Δασκαλούδης Κυριαζής

billapo

Μέλος
αγαπητε φιλε αθωνιτη αν ειναι ετσι οπως λες και τον ξερεις θα πρεπει να γνωριζεις και για την ταπεινοφροσυνη που τον διακατεχει.αν αλλοι ειχαν τα μισα χαρισματα αυτου του ανθρωπου θα ειχαν φτασει τον θεο απο την επαρσι τους κατι που δεν ισχυει για τον Δασκαλουδη.τελος παντων ο καθενας εχει την αποψη του απλα δεν ειναι δυνατον να βλεπουμε επικρισεις για τετοια προσωπα.αυτοι ''ψαλτες'' και αλλοι τραγουδιστες!!!!!!!! οταν ακους τετοια κομματια και δεν καταλαβαινεις η' δεν εχεις την εθαισθησια να νοιωσεις πραγματα.... κατι φταιει.....!!!!!!ο εχων ωτα ακουειν........
 

Attachments

  • 06.ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΝ ΠΛ Δ'!.mp3
    18.6 MB · Views: 101

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
οταν ακους τετοια κομματια και δεν καταλαβαινεις η' δεν εχεις την εθαισθησια να νοιωσεις πραγματα.... κατι φταιει.....!!!!!!ο εχων ωτα ακουειν........
Να βοηθήσω λιγάκι με τα κομμάτια αυτά που σου αρέσουν (από το θέμα αυτό τα περισσότερα):

http://www.youtube.com/watch?v=zZULQC90Q54
http://www.youtube.com/watch?v=Ivzp1X9Ijjc
http://www.youtube.com/watch?v=za_ZWyfp1TY
http://www.youtube.com/watch?v=4BNNy1DPFzI

Έχει κι άλλα αρκετά.

Θα μου πεις τι σχέση έχουν αυτά; Δεν είναι εκκλησιαστικά. Ασφαλώς και δεν είναι. Έχουν όμως ακριβώς την ίδια μελωδική συμπεριφορά. Αυτοσχεδιασμός και όπου μας πάει το καλό λαρύγγι μας. Αλλά ψαλτική ΔΕΝ είναι αυτό.

Στην κατηγορία λοιπόν "αυτοσχεδιασμός κι όπου με πάει ο λάρυγγάς μου" ο παραπάνω κύριος μας "έχει" χαλαρά, χαλαρότατα...(υπάρχουν και πολύ καλύτερες ηχογραφήσεις του-καθώς και άλλων εξ ίσου καλών)

Φυσικά αυτά είναι γνώμες, ανιδέων και δεν χρειάζεται να μας παίρνεις και σοβαρά, άλλωστε εμάς ποιος μας ξέρει, ψαλτάκια της σειράς είμαστε...

Ευχαριστώ.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Βάζω "thanks", να ευχαριστήσω δια την επισύναψη.

Δεν λαμβάνω μέρος στη γνώμη/θέση/σχόλιο κάποιου.

Billapo, ευχαριστώ. Ότι άλλο έχεις, ευπρόσδεκτο.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Αμανέδισμα από μικρό ψάλτη δεν έχω ακούσει. Λογικό είναι όταν υπάρχουν δυσκολίες σε απλά μαθήματα. Αρα η μπάλα παίρνει τους μεγάλους.
Στανίτσα, Μαιδανόγλου, Τσαμκιράνη , Χατζημάρκο κ.λ.π. Και Πρίγγο θα έλεγα όταν ψάλλει σαμπάχ, χουζάμ κλπ.
Να υποθέσουμε ότι οι μικροί ψάλτες είχαν φόβο Θεού ενώ οι μεγάλοι ήσαν ασεβείς;
Η ευσέβεια στο ψάλσιμο ποιο χαρακτηριστικό γνώρισμα έχει;
Νότα-νότα όπως στο πιάνο; (Όπως διδάχτηκε τόσα χρόνια ο ψαλτικός κόσμος Αθηνών από παραεκκλησιαστικές οργανώσεις με κείμενο Σακελλαρίδη;)
Λίγο σύρσιμο φωνής όπου μπαίνει και το αίσθημα αλλά Φιρφιρή;
Περισσότερο σύρσιμο αλλά Χ''μάρκο, Στανίτσα, Κλωναρίδη;

Κατηγορούσαν τον Πέτρο Λαμπαδάριο ότι αμανέδιζε.
Μήπως όμως ο Πέτρος έψαλε σωστότερα; Κύριος οίδε.
Πως από τη μια ο Πέτρος είναι μέγας διδάσκαλος και από την άλλη αιρετικός;


Οτιδήποτε μη δυτικό δεν θυμίζει πορνικό άσμα ή άσμα εν θεάτροις.
Αντίθετα τα άσματα θεάτρων και σκυλάδικων κλίνουν προς την ευρωπαική.

