5-7-09 Κυριακη Ηχος Γος

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω καποια αποσπασματα απο την σημερινη Κυριακη .
Ιερουργει ο π. Αντωνιος Κασσωτακης .
 

Attachments

  • 01=1'47''=Δον Εξαποστειλαριον.mp3
    837.9 KB · Views: 22
  • 02=3'40''=Πασα πνοη & Αινοι Γου ηχου.mp3
    1.7 MB · Views: 43
  • 03=6'17''=Δον Εωθινον= Ορθρος ην βαθυς Δος.mp3
    2.9 MB · Views: 31
  • 04=1'42''=Ευφραινεσθω τα ουρανια Γος.mp3
    797.8 KB · Views: 28
  • 05=5'58''=Χερουβικον Γος.mp3
    2.7 MB · Views: 53
  • 06=10'06''=Λειτουργικα-Αξιον Εστιν Γος.mp3
    4.6 MB · Views: 62

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Οι ηχογραφησεις ειναι με προχειρο κασετοφωνο , χωρις καμια επεξεργασια .
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Οι ηχογραφησεις ειναι με προχειρο κασετοφωνο , χωρις καμια επεξεργασια .
Ευάγγελε!!!!!!
Υπονοείς κάτι????
Εάν κατάλαβα καλά, (διότι καταλαβαίνεις τι εννοώ ), επισυνάπτω το ως άνω χερουβικό που έψαλλες και σήμερα πάρα πολύ ωραια, με μία βιαστική λόγω της ώρας επεξεργασία.
Χαιρετώ!!!!! Βασίλης
 

Attachments

  • 05=5'58''=Χερουβικον Γος.mp3
    3.4 MB · Views: 51

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευάγγελε!!!!!!
Υπονοείς κάτι????
Εάν κατάλαβα καλά, (διότι καταλαβαίνεις τι εννοώ ), επισυνάπτω το ως άνω χερουβικό που έψαλλες και σήμερα πάρα πολύ ωραια, με μία βιαστική λόγω της ώρας επεξεργασία.
Χαιρετώ!!!!! Βασίλης

Βασιλη
Ευχαριστω που ασχοληθηκες με το χερουβικο που εψαλλα σημερα . Ειναι μια μικρη συντμηση καποιου αλλου που εχω γραψει .
Δεν υπονοω τιποτα και δεν καταλαβα τι καταλαβες . Παντως θα τα πουμε σχετικα καποια στιγμη (μαλλον αυριο γιατι το απογευμα-βραδι θα λειπω) .
Και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Για τον φιλο που με ρωτησε με Π.Μ. (και για οποιον αλλο ενδιαφερεται) , τα Λειτουργικα & το Αξιον Εστιν , ειναι δικη μου συνθεση .
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
επισυνάπτω το ως άνω χερουβικό που έψαλλες και σήμερα πάρα πολύ ωραια, με μία βιαστική λόγω της ώρας επεξεργασία.

Όσοι έχετε ξαναδιαβάσει μηνύματά μου, θα καταλάβατε ότι είμαι πολύ ενοχλητικός!!!! Και επειδή αυτό που παραθέτω παραπάνω δεν είναι προσωπικό μήνυμα, αλλά εκτεθειμένο σε όλους (γι’ αυτό και μπόρεσα να το διαβάσω), θα ξανακάνω το καυστικό μου σχόλιο: εμένα δε μου άρεσε! Ίσως επειδή είμαι περίεργος, ίσως επειδή τα ακουσματά μου είναι διαφορετικά, ίσως επειδή είμαι νεώτερος στην ηλικία από τον κύριο Λιναρδάκη και βλέπω τα πράματα αλλιώς...δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω, σίγουρα, είναι ότι πάλι θα «εισπράξω» τα παράπονά σας!:wink:

Υ/Γ: μη μου ζητήσετε ηχογράφηση, δεν έχω:wink:
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Όσοι έχετε ξαναδιαβάσει μηνύματά μου, θα καταλάβατε ότι είμαι πολύ ενοχλητικός!!!! Και επειδή αυτό που παραθέτω παραπάνω δεν είναι προσωπικό μήνυμα, αλλά εκτεθειμένο σε όλους (γι’ αυτό και μπόρεσα να το διαβάσω), θα ξανακάνω το καυστικό μου σχόλιο: εμένα δε μου άρεσε! Ίσως επειδή είμαι περίεργος, ίσως επειδή τα ακουσματά μου είναι διαφορετικά, ίσως επειδή είμαι νεώτερος στην ηλικία από τον κύριο Λιναρδάκη και βλέπω τα πράματα αλλιώς...δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω, σίγουρα, είναι ότι πάλι θα «εισπράξω» τα παράπονά σας!:wink:

