«Συμβολή εις την σπουδήν της παρασημαντικής των Βυζαντινών Μουσικών» (Ε.Βαμβουδάκης) Σάμος 1938

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Το περίφημο έργο του Εμμανουήλ Βαμβουδάκη "Συμβολή εις την σπουδήν της παρασημαντικής των Βυζαντινών Μουσικών" Σάμος 1938, ψηφιοποιημένο στό μήνυμα #4.

Το βιβλίο ανήκει στον συντονιστή και φίλο κ.Χρήστο Ψωμιάδη και η φωτογράφηση και η επεξεργασία (και κάποια...δάχτυλα) είναι δική μου. Το προσφέρουμε στο Ψαλτολόγιον "εις κοινήν ωφέλειαν". Καλή μελέτη!


Υ.Γ.1.
Δεν ήξερα που να το βάλω και το άφησα εδώ. Είναι συλλογή θεωρητικών κειμένων.


Υ.Γ.2
Κάποιες σημειώσεις στην αρχή και στο τέλος του βιβλίου είναι του κ.Ψωμιάδη. Αντίθετα αυτές που είναι μέσα στο βιβλίο δεν είναι δικές του. (μάλλον του προηγούμενου κατόχου)

Υ.Γ.3
Θα τα πούμε από βδομάδα, θα λείψω Σαββατοκύριακο-πάω να δω την κόρη μου!!! :D:D:D:D
 
Last edited by a moderator:

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
........που συνθλίβει τη δικτατορία........

Καλό και τo koympi me to thanks αλλά ορισμένα ευχαριστώ αξίζει να εκφράζονται με δυο κουβέντες παραπάνω!!

Να έχει πάντα ο θεός καλά τη κόρη σας!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Το περίφημο έργο του Εμμανουήλ Βαμβουδάκη "Συμβολή εις την σπουδήν της παρασημαντικής των Βυζαντινών Μουσικών" Σάμος 1938.
Το βιβλίο ανήκει στον συντονιστή και φίλο κ.Χρήστο Ψωμιάδη και η φωτογράφηση και η επεξεργασία (και κάποια...δάχτυλα) είναι δική μου. Το προσφέρουμε στο Ψαλτολόγιον "εις κοινήν ωφέλειαν". Καλή μελέτη!
Υ.Γ.1.
Δεν ήξερα που να το βάλω και το άφησα εδώ. Είναι συλλογή θεωρητικών κειμένων.
Υ.Γ.2
Κάποιες σημειώσεις στην αρχή και στο τέλος του βιβλίου είναι του κ.Ψωμιάδη. Αντίθετα αυτές που είναι μέσα στο βιβλίο δεν είναι δικές του. (μάλλον του προηγούμενου κατόχου)
Υ.Γ.3
Θα τα πούμε από βδομάδα, θα λείψω Σαββατοκύριακο-πάω να δω την κόρη μου!!! :D:D:D:D

Πολλες ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ και στον Χρηστακη και σε σενα . Φιλια στην Μ .
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αυτό το σπουδαίο βιβλίο, ήθελα από καιρό να το φτιάξω σε σωστή σελιδοποίηση, για να το εκτυπώσω στον laser εκτυπωτή μου και να το δέσω.
Σήμερα, έκλεψα λίγο χρόνο και το έφτιαξα, οπότε το ανεβάζω και για σας.

ΧΣ
 

Attachments

  • 1938_VamvoudakiEmm_Symvoli.rar
    23.6 MB · Views: 1,268

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Για την ιστορία περιέχει μάλλον την πρώτη αναφορά σε συνδρομητή ψαλτικού βιβλίου εξ Αυστραλίας! Εμμανουήλ Τροβάς από Brisbane.

Όσοι κατεβάσατε το συννημένο του Χάρη (ευχαριστούμε) διορθώστε την ημερομηνία που εκ παραδρομής αναφέρεται 1934 σε 1938. [Επεξεργασία: Διόρθωσα το όνομα του συννημένου και πλέον είναι σωστό]
 
Last edited:
Υπάρχει και ο β΄ τόμος ανέκδοτος στο αρχείο του Βαμβουδάκη. Γνωρίζει κανείς (ίσως κάποιος από Σάμο) που βρίσκεται το αρχείο του σήμερα;
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Θα προσπαθήσω να μάθω από τον κ. Γεώργιο Αγγελινάρα αν γνωρίζει εκείνος κάτι γι' αυτό (μια και έχει διατελέσει μαθητής του Εμμανουήλ Βαμβουδάκη) και θα σας ενημερώσω.
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Να σας πω την αλήθεια το είχα ξεχάσει το θέμα. Πολύ καλά κάνατε και μου το υπενθυμίσατε ώστε αύριο να ρωτήσω το Δάσκαλο.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Κριτική του βιβλίου υπό Κ. Δ. Παπαδημητρίου,

(Επετηρίς Εταιρείας Βυζαντινών Σπουδών, 1938, Έτος ΙΔ’, 541-546.)
 
Top