1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ήταν η προσφιλής του κριτική σε ακούσματα που δεν του ικανοποιούσαν τα ώτα .... «Αυτός τώρα λέει την κατ....κλπ.»
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ε, τώρα μετά από αυτή την '' εκτέλεση '' εγώ τι μπορώ να πω?

Ο Θεός να μας βοηθήσει γιατί ........ χανόμαστε!!!

Χμμμμμ ΜΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΛΑΓΙΟΥ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΧΟΥ....!!!!.... Χρειάζόμαστε όμως περισσότερα στοιχεία αγαπητέ για να την δεχτουμε.... Μπορεί να είναι μία άτυχής στιγμή του ψάλλοντος....:rolleyes:
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ε, τώρα μετά από αυτή την '' εκτέλεση '' εγώ τι μπορώ να πω?

Ο Θεός να μας βοηθήσει γιατί ........ χανόμαστε!!!

μάλλον ιερέας είναι ε...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητοί συνάδελφοι ψάλτες,

αρχικά ακούγοντας το απολυτίκιο αυτό άτεχνα ψαλμένο σε άλλον ήχο, γέλασα προς στιγμήν, όπως οι περισσότεροι. Γλαφυρός τρόπος να τελειώσει μια ολέθρια μέρα για το φόρουμ, σκέφτηκα.

Μα ύστερα πάλι σκέφτηκα πως τέτοια ακούσματα δείχνουν πως ο Θεός εμπιστεύτηκε το θείο δώρο της ψαλτικής σε λίγους ανθρώπους, ανάμεσα σε αυτούς κι εμένα, ενώ από άλλους παντελώς το στέρησε. Και τότε με έλουσε κρύος ιδρώτας για το μέγεθος της ευθύνης μου.

Αν ήμουν συντονιστής θα άνοιγα ένα θέμα με τίτλο "Σοβαρότατα" και θα έβαζα εκεί την ηχογράφηση.
 
P

ptz

Guest
Eάν είναι κάποιος ψάλτης σε κάνα χωριό δεν πρέπει να λοιδωρούμε και να χλευάζουμε.Δυστυχώς αυτό συμβαίνει στα περισσότερα χωριά.Ομως σκέφθείτε έναν Ιερέα να θέλει να λειτουργήσει και να μην έχει ΚΑΝΕΝΑΝ.Από ολότελα.....
Εαν είναι Ιερέας αλλάζει.Διότι ως ''επαγγελματίας'',οφείλει πέντε πράγματα βασικά να τα μάθει.Οσο και άφωνος να είναι.Το κύριο μέρος και βάρος των δραστηριοτήτων του είναι οι νυχθήμερες ακολουθίες.Ε βασικά πραγματάκια τα οφείλει...
 

sokratis_daligkaros

Νέο μέλος
Ε, τώρα μετά από αυτή την '' εκτέλεση '' εγώ τι μπορώ να πω?

Ο Θεός να μας βοηθήσει γιατί ........ χανόμαστε!!!
Άδικο αυτό που έκανες. Νομίζω ότι πρέπει να βγεί από το φόρουμ. Αυτό δεν είναι αστείο. Πρώτον έπρεπε να ζητήσεις την άδεια του για να το δημοσιεύσεις. Πως θα νοιώσει αυτός όταν το ακούσει κάποια μέρα :mad: που ειναι η ταπείνωση που πρέπει να μας διακατέχει?
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Λοιπόν....

Επειδή δημιουργήθηκε θέμα με την ανάρτησή μου, παρακαλώ τον Συντονιστή του Φόρουμ να αποσύρει τα υπ.αριθμόν μνμ 742, 744, 745 του θέματος '' Ευτράπελα ''.

Ζητώ συγγνώμη από όλα τα μέλη του φόρουμ, και ειδικά από τους Συντονιστές, για την απαράδεκτη συμπεριφορά μου - ανάρτηση του συγκεκριμένου μνμ και δεν πρόκειται να επαναλάβω ξανά στο μέλλον προτροπές άλλων, για τέτοιες δημοσιεύσεις, με σκοπό να προσβάλλουν εμένα. :(

Γι' αυτούς τους λόγους κιόλας δεν ανέφερα, από που είναι, ποιός ψάλλει κλπ.

Στενοχώρησα σχεδόν όλους τους φίλους μου εδώ στο φόρουμ και θα τους παρακαλούσα να το δεχθούν ως μια άτυχη δική μου στιγμή!!!