Υ/Γ: μη μου ζητήσετε ηχογράφηση, δεν έχω:wink:

Έλα μην το καθυστερείς ρίξε την βόμβα σου .....ανέβασε κάτι .
 

jimis

Παλαιό Μέλος
:
Όσοι έχετε ξαναδιαβάσει μηνύματά μου, θα καταλάβατε ότι είμαι πολύ ενοχλητικός!!!! Και επειδή αυτό που παραθέτω παραπάνω δεν είναι προσωπικό μήνυμα, αλλά εκτεθειμένο σε όλους (γιʼ αυτό και μπόρεσα να το διαβάσω), θα ξανακάνω το καυστικό μου σχόλιο: :wink:

Βαράτε με κι ας κλαίω?????
 
Last edited:

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Θεωρω πως στην περιπτωση ασκησης κριτικης καλοπροαιρετης η μη , ειναι απαραιτητο ο κρινων εαν μαλιστα λεγει πως ειναι ψαλτης και οχι απλος ακροατης , να εχει προς ακροασην και δικη του ηχογραφηση . Αλλωστε και ο μακαριτης που ειχε ξεστομισει την κατακριτον και καταδικαστεαν εκφρασην "ο Στανιτσας δεν λεει τιποτα σωστα" , μας αφησε προς συγκρισην:D:D:D
και δικες του ηχογραφημενες ερμηνειες . :D:D:D
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αγαπητέ μου Βασίλη, συμφωνώ με το παράδειγμα που αναφέρεις και με την λογική που το κάνεις, αν και ο Στανίτσας δεν ηχογραφούσε γι'αυτό το λόγο, εφόσον τον Καρρά πάνω στα ψαλτικά τον θεωρούσε ανάξιο λόγου.
Όμως θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο ότι είναι "προϋπόθεση" κριτικής το να έχει κάποιος δείγμα προσωπικό του. Δικαίωμα κριτικής σε ένα άκουσμα, έχουν όλοι όσοι γίνονται αποδέκτες του, δηλαδή όσοι είναι κάτοχοι των ακουστικών οργάνων. Τα όσα ανεβαίνουν εδώ, δημοσιεύονται σε πάνω από 4.000 μέλη, πολλά εκ των οποίων σίγουρα δεν είναι ψάλτες. Δε νομίζω κανείς από εμάς να ψάλλει κάτι με μόνο σκοπό να εισακουσθεί από ειδήμονες ψάλτες και συγκεκριμένα μόνο από όσους έχουν τουλάχιστον δημοσιεύσει προσωπικά ηχητικά αποσπάσματα. Ψάλλουμε μπροστά σε όλους, με σκοπό να ακουσθούμε από όλους και ως αποτέλεσμα έρχεται το ότι όλοι μπορούν να μας κρίνουν, ακόμη και άνθρωποι οι οποίοι ακούνε για πρώτη φορά ψαλμωδία. Για τον λόγο αυτό πιστεύω ότι και ο Βαγγέλης έβαλε thanks στο μήνυμα με το αρνητικό σχόλιο, διότι όλοι είμαστε αποδέκτες ενός ακούσματος. Το θέμα είναι πως εκλαμβάνει ο καθένας το σχόλιο και την κριτική και όχι το ποιος έχει το δικαίωμα έκφρασής της και ποιος όχι.
Δεν παρεξηγώ τον τρόπο που αναφέρεσαι στο θέμα, αλλά πρέπει να αναλογιστούμε, αν η μουσική προόδευσε κατά τους αιώνες με την κριτική των μουσικών (οι οποίοι τις περισότερες φορές ζηλεύουν και εκούσια θα κριτικάρουν αρνητικά πολλές φορές χωρίς καν να έχουν ακούσει...) ή του απλού λαού ο οποίος εξέφραζε τα συναισθήματά του από αυτό που άκουγε, χωρίς προκαταλήψεις και "σχολικές" διαφωνίες;

