«Δύναμις» Αβαγιανού

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
ΑΒΑΓΙΑΝΟΥ ''Δύναμις'' Ευγένιος Χαρδαβέλλας
 

Attachments

  • ΑΒΑΓΙΑΝΟΥ ''Δύναμις'' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.mp3
    4.4 MB · Views: 264

kuman

Εμ.Γ. Κουλούρης
Μάλλον κεντάει, γιατί αν πούμε ότι ψάλλει, θα σηκωθεί ο Παναγιωτίδης απ'τον τάφο και θα μας κυνηγάει μέχρι τη Δευτέρα Παρουσία!

Ότι έχει φωνητικό τάλαντο είναι αδιαμφισβήτητο,επειδή όμως διάλεξε τον δρόμο του να υμνεί τον Θεό "εν εκκλησίαις" και όχι αυτόν της κοσμικής μουσικής, είμαστε υποχρεωμένοι να τον κρίνουμε (άλλωστε αφού εκτίθεται δημόσια είναι αναπόφευκτο) με ψαλτικά κριτήρια.

Συμφωνώ απόλυτα με τον κ. Αλεξόπουλο.
Το ύφος του κ. Χαρδαβέλα δεν αρμόζει ούτε με το παραδοσιακό ψαλτικό ύφος, ούτε με την απαιτούμενη ιεροπρέπεια του χώρου.
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Το καλύτερο που έχω ακούσει…….. :cool:

τι καλο εχεις ακουσει?αφορα την εκτελεση,τα ασκοπα και ακυρα γυρισματα,τα τιναγματα και τα ανατιναγματα.ερωτηση εισαι κουφος?ξεκωλα ρε αδερφε και βαλε τιποτα αλλο να ακουσουμε:wink:....ο ε.χαρδαβελας μου θυμιζει εκεινα τα καψουροτραγουδα[κια] που βαζαμε να παιζουν οταν χωριζαμε πιτσιρικαδες με τις κοπελιες μας...[βαλε τιποτα δικο σου]:)
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
τι καλο εχεις ακουσει?αφορα την εκτελεση,τα ασκοπα και ακυρα γυρισματα,τα τιναγματα και τα ανατιναγματα.ερωτηση εισαι κουφος?ξεκωλα ρε αδερφε και βαλε τιποτα αλλο να ακουσουμε:wink:....ο ε.χαρδαβελας μου θυμιζει εκεινα τα καψουροτραγουδα[κια] που βαζαμε να παιζουν οταν χωριζαμε πιτσιρικαδες με τις κοπελιες μας...[βαλε τιποτα δικο σου]:)
:D:D:D:D:D:D:!!!!!!!!!!!!!
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
τι καλο εχεις ακουσει?αφορα την εκτελεση,τα ασκοπα και ακυρα γυρισματα,τα τιναγματα και τα ανατιναγματα.ερωτηση εισαι κουφος?ξεκωλα ρε αδερφε και βαλε τιποτα αλλο να ακουσουμε:wink:....ο ε.χαρδαβελας μου θυμιζει εκεινα τα καψουροτραγουδα[κια] που βαζαμε να παιζουν οταν χωριζαμε πιτσιρικαδες με τις κοπελιες μας...[βαλε τιποτα δικο σου]:)
Καλύτερα τραγουδάκια παρά γκαρίσματα………. :D:D:D:D:wink::D:D
 
Εγώ ειλικρινά στεναχωρούμαι διότι ο άνθρωπος χαραμίζει το πλουσιότατο φωνητικό του τάλαντο. Φαντάζεστε να είχε ύφος Ναυπλίωτη ή Πρίγγου μ'αυτή την φωνή;
Μετά από κάποια χρόνια πιστεύω ότι θα έχει κουράσει την φωνή του λόγω της κατάχρησης που κάνει όπως έπαθε και ο Βασιλικός και ο Χατζημάρκος και δεν θα μπορεί να ψάλλει...
Ακούστε τον Ιάκωβον στις ηχογραφήσεις που έκανε πρός το τέλος της ζωής του τί βάσεις έπιανε και πως η φωνή του διετηρείτο σε άριστη κατάσταση!!

Αν είχα εγώ τις φωνητικές δυνατότητες του αδελφού Ευγενίου και την έκταση που έχουν αυτές, σε συνδυασμό με την παράδοση και το κατάλληλο ύφος θα έκανα παπάδες! Απορώ γιατί δεν εκμεταλεύται το δώρο που του δωσε απλόχερα ο Θεός!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πρέπει να ομολογήσουμε πάντως, ότι το παιχνίδι του jinxsalonika μπήκαμε οι περισσότεροι στην διαδικασία να το παίξουμε κάποια στιγμή. Μάλιστα στο παρόν θέμα, όταν η κοινότητα απήχε για κάμποση ώρα από την κριτική των εν λόγω ακουσμάτων, θέλησε να την προκαλέσει με δεύτερο μήνυμα:
Ο άνθρωπος κεντάει…..φοβερός......!!!
Μία ώρα και κάτι, μετά από το πρώτο. Πρώτα το ανέβασε, μετά το άκουσε, τι να πω...:rolleyes: Θα έπρεπε να μας βάλει σε σκέψεις πιστεύω και να αναλογιστούμε για ποιο λόγο πραγματικά δημιουργούνται τα θέματα αυτά και κατά πόσο συμφέρει προσωπικά τον καθένα να αντιδρά με τον όποιο τρόπο, όπως αναφορές σε πατριαρχικούς ψάλτες προσπαθώντας να συγκρίνουμε εντελώς ανόμοια πράγματα μεταξύ τους όπως π.χ. Παπασιδέρης και Klaus Meine. Πάντως προσωπικά δεν θα ξαναμπώ σε αυτή την διαδικασία.

