Έλαμψεν η χάρις. (συντετμημένο)

Status
Not open for further replies.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πολλά θεωρητικά συμβουλεύουν τους ενασχολουμένους με τη μουσική μας, να αποφεύγουν διασκευές και συντμήσεις έργων παλαιών διδασκάλων, το έχω ξαναπεί αυτό και εν μέρει το ασπάζομαι.
Αλλά η εποχή μας έχει αλλάξει και τα αργά κυρίως μέλη το σημερινό εκκλησίασμα τα «βαριέται», δεν κατανοεί το νόημα των ύμνων που ψάλλονται, δυστροπεί και μας την ... πέφτει!!! (Τί τα θέλετε τα ααααααααααα εεεεεεεεεεεεε ιιιιιιιιιιιιι)
Αν κοιτάξουμε όμως σε βάθος χρόνου, θα διαπιστώσουμε ότι και διασκευές, και καλλωπισμοί, και συντμήσεις γίνονταν.
Έτσι αποφάσισα να «βάλω χέρι» στο εν επικεφαλίδι ιδιόμελο και να το αναρτήσω για κάθε τυχόν ενδιαφερόμενο.
 

Attachments

  • Έλαμψεν η χάρις συντ..pdf
    216.6 KB · Views: 131

ΣταύροςΛ.

Νέο μέλος
Πολλά θεωρητικά συμβουλεύουν τους ενασχολουμένους με τη μουσική μας, να αποφεύγουν διασκευές και συντμήσεις έργων παλαιών διδασκάλων, το έχω ξαναπεί αυτό και εν μέρει το ασπάζομαι.
Αλλά η εποχή μας έχει αλλάξει και τα αργά κυρίως μέλη το σημερινό εκκλησίασμα τα «βαριέται», δεν κατανοεί το νόημα των ύμνων που ψάλλονται, δυστροπεί και μας την ... πέφτει!!! (Τί τα θέλετε τα ααααααααααα εεεεεεεεεεεεε ιιιιιιιιιιιιι)
Αν κοιτάξουμε όμως σε βάθος χρόνου, θα διαπιστώσουμε ότι και διασκευές, και καλλωπισμοί, και συντμήσεις γίνονταν.
Έτσι αποφάσισα να «βάλω χέρι» στο εν επικεφαλίδι ιδιόμελο και να το αναρτήσω για κάθε τυχόν ενδιαφερόμενο.
Ευχαριστούμε κυρ Νίκο, καλή σαρακοστη
 

MrEkko

Active member
Πολλά θεωρητικά συμβουλεύουν τους ενασχολουμένους με τη μουσική μας, να αποφεύγουν διασκευές και συντμήσεις έργων παλαιών διδασκάλων, το έχω ξαναπεί αυτό και εν μέρει το ασπάζομαι.
Αλλά η εποχή μας έχει αλλάξει και τα αργά κυρίως μέλη το σημερινό εκκλησίασμα τα «βαριέται», δεν κατανοεί το νόημα των ύμνων που ψάλλονται, δυστροπεί και μας την ... πέφτει!!! (Τί τα θέλετε τα ααααααααααα εεεεεεεεεεεεε ιιιιιιιιιιιιι)
Αν κοιτάξουμε όμως σε βάθος χρόνου, θα διαπιστώσουμε ότι και διασκευές, και καλλωπισμοί, και συντμήσεις γίνονταν.
Έτσι αποφάσισα να «βάλω χέρι» στο εν επικεφαλίδι ιδιόμελο και να το αναρτήσω για κάθε τυχόν ενδιαφερόμενο.


Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω...οχι τοσο με τα προαναγραφομενα περι μουσικων αλλα με το σκεπτικο που επικρατει...πολυ δε περισσοτερο στο οτι "η εποχη μας εχει αλλαξει".Κατα την δικη μου τουλαχιστον αποψη καλο θα ηταν να μην δικαιωνουμε το εκκλησιασμα σε αυτο το πραγμα...Ο Χριστος παραμενει ιδιος φανταζομαι....δεν νομιζω να αλλαζει απο εκκλησια σε εκκλησια, αν κατι αλλαξε ειναι το ενδιαφερον του κοσμου και η σχεδον ανυπαρκτη κατηχηση του...και οπως αναφερει και ο Εκκλησιαστης "ο Θεος επιτρεπει αυτα που συνεβησαν να συμβουν και αυτα που θα συμβουν ηδη να συμβαινουν" και αυτο προς ταπεινωση ολων για να μην προσδοκουμε αλλαγες...και οπως ειπε και ο Αγιος Παισιος σε εναν ιεροψαλτη που τον ειχε επισκεφθει "ετσι θα εψαλλες το Αξιον εστιν αν ειχες την Παναγια μπροστα σου;"....και το "εεεεεεεεεεεε" και το "ααααααααααααααααα" και το "ιιιιιιιιιιιιιι" χρειαζεται εαν βγαινει απο το στομα κατανυκτικα....δεν θα πω παραπανω για να μην παρεξηγηθω αν δεν συνεβη ηδη...συγχωρεστε με παραυτα για το θαρρος να γραψω αυτα τα λογια που σκοπος τους δεν ειναι να προσβαλουν αλλα να βοηθησουν εστω και στο ελαχιστο την εξαλειψη τετοιων αποψεων απο τον κοσμο.
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Η προσπάθεια των νέων ψαλτών, πρέπει να είναι να προσελκύσουν τους συνομιλίκους τους στους ναούς μας. Να λαμβάνουν υπ' όψη τους την στενότητα χρόνου που έχουν οι νέοι σήμερα, και να προσαρμόζουν ανάλογα αυτά που "προσφέρουν" για την συμπροσευχή τους. Θα είναι σοβαρό επίτευγμα, να φέρουν κόσμο (και) στους κατανυκτικούς και να μην ψέλνουν μόνοι τους , με τους Αγίους. Να κάνουν τους πιστούς που συμπροσεύχονται, να κατανοούν και να ευχαριστούνται (και) τα αργά μαθήματα. Δεν συζητάμε για τους "μεγάλους" ναούς, ή για κατανυκτικούς που οργανώνουν οι ενορίες, μιά Κυριακή - συνήθως απ' τις πρώτες - της Σαρακοστής, ούτε για μονές... Και δε συζητάμε για τον χρόνο εκτέλεσης των ψαλλομένων, που αν τον τηρούσαμε, το πρόβλημα θα ήταν μηδαμινό. Αυτά όμως θέλουν μελέτη και πού χρόνος !
Χαίρομαι που υπάρχουν διαφωνούντες, και είμαι μαζύ τους. Και τους εύχομαι καλή δύναμη στον αγώνα τους, για εξάλειψη τέτοιων απόψεων. Αλλά μην είμαστε απόλυτοι. Κατανόηση της κατάστασης και σεβασμός χωρίς εγωισμούς, για να μας βοηθήσει κι ο Θεός με το ψάλσιμο, να πετύχουμε τον επαναχριστιανισμό των σημερινών Χριστιανών. Κι ο Άγιος Παΐσιος, γνώριζε και είπε, αυτό που έπρεπε να πεί.
Καλή Σαρακοστή σε όλους !
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Προς ... διαφωνούντες το ανάγνωσμα!
Την πρώτη κι όλας χρονιά της πρωτοψαλτίας του άρχοντος Θρ. Στανίτσα στον Αγ. Δημ. Αμπελ... μεταδόθηκε όλη η Μεγ. Εβδομάδα από την τότε ΥΕΝΕΔ (τηλεόραση). Ο άρχων όπως ήταν φυσικό είπε το αργό του Πέτρου Πελοποννησίου «Κύριε η εν πολλαίς αμαρτίαις», και του την "έπεσε" ο Δημήτρης Ψαθάς με το χρονογράφημά του στα "Νέα" με τίτλο «Τα μακρόσουρτα», και έθετε το ερώτημα τι τα θέλουν τα αααα εεεε ιιιι ουουου... Και μια ερώτηση: Θα ψάλλετε το αργό «Τη υπερμάχω» μεθαύριο στους Α' χαιρετισμούς; Αν Ναι, εύγε και με γειά σας!!! Όμως οι περισσότεροι θα καταφύγουν στο συντετμημένο του Ραιδεστηνού... Κι εγώ πριν τελειώσω το απήχημα για το ... συντετμημένο του συντετμημένου:LOL: θα έχει βγει ο ιερέας με το θυμιατό ντρίγκι - ντρίγκι για να καταλήξω στο ειρμολογικό και να με συγχαίρουν για την επιλογή του συντόμου που το ξέρει το εκκλησίασμα .....
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Αφού ευχαριστήσω κι εγώ τον κ. Γιάννου θα πω την άποψή μου:
Υπάρχουν (ειδικά για αυτή την περίοδο) ωραιότατα αργά μαθήματα όπως τη Υπερμάχω, την Ωραιότητα, Ιδιόμελα Κατανυκτικών Εσπερινών, Πάντων Προστατεύεις κλπ κλπ
Σίγουρα ο κόσμος κουράζεται με το αργά μαθήματα κυρίως διότι είναι άγνωστα σε αυτόν.
Όμως εκτιμώ ότι αν επιλέξουμε να αποδίδουμε τα αργά αυτά μαθήματα ορισμένες έστω φορές στις ακολουθίες (λχ αργό τη Υπερμάχω μία φορά στον Ακάθιστο), θα ήταν καλό διότι καθώς έτσι θα τιμούσαμε τους μεγάλους δασκάλους που έγραψαν τα σπουδαίααυτά μαθήματα και θα δίναμε στον κόσμο να ακούσει το κάτι διαφορετικό.
Αδιαμφισβήτητα τα συντετμημένα μαθήματα, βοηθάνε στην ροή της ακολουθίας. Όλα χρειάζονται και όλα έχουν την ομορφιά τους.
Για παράδειγμα την Μ. Πέμπτη το βράδυ ο λαμπαδάριος μπορεί να ψάλλει σύντομα το ''Δοξα...' των αποστίχων "Κύριε αναβαίνοντός Σου..." και ο πρωτοψάλτης να πει το '' και Νυν... ήδη βάπτεται Κάλαμος...'' όπως πχ το έχει ο Πρίγγος.
Αυτό μπορεί να γίνει για συντομία, λόγω φωνητικής κούρασης κλπ. Στον κόσμο ίσως δεν φανεί καμία διαφορά και μπορεί να αρέσει κιόλας.
Ας μας δώσει ο Θεός πάνω από όλα υγεία και καλή φωνητική κατάσταση, ώστε να είμαστε σε θέση να ψάλλουμε με τον καλύτερο τρόπο είτε αργά είτε σύντομα μαθήματα.
 

