«Θεόδωρος Βασιλικός» - Ρεσιτάλ Βυζαντινής Μουσικής - Επίσημη Παρουσίαση Βιβλίου

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
ΟΙ κατέχοντες το οφφίκιον του μουσικοδιδασκάλου, αλλά και η Μ.Χ.Ε, ας έχουν υπόψιν τους και τα κάτωθι λεχθέντα δια στόματος Κ. Ψάχου γιά την ψαλτική παράδοση: "...την του στόματος εις στόμα διά μέσου των αιώνων διασωθείσαν...και την οποίαν διά μόνης της ακοής και της φωνής διατηρούντες και μεταδίδοντες οι μουσικοδιδάσκαλοι, ουδέποτε εξέκλινον ταύτης". Τούτο το λέγω διότι παλαιότερα ο πληθυσμός της Πόλης ήταν τέτοιος ώστε οι ανάγκες των αναλογίων σε έμψυχο, αλλά και ταλαντούχο υλικό, μπορούσαν να καλυφθούν. Σήμερα όμως που η Πόλη αριθμεί ελάχιστους έλληνες, οι ανάγκες των ναών δεν καλύπτονται, με ορατό πλέον τον κίνδυνο τούτο να προσβάλλει και το μοναδικό Πατριαρχικό Ύφος. Δεν πιστεύω πως αυτό θα γίνει ποτέ για τον απλούστατο λόγο ότι υπάρχει η υπόλοιπη Ελλάδα που μπορει να τροφοδοτήσει με ψάλτες τους ναούς της Πόλης αν χρειαστεί. Φυσικά, απαραίτητη προυπόθεση είναι το ύφος το οποίο καλλιεργείται κι εδώ από πανάξιους ιεροψάλτες οι οποίοι, άλλοι έχουν και άλλοι όχι το οφφίκιο του μουσικοδιδασκάλου. Στην περίπτωση του Θ. Βασιλικού, τον οποίο γνωρίζω προσωπικά, έχω συνεργαστεί, εκτιμώ βαθύτατα και ενδεχομένως να είμαι στην παρουσίαση του βιβλίου, πιστευω πως το Πατριαρχείο μας καλώς του απένειμε οφφίκιο για την όλη προσφορά του στη μουσική. Θα ήταν όμως δικαιότερο να του απένειμε το οφφίκιο " ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ" κι αν δεν υπάρχει τέτοιο... ας έφτιαχνε ένα, τόσα και τόσα κυκλοφορούν. <πάντα αγαπητικά χωρίς καμιά διάθεση ειρωνείας>

Συμφωνω με το τελευταιο που λετε περι απονομης οφφικιου ονοματι ''Θ. Βασιλικος''.Δεν ξερω τι εννοειτε λεγοντας πως το αναφερετε με αγαπητικη διαθεση, εγω παντως συμφωνω με αυτο υπο την εννοια οτι ο Θ. Βασιλικος οντως ξεχωρισε αναμεσα σε πολλους, οντως προσεφερε πολλα κ εκανε τη Μουσικη αυτη γνωστη σε μια τεραστια μεριδα του λαου αλλα κ στο εξωτερικο! Επισης ηταν αυτος ο οποιος προσεξε κ διορθωσε λανθασμενες νοοτροπιες ως προς το τροπο του ψαλλειν, αφου πολλοι μασωντας τις λεξεις κ κανοντας πλειστα οσα ορθοφωνικα λαθη νομιζουν πως γινονται εκφραστες του λεγομενου Πατριαρχικου υφους που για ακομη μια φορα ξαναλεω πως δεν αποτελει το απολυτο μετρο συγκρισης! Αλλο το να λεμε αυτος ο ψαλτης εχει υφος κ αλλο εχει Πατριαρχικο υφος!! Το ενα δεν προυποθετει το αλλο!!:wink:
Υπο αυτη την εννοια πατερ μου θα μπορουσαν να του απονειμουν ενα τετοιο οφφικιο.:D:D:D
Και τελοσπαντων το Πατριαρχειο ειναι η Μητερα εκκλησια που σκεπει κ αγκαλιαζει τα παιδια της κ πολυ σοφα βραβευει ψαλτες για την προσφορα τους ασχετου υφους, Πατριαρχικου ή μή!! Καποιες φορες εχω την εντυπωση οτι εμεις οι ψαλτες ειμαστε πολυ στενομυαλοι, δογματικοι, μικροψυχοι κ τελειως εκτος εκκλλησιατικου φρονηματος!! Ακουγεται βαρυ αυτο που λεω ομως αν ο Θεος ηταν απολυτος οπως δυστυχως ειμαστε οι ανθρωποι μεταξυ μας, τι πιστευετε θα εκανε?? Η απαντηση ειναι ευκολη πιστευω....:cool:
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
υπάρχουν, και έχουν περάσει και απο τα στασίδια του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι.
Παικόπουλος είναι σίγουρα ένας , δεν ξέρω εάν είναι πάνω απο 80 έτη (Ο Δημοσθένης Παϊκόπουλος γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη στις 7/10/1929) http://www.ieropsaltis.com/psalt_Paikopoulos.htm (την πάτησα! )
Δ. Ιωαννίδης , γεννήθηκε το 1940. http://www.ieropsaltis.com/psalt_Ioannidis.htm

