«Κύματι θαλάσσης» αργό ειρμολογικό

διγοργον

Νέο μέλος
Οποιος εχει και μπορει ας ανεβασει το Κύμματι Θαλασσης σε αργο ειρμολογικο!!!!!!!!!!!!Βασικα θελς την ά και΄θ ωδη!!!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

διγοργον

Νέο μέλος
σας ευχαριστω πολυ παιδια!!!!!!!!!!!!
τα χρειαζομαι γιατι θα τα βαλω στις διπλωματικες μου εξετασεις!!!!!!!!!!!!
και παλι ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
διγοργον;104746 said:
σας ευχαριστω πολυ παιδια!!!!!!!!!!!!
τα χρειαζομαι γιατι θα τα βαλω στις διπλωματικες μου εξετασεις!!!!!!!!!!!!
και παλι ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!

Πρόσεξε γιατί άμα καταλάβουν ότι δεν ξέρεις πού βρίσκονται αυτά τα μέλη φοβούμαι ότι θα σε...κόψουν...

Δ.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
σας ευχαριστω πολυ παιδια!!!!!!!!!!!!
τα χρειαζομαι γιατι θα τα βαλω στις διπλωματικες μου εξετασεις!!!!!!!!!!!!
και παλι ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!

πες του δασκάλου σου να σου ετοιμάσει ενα προτζεκτ με τα μαθήματα κ τη θεωρια που πρέπει να ξέρεις......
ΥΓ κυκλοφορούν κ έτοιμα χωρισμένα σε συνεπτυγμένο ρυθμό, ξέρεις.....
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Πάντως, αυτό είναι κατάντια, φίλε. Θα ντρεπόμουν στην θέση σου. Αλλά δεν είναι τόσο δική σου κατάντια όσο του συστήματος. Δεν φταις εσύ... Δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει, αλλά αυτό είναι κατάντια.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
τωρα ομως ξερω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)))

Σωστός.

Αὐτὸς εἶν᾿ ενας ἀπὸ τοὺς σκοποὺς τοῦ forum, νὰ βοηθᾶμε ὅποιον τὸ ζητάει, ἀδιακρίτως καὶ ἀφιλοκερδῶς ὅπως ἔκαναν σχεδὸν ὅλοι οἱ συνάδελφοι ποὺ καθοδήγησαν τὸν νέο συμφορουμίστα.

Σὲ περιμένουμε καὶ γι᾿ ἄλλες ἁπορίες, ὄρεξη νὰ 'χεις ...
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος

Εδω χρειαζεται προσοχη !!! Υπαρχει το θεμα της βασης του ηχου . Εφοσον εισαι επι διπλωματι και μαλλον απειρος , αποφυγε το Ραιδεστηνο και το Φαρλεκα ! Καλη επιτυχια στις εξετασεις σου !
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
διγοργον;104746 said:
σας ευχαριστω πολυ παιδια!!!!!!!!!!!!
τα χρειαζομαι γιατι θα τα βαλω στις διπλωματικες μου εξετασεις!!!!!!!!!!!!
και παλι ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!

Εφόσον πρόκειται για εξετάσεις, δεν υπάρχει άλλη επιλογή από το Ειρμολόγιο του Ιωάννου Πρωτοψάλτου (δεν ξέρω, λέτε εσείς σε διπλωματικές εξετάσεις Φαρλέκα ή Ραιδεστηνό :confused:, το επιτρέπει η επιτροπή;).
 

διγοργον

Νέο μέλος
Πάντως, αυτό είναι κατάντια, φίλε. Θα ντρεπόμουν στην θέση σου. Αλλά δεν είναι τόσο δική σου κατάντια όσο του συστήματος. Δεν φταις εσύ... Δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει, αλλά αυτό είναι κατάντια.
Με συγχωρεις φιλε Αηδόνη αλλα δε νομιζω οτι εκανα κατι κακό!Μου ειπε ο δασκαλος μου την ύλη και αφου εψαξα και δε καταφερα να το βρω,απευθυνθηκα στο forum.Kαταντια νομιζω οτι ειναι η διαθεση η οποια εχεις εσυ να βοηθησεις ενα νεο μέλος!!!!!!!!!!!!!!!!!Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!
 

διγοργον

Νέο μέλος

Σωστός.

Αὐτὸς εἶν᾿ ενας ἀπὸ τοὺς σκοποὺς τοῦ forum, νὰ βοηθᾶμε ὅποιον τὸ ζητάει, ἀδιακρίτως καὶ ἀφιλοκερδῶς ὅπως ἔκαναν σχεδὸν ὅλοι οἱ συνάδελφοι ποὺ καθοδήγησαν τὸν νέο συμφορουμίστα.

