν μία "λυκοφιλία" . Υπήρχε σεβασμός , αναγνώριση αλλά και ζήλια και ανταγωνισμός από την άλλη.
"Του κατσε "η Αθήνα . Εκ του αποτελέσματος , καλώς έπραξε.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Συναδελφε δεν ημουν παρων σαυτον τον Εσπερινο του αιωνα , οπως ονομαστηκε. Εχω ακουσει αποσπασματα , ασχημα ηχογραφημενα ... Ο δασκαλος μου Ν. Κυριακοπουλος , πολυ αργοτερα κολλητος του Στανιτσα , ηταν παρων και ηξερε να ακουει... Αυτος με ενημερωσε σχετικα . Οντως χορωδιακα υπερηχε πολυ σε χρονο ο Στανιτσας αλλα ατομικα ο Ταλιαδωρος ηταν ασυναγωνιστος , μην ξεχναμε οτι ηταν και πολυ νεωτερος απο τον Στανιτσα. Ο αειμνηστος ειχε πολυ καλες φιλικες σχεσεις με τον Ταλιαδωρο.!! Δεν νομιζω οτι αλλος απο τους μεγαλους Θεσσαλονικεις , θα πηγαινε αριστερα.... Β. ΤΖ.

Μιλάμε για δύο τελείως διαφορετικές φωνές.Ατομικά τι εννοούμε;Ότι πατούσε καλύτερα τα διαστήματα,είχε έκταση η φωνή του,έκανε ποικίλματα,λαρυγγισμούς,άνεση στις ψηλές βάσεις,τι;Ταπεινή μου γνώμη είναι πως κερδισμένη εκείνο το απόγευμα ήταν η Βυζαντινή Μουσική και τα αυτιά των παρόντων.Και αν δεν κάνω λάθος ο Χαρίλαος μέσα στο ιερό ανέφερε για τον Στανίτσα την λέξη ''ΚΟΡΩΝΙΔΑ''......
 
T

Tzanakos_B

Guest
Πάτερ αυτό είναι υποκειμενικό . Μην είστε δογματικός . Ο Ταλιαδώρος όταν ακούει ότι κάποιοι τον κατηγορούν για άχρονο , απλώς μειδιά.
Αλλά το θέμα εδώ αφορά τον Στανίτσα .(αν θέλετε το συζητάμε αλλού )


Γιατί το λέτε αυτό;
Υπάρχει μαρτυρία , ότι έψαλε αριστερά του και ο Παναγιωτίδης .
Αλλά κάποιος δεν πάει αριστερά , μόνο φοβούμενος ή επεισέρχονται και λόγοι εγωισμού ;
Αλλά για να επανέλθω και στο θέμα :


και να σοβαρευτούμε , δεν είναι μόνο ψαλτικοί οι λόγοι , για να πάρεις απόφαση που θα εγκατασταθείς .
Και από την άλλη δεν συμμερίζομαι ούτε τον υπαινιγμό , ότι "δεν τον χωρούσε η Θεσ/νίκη" . Δεν είχε να φοβηθεί τίποτα . Ούτε οι Θεσ/νικείς δάσκαλοι από την άλλη . Οι σχέσεις που είχαν μεταξύ τους όλοι αυτοί , οι μεγάλοι δάσκαλοι είναι γνωστές . Είχαν μία "λυκοφιλία" . Υπήρχε σεβασμός , αναγνώριση αλλά και ζήλια και ανταγωνισμός από την άλλη.
"Του κατσε "η Αθήνα . Εκ του αποτελέσματος , καλώς έπραξε.

Συναδελφε Αποστολε , παρειψα τον Παναγιντιδη , καλως η` κακως γιατι τον θεωρω ουσιαστικα ΠΟΛΙΤΗ και οχι βερο Θεσσαλονικιο... Οσον αφορα γιατι πιστευω οτι δεν θα πηγαινε αλλος αριστερα , ισχυει αυτο που γραφεις ζηλεια , εγω ι σμος... ισως και φοβος.. Ισως ο αειμνηστος Στανιτσας να προτιμουσε τον Χαριλακη , οπως τον αποκαλουσε χα ι δευτικα..!! Ο Καραμανης , που τον ξερω . δεν θα πηγαινε ποτε.. Ο Χρυσανθος με την τεραστια φωνη και τα φοβερα υψη .. ισως να δυσκολευε τον Στανιτσα , ειχε και ταση να ανεβαινει τονικα ψαλλοντας..Οπως εγινε ο Εσπερινος , ηταν ο,τι καλυτερο γιατι ακουστηκαν δυο διαφορετικες φωνες και υπεροχες ερμηνειες!! Μην υποτιμαμε την φωνη του Ταλιαδωρου σε εκταση και κυριως στους υψηλους τονους !! Χτυπουσε παλιοτερα ανετα ανω ΚΕ ΔΙς ΔΙΑΠΑΣΩΝ χωρις αλλοιωση φωνης. Καπου εδω διαβασα οτι τον θεωρουσαν φωνητικα Ο Μισος Ναυπλιωτης Και ακονη ψαλλει !!!!!! Β. ΤΖΑΝ.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Ο πατέρας μου, που ήταν παρών στον " εσπερινό του Αιώνα" (δυστυχώς χωρίς ηχογραφικό μέσον τότε λόγω φτώχειας) μου λέει πως Δεξιά ήταν ο ήλιος κι Αριστερά το φεγγάρι.....
 