Ορθως μου υποδειξατε τον Αρχοντα Ιωαννιδη ! Χθες το απογευμα εψαλλα τα Ανοιξανταρια του Φωκαεως , στην υπεροχη διασκευη -αναλυση που εχει κανει στον Εσπερινο του ! Ολισθημα μου :(. Ο Αρχων Παικοπουλος περασε τα 80 .Ειναι 81 :D:D:D ! Περιμενω και τον δευτερο :wink:!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Νομίζω πως είναι άστοχο να αναφέρουμε ονόματα, παρ' ότι υπάρχουν, αν και λίγα. Η πρόθεση μετράει, το τι ακούσματα έχει ο καθένας και τι πρότυπα προσπαθεί να ακολουθήσει.
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Το μεγάλης της Χριστού Εκκλησιας;΅?
Σε όλους βάζουμε αυτόν τον τίτλο!
 

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Ερωτω με αγαθη προαιρεση : Μπορειτε να μας πειτε δυο τουλαχιστον ονοματα στον Ελλαδικο χωρο Πατριαρχικου υφους , ηλικιας κατω των 80 ετων ;

Ο κος Παϊκόπουλος πιστεύω είναι από τους τελευταίους για να μην πω ο τελευταίος των "μεγάλων" του Πατριαρχείου και αυθεντικός,γέννημα θρέμμα.Δάσκαλος,Ψάλτης και πάνω από όλα Άνθρωπος. Ο δεύτερος είναι ο Φώτης ο Κετσετζής. Πιστεύω ότι ο τρόπος που ψέλνει είναι πολύ παραδοσιακός. Βέβαια,υπάρχουν κι άλλοι στο ίδιο μήκος κύματος κι ας είναι αφανείς,π.χ. τα αδέρφια οι Ζησιμαίοι Γιώργος και Αυγουστίνος,κι αυτό γιατί έχουν μελετήσει μέχρι αηδίας τα κλασσικά..Και υπάρχουν κι άλλοι,κι άλλοι..Θυμάμαι μερικούς π.χ. ο Γιώργος ο Πρικιός(ήμουν αριστερός του πατέρα του κος Ευάγγελος Πρικιός-άλλη ταλεντάρα από εκεί),ο Στάθης ο Καστελιώτης κτλ κτλ...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θα μπορούσα να προσθέσω αλλά όχι να αφαιρέσω κάτι από το προηγούμενο μήνυμα. Όλοι όσους ανέφερε ο Νίκος είναι εξαιρετικοί.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το θέμα δεν είναι να εντοπίζουμε ποιοι έχουν πατριαρχικό ύφος και ποιοι όχι. Για να είναι κανείς σωστός ψάλτης δεν είναι προϋπόθεση να έχει πατριαρχικό ύφος, το οποίο καλλιεργείται ΜΟΝΟ μέσα στον Πατριαρχικό Ναό. Ακόμα και οι σημαντικότεροι Πολίτες, που βίωναν το Πατριαρχείο και την ψαλτική του, ουδέποτε υποστήριξαν ότι είναι φορείς του ύφους αυτού.
 

N/A

Μέλος
Το θέμα δεν είναι να εντοπίζουμε ποιοι έχουν πατριαρχικό ύφος και ποιοι όχι. Για να είναι κανείς σωστός ψάλτης δεν είναι προϋπόθεση να έχει πατριαρχικό ύφος, το οποίο καλλιεργείται ΜΟΝΟ μέσα στον Πατριαρχικό Ναό. Ακόμα και οι σημαντικότεροι Πολίτες, που βίωναν το Πατριαρχείο και την ψαλτική του, ουδέποτε υποστήριξαν ότι είναι φορείς του ύφους αυτού.

