Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος της Μ.τ.Χ.Ε. Θεόδωρος Βασιλικός.

Status
Not open for further replies.

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
έλα να ψάλουμε και τα λέμε από κοντά, χωρίς μικρόφωνα όμως έτσι ?

Φιλε μου αθελα σου διεπραξες ατοπημα!! Στο νησι μου στις περισσοτερες εκκλησιες δεν εχουμε μικροφωνα!! Γι'αυτο ασε καλυτερα...δεν σε παιρνει...!!
Nice try!!! Χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!:D
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Αληθώς Ανέστη !!!!Τι να σ πώ βρε Γιάννη ;;έχω χάσει τη μπάλα -που λέμε- με όλα αυτά στο forum!!!Εγώ στην εκκλησία που ψέλνω όποιος και να ρθει, όποιας σχολής και να ναι είναι πάντα ευπρόσδεκτος και καλοδεχούμενος!!!

Σιγουρα ετσι!!! Αντε να δουμε ποτε θα ερθεις εσυ!!! Τοσο καιρο σε αναμενω...!!!:wink:
 

tb---

τσοπάνης
Φιλε μου αθελα σου διεπραξες ατοπημα!! Στο νησι μου στις περισσοτερες εκκλησιες δεν εχουμε μικροφωνα!! Γι'αυτο ασε καλυτερα...δεν σε παιρνει...!!
Nice try!!! Χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!:D

και στους δικούς μου τόπους επίσης μικρόφωνα δεν υπάρχουν, παρα μόνο ο αέρας και η φύση...(είναι γνωστό, ότι ο δυνατός αέρας και το ψάλσιμο είναι καταστροφικά για την υγεία της φωνής .... )
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Κλασικός Έλληνας.:D Αντί να ανέβω και εγώ εκεί που είναι ο άλλος, θα κατεβάσω τον άλλον εδώ που είμαι 'γω...

Συγνώμη αλλά δεν το πιασα αυτό το τελευταίο...(ίσως φταίει η εργασία που κάνω για τη σχολή μου απο το πρωί και κόλλησε ο εγκέφαλος χαχαχαχα:D:D:D)
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
και στους δικούς μου τόπους επίσης μικρόφωνα δεν υπάρχουν, παρα μόνο ο αέρας και η φύση...(είναι γνωστό, ότι ο δυνατός αέρας και το ψάλσιμο είναι καταστροφικά για την υγεία της φωνής .... )

:D:D:D:D:D:D:D
Όταν ο Χ''μάρκος ήθελε να εκθέσει κάποιον, φώναζε κάποιον απο το ιερό και έλεγε: "κλείστε παρακαλώ τα μικρόφωνα!" :D:D:D:D:D
:D
 

tb---

τσοπάνης
Βλέπω ότι υπάρχουν μελλοντικοί υποψήφιοι το συμβουλιου το οποιο θα συμβουλεύεται ο Πατριάρχης και ανάλογα με τις απόψεις που θα εκφράζουν θα δίνετε η όχι το οφίκιο. Ενθαρρυντικό αυτό γιατί δεν θα εξοκείλει άλλο ο πατριάρχης από εδώ και στο εξής.

Και ξαφνικά θυμήθηκα αυτό που έλεγαν οι αρχαίοι υμών πρόγονοι "πας μη Έλλην Βάρβαρος" δυστυχώς αυτό κάνουν μερικοί.

Αν κάποιοι που διδάσκουν δεν μπορούν να δείξουν το σωστό δρόμο στους μαθητές τους τότε καλλίτερα να μην το κάνουν γιατί πολύ απλά δεν ωφελούν.

