Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος της Μ.τ.Χ.Ε. Θεόδωρος Βασιλικός.

Status
Not open for further replies.

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Σεπτή Εντολή της Α.Θ.Π. του Παναγιωτάτου Οικουμενικού Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου,

ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Κισσάμου και Σελίνου κ. Αμφιλόχιος θα απονείμει

το οφφίκιο του Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας

στον Πρωτοψάλτη και Χοράρχη κ. Θεόδωρο Βασιλικό,

την Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2009, στον Ι. Μητροπολοτικό Ναό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου

Καστελίου Κισσάμου, μετά το πέρας της Θείας Λειτουργείας.
 

Attachments

  • scan0003.jpg
    826.2 KB · Views: 184
  • scan0004.jpg
    1.4 MB · Views: 136

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Καιρός του ήτανε...
Όλοι πήρανε πια... έπρεπε εδώ και πολύ καιρό.
Ανυπομονώ να τον δω με το καλπάκι!
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Όλοι πήρανε πια... έπρεπε εδώ και πολύ καιρό.

Όχι όλοι... Ο Μανώλης Χατζημάρκου; Έπρεπε ,όπως λες για τον Βασιλικό που φώναζε τον Χατζημάρκου "Δάσκαλο", εδώ και πολυ καιρό να τον έχει τιμήσει το Πατριαρχείο. Κι αυτό γιατί ήταν μεγάλος ψάλτης με σπάνια φωνή και εξακολουθεί να είναι μεγάλος Δάσκαλος, στα πατήματα του οποίου πάτησαν πολλοί "Άρχοντες πρωτοψάλτες ,υμνωδοί" και δε συμμαζεύεται... Μακάρι να τον τιμήσουν , όσο ακόμη είναι στη ζωή , γιατί μετά θάνατον είμαι σίγουρος οτι θα το κάνουν, αλλά εκείνος δε θα έχει τη χαρά να το ζήσει...

Δεν πειράζει, για μας είναι ΑΡΧΟΝΤΑΣ στις καρδιές μας
 
Last edited:

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Συμφωνώ, συμφωνώ και ήτανε και Δάσκαλός μου!
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Σεπτή Εντολή της Α.Θ.Π. του Παναγιωτάτου Οικουμενικού Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου,

ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Κισσάμου και Σελίνου κ. Αμφιλόχιος θα απονείμει

το οφφίκιο του Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας

στον Πρωτοψάλτη και Χοράρχη κ. Θεόδωρο Βασιλικό,

την Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2009, στον Ι. Μητροπολοτικό Ναό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου

Καστελίου Κισσάμου, μετά το πέρας της Θείας Λειτουργείας.

Είναι ιδιαίτερη και συγκινητική στιγμή για κάθε Ιεροψάλτη η αναγνώριση του από την Εκκλησία. Του αξίζει!!.
Ας φροντίσει κάποιος για την ηχογράφιση της θείας λειτουργείας και ας την ανεβάσει για ωφέλειαν όλων.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Για να καταλάβω, είμαι ο μόνος που κόντεψε να πάθει συγκοπή μόλις διάβασε την είδηση αυτή; Το έγραψα άπειρες φορές και θα το ξαναγράψω. Τι σχέση μπορεί να έχει ο Βασιλικός με την ποιότητα του ψαλσίματος που αντιπροσωπεύει η Μεγάλη του Χριστού Εκκλησία; Με τον αυστηρό χρόνο, το απέριττο ύφος, τις λιτές και συντηρητικές αλλά και μεγαλοπρεπέστατες εκτελέσεις, την αφαίρεση όλων των εξωτερικών λαρυγγισμών κλπ τη στιγμή που είναι η προσωποποίηση του εκκεντρικού και γλυκανάλατου ψαλσίματος με όλα αυτά τα ασματικά (=τραγουδιστικά) στοιχεία που όλοι οι Πατριαρχικοί αποφεύγουν; Είναι δυνατόν να επικυρώνεται ένα τέτοιο ψάλσιμο σαν του Βασιλικού από οφφίκιο της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας;