Πολύ φιλικά Χρήστος.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Αγαπητέ μου Βασίλη, συμφωνώ με το παράδειγμα που αναφέρεις και με την λογική που το κάνεις, αν και ο Στανίτσας δεν ηχογραφούσε γι'αυτό το λόγο, εφόσον τον Καρρά πάνω στα ψαλτικά τον θεωρούσε ανάξιο λόγου.
Όμως θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο ότι είναι "προϋπόθεση" κριτικής το να έχει κάποιος δείγμα προσωπικό του. Δικαίωμα κριτικής σε ένα άκουσμα, έχουν όλοι όσοι γίνονται αποδέκτες του, δηλαδή όσοι είναι κάτοχοι των ακουστικών οργάνων. Τα όσα ανεβαίνουν εδώ, δημοσιεύονται σε πάνω από 4.000 μέλη, πολλά εκ των οποίων σίγουρα δεν είναι ψάλτες. Δε νομίζω κανείς από εμάς να ψάλλει κάτι με μόνο σκοπό να εισακουσθεί από ειδήμονες ψάλτες και συγκεκριμένα μόνο από όσους έχουν τουλάχιστον δημοσιεύσει προσωπικά ηχητικά αποσπάσματα. Ψάλλουμε μπροστά σε όλους, με σκοπό να ακουσθούμε από όλους και ως αποτέλεσμα έρχεται το ότι όλοι μπορούν να μας κρίνουν, ακόμη και άνθρωποι οι οποίοι ακούνε για πρώτη φορά ψαλμωδία. Για τον λόγο αυτό πιστεύω ότι και ο Βαγγέλης έβαλε thanks στο μήνυμα με το αρνητικό σχόλιο, διότι όλοι είμαστε αποδέκτες ενός ακούσματος. Το θέμα είναι πως εκλαμβάνει ο καθένας το σχόλιο και την κριτική και όχι το ποιος έχει το δικαίωμα έκφρασής της και ποιος όχι.
Δεν παρεξηγώ τον τρόπο που αναφέρεσαι στο θέμα, αλλά πρέπει να αναλογιστούμε, αν η μουσική προόδευσε κατά τους αιώνες με την κριτική των μουσικών (οι οποίοι τις περισότερες φορές ζηλεύουν και εκούσια θα κριτικάρουν αρνητικά πολλές φορές χωρίς καν να έχουν ακούσει...) ή του απλού λαού ο οποίος εξέφραζε τα συναισθήματά του από αυτό που άκουγε, χωρίς προκαταλήψεις και "σχολικές" διαφωνίες;

Πολύ φιλικά Χρήστος.

κ.Χρηστο δειτε παλι το αρχικο μου μηνυμα με τα σωστα smiles .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αλλωστε και ο μακαριτης που ειχε ξεστομισει την κατακριτον και καταδικαστεαν εκφρασην "ο Στανιτσας δεν λεει τιποτα σωστα" , μας αφησε προς συγκρισην:D:D:D
και δικες του ηχογραφημενες ερμηνειες . :D:D:D
Κάντε μου την χάρη και δώστε μου κάποιος μια παραπομπή για το που μπορώ επιτέλους να βρω την ρύση αυτή του Καρά (όπως και πολλές άλλες που έχουν αποδοθεί στον Καρά και γραφεί στο Ψαλτολόγιο-με την υπόσχεση μάλιστα ν' ανεβούν λίαν συντόμως-πράγμα που ουδέποτε συνέβη)... (αν την έχετε και σε ήχο ίσως ακόμα καλύτερα)

Υ.Γ.
...δική σας ηχογράφηση έχω ακούσει;;; Δεν θυμάμαι, ίσως και να έχετε ανεβάσει.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Πιστεύω ότι οι δίκες μας ηχογραφήσεις των μελών ανεβαίνουν καλοπροαίρετα και όχι με σκοπό την ανάδειξη του άτομου η του τάλαντου που μας έχει δώσει ο θεός στον καθένα ξεχωριστά
Και μέσα από αυτές τις ηχογραφήσεις όταν τις ξανά ακούμε βλέπουμε τα λάθη μας και τα διορθώνουμε προς το καλύτερο και μουσικά λάθη και λάθη τονισμού συντακτικού κτλ
Κριτική μπορεί να κάνει ο καθένας βέβαια η κριτική που θα κάνει κάποιος είναι ανάλογη και με τα προσόντα που διαθέτη ως προς την ακοή
Διότι σε εμένα κάποιος μπορεί να είναι τέλειος και σε ένα άλλον να είναι ο χειρότερος αυτό έχει να κάνει και με το ύφος που προτιμεί ο καθένας και το ύφος που έχει διδακτή
Βέβαια όλοι μας είμαστε στη δύσκολη θέση να ανακοινώσουμε σε κάποιον ξέρης είσαι παράφωνος κτλ
Και η παραφωνία ιατρεύεται με τα κατάλληλα μέσα και με τον κατάλληλο άνθρωπο
Η κάθε φωνή μπορεί να καλλιεργηθεί και να γίνει αγνώριστη
 