Σὲ περιμένουμε καὶ γι᾿ ἄλλες ἁπορίες, ὄρεξη νὰ 'χεις ...
Και παλι σας ευχαριστώ παιδια όλους!!!!!!!!!!!!
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Σου επαναλαμβάνω ότι δεν φταις εσύ. Κινέζικα μιλάω; Είπα είναι κατάντια ένας εν δυνάμει καθηγητής Β.Μ. να διατυπώνει τέτοια απορία. Όταν είδα το θέμα σου είχαν απαντήσει. Θα το έκανα και εγώ, όμως δεν είναι εκεί το ζήτημα. Στο φόρουμ υπάρχει ένα επίπεδο και όταν κάποιος ζητήσει ή ρωτήσει κάτι θα λάβει πολλές όχι μία απαντήσεις. Αλλά δεν επιτρέπεται (δεν μιλάω στγκεκριμένα) ένας μέλλων διπλωματούχος να μην ξέρει που να βρει καταβασίες. Οι καταβασίες υπάρχουν στα Ειρμολόγια και σε διάφορα βιβλία όρθρου. Εσύ δεν φταις. Το σύστημα φταίει. Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου.

Α.
 

διγοργον

Νέο μέλος
Σου επαναλαμβάνω ότι δεν φταις εσύ. Κινέζικα μιλάω; Είπα είναι κατάντια ένας εν δυνάμει καθηγητής Β.Μ. να διατυπώνει τέτοια απορία. Όταν είδα το θέμα σου είχαν απαντήσει. Θα το έκανα και εγώ, όμως δεν είναι εκεί το ζήτημα. Στο φόρουμ υπάρχει ένα επίπεδο και όταν κάποιος ζητήσει ή ρωτήσει κάτι θα λάβει πολλές όχι μία απαντήσεις. Αλλά δεν επιτρέπεται (δεν μιλάω στγκεκριμένα) ένας μέλλων διπλωματούχος να μην ξέρει που να βρει καταβασίες. Οι καταβασίες υπάρχουν στα Ειρμολόγια και σε διάφορα βιβλία όρθρου. Εσύ δεν φταις. Το σύστημα φταίει. Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου.

Α.

Αν προσεξες την ερωτηση μου αναφερώταν σε ΑΡΓΟ ΕΙΡΜΟΛΟΓΙΚΟ.Το ειρμολογιο το οποιο εχω εγω ετυχε να μην τις εχει μεσα ( αργες) και ετσι ζητησα αν καποιος τις εχει σε ΑΡΓΟ να τις ανεβάσει!!!!!!!!!!!!!
Τωρα ελπιζω να το καταλαβες!!!!!!!!!!!!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πιο συγκεκριμένα, ο εν λόγω κανόνας (όλες οι ωδές) από το Ειρμολόγιο του Ιωάννου. Κάντε τις επιλογές σας.
 

Attachments

  • Ειρμολόγιο Ιωάννου.pdf
    2.1 MB · Views: 141
Εφόσον πρόκειται για εξετάσεις, δεν υπάρχει άλλη επιλογή από το Ειρμολόγιο του Ιωάννου Πρωτοψάλτου (δεν ξέρω, λέτε εσείς σε διπλωματικές εξετάσεις Φαρλέκα ή Ραιδεστηνό :confused:, το επιτρέπει η επιτροπή;).

Και φυσικά η ερώτηση του Χρήστου ήταν ρητορική αφού δεν υπάρχει Φαρλέκας και Ραιδεστηνός στην προβλεπόμενη ύλη ...





Υ.Γ. ..... όχι όμως ότι δεν έχουμε δει και χειρότερα
..... π.χ. λειτουργικά πλ δ χρωματικού του Καραμάνη
( σε σχολή βυζαντινής μουσικής μητροπόλεως ....
.... κεντρικής Μακεδονίας ..... )
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Και φυσικά η ερώτηση του Χρήστου ήταν ρητορική αφού δεν υπάρχει Φαρλέκας και Ραιδεστηνός στην προβλεπόμενη ύλη ...





Υ.Γ. ..... όχι όμως ότι δεν έχουμε δει και χειρότερα
..... π.χ. λειτουργικά πλ δ χρωματικού του Καραμάνη
( σε σχολή βυζαντινής μουσικής μητροπόλεως ....
.... κεντρικής Μακεδονίας ..... )

Γιατί ποιός διδάσκει Κύματι θαλάσσης αργόν ( ακατάχρηστον); Έχει και μια ωραιότατη υποσημείωση ο Φαρλέκας στη Μ. Εβδομάδα του περί της σπανιότητας αυτών των ειρμών, που κ παλιότερα ψάλλονταν από ελάχιστους, αν δεν απατώμαι.

Δ.
 
Top