Με συγχωρείτε, ίσως δεν είναι πρέπον να εκφράζονται όλα αυτά από συντονιστή, αλλά σαν άτομο δεν μπορώ να συγκρατήσω την αγανάκτησή μου. Δεν έχει νόημα να απαντήσει κανείς στα γραφόμενά μου διότι τα έχουμε πει άπειρες φορές. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, όμως, θεώρησα χρέος μου να τα ξαναεπισημάνω γιατί δεν είναι αστείο πράγμα ένα οφφίκιο από τη Μεγάλη του Χριστού Εκκλησία. Παρακαλώ όποιον θέλει να επικοινωνήσουμε με ΠΜ ώστε να δούμε αν μπορούμε να βρούμε τρόπο έγγραφης διαμαρτυρίας για την πράξη αυτή. Τουλάχιστον για να μην αφήσουμε να περάσει αδιαμαρτύρητα μια τέτοια πράξη και να έχουμε καθαρή τη συνείδηση πως πράξαμε το καθήκον μας.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Καιρός του ήτανε...
Όλοι πήρανε πια... έπρεπε εδώ και πολύ καιρό.
Ανυπομονώ να τον δω με το καλπάκι!

........ και πολύ πριν απο αυτόν .
 
S

Sotres

Guest
Αγαπητέ φίλε και συμψάλτα, έχει εδώ και καιρό γίνει η αρχή! Θεωρώ ότι ένας ιεροψάλτης πρέπει να χαρακτηρίζεται, ψαλτικά, από ολα τα στοιχεία που αναφέρεις. Εξάλλου πληρωνόμαστε για τις υπηρεσίες μας. (Να θυμήσω ότι κάποιοι δουλεύουν οκτάωρο και δεκάωρο καθημερινώς!!! σε πολυκαταστήματα κ.λπ. για να λάβουν 800ευρώ!!! οπότε θεωρώ ότι τα 350 και 400 και 600 και...είναι υπέρ αρκετά για αυτά που κάποιοι προσφέρουμε...τα γράφω και για ΤΗΝ ΑΦΕΝΤΙΑ ΜΟΥ!!!). Άρα λοιπόν δεν θα διαφωνήσω σε όλα αυτά που γράφεις...Δεν χωρούν όμως διαμαρτυρίες. Το θέμα ηταν να μην ξεκινήσει η όλη κατάσταση. Τώρα; δεν ξέρω. Εξάλλου... Κάποιος μας Βλέπει, μας ανέχεται...μας αγαπάει όμως βλέπεις! Να ρωτήσω και κάτι, έξω από τα δόντια: Για να αναρωτηθούμε ΠΟΤΕ ΚΟΙΝΩΝΗΣΑΜΕ τελευταία φορά; Δεν είμαι πνευματικός άνθρωπος. Το δηλώνω! Αλλά αγαπητοί μου φίλοι δεν θα δώσουμε λόγο στον Πατέρα μας αν είπαμε το ολίγον σαν οξεία ή το παραφωνήσαμε! Θα δώσουμε λόγο για τα πνευματικά μας. Τα γράφω αυτά με αφορμή την πρόσφατη αναχώρηση του συμψάλτου μας Γεωργίου και τόσων άλλων που έφυγαν από την οικογένειά μας!!! Ο θεσμός της επιβράβευσης υπάρχει. Δεν ξέρουμε για ποιο λόγο η Μητέρα Εκκλησία μας έλαβε την απόφαση αυτή. Κάτι όμως ξέρει! Προσωπικά σέβομαι την απόφαση αυτή για πολλούς και διαφόρους λόγους.
Σωτήρης Κ. Δεσπότης
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αν και:
α. συμφωνώ στην ουσία των όσων γράφει ο συν-συντονιστής μου ο Γιάννης ο Μπουλμπουτζής (τα έχω πει κι εγώ πολλές φορές) και
β. συμφωνώ με το "Θα δώσουμε λόγο για τα πνευματικά μας" του φίλου Σωτήρη Δεσπότη, αλλά το θεωρώ εκτός θέματος, θα υπογραμμίσω όμως αυτό που είπε πριν λίγο, ότι:
"Το θέμα ηταν να μην ξεκινήσει η όλη κατάσταση".
Και για να γίνω πιο σαφής ρωτώ: όλοι όσοι έλαβαν το οφίκιο ως τώρα, αντιπροσωπεύουν άραγε το γνήσιο πατριαρχικό ύφος; Γιατί αν αναφέρουμε ονόματα, νομίζω φίλε Γιάννη ότι, αν με το Βασιλικό τραβάς μια φορά τα μαλλιά σου, με άλλους δεν θα σου μείνει ούτε τρίχα... Και στο κάτω κάτω ο Βασιλικός, όσο κι αν το ψάλσιμό του σήμερα έχει ξεφύγει από το πατριαρχικό, μην ξεχνάμε ότι έχει διατελέσει μέλος της χορωδίας του Στανίτσα, ενώ έχει στο παρελθόν και πολύ λαμπρές ηχογραφήσεις με τη δική του χορωδία, χώρια που πολλοί από μας μάθανε ολόκληρα μέλη από τις κασσέττες του σε μια εποχή που σχεδόν κανείς δεν ασχολιόταν με ηχογραφήσεις βυζαντινής μουσικής.