P

ptz

Guest
Κάντε μου την χάρη και δώστε μου κάποιος μια παραπομπή για το που μπορώ επιτέλους να βρω την ρύση αυτή του Καρά (όπως και πολλές άλλες που έχουν αποδοθεί στον Καρά και γραφεί στο Ψαλτολόγιο-με την υπόσχεση μάλιστα ν' ανεβούν λίαν συντόμως-πράγμα που ουδέποτε συνέβη)... (αν την έχετε και σε ήχο ίσως ακόμα καλύτερα)

Υ.Γ.
...δική σας ηχογράφηση έχω ακούσει;;; Δεν θυμάμαι, ίσως και να έχετε ανεβάσει.

-Καλό και ωφέλιμο γιά όλους θα ήταν νομίζω να σταματήσουν οι,με την παραμικρή αφορμή, αντιπαραθέσεις και μάλιστα ωρισμένων μελών του ψαλτολογίου,σχετικά με Στανίτσα έναντι Καρά και επιγόνων αυτών.Και γιατί είναι μακαρίτες,αλλά και κυρίως,γιατί δεν ωφελεί σε τίποτα και κανέναν.Και στο φινάλε δεν άφησαν οι μακαρίτες διδάσκαλοι διαθήκη-διορισμό υπερασπιστών.Ούτε και αποτελούν αντίπαλα στρατόπεδα.Τύχη αγαθή τους είχα γνωρίσει αμφοτέρους.Ο μεν Στανίτσας έκανε κάποια σχόλια,μερικές φορές,επικριτικά γιά το εν γένει άκουσμα του ύφους της σχολής Καρά,αλλά αναφερόταν μόνο σε αυτό και μέχρι εκεί,όπως και όλοι μας κάνουμε αν κάτι μας αρέσει ή όχι. Ο δε Καράς,όποτε είχε τύχει να του μιλήσω,τόσο τηλεφωνικά,όσο και διά ζώσης,ουδέποτε είχε πεί κάτι γιά τον Δάσκαλο-παρ'ότι τεχνηέντως είχα προσπαθήσει να του αποσπάσω σχόλιο-αλλά μάλλον ήταν λάβρος εναντίον των Μητροπολιτικών-νομίζω το έχει γράψει κιόλας-και των ''εις Ευρώπας διδαχθέντων μουσικολόγων''.Το μόνο που θυμάμαι ως σχόλιό του περί των Πατριαρχικών-και δεν έκρυβε τα λόγια του-ήταν που έλεγε και υποστήριζε ότι ''από όταν ανέλαβαν τα ψαλτικά ηνία του Πατριαρχείου οι νησιώτες [προφανώς εννοούσε Βιολάκη-Σίφνο, Ναυπλιώτη-Νάξο],άλλαξε το Ραιδεστηνέ.ι.κο ύφος''.Και κάτι εξω από αυτά.Κάθε φορά που του μιλούσες από το τηλέφωνο ή από κοντα σε ρωτούσε:από πού είσαι? έλεγες π.χ από Μάνη.Ακου ένα τραγούδι.Και σου σιγοτργουδούσε ένα δημοτικό της πατρίδας σου.Αυτά ως κατάθεση προσωπικών αναμνήσεων και καλοπροαίρετων απόψεων. Π.ΤΖ
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστώ κ.Τζανάκο για την μαρτυρία σας, και συμφωνώ με το πνεύμα σας. Αλλά έχω κουραστεί να διαβάζω την όποια εξυπνάδα λέει ο καθείς απλά επειδή δεν χωνεύει κάποιον... Γράφω απλά και μόνο, για να δειχθεί το άτοπο του πράγματος! Κι εγώ αλλού θα ήθελα να γράφω...