Άλλοι ράλλη ας κοιτάξουν τα δικά τους τα λάθη και να τα διορθώσουν και μετά ας "σφαλιαριζουν" μαθητές άλλων.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί συνεχίζουν και ασχολούνται μερικοί ακόμα με αυτό το θέμα. Τη στιγμή που ο ίδιος ο πατριάρχης αποφάσισε. Σε λίγο θα λένε ορισμένοι ότι εξωγήινοι συνέβαλαν και έπεισαν τον πατριάρχη να δώσει το οφίκιο. UFO στην πόλη. :)

Εάν ενοχλούνται κάποιοι από τον καυστικό λόγο μας , ας μας ενημερώσου οι αρμόδιοι διαχειριστές και συντονιστές αυτού του φόρουμ...

Ευχαριστώ ~
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Φιλοι μου κατ'αρχην ας ηρεμησουμε λιγο γιατι μας βλεπω να κλεινουμε ραντεβου στους ναους για ξυλο ή στη καλυτερη για μουσικους διαγωνισμους!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ!! Τελικα εμεις οι Ελληνες ειμαστε ξεχωριστη ρατσα...δεν υπαρχει αλλου!!!!:D
Επιτρεψτε μου ομως να επαναφερω τη κουβεντα λεγοντας σας πως Δοξα το Θεο εχουν περασει τα τελευταια 100 χρονια σπουδαιοι ψαλτες κ χαρη στη προοδο της τεχνολογιας μπορουμε κ τους ακουμε μεχρι κ σημερα!! Ας παρουμε οτι καλο εχει ο καθενας τους ως εφοδιο κ ας εξελιχθουμε ως ψαλτες!!
Ο καθενας εχει το χαρισμα του!! Κατηγορουμε π.χ τον ταδε οτι δεν εχει υφος Πατριαρχικο λες κ ειναι το απολυτο κριτηριο συγκρισης!! Μα αν ο αλλος εχει λεπτη κ γλυκεια φωνη πως θα ομοιασει με αυτη του Πριγγου ή του Ταλιαδωρου για παραδειγμα?? Δεν ειναι απολυτα τα πραγματα στη Β. Μουσικη οπως κ γενικοτερα σε καθε ειδος Μουσικης, διαφορετικα καποιοι δεν θα επρεπε να ψαλλουν καθολου!!! Παιρνεις οτι καλο μπορεις απο μεγαλους ψαλτες κ μή κ το αξιοποιεις αναλογα με το δικο σου χαρισμα μεσα στα πλαισια παντα της μουσικης που ασκεις κ κινεισαι!!! Ειναι απλα τα πραγματα!! Τωρα αν αυτο δεν αρεσει σε καποιους...τι να κανουμε?? Ας μας επαναφερει ξανα ο Θεος στη ζωη κ ας μας δωσει τη φωνη του Πριγγου!!!!! Τι να πω????:p
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μιας και το 'φερε η κουβέντα περί εντάσεως φωνής, ξέρετε τι έγινε όταν παλιότερα επεδίωκε ο κ. Βασιλικός οφφίκιο από το Πατριαρχείο; Μην το πω καλύτερα και τον εκθέσω...

Πάντως, η προσωπική κόντρα δεν οφελεί σε τίποτα το forum και δεν έχει να κάνει με το θέμα που κουβεντιάζουμε...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
:D:D:D:D:D:D:D
Όταν ο Χ''μάρκος ήθελε να εκθέσει κάποιον, φώναζε κάποιον απο το ιερό και έλεγε: "κλείστε παρακαλώ τα μικρόφωνα!" :D:D:D:D:D
:D
Φιλε μου ο μεγαλος Χατζημαρκος ηταν περιπτωση!!!!:D:D:D
Δεν δισταζε απ'οσο ξερω να πεταξει κ βιβλιο στο διακο αν φαλτσαριζε!!:D:D
Δεν μασαγε ο ανθρωπος!!!!!!:cool:
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Μιας και το 'φερε η κουβέντα περί εντάσεως φωνής, ξέρετε τι έγινε όταν παλιότερα επεδίωκε ο κ. Βασιλικός οφφίκιο από το Πατριαρχείο; Μην το πω καλύτερα και τον εκθέσω...

Πάντως, η προσωπική κόντρα δεν οφελεί σε τίποτα το forum και δεν έχει να κάνει με το θέμα που κουβεντιάζουμε...