Και που καταλήγουμε επόμενος?
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Και που καταλήγουμε επόμενος?

Αποψη μου ειναι πως καταληγουμε σε αυτο που λεει ο γενικοτερος κανονας πως πρεπει να ψαλλουμε με σοβαρο κ μεγαλοπρεπη τροπο με σκοπο την νοηματικη αποδοση των υμνων!! Αυτο ειναι το γενικοτερο υφος που πρεπει να εχουμε ως ψαλτες. Βεβαια αυτο μεταφραζεται σε συγκεκριμενο τροπο ψαλλειν. Ενας απο αυτους εναι κ το λεγομενο Πατριαρχικο υφος! Απο κει κ περα υπαρχουν κατα τοπους κ διαφορα αλλα ''στυλ'' (επιτρεψτε μου τον ορο). Αν τωρα αυτα πληρουν τον γενικοτερο κανονα κ σκοπο της Β.Μουσικης τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα!!
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
Στη χθεσινη παρουσίαση του βιβλίου Θ. Βασιλικος παρέστησαν μεταξύ των άλλων ο πρωτοψάλτης του καθεδρικού ναού Αθηνών Απ. Παπαδόπουλος (μεταξύ των παρουσιαστών του τόμου), ο πρωτοψάλτης της Αγ Τριάδος Πειραιώς Αθ. Πέττας, ο ένας εκ των αδελφών Νταραβάνογλου, ο Παύλος Φορτωμάς, ο πρόεδρος του πανελληνίου συλλόγου ιεροψαλτών Θεολόγος Ερσωτέλος, ο κ. Ζόπας(και οι δυο μεταξύ των παρουσιαστών), ο κ. Χρήστος Χατζηνικολάου και άλλοι.
Και πρέπει να τονιστεί η πολύ καλή φόρμα του κ Βασιλικού ειδικά στο Βασιλεύ ουράνιε (διασκευή Στανίτσα)και στα λειτουργικά σε υμνούμεν και αξιον εστι πλ β του Αθ. Καραμάνη.
Όπως είπε ο ίδιος έχει το δικό του προσωπικό ύφος και το οφίκιο από τον Πατριάρχη δίδεται τιμητικά για την όλη προσφορά του εκάστοτε τιμωμένου ιεροψάλτου. Και όπως χαρακτηριστικά είπε το πατριαρχικό ύφος ανήκει μόνο σ αυτούς που διακονούν τον πατριαρχικό ναό και εν προκειμένω τον κ Αστέρη και φυσικά όσους προ αυτού διετέλεσαν προκάτοχοί του και τους συν αυτοίς(λαμπαδάριοι δομέστιχοι κλπ εντός και εκτός πατριαρχικού ναού)
 
P

PANROUST

Guest
Έχει ανεβάσει κάποιος ηχητικό απόσπασμα ή να ανεβάσω εγώ;
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Έχει ανεβάσει κάποιος ηχητικό απόσπασμα ή να ανεβάσω εγώ;

Παναγιώτη, ἀνέβασε ὅ,τι μπορεῖς. Ἤμουν κι ἐγώ στήν ἐκδήλωση [μετά τῆς συζύγου]. Λέχθηκαν πολύ ὄμορφα σχόλια ἀπό τούς παρουσιαστές. Μπορῶ νά πῶ ὅτι μέ συγκίνησαν μερικά. Ὁ Θεός νά ἔχει καλά τόν Θεόδωρο Βασιλικό νά διακονεῖ τόν χῶρο τῆς ψαλτικῆς.
 
P

PANROUST

Guest
Προς το παρόν κάποιες φωτογραφίες από την παρουσίαση...γιατί από ήχο δεν πήγαμε καλά.. :(
 

Attachments

  • HPIM1412.JPG
    1.7 MB · Views: 130
  • HPIM1414.JPG
    1.7 MB · Views: 84
  • HPIM1418.JPG
    2.3 MB · Views: 48
  • HPIM1422.JPG
    2.1 MB · Views: 86
  • HPIM1448.JPG
    2.1 MB · Views: 126
  • HPIM1451.JPG
    2.4 MB · Views: 99
P

PANROUST

Guest
Στην πρώτη φώτο από αριστερά είναι οι κύριοι:Αθανάσιος Δεικτάκης(αν δεν κάνω λάθος),Αντώνης Βακάκης(ο συγγραφέας..),πρόεδρος Θεολόγος Ερσωτέλος,Θεόδωρος Βασιλικός,ο πέμπτος δεν θυμάμαι το ονομά του (ας με βοηθήσει κάποιος) και ο εφημέριος του Ι.Ναού Αγ.Θωμά.
Στν τέταρτη φώτο είναι οι κύριοι:Απόστολος Παπαδόπουλος(Πρωτοψάλτης Ι.Καθ.Ναού Αθηνών,Πέτρος Πάτρας και ο Κωνσταντίνος Ζόππας.
 
