«Αητέντς' επαραπέτανεν» Ποντιακό

Απο τα αγαπημενα μου και πιο παραστατικα τραγουδια του Ποντου που με παντα με συγκινει...Ανευ Ποντιακης καταγωγης ας μου συγχωρεθουν τα ατοπηματα..

Είναι ένα από τα τραγούδια του ακριτικού κύκλου και πολύ σωστά το εκτελεί εδώ σε εννιάρι ρυθμό "διπάτ" .
Υπάρχουν βέβαια και εκτελέσεις σε ρυθμό πεντάσημο (τίκ) - όπως το τραγουδάει ο Καζαντζίδης για παράδειγμα.
Είναι βέβαια παραστατικό και συγκινητικό (και ολίγον μακάβριο θα προσέθετα εγώ) .
Είναι όμως και θούριος . Εγκωμιάζει τον Διγενή (σην θάλασσαν κολυμβετής , σ ομάλεα πεχλιβάνος ) για να τονίσει στο τέλος με υπερθετικό βαθμό την καταγωγή : σον πόλεμον τραντέλενας .
Τραντέλλενας : τριάντα φορές Έλληνας !!!

Γιώργος Μ.

Παλαιόν μέλος
Α, ρε Δάνο, αθάνατε. Μας τζάκισες την καρδίαν... Κρίμα που δεν το τελείωσες και άφησες απ' έξω το κομμάτι του Θούριου, που είπε και ο Απόστολος. Μακάρι να το συμπληρώσεις κάποια μέρα.

Γιώργος Μ.

Παλαιόν μέλος
Με αφορμή τη σημερινή ημέρα μνήμης της Γενοκτονίας των Ποντίων ξαναθυμίζω αυτή τη θαυμάσια ερμηνεία.

ΥΓ ....αλλά και την τότε προτροπή...:wink:
Α, ρε Δάνο, αθάνατε. Μας τζάκισες την καρδίαν... Κρίμα που δεν το τελείωσες και άφησες απ' έξω το κομμάτι του Θούριου, που είπε και ο Απόστολος. Μακάρι να το συμπληρώσεις κάποια μέρα.

Μπράβο Γιώργο .
Σύμπτωση ;
Την Κυριακη που βρέθηκα με τον Δανο ,πως το φέρε η κουβέντα και του έλεγα πόσο ωραία το εκτέλεσε το κομμάτι !