Keep up Jinx!
 
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Εγώ ειλικρινά στεναχωρούμαι διότι ο άνθρωπος χαραμίζει το πλουσιότατο φωνητικό του τάλαντο. Φαντάζεστε να είχε ύφος Ναυπλίωτη ή Πρίγγου μ'αυτή την φωνή;
Μετά από κάποια χρόνια πιστεύω ότι θα έχει κουράσει την φωνή του λόγω της κατάχρησης που κάνει όπως έπαθε και ο Βασιλικός και ο Χατζημάρκος και δεν θα μπορεί να ψάλλει...
Ακούστε τον Ιάκωβον στις ηχογραφήσεις που έκανε πρός το τέλος της ζωής του τί βάσεις έπιανε και πως η φωνή του διετηρείτο σε άριστη κατάσταση!!

Αν είχα εγώ τις φωνητικές δυνατότητες του αδελφού Ευγενίου και την έκταση που έχουν αυτές, σε συνδυασμό με την παράδοση και το κατάλληλο ύφος θα έκανα παπάδες! Απορώ γιατί δεν εκμεταλεύται το δώρο που του δωσε απλόχερα ο Θεός!

Αφου δεν μπορεις να κανεις παπαδες...κανε Δεσποταδες!!!
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Πρέπει να ομολογήσουμε πάντως, ότι το παιχνίδι του jinxsalonika μπήκαμε οι περισσότεροι στην διαδικασία να το παίξουμε κάποια στιγμή. Μάλιστα στο παρόν θέμα, όταν η κοινότητα απήχε για κάμποση ώρα από την κριτική των εν λόγω ακουσμάτων, θέλησε την προκαλέσει με δεύτερο μήνυμα:

Μία ώρα και κάτι, μετά από το πρώτο. Πρώτα το ανέβασε, μετά το άκουσε, τι να πω...:rolleyes: Θα έπρεπε να μας βάλει σε σκέψεις πιστεύω και να αναλογιστούμε για ποιο λόγο πραγματικά δημιουργούνται τα θέματα αυτά και κατά πόσο συμφέρει προσωπικά τον καθένα να αντιδρά με τον όποιο τρόπο, όπως αναφορές σε πατριαρχικούς ψάλτες προσπαθώντας να συγκρίνουμε εντελώς ανόμοια πράγματα μεταξύ τους όπως π.χ. Παπασιδέρης και Klaus Meine. Πάντως προσωπικά δεν θα ξαναμπώ σε αυτή την διαδικασία.

Keep up Jinx!
Γιατί κύριε……….; πολύ ύποπτα αυτά που λέτε…:cool:και δεν κατάλαβα δηλαδή……. Όταν εκφράζω εγώ την άποψη μου να είμαι το μαύρο πρόβατο…. Και ότι γράφουν όλοι οι άλλοι εδώ μέσα να είναι αποδεκτό….. ναι ο άνθρωπος είναι φοβερός!!!!!!!! Μπά σας προκαλεί αυτό…….; αν ναι υπάρχει και το ξύδι……:D:D και αν ομολογείτε… γιατί αυτό αφήνετε να εννοηθεί οτί με παρακολουθείτε…. Τι να πώ συγχαρητήρια…..

:D:D:D
 

SARADIS3

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΡΑΝΤΗΣ ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΣ Ι.Ν. ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΠΡ
Ωραια η φωνη αλλα το υφος ειναι τραγουδιστικο και ερμηνευτε τους χαρακτηρες ποιοτητας αλλα Βασιλικο.Παντως εχει αλοιωση τον Αβαγιανο και εχει βαλει δικα του τραγουδια.Μια ερωτηση που ψελνει ???
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Ωραια η φωνη αλλα το υφος ειναι τραγουδιστικο και ερμηνευτε τους χαρακτηρες ποιοτητας αλλα Βασιλικο.Παντως εχει αλοιωση τον Αβαγιανο και εχει βαλει δικα του τραγουδια.Μια ερωτηση που ψελνει ???
εγω απορω πως την παλευει ο παπας:):):):)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
ξεκωλα ρε αδερφε
ξεκολλώ = ξε + κολλώ (παράγωγο της κόλλας)
ξεκωλα (χωρίς καν τόνο) παραπέμπει αλλού...
Αυτά για να ευθυμίσουμε. Ας μη δώσουμε συνέχεια και γίνει μακελειό :wink:
Άλλωστε, η αδιαφορία είναι η καλύτερη άμυνα εν προκειμένω, διότι οι αντιπαραθέσεις μόνο διαφήμιση προσφέρουν...
 
Top