Ευχαριστώ.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Κάντε μου την χάρη και δώστε μου κάποιος μια παραπομπή για το που μπορώ επιτέλους να βρω την ρύση αυτή του Καρά (όπως και πολλές άλλες που έχουν αποδοθεί στον Καρά και γραφεί στο Ψαλτολόγιο-με την υπόσχεση μάλιστα ν' ανεβούν λίαν συντόμως-πράγμα που ουδέποτε συνέβη)... (αν την έχετε και σε ήχο ίσως ακόμα καλύτερα)

Υ.Γ.
...δική σας ηχογράφηση έχω ακούσει;;; Δεν θυμάμαι, ίσως και να έχετε ανεβάσει.

Δικη μου ηχογραφηση? :D Καπου "βοσκει" μεσα στο φορουμ .:D

Ειναι μαλλον εκ'του πονηρου η αποδοση της φρασης αυτης στον Καρα ! Οπως αλλωστε εκ'του πονηρου ειναι και η αποδοση σε σας της ατακας "Πατριαρχικο υφος ο.....Ταλιαδωρος ??? !!!"
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Οπως αλλωστε εκ'του πονηρου ειναι και η αποδοση σε σας της ατακας "Πατριαρχικο υφος ο.....Ταλιαδωρος ??? !!!"
Αντιθέτως, αυτή είναι δική μου και την επαναλαμβάνω αν θέλετε. Πότε έκανε ο κ.Ταλιαδώρος (όπως και πολλοί-πολλοί άλλοι που υποστηρίζουν το ίδιο) στον Π.Ναό;

Για τον Καρά όποτε θυμηθείτε στείλτε μου αυτά που του αποδίδονται ότι "είπε"...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Οταν μιλαμε για ατομα οπως οι (κατ αλφαβητικη σειρα) Καρρας , Στανιτσας ,
Ταλιαδωρος κλπ , μιλαμε για ατομα που εχουν προσφερει τα μεγιστα στην εν γενει ελληνικη μουσικη (δημοτικη τε και εκκλησιαστικη-βυζαντινη) , το καθενα με τον τροπο του .
Καλο ειναι να σταματησουν οι οποιες ''κοντρες'' (ασχετα ποιος αρχισε πρωτος) .
Καλοκαιρι ειναι , ζεστη κανει , ας μην την αυξανουμε με ''εμπρηστικες'' φρασεις . Λειπει και ο κ. Διαχειριστης απο την εδρα του (Αυστραλια) , βρισκεται για λιγες μερες στην πατριδα , μην του κανουμε την ζωη δυσκολη .
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ (ΟΛΟΥΣ) .
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Συμφωνώ απόλυτα κ. Βαγγέλη. Σχετικά με αυτό
Πότε έκανε ο κ.Ταλιαδώρος (όπως και πολλοί-πολλοί άλλοι που υποστηρίζουν το ίδιο) στον Π.Ναό;
μόνο μια σημείωση επιτρέψτε μου (μάλλον εκτός θέματος) όχι σε σχέση με τον (όντως σπουδαίο) Ταλιαδώρο, αλλά με τα κριτήρια και τις αρχές που χρησιμοποιούμε μιλώντας για το εν λόγω ύφος.

Kάπου στο φόρουμ έχει γίνει μια συζήτηση, δεν θυμάμαι πού, σχετικά με μια στενότερη αντίληψη του πατριαρχικού ύφους (ο ψάλτης πρέπει να έχει θητεύσει στο Πατριαρχείο) και μια ευρύτερη (ο ψάλτης έχει διδαχθεί και αφομοιώσει το ύφος). Αν μείνουμε στην πρώτη όντως μικραίνει πολύ ο κατάλογος εκείνων που έχουν πατριαρχικό ύφος. Προσωπικά προτιμώ την ευρύτερη άποψη (αρκεί να προσδιοριστούν βέβαια με απόλυτη σαφήνεια κάποια κριτήρια, κι αυτό δεν έχει γίνει μάλλον), σύμφωνα με την οποία δεν είναι άμοιρος πατριαρχικού ύφους π.χ. ένας πολύ καλός μαθητής του Στανίτσα, που διδάχτηκε το ύφος από αυτόν (κι ας μη θήτευσε ποτέ στο Πατριαρχείο).
 
Top