Τώρα, θα μου πεις, όποιος τα έχει κάνει αυτά, σημαίνει ότι πρέπει να πάρει οφίκιο από το Πατριαρχείο, τη στιγμή που δεν συμβάλει στη διατήρηση του γνήσιου ύφους της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας; Θα συμμεριζόμουν τον προβληματισμό σου, αν το παρελθόν της χορήγησης οφικίου δεν ήταν ιδιαίτερα βεβαρυμένο...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Να με συγχωρείτε, όμως εγώ δεν μπορώ να την σεβαστώ. Δεν ξέρω πότε έγινε η αρχή. Επειδή, όμως, είμαι θιασώτης του Πατριαρχικού ύφους, δεν μπορώ να βλέπω αδιαμαρτύρητα τέτοιες ενέργειες. Ακριβώς επειδή εκτιμώ το Φανάρι και το έργο που προσφέρει, θεωρώ επιβεβλημένη τη διαμαρτυρία. Δεν έχω κάτι προσωπικό με τον κ. Βασιλικό, τον οποίο δεν γνωρίζω άλλωστε. Απλά η επιβράβευση του έργου του μέσω του οφφικίου για μένα είναι αντίστοιχη ενέργεια με την επιβράβευση του κ. Γαϊτάνου από τον Μακαριώτατο για την προσφορά του στη Βυζαντινή Μουσική. Αν δεν διαμαρτυρηθούμε εμείς που αγαπάμε και σεβόμαστε το Πατριαρχικό ύφος και την Μεγάλη του Χριστού Εκκλησία που χρέος της είναι να το διαφυλάξει, τότε ενδεχομένως να δούμε και απονομή οφφικίου στον κ. Γαϊτάνο και σε άλλους. Δεν είναι κάτι υπερβολικό και ακραίο το να σταλεί μια διαμαρτυρία. Απλά, ίσως προβληματίσει για τον τρόπο και τους αποδέκτες της απονομής.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Καλός ο Βασιλικός και ας πάρει το σκουφάκι.
Αλλά κάπου το θέμα έχει γελοιοποιηθεί.
Για μένα άρχων είναι ένας ο Αστέρης.
Αυτόν αξίωσε ο Θεός να άρχει.
Από κει και πέρα, θα έχουμε άρχοντες αποστόλου, θεοτοκίων, καντηναλάματος κ.λπ.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Αν και:
α. συμφωνώ στην ουσία των όσων γράφει ο συν-συντονιστής μου ο Γιάννης ο Μπουλμπουτζής (τα έχω πει κι εγώ πολλές φορές) και
β. συμφωνώ με το "Θα δώσουμε λόγο για τα πνευματικά μας" του φίλου Σωτήρη Δεσπότη, αλλά το θεωρώ εκτός θέματος, θα υπογραμμίσω όμως αυτό που είπε πριν λίγο, ότι:
"Το θέμα ηταν να μην ξεκινήσει η όλη κατάσταση".
Και για να γίνω πιο σαφής ρωτώ: όλοι όσοι έλαβαν το οφίκιο ως τώρα, αντιπροσωπεύουν άραγε το γνήσιο πατριαρχικό ύφος; Γιατί αν αναφέρουμε ονόματα, νομίζω φίλε Γιάννη ότι, αν με το Βασιλικό τραβάς μια φορά τα μαλλιά σου, με άλλους δεν θα σου μείνει ούτε τρίχα... Και στο κάτω κάτω ο Βασιλικός, όσο κι αν το ψάλσιμό του σήμερα έχει ξεφύγει από το πατριαρχικό, μην ξεχνάμε ότι έχει διατελέσει μέλος της χορωδίας του Στανίτσα, ενώ έχει στο παρελθόν και πολύ λαμπρές ηχογραφήσεις με τη δική του χορωδία, χώρια που πολλοί από μας μάθανε ολόκληρα μέλη από τις κασσέττες του σε μια εποχή που σχεδόν κανείς δεν ασχολιόταν με ηχογραφήσεις βυζαντινής μουσικής.