P

PANROUST

Guest
Στη χθεσινη παρουσίαση του βιβλίου Θ. Βασιλικος παρέστησαν μεταξύ των άλλων ο πρωτοψάλτης του καθεδρικού ναού Αθηνών Απ. Παπαδόπουλος (μεταξύ των παρουσιαστών του τόμου), ο πρωτοψάλτης της Αγ Τριάδος Πειραιώς Αθ. Πέττας, ο ένας εκ των αδελφών Νταραβάνογλου, ο Παύλος Φορτωμάς, ο πρόεδρος του πανελληνίου συλλόγου ιεροψαλτών Θεολόγος Ερσωτέλος, ο κ. Ζόπας(και οι δυο μεταξύ των παρουσιαστών), ο κ. Χρήστος Χατζηνικολάου και άλλοι.
Και πρέπει να τονιστεί η πολύ καλή φόρμα του κ Βασιλικού ειδικά στο Βασιλεύ ουράνιε (διασκευή Στανίτσα)και στα λειτουργικά σε υμνούμεν και αξιον εστι πλ β του Αθ. Καραμάνη.
Όπως είπε ο ίδιος έχει το δικό του προσωπικό ύφος και το οφίκιο από τον Πατριάρχη δίδεται τιμητικά για την όλη προσφορά του εκάστοτε τιμωμένου ιεροψάλτου. Και όπως χαρακτηριστικά είπε το πατριαρχικό ύφος ανήκει μόνο σ αυτούς που διακονούν τον πατριαρχικό ναό και εν προκειμένω τον κ Αστέρη και φυσικά όσους προ αυτού διετέλεσαν προκάτοχοί του και τους συν αυτοίς(λαμπαδάριοι δομέστιχοι κλπ εντός και εκτός πατριαρχικού ναού)
Ήταν και ο Δημοσθένης Παϊκόπουλος..
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
Ναι ο κ Παικόπουλος απεχώρησε νωρίτερα και πριν τα ακούσματα, όπως και ό ίδιος ανέφερε χτές στην πρόβα του συλλόγου μουσικόφιλων λόγω του αρκετά μακρού χρόνου της εκδήλωσης(άρχισε 7 και τελείωσε 10 το βράδυ).
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Ας με βοηθησει καποιος.Θελω να ανεβασω τα ψαλομενα του Βασιλικου απο την παρουσιαση...αλλα δεν μπορω.Μου βγαζει σφαλμα σελιδας μετα απο καποια στιγμη.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ανέβασέ τα στο mediafire. Δυστυχώς δεν έχω λύσει το πρόβλημα αυτό με τις επισυνάψεις. Συγνώμη.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ο αγαπητός φίλος και συγγραφέας του τιμητικού τόμου για τον Θεόδωρο Βσσιλικό, ο Αντώνης ο Βακάκης,μου έστειλε σήμερα όλη την εκδήλωση που έγινε στον Αγιο Θωμά Αμπελοκήπων 9-5-2010,δίνοντας μου και την άδεια να την κοινοποιήσω προς όλους εσάς και ιδαίτερα προς τους θαυμαστές του ονομαστού πρωτοψάλτη.Ανεβάζω πρώτα το δεύτερο μέρος με τους ύμνους και τον ευχαριστήριο λόγο του πρωτοψάλτου και σας εύχομαι καλή ακρόαση.
 

Attachments

  • Αρματηλάτην Φαραώ.mp3
    2.2 MB · Views: 104
  • Βασιλεύ ουράνιε.mp3
    4.3 MB · Views: 115
  • Σε υμνούμεν-Αξιον εστίν Καραμάνη.mp3
    5.2 MB · Views: 125
  • Χριστός Ανέστη-Τεριρέμ.mp3
    4.5 MB · Views: 80
  • Ομιλία Βασιλικού-Β Μέρος.mp3
    8.6 MB · Views: 98
  • Φήμη Αρχιεπισκόπου Ιερωνύμου.mp3
    907.5 KB · Views: 38
Last edited:
Top