Αστέρω

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ένας καλός Φίλος και Μαθητής μου, μου ζήτησε άν μπορώ να καταγράψω το τραγούδι του Παπαμιχαήλ στην ταινία του 1959 "Αστέρω". Επειδή ήδη το είχα κάνει αυτό που ζήτησε εδώ και 53 χρόνια, του το αφιερώνω, καθώς επίσης και σε όποιον άλλον ενδιαφέρεται.
 

Attachments

  • Αστέρω.pdf
    519.9 KB · Views: 278
Αχ Δάσκαλε ...τι μας θύμησες ...
Που είναι αυτές οι ταινίες τώρα...
Μας έχουν ταράξει τα τουρκο- τσοντοκάναλα στη Φατμαγκιούλ και στο Σουλεϊμάν.
Ευχαριστούμε για τον κόπο και την καλοσύνη σου .
όποτε μπορείς και έχεις διάθεση , "κέρνα" μας κι άλλα τέτοια ωραία από το ανεξάντλητο αρχείο σου .
Για την ιστορία , ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ , ντουμπλάρεται στο τραγούδι από τον Δημήτρη Ζάχο , ενώ στην πρώτη εκτέλεση 1929 (;)!! το τραγουδάει ο Ορέστης Μακρής , ο οποίος είχε ξεκινήσει την καριέρα του ως τενόρος.
 
Last edited:

Δημήτρης7

Νέο μέλος
Για την ιστορία , ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ , ντουμπλάρεται στο τραγούδι από τον Δημήτρη Ζάχο , ενώ στην πρώτη εκτέλεση 1929 (;)!! το τραγουδάει ο Ορέστης Μακρής , ο οποίος είχε ξεκινήσει την καριέρα του ως τενόρος.

Δεν μοιάζει η φωνή με του Δημήτρη Ζάχου. Νομίζω ότι ο τραγουδιστής λεγόταν Σταύρος Παρούσης. Παρεμπιπτόντως, Αρχοντα, μου ακούγεται σαν πλάγιος του α'.

-
 
Last edited by a moderator:

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Δεν μοιάζει η φωνή με του Δημήτρη Ζάχου. Νομίζω ότι ο τραγουδιστής λεγόταν Σταύρος Παρούσης. Παρεμπιπτόντως, Αρχοντα, μου ακούγεται σαν πλάγιος του α'.

-

Συνονόματε Φίλε μου, μπορεί να "δουλεύει" το τραγούδι γύρω στον Κε, αλλά οι εντελείς καταλήξεις, πέφτουν στον Δι, πράγμα που δεν αρμόζει και τόσο στον Πλάγιο του Α΄.
Για τον Ζάχο, συμφωνώ κι εγώ ότι δεν είναι αυτός. Για τον Σταύρο τον παρούση, δεν τον ξέρω, οπότε δεν έχω γνώμη. Είμαι όπως λένε "ΑΓΝΩΜΩΝ".Για την ηχογράφηση του Ορέστη Μακρή, τι γίνεται ; Υπάρχει πουθενά ; Θα ήθελε να τον ακούσω.
 
Last edited:

kostas papageorgakis

Νέο μέλος
Κάποιος έχει αναβάσει το «Αστέρω» (1928) του Ορέστη Μακρή εδώ:
http://www.youtube.com/watch?v=1WHtcLzhmz0

Τί φωνή!

Και έχω αναβάσει αυτό το κλιπ από την ταινία «Έξω οι Κλέφτες!» (1961) που ο Ορέστης Μακρής αρχίζει να ψάλλει το απολυτίκιο του Αγίου Νικολάου:
http://www.youtube.com/watch?v=N-sjdWOmysM
 
Ένας καλός Φίλος και Μαθητής μου, μου ζήτησε άν μπορώ να καταγράψω το τραγούδι του Παπαμιχαήλ στην ταινία του 1959 "Αστέρω". Επειδή ήδη το είχα κάνει αυτό που ζήτησε εδώ και 53 χρόνια, του το αφιερώνω, καθώς επίσης και σε όποιον άλλον ενδιαφέρεται.

Συγχαρητήρια για την καλογραμμένη "Αστέρω" και για την αξιόλογη συμμετοχή σας στο Ψαλτολόγιο. Φώτης Τρικκαίος
Χριστός Ανέστη
ΥΓ Με την ευκαιρία συγχαρητήρια σε όλους τους συναδέλφους ψάλτες που συμμετέχουν στο site με ενθουσιασμό και φιλομάθεια και καταθέτουν φιλότιμα από τα αποθέματα των μουσικών θησαυρών τους και τα αποστάγματα της μουσικής εμπειρίας τους
 
Last edited:
Top