Κι αν ο αμανές είναι από αρχαία ελλάδα;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Η ευσέβεια στο ψάλσιμο ποιο χαρακτηριστικό γνώρισμα έχει;
Απαντώ σ' αυτό που μ' ενδιαφέρει.

Η ευσέβεια επι το ψάλλειν, ασφαλώς και δεν μπορεί να μπει σε απόλυτα καλούπια που να ταιριάζουν απόλυτα για όλους, αλλά...

Κατα την ταπεινή προσωπική μου γνώμη θεωρώ ευσέβεια στο ψάλσιμο, την σοβαρότητα πάνω στο αναλόγιο (στην στάση και συμπεριφορά μας την ώρα των ακολουθιών), τον σεβασμό στο τυπικό μέρος της ακολουθίας καθώς και τον σεβασμό στην προφορική και γραπτή μουσική παράδοση που έχουμε. Και ο "αμανές" ακόμα κι αν έχει ελληνική καταγωγή, δεν είναι εκκλησιαστική πράξη ή τουλάχιστον δεν θα 'πρεπε να είναι.

Και άλλο πράγμα ο περιορισμένος προσωπικός αυτοσχεδιασμός εντός των εκκλησιαστικών γραμμών μέσα σ' ένα κομμάτι (π.χ σε μια καλοφωνία), κι άλλο η από αρχής έως τέλους ατέρμονη καλοφωνία. Που ενδεχομένως σε κάποιες περιπτώσεις να είναι και εντός ενός σεμνοπρεπούς πλαισίου, αλλά και πάλι...

Τώρα για ασεβείς μικρούς και μεγάλους, εγώ ποτέ δεν έκανα λόγο ούτε και είπα ότι κάποιος είναι τέτοιος ή όχι, ούτε και πρόκειται, απλά επεσήμανα το ότι το ωραίο δεν είναι πάντα και κατάλληλο για εκκλησιαστική χρήση.

Υ.Γ.
Ο αμανές ακόμα κι αν έχει ελληνική καταγωγή, αυτή την στιγμή θεραπεύεται καλύτερα στην γείτονα...(προσωπική γνώμη)
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Χωρίς καμμιά διάθεση απάντησης σε ανώνυμους χρήστες που έχουν παγιωμένες απόψεις, αλλά με γνώμονα την εποικοδομητική ανταλλαγή σκέψεων,θα ήθελα να πώ ότι δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει σε πιό ουρανό βρίσκεται ο ψάλτης ,αν θα σώσει την ψυχή του η όχι, ή αν έχει την τέλεια φωνή,ή αν έχει πτυχία και διπλώματα.Αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι αν έχει Εκκλησιαστική Παιδεία η οποία κάνει και τον πραγματικό ψάλτη.Αν δεν υπάρχει αυτή τότε υπάρχει άγνοια περί της λατρείας της εκκλησίας και αναπόφευκτα φυτρώνει η επίδειξη και ο βεντετισμός.Ας ευχηθούμε μακριά απ όλους εμάς.Ευχαριστώ
 

billapo

Μέλος
κυριε Μιχελουδακη θα μπορουσαμε να ακουσουμε κατι δικο σας?
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
κυριε Μιχελουδακη θα μπορουσαμε να ακουσουμε κατι δικο σας?
Συγγνώμη, ἀλλά φαίνεται ὅτι εἶσαι τελείως ΕΚΤΟΣ.............
Γιά τόν Ἀντώνη θά πεῖς;
Ἔχεις περιηγηθεῖ, ἔστω ἀκροθιγῶς, τό φόρουμ;
Γιά ΔΕΣ ΕΔΩ!!!​
 

billapo

Μέλος
το ειδα πατερ μου....δυστυχως που το λεω αλλα δεν μου λεει κατι το ιδιαιτερο και λυπαμαι που τολμουν μερικοι να μιλουν ετσι για ψαλτες οταν στην ουσια ουτε κατα διανοιαν πλησιαζουν το μεγεθος του μεγαλειου τους!!!
 

billapo

Μέλος
Φυσικά αυτά είναι γνώμες, ανιδέων και δεν χρειάζεται να μας παίρνεις και σοβαρά, άλλωστε εμάς ποιος μας ξέρει, ψαλτάκια της σειράς είμαστε...

