«Δύναμις» Αβαγιανού

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Εγώ ειλικρινά στεναχωρούμαι διότι ο άνθρωπος χαραμίζει το πλουσιότατο φωνητικό του τάλαντο. Φαντάζεστε να είχε ύφος Ναυπλίωτη ή Πρίγγου μ'αυτή την φωνή;
Μετά από κάποια χρόνια πιστεύω ότι θα έχει κουράσει την φωνή του λόγω της κατάχρησης που κάνει όπως έπαθε και ο Βασιλικός και ο Χατζημάρκος και δεν θα μπορεί να ψάλλει...
Ακούστε τον Ιάκωβον στις ηχογραφήσεις που έκανε πρός το τέλος της ζωής του τί βάσεις έπιανε και πως η φωνή του διετηρείτο σε άριστη κατάσταση!!

Αν είχα εγώ τις φωνητικές δυνατότητες του αδελφού Ευγενίου και την έκταση που έχουν αυτές, σε συνδυασμό με την παράδοση και το κατάλληλο ύφος θα έκανα παπάδες! Απορώ γιατί δεν εκμεταλεύται το δώρο που του δωσε απλόχερα ο Θεός!



Εσύ εάν δεν κάνω λάθος, υποτίθετε ότι τώρα ξεκίνησες ΒΜ και έχεις ακούσει τόσα πολλά που μιλάς λες και έχεις ασχοληθεί 50 χρόνια με την ΒΜ. Άμα αρχίσουν και σου την λένε, πάλι θα λες άλλα 'τροπάρια' μετά.
Άσε τους άλλους και κοίτα να μας πεις και εσύ κάτι, να ακούσουμε την φωνή σου!
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Αν δεν κανω λαθος , ο αναρτων αλλα και ο "αναρτωμενος" δεν παρουσιαζονται ως υφοπωλες ! Απλα εδω στο forum αλλα και στο "σωληνα" υπαρχουν καποιες ηχογραφησεις του οντως καλλιφωνου Ευγενιου Χαρδαβελλα και τιποτε περισσοτερο ! Αλλωστε και ο Αρχοντας τον οποιον αντιγραφει ο νεος , ουδεποτε ενεφανισθη (χωρις να του ζητηθει μαλιστα ), να πουλησει παραδοση , υφος και "διασωση" , αν και ειχε την ευλογια να διδαχθει καποια πραγματα απο των Αρχοντα των Αρχοντων ! Ας αφησουμε τις μικροψυχιες και σε τελικη αναλυση ας αλλαξουμε καναλι αν δε μας αρεσει , οπως ελεγε και ο αειμνηστος κυρ-Βαγγελης !
 

cpap21

Χρήστος Παπαναστασίου
Ο άνθρωπος κεντάει…..φοβερός......!!!

Όταν αρχίζει ο "άνθρωπος" να αυτοπαινεύεται...τι να πω άλλο....τα υπόλοιπα σχόλια είναι περιττά, νομίζω.
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάει αυτό το γνωστό ΄΄παρεάκι΄΄ και από ότι φαίνεται…. Εσκεμμένα προσπαθεί να διαβάλει πρόσωπα και καταστάσεις….. κάποια πράγματα έχουν εξηγηθεί εδώ και καιρό…..ξανά και ξανά τα ίδια…. Και πάλι τα ίδια…….. και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας……. Είναι θλιβερό πάντως κάποιοι να προσπαθούν να αναδειχθούν ή να φανούν πίσω από την σκιά κάποιων άλλων….. έχοντας την ψευδαίσθηση ότι κάτι κάνουν…..αλλά στην ουσία μένουν στο σκοτάδι..... …. και το μόνο που θα μείνει από αυτούς θα είναι η λάσπη τους…. …..keep walking….
 
Last edited:

cpap21

Χρήστος Παπαναστασίου
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάει αυτό το γνωστό ΄΄παρεάκι΄΄ και από ότι φαίνεται…. Εσκεμμένα προσπαθεί να διαβάλει πρόσωπα και καταστάσεις….. κάποια πράγματα έχουν εξηγηθεί εδώ και καιρό…..ξανά και ξανά τα ίδια…. Και πάλι τα ίδια…….. και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας……. Είναι θλιβερό πάντως κάποιοι να προσπαθούν να αναδειχθούν ή να φανούν πίσω από την σκιά κάποιων άλλων….. έχοντας την ψευδαίσθηση ότι κάτι κάνουν…..αλλά στην ουσία μένουν στο σκοτάδι..... …. και το μόνο που θα μείνει από αυτούς θα είναι η λάσπη τους…. …..keep walking….

