1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Στο βιντεακι που ανεβηκε, χοραρχης ειναι ο πολυ καλος φιλος κ. Χρηστος Τσαγκαριδης απο την Κυπρο, Πρωτοψαλτης στο Λονδινο. Συνεντευξη του ειχα ανεβασει καποια στιγμη παλαιωτερα.

Η χορωδια, δυστυχως ειναι ανοργανωτη (πολλα εγω και κανενα εμεις), και ο κ.Χρηστος οπως και αλλοι χοραρχες παλαιωτερα (ο π.Ιωσηφ Παλιουρας, ο Σαββας Παυλιδης, Πανίκος Σταυρινιδης κτλ) δεινοπαθουσαν να την οργανωσουν.
 
Να καταθέσω και εγώ μια εμπειρία μου , από πρόπερσυ το καλοκαίρι ,στο χωριό Βαπτιστής στο Κιλκίς κοντά ,που βρέθηκα όχι με την ιδιότητά μου ως ψάλτης αλλά ως στρατιωτικός
Ημουν λοιπόν επικεφαλής του τμήματος στρατ μουσικής , για την περιφορά που θα ακολουθούσε μετά τον εσπερινό του Προδρόμου . Χοροστατούσε ο πρώην ( θεός σχωρέστον ) Κιλκισίου .... υποβασταζόμενος και ...ρυμουλκούμενος από την κουστωδία ( οικτρό θέαμα , για γέλια και για κλάματα - και κάποια στιγμή πρέπει να ξαναανοίξει το θέμα ορίου ηλικίας των Δεσποτάδων ). Μετά το πέρας της περιφοράς , - που φυσικά δεν συμμετείχε , έκρινε ότι έπρεπε να κηρύξει .... ούτε αρχή .... ούτε τέλος ... ούτε λογικός ειρμός ....
δεν περάσαν πέντε λεπτά ... βλέπω τους επισήμους ,ένας ένας , την ....κάνει...αθόρυβα ..αφού μου κάναν νόημα .. να μην αποδόσω τιμές ( για να μη γίνουν αντιληπτοί )
μετά από λίγο , φύγαμε και εμείς ( μετά από εντολή του τελετάρχη ) και μας οδήγησαν σε διπλανό ταβερνάκι για το καθιερωμένο κέρασμα ...
...φάγαμε ...ήπιαμε ...επιβιβαστήκαμε στο βανάκι για την επιστροφή .. ο Δεσπότης ακόμα μιλούσε.... και από κάτω έμεινε ο απλός λαός να ακούει ( οι επίσημοι άφαντοι )
και κανένας από τη συνοδεία βέβαια δεν τον σταματούσε. ο ίδιος προφανώς ειχε χάσει κάθε αίσθηση χρόνου.
όταν φτάσαμε στην Βέροια , ρωτούσαν οι στρατιώτες που είχα μαζί : λέτε να μιλάει ακόμα;
 
Μία Κυριακή πάλι με την μπάντα του στρατού ( από Έδεσσα αυτή τη φορά ) , πάνε και αρκετά χρόνια , μικρός ήμουν δεν μπόρεσα να απαλλαγώ από το τμήμα , έχασα την εκκλησία μου , πηγαίναμε με το υπηρεσιακό λεοφ . για υπηρεσία , κάπου προς Γουμένισσα μεριά και κάπου στο δρόμο κάναμε στάση σε ένα χωριό να πάρουμε έναν καφέ στο χέρι .Σταματήσαμε στην πλατεία του χωριού και απέναντι από το καφενείο ήταν η εκκλησία . Σκέφτηκα να ανάψω ένα κεράκι τουλάχιστον ,μια που στράβωσε και δεν μπόρεσα να εκκλησιαστώ , ούτε να ψάλω ( τότε έψαλα στον Ι.Ν. 318 Θεοφόρων Πατέρων - δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος στην Ελλάδα - ο Δεσπότης είπε θα το ψάξει κάποια στιγμή )
όπως άναβα το κερί και προσκυνούσα ( βιαστικά βιαστικά , το λεοφ περίμενε ) άκουγα ένα παπου να ψάλει (όπως μπορούσε ο άνθρωπος και πάλι καλά που ήταν και αυτός) αλλά κάτι δεν μου κολούσε .. .. δεν με ενοχλούσε το πως τα έλεγε ( άλωστε έχω ακούσει και χειρότερα) αλλά το τι έλεγε ..είχα τις αμφιβολίες μου αλλά ....
..όταν επιτέλους το απόγευμα επέστρεψα σπίτι μου το επιβεβαίωσα .
ο παπούς έλεγε ..... της προηγούμενης Κυριακής
 