Συναδελφε Αποστολε , παρειψα τον Παναγιντιδη , καλως η` κακως γιατι τον θεωρω ουσιαστικα ΠΟΛΙΤΗ και οχι βερο Θεσσαλονικιο... Β. ΤΖΑΝ.
ομοίως ο Χρύσανθος από τον Πόντο , ο Καραμάνης από τις Σέρρες , ο Ταλιαδώρος από τα Γιάννενα...
 
Ο πατέρας μου, που ήταν παρών στον " εσπερινό του Αιώνα" (δυστυχώς χωρίς ηχογραφικό μέσον τότε λόγω φτώχειας) μου λέει πως Δεξιά ήταν ο ήλιος κι Αριστερά το φεγγάρι.....

χρησμό της Πυθίας μου θυμίζει . επιδέχεται διττή ερμηνεία ...:cool:
 
T

Tzanakos_B

Guest
χρησμό της Πυθίας μου θυμίζει . επιδέχεται διττή ερμηνεία ...:cool:

Θεωρω αδικη και υπερβολικη την γνωμη αυτη .. Εχω ακουσει αρκετα απο αυτο τοε εσπερινο.. Βασιζομαι πολυ στο ακουστικο μου κριτηριο. Χορωδιακα πιο οργανωμενος ο Στανιτσας . ο Ταλιαδωρος ακουγεται σχεδον μονος του . Εκει στ Ανοιξαντερια του Ραιδεστηνου ο Χαριλαος ηταν το κατι αλλο ετρεμε η εκκλησια !!!! Ο Στανιτσας εντυπωσιαζει πολυ στα κρατηματα ειδικα στο '' και ευλογημενος ...''!! Πριγγος εξελιγμενος !!!!
 

Gant

Παλαιό Μέλος
τον διαβασμένο...βεβαίως, βεβαίως....

Για μια ακόμη φορά πετιέστε σε γραφόμενά μου με ειρωνικό τρόπο. Γνωστή η τακτική σας. Ψαλτικά αντιγράφετε τον Στανίτσα, και για παράδειγμα αναφέρω συστηματικό ποικιλματάκι που κάνετε στο τέλος της φράσης, όπως το έκανε και ο μακαρίτης. Επειδή λοιπόν αυτό είναι το είδωλό σας δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να γράψουμε και την άποψή μας. Δεν θα ξανασχολιάσω άλλη φορά ειρωνίες σας. Απλά αδιαφορώ στα κασσετοφωνάκια...που πετιούνται ως... και γω δεν ξέρω τι...βεβαίως, βεβαίως....
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Για μια ακόμη φορά πετιέστε σε γραφόμενά μου με ειρωνικό τρόπο. Γνωστή η τακτική σας. Ψαλτικά αντιγράφετε τον Στανίτσα, και για παράδειγμα αναφέρω συστηματικό ποικιλματάκι που κάνετε στο τέλος της φράσης, όπως το έκανε και ο μακαρίτης. Επειδή λοιπόν αυτό είναι το είδωλό σας δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να γράψουμε και την άποψή μας. Δεν θα ξανασχολιάσω άλλη φορά ειρωνίες σας. Απλά αδιαφορώ στα κασσετοφωνάκια...που πετιούνται ως... και γω δεν ξέρω τι...βεβαίως, βεβαίως....

Τί μαθαίνεις στο ψαλτολόγιο...τελικά...μικρός που είναι ο (ψαλτικός) κόσμος...και διαβασμένος...

δ.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Μήπως υπάρχουν ηχητικά από τον εν λόγω εσπερινό? Ευχαριστώ.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ανεβαζω ενδεικτικα τα τυπικα
Τρεις και ημιση φωνες επανω και ο κ. Χαριλαος Ταλιαδωρος απαιχτος και με κολικο απεναντι στον αρχοντα!!!!!!!!!!
 

Attachments

  • Τυπικα δευτερη σταση Στανιτσας Ταλιαδωρος.mp3
    7.6 MB · Views: 116
Ανεβαζω ενδεικτικα τα τυπικα
Τρεις και ημιση φωνες επανω και ο κ. Χαριλαος Ταλιαδωρος απαιχτος και με κολικο απεναντι στον αρχοντα!!!!!!!!!!

Η ηχογράφηση που ανεβάζει ο Δανιήλ λαμβάνει χώρα στην Αγία Σοφία Θεσ/νίκης την 30 η Σεπτεμβρίου του 1962 και είναι προγενέστερη του εσπερινου (20 Νοε 1968 )
Το περιστατικό με τον κολικό φέρεται να έγινε στον εσπερινό .(για την Ιστορία ..)
Το cd με τον εσπερινό υπάρχει . Δεν αναρτώ (χωρίς συνεννόηση ) για να μην δημιουργήσω πρόβλημα στο ψαλτολόγιο .
Κάποια όμως κομμάτια υπάρχουν αναρτημένα..
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Η ηχογράφηση που ανεβάζει ο Δανιήλ λαμβάνει χώρα στην Αγία Σοφία Θεσ/νίκης την 30 η Σεπτεμβρίου του 1962 και είναι προγενέστερη του εσπερινου (20 Νοε 1968 )
Το περιστατικό με τον κολικό φέρεται να έγινε στον εσπερινό .(για την Ιστορία ..)
Το cd με τον εσπερινό υπάρχει . Δεν αναρτώ (χωρίς συνεννόηση ) για να μην δημιουργήσω πρόβλημα στο ψαλτολόγιο .
Κάποια όμως κομμάτια υπάρχουν αναρτημένα..

Ισως να εχετε δικιο ...δεν ημουν και εκει....ο φακελος ελεγε εσπερινος ορθρος λειτουργια Χρυσοσπηλιωτησα και επελεξα ενα ηχητικο ν ανεβασω ετσι για το καλο!!
 
Top