Τώρα, θα μου πεις, όποιος τα έχει κάνει αυτά, σημαίνει ότι πρέπει να πάρει οφίκιο από το Πατριαρχείο, τη στιγμή που δεν συμβάλει στη διατήρηση του γνήσιου ύφους της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας; Θα συμμεριζόμουν τον προβληματισμό σου, αν το παρελθόν της χορήγησης οφικίου δεν ήταν ιδιαίτερα βεβαρυμένο...

ΖΩΓΡΑΦΙΣΕΣ ΝΙΚΟ !!!!!!

Υ.Γ Μονο βεβαρημενο ? Επιεικεστατος εισαι !
 

GAITANOS

Νέο μέλος
αφου πηρε οφηκιο ο βασηλικος γιατι να μη παρει και ο γαιτανος ? καιρος δεν ειναι ?
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
αφου πηρε οφηκιο ο βασηλικος γιατι να μη παρει και ο γαιτανος ? καιρος δεν ειναι ?
Βλέπετε; Όχι ότι δεν το επεδίωξε στο παρελθόν...
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Για να καταλάβω, είμαι ο μόνος που κόντεψε να πάθει συγκοπή μόλις διάβασε την είδηση αυτή; Το έγραψα άπειρες φορές και θα το ξαναγράψω. Τι σχέση μπορεί να έχει ο Βασιλικός με την ποιότητα του ψαλσίματος που αντιπροσωπεύει η Μεγάλη του Χριστού Εκκλησία; Με τον αυστηρό χρόνο, το απέριττο ύφος, τις λιτές και συντηρητικές αλλά και μεγαλοπρεπέστατες εκτελέσεις, την αφαίρεση όλων των εξωτερικών λαρυγγισμών κλπ τη στιγμή που είναι η προσωποποίηση του εκκεντρικού και γλυκανάλατου ψαλσίματος με όλα αυτά τα ασματικά (=τραγουδιστικά) στοιχεία που όλοι οι Πατριαρχικοί αποφεύγουν; Είναι δυνατόν να επικυρώνεται ένα τέτοιο ψάλσιμο σαν του Βασιλικού από οφφίκιο της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας;

Έλα ντε ....! :eek:
Και εγώ αυτά σκέπτομαι και ύστερα βγαίνει ο κ.Ιωαννίδης και με παρομοιάζει με το '' φρούτο '' στη διαφήμιση του μίμου του Ξανθόπουλου με τη Λίζα.

Τι έχει να μας πει τώρα πάλι?

Άλλος για οφφίκιο ;;;
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Αλλά κάπου το θέμα έχει γελοιοποιηθεί.
Για μένα άρχων είναι ένας ο Αστέρης.
Αυτόν αξίωσε ο Θεός να άρχει.

Και εγώ αυτά έχω πει φίλε Δημήτρη και πέσανε όλα τα ''Αρχοντόπουλα'' να με φάνε. :cool:

Α' Ψάλτης της Ορθοδοξίας και ολόκληρης της Οικουμένης είναι ο Άρχων Λεωνίδας Αστέρης ο οποίος επειδή τον γνωρίζω προσωπικά είναι '' ΑΡΧΟΝΤΑΣ '' σε όλα του!!!

Σε ήθος, σε ευγένεια, σε καλωσύνη σε ...., σε ......, σε ότι θες!!!!

Όχι σαν κάτι άλλους .....!!!

ΆΡΧΟΝΤΑΣ με όλα τα γράμματα κεφαλαία !!!
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ο Θ.Βασιλικος εγραψε μια σειρα απο κασσετες που καλυπτει σχεδον τα παντα, μηναια, λειτουργιες, οκτωηχους, κτλ κτλ.
Ο ανθρωπος εχει επιτελεσει ενα μεγαλο εργο (ιδιαιτερα την εποχη που ηταν στα φορτε του), και δεν γνωριζω αλλον πρωτοψαλτη που να εχει κανει τοσες κασσετες και CD στο εμποριο, που να καλυπτουν ολες αυτες τις ακολουθιες, μαθηματα και εορτες.

ΟΛΟΙ ΜΑΣ (τουλαχιστον οι νεωτεροι πανω κατω της ηλικιας μου) καποια στιγμη στην ζωη μας, ακουσαμε Βασιλικο, και αν τωρα εχουμε μετακινηθει προς αλλες κατευθυνσεις, αυτο ειναι αλλο θεμα, και εχει να κανει με τα ερεθισματα που πηραμε αργοτερα. Και γω με Βασιλικο αρχισα, μετα αρχισα να ακουω Ταλιαδωρο, και στο τελος Στανιτσα.

