Αφοί Νταραβάνογλου

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Από συναυλία που δόθηκε από τους Αφούς Νταραβάνογλου στον Αγ.Κων/νο Ομονοίας Αθηνών στις 7-12-1994 . Η εκδήλωση έχει γραφεί από εμένα και σε βίντεο. Όταν είπαν το τραγούδι του δάσκαλου κ.Κατσιφή , ο οποίος ήταν παρών , έκλεγε ακούγοντας ο ίδιος την ωραία αυτή ερμηνεία που σας ανεβάζω .
 

Attachments

  • Αφοί ΝΤΑΡΑΒΑΝΟΓΛΟΥ- (Γρηγόρης & Χάρης) ΘΕΕ ΜΟΥ...-(Β.ΚΑΤΣΙΦΗ) ΑΓ.ΚΩΝ-ΝΟΣ ΟΜΟΝΟΙΑΣ-7-12-1994 .mp3
    8.6 MB · Views: 239

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Θα με συγχωρήσετε κύριε Δαρλάση αν εκφέρω μία λίγο διαφορετική άποψη; Πριν αρχίσω, θέλω να πω ότι θαυμάζω τους Αδελφούς Νταραβάνογλου (αδυναμία μου ο Γρηγόρης) για τις μουσικές τους γνώσεις και την καλλιφωνία τους. Όμως θα ήθελα να πω ότι εμένα το ψαλτοτράγουδο "Θεέ μου" δε μου άρεσε και τόσο. Όχι τόσο τα λόγια τα οποία είναι ένα αφιέρωμα στους μεγάλους ψάλτες, αλλά η μουσική. Για να γίνω πιο σαφής, η σύνθεση αυτή παρουσιάζει αδυναμίες και από την πλευρά του ψαλμού και από την πλευρά του τραγουδιού (βέβαια θα μπορούσε κάποιος να μου αντιτείνει ότι είναι ένα ψαλτοτράγουδο, οπότε κάτι το ενδιάμεσο) Σαν ύμνος, ενώ παρουσιάζει μια μουσικότητα πράγματι, με ενόχλησε ο χρονός του ο οποίος ήταν διαρκώς μεταβαλλόμενος (αργά κομμάτια εναλλάσσονταν με γρήγορα στην ίδια μουσική ενότητα), πράγμα το οποίο το έκανε δύσκολα παρακολουθήσιμο και ως εκ τούτου δε μπορεί κάποιος να το εντάξει σε ένα είδος μελοποιίας. Σαν τραγούδι τώρα, εθα ήταν κάπως δύσκολο να τραγουδηθεί από μια παρέα ή να το μάθει κάποιος και να το λέει απ' έξω, καθ' ότι η μουσική δομή του παρουσιάζει τις ανομοιομορφίες που ανέφερα πριν. Άρα είναι δύσκολο να γίνει γνωστό στα χείλη πολλών ανθρώπων όπως π.χ. ο Σπίνος. Βέβαια η ερμηνεία ήταν πολύ αξιόλογη και με πολύ αίσθημα, αν και δε μου άρεσε και πολύ η έντονη προφορά από τη μύτη κυρίως του Χ. Νταραβάνογλου. Αυτά και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ από σας και τα υπόλοιπα μέλη στα οποία απ' ό,τι φάνηκε αρέσει αρκετά το συγκεκριμένο κομμάτι

Με τιμή
Γαλάνης Πέτρος
 
Last edited:

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Θα με συγχωρήσετε κύριε Δαρλάση αν εκφέρω μία λίγο διαφορετική άποψη; Πριν αρχίσω, θέλω να πω ότι θαυμάζω τους Αδελφούς Νταραβάνογλου (αδυναμία μου ο Γρηγόρης) για τις μουσικές τους γνώσεις και την καλλιφωνία τους. Όμως θα ήθελα να πω ότι εμένα το ψαλτοτράγουδο "Θεέ μου" δε μου άρεσε και τόσο. Όχι τόσο τα λόγια τα οποία είναι ένα αφιέρωμα στους μεγάλους ψάλτες, αλλά η μουσική. Για να γίνω πιο σαφής, η σύνθεση αυτή παρουσιάζει αδυναμίες και από την πλευρά του ψαλμού και από την πλευρά του τραγουδιού (βέβαια θα μπορούσε κάποιος να μου αντιτείνει ότι είναι ένα ψαλτοτράγουδο, οπότε κάτι το ενδιάμεσο) Σαν ύμνος, ενώ παρουσιάζει μια μουσικότητα πράγματι, με ενόχλησε ο χρονός του ο οποίος ήταν διαρκώς μεταβαλλόμενος (αργά κομμάτια εναλλάσσονταν με γρήγορα στην ίδια μουσική ενότητα), πράγμα το οποίο το έκανε δύσκολα παρακολουθήσιμο και ως εκ τούτου δε μπορεί κάποιος να το εντάξει σε ένα είδος μελοποιίας. Σαν τραγούδι τώρα, εθα ήταν κάπως δύσκολο να τραγουδηθεί από μια παρέα ή να το μάθει κάποιος και να το λέει απ' έξω, καθ' ότι η μουσική δομή του παρουσιάζει τις ανομοιομορφίες που ανέφερα πριν. Άρα είναι δύσκολο να γίνει γνωστό στα χείλη πολλών ανθρώπων όπως π.χ. ο Σπίνος. Βέβαια η ερμηνεία ήταν πολύ αξιόλογη και με πολύ αίσθημα, αν και δε μου άρεσε και πολύ η έντονη προφορά από τη μύτη κυρίως του Χ. Νταραβάνογλου. Αυτά και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ από σας και τα υπόλοιπα μέλη στα οποία απ' ό,τι φάνηκε αρέσει αρκετά το συγκεκριμένο κομμάτι