Είμαι αδικαιολόγητος!!!
Και πάλι συγγνώμη σε όλους !!!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Το μεν λάθος είναι ανθρώπινο, για πολλούς μάλιστα εδώ δεν είναι καν λάθος γιατί η ενότητα είναι ούτως ή άλλως χαλαρή.
Ο τρόπος όμως που το αποδέχεσαι δείχνει (λάθος, επιβεβαιώνει) το βάθος και την ποιότητα του χαρακτήρα σου. Ευχαριστώ πολύ!:)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Λοιπόν....

Επειδή δημιουργήθηκε θέμα με την ανάρτησή μου, παρακαλώ τον Συντονιστή του Φόρουμ να αποσύρει τα υπ.αριθμόν μνμ 742, 744, 745 του θέματος '' Ευτράπελα ''.

Ζητώ συγγνώμη από όλα τα μέλη του φόρουμ, και ειδικά από τους Συντονιστές, για την απαράδεκτη συμπεριφορά μου - ανάρτηση του συγκεκριμένου μνμ και δεν πρόκειται να επαναλάβω ξανά στο μέλλον προτροπές άλλων, για τέτοιες δημοσιεύσεις, με σκοπό να προσβάλλουν εμένα. :(

Γι' αυτούς τους λόγους κιόλας δεν ανέφερα, από που είναι, ποιός ψάλλει κλπ.

Στενοχώρησα σχεδόν όλους τους φίλους μου εδώ στο φόρουμ και θα τους παρακαλούσα να το δεχθούν ως μια άτυχη δική μου στιγμή!!!

Είμαι αδικαιολόγητος!!!
Και πάλι συγγνώμη σε όλους !!!

Για μισό λεπτό... Μη δημιουργούμε εκ του μη όντος ζητήματα. Στα ευτράπελα, ανέβασες μια ηχογράφηση αγνώστου, προκειμένου να ευθυμήσουμε. Θυμηθείτε όλοι τα διάφορα ανέκδοτα-περιστατικά που κυκλοφορούν και στην εκκλησία ( αγ. Όρος, μητροπόλεις κλπ) όπου διακωμωδούνται ανθρώπινες καταστάσεις. Ο σκοπός της ανάρτησης δε δείχνει να είναι προσβολή κανενός.Επομένως, ούτε λόγος να δημιουργηθούν ενοχές υπάρχει, ούτε ασφαλώς βάσιμος λόγος να αποσυρθεί το συγκεκριμένο μήνυμα.

Διαφωνώ στο ότι είσαι αδικαιολόγητος
Διαφωνώ στο ότι ήταν μια άτυχη στιγμή.

Συνέχισε, και το ήθος σου έχει φανεί σε όλες σου τις αναρτήσεις!

Δημήτρης
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Για μισό λεπτό... Μη δημιουργούμε εκ του μη όντος ζητήματα. Στα ευτράπελα, ανέβασες μια ηχογράφηση αγνώστου, προκειμένου να ευθυμήσουμε. Θυμηθείτε όλοι τα διάφορα ανέκδοτα-περιστατικά που κυκλοφορούν και στην εκκλησία ( αγ. Όρος, μητροπόλεις κλπ) όπου διακωμωδούνται ανθρώπινες καταστάσεις. Ο σκοπός της ανάρτησης δε δείχνει να είναι προσβολή κανενός.Επομένως, ούτε λόγος να δημιουργηθούν ενοχές υπάρχει, ούτε ασφαλώς βάσιμος λόγος να αποσυρθεί το συγκεκριμένο μήνυμα.
Διαφωνώ στο ότι είσαι αδικαιολόγητος
Διαφωνώ στο ότι ήταν μια άτυχη στιγμή.
Συνέχισε, και το ήθος σου έχει φανεί σε όλες σου τις αναρτήσεις!
Δημήτρης