MrEkko

Active member
Προς ... διαφωνούντες το ανάγνωσμα!
Την πρώτη κι όλας χρονιά της πρωτοψαλτίας του άρχοντος Θρ. Στανίτσα στον Αγ. Δημ. Αμπελ... μεταδόθηκε όλη η Μεγ. Εβδομάδα από την τότε ΥΕΝΕΔ (τηλεόραση). Ο άρχων όπως ήταν φυσικό είπε το αργό του Πέτρου Πελοποννησίου «Κύριε η εν πολλαίς αμαρτίαις», και του την "έπεσε" ο Δημήτρης Ψαθάς με το χρονογράφημά του στα "Νέα" με τίτλο «Τα μακρόσουρτα», και έθετε το ερώτημα τι τα θέλουν τα αααα εεεε ιιιι ουουου... Και μια ερώτηση: Θα ψάλλετε το αργό «Τη υπερμάχω» μεθαύριο στους Α' χαιρετισμούς; Αν Ναι, εύγε και με γειά σας!!! Όμως οι περισσότεροι θα καταφύγουν στο συντετμημένο του Ραιδεστηνού... Κι εγώ πριν τελειώσω το απήχημα για το ... συντετμημένο του συντετμημένου:LOL: θα έχει βγει ο ιερέας με το θυμιατό ντρίγκι - ντρίγκι για να καταλήξω στο ειρμολογικό και να με συγχαίρουν για την επιλογή του συντόμου που το ξέρει το εκκλησίασμα .....


μιας και ανηκω στους διαφωνουντας λοιπον σας λεω πως αν παρατηρησετε τα λογια σας θα διαπιστωσετε πως παντα θα υπαρχουν αυτοι που δεν θελουν τα "εεεεε" και τα "αααααααααα",επισης να σας πω πως ο καθε ενας που ερχεται στον ναο ερχεται για να μοστραρει την νεα κολεξιον του ταδε σχεδιαστη,αλλος για κουτσομπολιο,καποιες για να δειξουν τα ωραια χτενισματα,καποιοι-ες γιατι νομιζουν οτι πηγαινουν σε καποια κοινωνικη εκδηλωση και φυσικα και καποιοι κακομοιρηδες που ερχονται για να προσευχηθουν πραγματικα....εσεις σε ποιους απευθυνεστε; και αυτα που θα ψαλετε, τα ψαλετε σε αυτους ή για αυτους προς τον Δεσποτη Χριστο;;;το γεγονος οτι το εκκλισιασμα δεν εχει εκκλησιαστικη παιδεια αυτο δεν σας απαλασει απο τα καθηκοντα σας για την θεση την οποια κατεχετε...και φυσικα για να τα ξεχωριζουμε αλλο να πουμε κατι συντομα απο υπακοη στον παπα και αλλο γιατι ετσι θελει ο κοσμος...εσεις δεν θα λογοδοτησετε για τον κοσμο παρα μονο για το εαυτο σας...ο κοσμος ας κανονισει την πορεια του...κι αν ο Στανιτσας ειπε το αργο μπραβο του και παρα πολυ καλα εκανε και αυτο γιατι δεν εκατσε να ακουσει 1-2 τεμπελχαναδες που δεν ηξεραν πως να περασουν την ωρα τους και πηγανε στην εκκλησια....ελπιζω λοιπον οταν θα ερθει η ωρα του καθενος μας να αναχωρησουμε απο αυτον τον πληρως ματαιο κοσμο και βρεθουμε μπροστα στο Φοβερο Δικαστηριο να μη μας πει και εμας πεστα γρηγορα γιατι εχω κι αλλες δουλειες...αυτα τα λιγα και δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο...ο καθενας κρινει για τον εαυτο του..!!!
 
Status
Not open for further replies.
Top