στον Δημήτρη έχουν συμβεί πολλά φαιδρά , αν θέλει να τα γράψει κάποια στιγμή ,για να είναι η αφήγηση από πρώτο χέρι.
τι να σας λέω .... από γαμπρό που την κοπάνησε την ώρα του μυστηρίου , μέχρι πεθερά που απήγαγε το παιδί πριν την βάπτιση , επειδή ..... διαφωνούσε με το όνομα..
λεπτομέρειες από τον ίδιο .
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
στον Δημήτρη έχουν συμβεί πολλά φαιδρά , αν θέλει να τα γράψει κάποια στιγμή ,για να είναι η αφήγηση από πρώτο χέρι.
τι να σας λέω .... από γαμπρό που την κοπάνησε την ώρα του μυστηρίου , μέχρι πεθερά που απήγαγε το παιδί πριν την βάπτιση , επειδή ..... διαφωνούσε με το όνομα..
λεπτομέρειες από τον ίδιο .

Που τα θυμάσαι κι όλας!!!
 
όπως θυμάμαι και τον Άννα και τον Κανταιφα ( αντί Καιάφα ) . γράψε το αν θες ..( χωρίς ονόματα ) και όποιος καταλάβει κατάλαβε...
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Οι άνθρωποι δεν έχουν μελετήσει σε βάθος τις γραφές σχετικά με την θεωρία και την προέλευση της μουσικής

Ξέρω γιατί το λες. Επειδή δεν αποδέχεται τις όμοιες διφωνίες :D:D:D
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ξέρω γιατί το λες. Επειδή δεν αποδέχεται τις όμοιες διφωνίες :D:D:D

Με τον Ιωαννίδη είμαστε γείτονες, έχω πάει αρκετές φορές από το σπίτι του στα Καμήνια και είναι από τους πρώτους που με προβλημάτισε για τα λάθη του Καρά και κατ' επέκτασιν του Αγγελόπουλου και δικά μας. Μακάρι να μαθαίναμε στην ΕΛΒΥΧ να ψέλνουμε σαν εκείνον κι ας μην αποδεχόμαστε ποτέ τις όμοιες διφωνίες...
 

Nikos

Member
Διαβάζοντας ένα μήνυμα από ένα άλλο θέμα σχετικά με τις εξετάσεις στις σχολές μουσικής, θυμήθηκα μια ιστορία που μας είχε πει ο δάσκαλος μας σχετικά με το άγχος των μαθητών για τις εξετάσεις-αν είναι κάπως αστεία εσείς θα το κρίνετε.
Αυτός ο δάσκαλός λοιπόν είναι καθηγητής σε μία παρά πολύ γνωστή σχολή β. μουσικής στην Θεσσαλονίκη και τότε ήταν διευθυντής ένας πάρα πολύ μεγάλος ψάλτης της Θεσσαλονίκης που έχει αποσυρθεί πλέον από την διεύθυνση άλλα ψάλει ακόμα. Στις σχολές αυτές, μάς έλεγε, να ξέρετε ότι πάντα αφήνουν κάποιους μετεξεταστέους για τους τύπους έτσι ....λοιπόν ήταν περίοδος εξετάσεων στην σχολή και η επιτροπή απαρτιζόταν από τον διευθυντή και δύο ακόμη καθηγητές εκ των οποίων ο ένας ήταν αυτός που μας έλεγε την ιστορία οπου και κρατούσε και τους καταλόγους. Μέσα στους εξεταζόμενους μαθητές για να εισαχθούν από την δ΄ στην ε΄ τάξη πτυχίου ήταν και ένας στρατιωτικός εν αποστρατία..... Ε! αυτός λοιπόν όταν πήγε να δει τα αποτελέσματα βλέπει ότι δεν είχε περάσει καταστεναχωρήθηκε.... Μετά από λίγες μέρες αυτός ο δάσκαλος ενώ ήταν στη δουλεία του βλέπει να πλησιάζει αυτός ο κύριος φουντωμένος , όταν τον βλέπει τον ρωτάει "τι πάθατε στρατηγέ μου" και αυτός απαντάει "τι να σας πω κυρ..... έχω να κοιμηθώ τρεις μέρες από την στεναχώρια μου, εγώ ξέρετε μπήκα πρώτος στην σχολή ευελπίδων και πήγα με υποτροφία στην Αμερική και πήρα και εκείνο το πτυχίο και τόσα παράσημα και.... και τώρα από την στιγμή που δεν πέρασα...τι να σας πω:(:(:(:( " "καλά στρατηγέ μου μην κάνετε έτσι.."" πάλι λοιπόν ο δάσκαλος στον διευθυντή του τα λέει και τον φωνάζει ο διευθυντές και του λέει με το χαρακτηρηστικότου "σσσ:wink::wink::D "ΕΕΕ στρατηγέ μου σε εσένα βρήκε να πέσει το λάθος""....:):):):D:D:):)
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Την ημέρα των Θεοφανείων, οι επίτροποι του ναού αφήνουν πάντα δυο λευκά περιστέρια να πετάξουν ελεύθερα. Τη στιγμή που έγινε αυτό σήμερα ακούω πίσω μου έναν να σχολιάζει: "Κάποτε υπήρχαν περιστέρια μόνο στο Σύνταγμα. Από τότε που άρχισαν να ξαμολάνε περιστέρια στις εκκλησιές, γέμισε η Αθήνα περιστέρια. Και κουτσουλάνε και πολύ τα άτιμα!" :D:D:D
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Σημερινό, από ενορία της Ι.Α.Α. όπου εκκλησιάστηκε φίλος μου, και μου το μετέφερε:

Μετά την απόλυση και την προσλαλιά του προϊσταμένου του ναού, το μικρόφωνο παίρνει ένας εκ των συνεφημερίων...

<< Ακούσαμε σήμερα τον στίχο "ο ζήλος του οίκου σου κατέφαγέ με". Ε, λοιπόν, με τον ζήλο σας, την υπομονή σας, την ορθοστασία που περάσατε και την ευλάβειά σας, ΜΑΣ ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΣΑΤΕ >>

...

(Ελπίζω όχι μαζί με τις μπλε βελούδινες στολές...:D)
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πόσο αστείες (πέρα από άκρως ακαλαίσθητες) είναι μερικές φορές οι αυτοσχέδιες «πινελιές» ψαλτών και βοηθών στα λειτουργικά βιβλία! Σε μηναίο τοπικής εκκλησίας κάποιος ήθελε να σημειώσει τελική κατάληξη σε προφητείες και αποστόλους... με ένα στυλό λοιπόν πήγε και πρόσθεσε στο μηναίο τα μαυρισμένα:

... Ιησούνννννν

...Παντοκράτωρρρρρρ

Καμμία αμφιβολία πλέον! :)

 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αφού γελάσαμε εγκαρδίως μαζί με τον Γιώργο για το βίντεο αυτό, με προέτρεψε να το ανεβάσω και στο φόρουμ.

Αφου δεν του βρίσκουν "καραδόφωνα" και "ιλαροχορευτικά" του "εσαμάρωσαν" το ψάλσιμο με το ...γαϊδουρόφωνον.

Διαβάστε βέβαια τι έγραψε κι ο Σολδάτος στα σχόλια :D

http://www.youtube.com/watch?v=tWc2g9yRvi8
<object height="364" width="445"><object height="364" width="445"><object height="364" width="445"></object><object height="344" width="425"></object><object style="height: 344px; width: 425px;"></object></object></object>
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Αφού γελάσαμε εγκαρδίως μαζί με τον Γιώργο για το βίντεο αυτό, με προέτρεψε να το ανεβάσω και στο φόρουμ.

Αφου δεν του βρίσκουν "καραδόφωνα" και "ιλαροχορευτικά" του "εσαμάρωσαν" το ψάλσιμο με το ...γαϊδουρόφωνον.

Διαβάστε βέβαια τι έγραψε κι ο Σολδάτος στα σχόλια :D

http://www.youtube.com/watch?v=tWc2g9yRvi8
<object height="364" width="445"><object height="364" width="445"><object height="364" width="445"></object><object height="344" width="425"></object><object style="height: 344px; width: 425px;"></object></object></object>

καλά, δεν υπάρχει το βίντεο... ειδικά το τέλος
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Ε, τώρα μετά από αυτή την '' εκτέλεση '' εγώ τι μπορώ να πω?

Ο Θεός να μας βοηθήσει γιατί ........ χανόμαστε!!!
 

Attachments

  • Aggelikai dynameis.mp3
    635.5 KB · Views: 174

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ε, τώρα μετά από αυτή την '' εκτέλεση '' εγώ τι μπορώ να πω?

Ο Θεός να μας βοηθήσει γιατί ........ χανόμαστε!!!

Ποιος είναι ο "ψάλλων":rolleyes:;
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ε, τώρα μετά από αυτή την '' εκτέλεση '' εγώ τι μπορώ να πω?

Ο Θεός να μας βοηθήσει γιατί ........ χανόμαστε!!!

Κοστούμι, ασορτί με το "Εν Ιορδάνη":D:D:D
Είναι αυτό του μακαριστού παπα-Θανάση: Η καταστροφή της Χίου... μελόδραμα!:D
 
Status
Not open for further replies.
Top