Ρηθέν δια στόματος ιερέως άμουσου, άφωνου και ως εικός φάλτσου!:(
"Στη Ριζάριο, την ώρα του μαθήματος της Βυζ. Μουσικής, εγώ .... έπαιζα ... ποδόσφαιρο".
(Συλλογισμός: Το ποδόσφαιρο είναι ομαδικό άθλημα... Άρα δεν έπαιζε μόνος.. :D
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Σε μιά συναυλία χριστουγεννιατικών ύμνων που συμμετείχα, ο εκφωνητής του προγράμματος ανακοινώνει στο κοινό: "τώρα, αγαπητοί μου, η χορωδία μας θα ψάλλει ειρμούς από τις καταβασίες των χριστουγέννων, ποίημα Κοσμά Επίσκοπος "Μαϊμού"!:D
Απίστευτο!!! Όχι μόνο δηλαδή ξεγέλασε τους πάντες κι έγινε επίσκοπος - μαϊμού, αλλά κατάφερε να περάσει το όνομά τους ως συγγραφέα των καταβασιών των Χριστουγέννων!!!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χθές, στην αγρυπνία, κατά τις 4:30 το πρωϊ ήταν ώρα για το κοινωνικό... Για κάποιο λόγο ονειρευόμουνα να πώ Πέτρο σε Βαρύ... ανοίγω λοιπόν το βιβλίο κάνω απήχημα απτόητος και αρχίζω «Οι τα Χε...» !!! Αντί για κοινωνικό είχα βρεί και είχα αρχίσει το χερουβικό του Πέτρου... ευτυχώς οι υπόλοιποι στο ψαλτήρι ήταν ακόμα έξυπνοι και με επανέφεραν στην τάξη :)
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Χθές, στην αγρυπνία, κατά τις 4:30 το πρωϊ ήταν ώρα για το κοινωνικό... Για κάποιο λόγο ονειρευόμουνα να πώ Πέτρο σε Βαρύ... ανοίγω λοιπόν το βιβλίο κάνω απήχημα απτόητος και αρχίζω «Οι τα Χε...» !!! Αντί για κοινωνικό είχα βρεί και είχα αρχίσει το χερουβικό του Πέτρου... ευτυχώς οι υπόλοιποι στο ψαλτήρι ήταν ακόμα έξυπνοι και με επανέφεραν στην τάξη :)

Στη περίπτωση αυτή δικαιολογείσαι Δημήτρη γιατί νύχτα ήταν, είχε περάσει πολλή ώρα από την ψαλμώδηση του Χερουβικού, ξεχάστηκες!
Εγώ να δεις τι έπαθα κάποτε!
Διαβάζω τρισάγιο, Δόξα, και νυν, Παναγία Τριάς κλπ Κύριε ελέησον.... Δόξα, και νυν .... και ξανα-μανά Παναγία Τριάς...:D Δεν με σταμάτησε κανείς, και όταν τελείωσα με το Πάτερ ημών, τότε συνειδητοποίησα ότι το είπα δις, αλλά .... είχε γίνει.... Με το βιβλίο ανοιχτό!
Πρόσφατα σε καθημερινή λειτουργία, ψάλτρια είπε το σύμβολον της πίστεως ως εξής:
Πιστεύω εις ένα Θεόν κλπ... Και εις ένα Κύριον Ιησούν Χριστόν, τον μόνον αναμάρτητον. Τον Σταυρόν σου Χριστέ προσκυνούμεν και την Αγίαν σου Ανάστασιν υμνούμεν και δοξάζομεν...:D:D:D
Και ακόμα πιο πρόσφατα, ενώ είχαμε φτάσει στην ώρα του κοινωνικού, ο ιερέας: Ειρήνη πάσι - Αγαπήσωμεν αλλήλους ίνα εν ομονοία ομολογήσωμεεεεεν. Αν η αφηρημάδα ήταν ... κολλητική θα έλεγα Πατέρα Υιόν (φτου κι απ' τ'ς αρχής!):D:D:D
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Το περασμένο Σάββατο είχαμε ένα μνημόσυνο, αλλά εξαιτίας το ότι ήταν όλα κι όλα 15-20 άτομα κι εγώ έψαλλα μόνος, τελειώσαμε περίπου 09:15. Στο τέλος όμως η κυρία που έκανε το μνημόσυνο, άρχισε να παραπονιέται σε σχετικά έντονο ύφος, γιατί η ακολουθία τελείωσε τόσο νωρίς. Άρχισε να λέει πως ο άνδρας της ήταν γυμνασιάρχης, ήταν το ένα, ήταν το άλλο, ήταν, ήταν… και τι δεν ήταν. Εγώ χωρίς να τις δίνω σημασία, μάζευα τα βιβλία για να φύγω και ο ιερέας κατάλυε. Αφού τελείωσε το βιογραφικό του άνδρα της, της λέει ο ιερέας σε έντονο τόνο:
''Τι ώρα ήθελες κυρία μου να τελειώναμε με τόσο λίγο κόσμο; Μπας και ήταν κανένας στρατηγός ο άνδρας σου κι έπρεπε να τελειώσουμε το απόγευμα; Ήμαρτον''!:eek:
Αυτή κάπου τά' χασε και το μόνο που πρόλαβε να πει ήταν... ''κα-καλημέρα''
Έ, ρε κάτι κολλήματα που έχουν κάποιοι…
:):)
 
Status
Not open for further replies.
Top