Με τιμή
Γαλάνης Πέτρος

Κατά τη γνώμη μου ,υποκειμενική βέβαια,καλύτερη εκτέλεση του ιδίου ψαλτοτράγουδου είναι του Χάρη Νταραβάνογλου που είναι στο site ieropsaltis toy κ. Δ.Χούπα.
Γιώργος Παλιούρας
 

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Αγαπητέ Κύριε Πέτρο, σεβαστή η άποψή σου, όπως και όλων των ανθρώπων άλλωστε. Απλά, ενώ είχα και άλλες πολλές κατά καιρούς εκτελέσεις το ίδιο ψαλτοτράγουδο του κ.Κατσιφή από τον Γρηγόρη Νταραβάνογλου, προτίμησα αυτή που το λέγουν τα δύο αδέλφια γιατί νομίζω πως ήταν μία μοναδική στιγμή, εάν είσασταν μάλιστα στη συναυλία αυτή παρών, και βλέπατε τον δάσκαλο κ.Κατσιφή να δακρύζει ακούγοντας το τραγούδι του που το ερμήνευαν τα δύο αδέλφια, θα νοιώθατε και σεις συγκίνηση.
Ανεβάζω όμως, μία άλλη εκτέλεση του ίδιου ψαλτοτράγουδου από τον Γρηγ.Νταραβάνογλου σε συναυλία στο Λουτράκι Κορινθίας το 1996.
 

Attachments

  • ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΝΤΑΡΑΒΑΝΟΓΛΟΥ - ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ (ΨΑΛΤΟΤΡΑΓΟΥΔΟ) ΛΟΥΤΡΑΚΙ -ΙΟΥΛ. 1996 .mp3
    6.3 MB · Views: 79

stivcharis

Νέο μέλος
Από συναυλία που δόθηκε από τους Αφούς Νταραβάνογλου στον Αγ.Κων/νο Ομονοίας Αθηνών στις 7-12-1994 . Η εκδήλωση έχει γραφεί από εμένα και σε βίντεο. Όταν είπαν το τραγούδι του δάσκαλου κ.Κατσιφή , ο οποίος ήταν παρών , έκλεγε ακούγοντας ο ίδιος την ωραία αυτή ερμηνεία που σας ανεβάζω .

ευαχαριστω παρα πολυ- θα χαρουν ολλοι που θα το ακουσουν
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Μόλισ διάβασα στα νέα ότι ο κ. Χάρης Νταραβάνογλου έγινε Αρχων Μουσικοδιδάσκαλος και ο κ. Πουγούνιας Αρχων Ακτουάριος....

Συγχαρητήρια και στους δύο!

Επ αφορμής αυτών (που είμαι βέβαιος ότι τα ξέρατε) θέλω να ρωτήσω:

Μήπως ξέρει κανείς το νούμερο εν ζωή οφφικιάλων (ποιητή ορθογραφλια) σχετιζόμενους με τη ΒΜ;

Μπας και αυτοί είναι πιο πολλοί από μας τους μη έχοντες οφφίκιο;

Θέλω και εγώ ένα!!!!!

Ξέρει κανείς ποια έιναι τα προσόντα για το κάθε οφφίκιο;;;

Δηλαδή για να γίνεις Ακτουάριος τι πρέπει να κάνεις;(έμαθα σημαίνει γιατρός και άρα δεν μπορώ να γίνω...... κρίμα και μου άρεσε το όνομα.... υπάρχει αντίστοιχο για μηχανικό;;;;;) Και ποια η διαφορά Μαίστορα και Υμνωδού;;;

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.1 Δεν άνοιξα καινούργιο θεμα γιατι οι ερωτήσεις είναι ευτελούς αξίας και ήσσωνος σημασίας... αλλα οι συντονιστές ας πράξουν κατα το δοκούν.
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Όμως θα ήθελα να πω ότι εμένα το ψαλτοτράγουδο "Θεέ μου" δε μου άρεσε και τόσο. Όχι τόσο τα λόγια τα οποία είναι ένα αφιέρωμα στους μεγάλους ψάλτες, αλλά η μουσική. Για να γίνω πιο σαφής, η σύνθεση αυτή παρουσιάζει αδυναμίες και από την πλευρά του ψαλμού και από την πλευρά του τραγουδιού (βέβαια θα μπορούσε κάποιος να μου αντιτείνει ότι είναι ένα ψαλτοτράγουδο, οπότε κάτι το ενδιάμεσο)

Αν και μου αρεσουν οι Νταραβανογλου, το "στου Βοσπορου τ'αγιονερια" ο Χαρης το σκοτωσε. Ξερω πως ο πατερας τους εψαλλε στην Αγ.Παρασκευη, στην Ασιατικη πλευρα του Βοσπορου και το τραγουδι ισως εχει καποια ιδιαιτερη σημασια γι'αυτους, αλλα ο Πρεβεζιανος αλλιως το εγραψε.
 
Last edited:
Top