Ο Βασιλικος ΔΕΝ γινεται Αρχων Πρωτοψαλτης της Μ.Εκκλησιας, απλως επιβραβευεται για την ολικη παρουσια του και την προσφορα του, με οφφικιο της Αρχιεπισκοπης Κωνσταντινουπολεως.
Ξερετε ποσοι ιερεις εμαθαν εκφωνησεις απο το Βασιλικο; Ποσοι μαθητες εμαθαν αναστασιματαριο απο τις κασσετες του; Το Αρχων Μουσικοδιδασκαλος δεν του αξιζει;
Επρεπε ΟΛΟΙ μας να χαιρομαστε και να λεμε ΑΞΙΟΣ για τον συναδελφο. Και μακαρι οι μισοι απο μας σε 30 χρονια να μπορουμε να λεμε οτι σαν Πρωτοψαλτες πετυχαμε κατι παραπανω.

ΥΓ.1 Ο Χατζημαρκος το αξιζε ενα οφφικιο. Αλλα δεν πειραζει, οπως ειπε και ο συναδελφος παραπανω, ειναι Αρχων στις καρδιες μας.

ΥΓ.2 προς GAITANOS. Αδερφε, η χρυσο δισκο θα παρεις η οφφικιο!!! Αν θες οφφικιο, να επιστρεψεις το δισκο! Η παπας παπας, η ζευγας ζευγας!!! Εξαλλου μακρια μαλλια εχεις, τι το χρειαζεσαι το καλπακι; Εδω υπαρχουν συναδελφοι που το πραγματικα το χρειαζονται το χειμωνα με τα κρυα, και δεν τους το δινουν!! :D:D:D
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
ΥΓ.2 προς GAITANOS. Αδερφε, η χρυσο δισκο θα παρεις η οφφικιο!!! Αν θες οφφικιο, να επιστρεψεις το δισκο! Η παπας παπας, η ζευγας ζευγας!!! Εξαλλου μακρια μαλλια εχεις, τι το χρειαζεσαι το καλπακι; Εδω υπαρχουν συναδελφοι που το πραγματικα το χρειαζονται το χειμωνα με τα κρυα, και δεν τους το δινουν!! :D:D:D



Επίσης, αν θες οφφίκια, πιάσε ένα αναλόγιο και λιώσε πάνω

σ' αυτό καμιά πενηνταριά χρόνια και βλέπουμε...
 
S

Sotres

Guest
Η ψαλτική τέχνη έχει τις αισθητικές της. Δεν μπορούμε να μην λάβουμε υπόψη μας την πνευματική διάσταση που έχει το συγκεκριμένο μουσικό είδος. (Αυτά για τα περί εκτός θέματος...εάν σας δίνω να καταλάβετε τη θέση μου. Νομίζω εάν αποκόψουμε την πνευματική διάσταση από το ψάλσιμο η ερμηνεία μας θα είναι μη ολοκληρωμένη. Οι θέσεις αυτές είναι και θέσεις των Δανιηλαίων, του Χασανίδη, κ.α. ψαλτών που μίλησα μαζί τους. Θεωρώ λοιπόν αναγκαίο να μας απασχολήσει τουλάχιστον έστω και φευγαλέα η παραπάνω θέση...και να μην ευκολοχαρακτηρίζεται, μην πω κακοχαρακτηρίζεται, δίοτι νομίζω ότι μετά κάνουμε λόγο για κατάντια ψαλτική, όσον αφορά την αισθητική της μουσικής αυτής τέχνης...). Εάν πέρασε ο βασιλικός από τη χορωδία του Στανίτσα δεν νομίζω ότι επέχει θέση επιχειρήματος για το όλο ζήτημα. Πέρασε ακούμπησε, δεν ακούμπησε...και έφυγε. Τι ψάλλει και πως ψάλλει ο Βασιλικός, και ο κάθε Βασιλικός, πρέπει να είναι το κριτήριο. Και για να το προχωρήσω και λίγο παραπάνω, προσωπικά ούτε το κριτήριο της φωνής δεν θα πρέπει να διαδραματίζει κανένα ρόλο. Τι να κάνουμε και η φωνή δώρο είναι. Η τέχνη του ψάλλειν όμως είναι το υποψήφιο προς βαθμολογία αντικείμενο...
Σώτρες
 
Status
Not open for further replies.
Top