1ον. Για ποιό "παρεάκι" λες και με κατατάσσεις εκεί; Εγώ ενεργώ και ομιλώ έχοντας την δική μου άποψη.
2ον. Δεν διαβάλλω πρόσωπα, αλλά συμπεριφορές. Ακόμα κι αν δεν είσαι ο Χαρδαβέλλας, είσαι φερέφωνό του, κι ως τέτοιον θα σε αντιμετωπίζω.
3ον. Δεν προσπαθώ να αναδειχθώ. Αν το προσπαθούσα, σε κάθε post θα ανέβαζα δικιά μου ηχογράφηση προσπαθώντας να αποδείξω ότι είμαι καλύτερος. Απεχθάνομαι την αυτοπροβολή γιατί θεωρώ ότι μέσα στον ναό ο ιεροψάλτης είναι συλλειτουργός του ιερέα, εκπρόσωπος του λαού και υπηρέτης της παραδοσιακής βυζαντινής μουσικής. Όχι τραγουδιστής σε μπουζουξίδικο ή ιμάμης στον μιναρέ.

Και μιά ερώτηση: Ο "αυθεντικός" Χαρδαβέλλας (που δεν είσαι εσύ, όπως λες) τι γνώμη έχει για την όλη φασαρία που γίνεται εδώ μέσα, σχετικά με το πρόσωπό του; Το ευχαριστιέται που τον "διαβάλλουν" στο πανελλήνιο (αν όχι σε παγκόσμιο επίπεδο, αφού το ψαλτολόγιο είναι διεθνές). Γιατί δεν βγαίνει να μιλήσει προς όλους τους "λασπολόγους" και να τους απαντήσει;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

Όταν αρχίζει ο "άνθρωπος" να αυτοπαινεύεται...τι να πω άλλο....τα υπόλοιπα σχόλια είναι περιττά, νομίζω.

Αγαπητέ Χρήστο, νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να επανέλθεις μια μόλις μέρα αφότου έθεσες τον ίδιο προβληματισμό, και πήρες και την απάντηση, σ' αυτό το θέμα. Όσον αφορά όμως την ερώτησή σου,
Ο "αυθεντικός" Χαρδαβέλλας (που δεν είσαι εσύ, όπως λες) τι γνώμη έχει για την όλη φασαρία που γίνεται εδώ μέσα, σχετικά με το πρόσωπό του; Το ευχαριστιέται που τον "διαβάλλουν" στο πανελλήνιο (αν όχι σε παγκόσμιο επίπεδο, αφού το ψαλτολόγιο είναι διεθνές). Γιατί δεν βγαίνει να μιλήσει προς όλους τους "λασπολόγους" και να τους απαντήσει;
έχω κι εγώ την ίδια απορία.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου

Και μιά ερώτηση: Ο "αυθεντικός" Χαρδαβέλλας (που δεν είσαι εσύ, όπως λες) τι γνώμη έχει για την όλη φασαρία που γίνεται εδώ μέσα, σχετικά με το πρόσωπό του; Το ευχαριστιέται που τον "διαβάλλουν" στο πανελλήνιο (αν όχι σε παγκόσμιο επίπεδο, αφού το ψαλτολόγιο είναι διεθνές). Γιατί δεν βγαίνει να μιλήσει προς όλους τους "λασπολόγους" και να τους απαντήσει;

Το πιθανότερο είναι να απαξιεί. Όταν είσαι ένας από τους καλύτερος (αν όχι ο καλύτερος) είναι λογικό να μην ασχολείσαι με τις μετριότητες, οι οποίες όσα δεν φτάνουν, είναι φυσικό (κατά τη λογική του καλύτερου) να τα κάνουν κρεμαστάρια. Respect...
 

cpap21

Χρήστος Παπαναστασίου
Κύριε Νεοκλή, το ξέρω ότι μου απαντήσατε στο post που παραθέτετε, αλλά θα μου επιτρέψετε να έχω την άποψή μου και σας λέω ότι δεν έχω πεισθεί ότι ο jinxsalonica και ο κ. Χαρδαβέλλας είναι διαφορετικό άτομο. Άποψή μου ότι πρόκειται για το ίδιο άτομο. Συγνώμην αν θίγεται κάποιος, αλλά είναι άποψή μου.
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Και οι προσβολές από κάποιους συνεχίζονται…….όταν κάποιος αυτοθαυμάζεται είναι τραγικός….. όταν όμως κάποιος υποδύεται τον ταπεινό είναι επικίνδυνος….. δεν πειράζει ας συνεχίσουν έτσι…… να αποδεικνύουν καθημερινά το πόσο ταλαίπωροι και δυστυχισμένοι είναι…..δηλώνοντας με τέτοια σχόλια την ανυπαρξία τους…… Vultus est index animi.
 
Last edited:

cpap21

Χρήστος Παπαναστασίου
Τους λαγούς οι κυνηγοί τους πιάνουν με τα σκυλιά, τους δε ανόητους με τους επαίνους.

Ισοκράτης
 
Top