Επεδίωκε και παλιότερα;
Εγώ πάντως θέλω να μάθω!
αν όχι δημόσια, με pm...
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Συγνώμη αλλά δεν το πιασα αυτό το τελευταίο...(ίσως φταίει η εργασία που κάνω για τη σχολή μου απο το πρωί και κόλλησε ο εγκέφαλος χαχαχαχα:D:D:D)


:D:D:D Αυτό που λες, μ' αυτά που γράφονται στο forum... Αντί κάποιοι να προσπαθήσουν να μοιάσουν

στους μεγάλους δασκάλους (όχι μίμηση, αλλά στο γεγονός ότι έγιναν Δάσκαλοι),

κάθονται και προσπαθούν να τους μειώσουν... (καυστικό λόγο το λένε:D:D:D)

Υ.Γ. Οι εργασίες πάνω απ' όλα!!!
 

tb---

τσοπάνης
...
Ο καθενας εχει το χαρισμα του!! Κατηγορουμε π.χ τον ταδε οτι δεν εχει υφος Πατριαρχικο λες κ ειναι το απολυτο κριτηριο συγκρισης!! Μα αν ο αλλος εχει λεπτη κ γλυκεια φωνη πως θα ομοιασει με αυτη του Πριγγου ή του Ταλιαδωρου για παραδειγμα?? Δεν ειναι απολυτα τα πραγματα στη Β. Μουσικη οπως κ γενικοτερα σε καθε ειδος Μουσικης, διαφορετικα καποιοι δεν θα επρεπε να ψαλλουν καθολου!!! Παιρνεις οτι καλο μπορεις απο μεγαλους ψαλτες κ μή κ το αξιοποιεις αναλογα με το δικο σου χαρισμα μεσα στα πλαισια παντα της μουσικης που ασκεις κ κινεισαι!!! Ειναι απλα τα πραγματα!! Τωρα αν αυτο δεν αρεσει σε καποιους...τι να κανουμε?? Ας μας επαναφερει ξανα ο Θεος στη ζωη κ ας μας δωσει τη φωνη του Πριγγου!!!!! Τι να πω????:p


Έχετε ακούσει ποτέ Μαγούρη? έχει μια λεπτή και γλυκιά φωνή, παρόλα αυτά είναι σίγουρα παραδοσιακή ( βάσην της παράδοσης του Πατριαρχείου ).

Υγεία να έχει ο κ. Βασιλικός , πάντα με υγεία ~
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Συγγνώμη, ο Πρίγγος είχε βαριά και τραχιά φωνή; Όχι τίποτα άλλο, αλλά αναρωτιέμαι μήπως ακούω λάθος...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Έχετε ακούσει ποτέ Μαγούρη? έχει μια λεπτή και γλυκιά φωνή, παρόλα αυτά είναι σίγουρα παραδοσιακή ( βάσην της παράδοσης του Πατριαρχείου ).

Υγεία να έχει ο κ. Βασιλικός , πάντα με υγεία ~
Συμφωνω!! Υγεια να εχει ο ανθρωπος κ μακροτητα ημερων ωστε να συνεχισει να προσφερει!! :wink:
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα!!!Να ναι καλά όσοι προσφέρουν στο χώρο του αναλογίου!!!
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Αγαπητοί, ακούστηκαν πολλά σε αυτό το θέμα και μάλλον επαναλαμβάνονται. Καταντά κουραστικό και ενοχλητικό σε όποιο θέμα και όποτε γίνεται αναφορά στον Θ. Βασιλικό να επαναλαμβάνονται αντιπαραθέσεις υποστηρικτών και καυστικών κριτικών του. Εάν κάτι δεν έχει ακουστεί και πρέπει να σχολιαστεί σε κάποιο θέμα εντάξει. Τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται να επαναλαμβάνονται. Κλείνω αυτό το θέμα στο εξής και εφιστώ την προσοχή όλων. Ευχαριστώ.
 
Status
Not open for further replies.
Top