Αύριο είναι του Ευαγγελισμού;

petros

Παλαιό Μέλος
Χριστός Ανέστη σε όλους.
Ένα θέμα που με προβλημάτισε (δεν γνωρίζω επι του θέματος κάτι σαφέστερο, δεν ξέρω όμως και αν υπάρχει απάντηση :() ειναι ότι άκουσα πώς αύριο με το παλαιό ημερολόγιο είναι του Ευαγγελισμού (απο κάποιον με το παλαιό ημερολόγιο της Ελλάδος).
Αληθεύει κάτι τέτοιο; Ξέρετε κάτι παραπάνω; :confused:
 

Vetoul_ion

Ιωάννα Βετουλάκη Βλάχου
Χριστός Ανέστη σε όλους.
Ένα θέμα που με προβλημάτισε (δεν γνωρίζω επι του θέματος κάτι σαφέστερο, δεν ξέρω όμως και αν υπάρχει απάντηση :() ειναι ότι άκουσα πώς αύριο με το παλαιό ημερολόγιο είναι του Ευαγγελισμού (απο κάποιον με το παλαιό ημερολόγιο της Ελλάδος).
Αληθεύει κάτι τέτοιο; Ξέρετε κάτι παραπάνω; :confused:


Αληθώς Ανέστη.

Αν δεν κάνω λάθος, απόψε έχει αγρυπνία η Ι.Μ.Μ.Βατοπαιδίου.
 
Χριστός Ανέστη σε όλους.
Ένα θέμα που με προβλημάτισε (δεν γνωρίζω επι του θέματος κάτι σαφέστερο, δεν ξέρω όμως και αν υπάρχει απάντηση :() ειναι ότι άκουσα πώς αύριο με το παλαιό ημερολόγιο είναι του Ευαγγελισμού (απο κάποιον με το παλαιό ημερολόγιο της Ελλάδος).
Αληθεύει κάτι τέτοιο; Ξέρετε κάτι παραπάνω; :confused:

Αληθώς Ανέστη!
Αύριο με το παλαιό ημερολόγιο είναι όντως του Ευαγγελισμού και συγκεκριμένα ισχύει η ΚΔ΄ περίπτωση της εορτής, που περιγράφετε στο Τυπικόν του Βιολάκη στις παρ.73, 74, 75, 76. Επειδή φέτος το Πάσχα έπεσε ημερομηνιακά στη νωρίτερη ημέρα που μπορούσε να πέσει, ο Ευαγγελισμός πέφτει την Τετάρτη του Πάσχα, μέχρι εκεί μπορεί να φτάσει. Αυτό βέβαια θα ξανασυμβεί, αν δεν απατώμαι, πάλι το 2104, αν δεν αλλάξει κανένας Πατριάρχης και το Πασχάλιον κάποια στιγμή...
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Αληθώς Ανέστη!
Αύριο με το παλαιό ημερολόγιο είναι όντως του Ευαγγελισμού και συγκεκριμένα ισχύει η ΚΔ΄ περίπτωση της εορτής, που περιγράφετε στο Τυπικόν του Βιολάκη στις παρ.73, 74, 75, 76. Επειδή φέτος το Πάσχα έπεσε ημερομηνιακά στη νωρίτερη ημέρα που μπορούσε να πέσει, ο Ευαγγελισμός πέφτει την Τετάρτη του Πάσχα, μέχρι εκεί μπορεί να φτάσει. Αυτό βέβαια θα ξανασυμβεί, αν δεν απατώμαι, πάλι το 2104, αν δεν αλλάξει κανένας Πατριάρχης και το Πασχάλιον κάποια στιγμή...

Δεν γνωρίζω για τον Ευαγγελισμό πότε είναι, αλλά νομίζω πως στα δίπτυχα της Εκκλησίας της Ελλάδος το ανέφερε σαν υποσημείωση τη μέρα τη αναστάσεως.. πως τόσο νωρίς το πάσχα πέφτει για πρώτη φορά και τελευταία. Ανάλογη περίπτωση θα τύχει το 2015 (κατά το νέο) αλλά επειδή νομίζω από το 2100 η διαφορά των δύο ημερολογίων θα αυξηθεί κατά μία μέρα (14 ημέρες) τότε το πάσχα θα τύχει 5 Απριλίου... (Δεν έχω το δίπτυχο μαζί μου αλλά νομίζω πως αυτές είναι οι ημερομηνίες)


Χριστός Ανέστη!
 
Top