χαιρομαι για την ομολογια σας...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
το ειδα πατερ μου....δυστυχως που το λεω αλλα δεν μου λεει κατι το ιδιαιτερο και λυπαμαι που τολμουν μερικοι να μιλουν ετσι για ψαλτες οταν στην ουσια ουτε κατα διανοιαν πλησιαζουν το μεγεθος του μεγαλειου τους!!!
Βασίλη Ἀποστολόπουλε (πού δέν εἶσαι ἀνώνυμος) ὅλα τά μηνύματά σου ἀναφέρονται σ᾿ ἔνα πρόσωπο. Εἶσαι μαθητής του καί αὐτό σέ κάνει νά ἐκφράζεσαι μέ πάρα πολύ προκατάληψη καί νά ἀπαξιώνεις πρόσωπα, ὄχι μόνον τόν Ἀντώνη -ἀπ᾿ ὅ,τι ἔχω διαβάσει-, ἀλλά τούς πάντες. Εἶναι δυνατόν νά εἶναι ἔτσι τά πράγματα; Αὐτό λέγεται φανατισμός, πού εἶναι ἐκτός τοῦ ἔργου/λειτουργήματός μας. Προσβάλλουμε τήν ἴδια τή Μάνα μας τήν Ἐκκλησία.
Λυπᾶμαι καί δέν σοῦ ἀξίζει.


 

billapo

Μέλος
συγνωμη αλλα κανετε λαθος.δεν απαξιωνω κανεναν...αλλα οταν γινονται επικρισεις και επιθεσεις κακοπροαιρετες και ειρωνειες δεν νομιζετε οτι θα επρεπε να απαντησω??οσον αφορα για τον ειμαι μαθητης του ειμαι και το εχω για καμαρι μου.ευχαριστω.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Παρακαλώ να μη συνεχιστεί αυτή η αντιπαράθεση. Οι απόψεις όλων είναι γνωστές πλέον. billapo, οι χαρακτηρισμοί σου πρός άλλα μέλη (ανίδεοι κτλ.) είναι απαράδεκτοι.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Γιατί ρε παιδιά κοιτάτε μόνο τα τριάδι? ακούστε τον άνθρωπο πώς ψάλλει...
Εντάξει, και μένα δε μ αρέσει που το παρατραβάει στα χερουβικά αλλά κατά τ άλλα είναι μεγάλος ψάλτης...
Μην τους θέλουμε όλους και άγιους...
Δηλαδή, ο πιστός θα κατανυγεί με τον παππού το φάλτσο επειδή είναι ταπεινός κι όχι με το Δασκαλούδη? Όχι απλά θα κατανυγεί αλλά θα πηγαίνει και κάθε Κυριακή στην εκκλησία του να τον ακούει... Τώρα αν αυτός θα σωθεί αυτό είναι άλλο θέμα και δε μας πέφτει λόγος.
 

pano

Μέλος
αφου φτάσατε σε αυτό το σημείο περι ηθικής του δασκάλου Κυριαζή...ας επιτραπεί να έχουν κάποια σωστότερη άποψη οι άνθρωποι που τον γνωριζουν καλυτερα... αλλωστε μια αποψη μπορεί να θεωρηθεί σωστή αν είναι καθαρή.όταν εγκωμιάζεται ενας ανθρωπος και υπάρχει αντίδραση απο πολλούς μου θυμίζει την σκηνή που ο Μεσσίας καθόταν μπροστά στο πλήθος ανθρώπων ευεργετηθέντων απο Αυτόν και όμως Τον σταύρωσαν...σε καμία περίπτωση δεν εχουμε εμεις το δικαίωμα να σταυρωνουμε οχι μόνο το Χριστό αλλα και τις εικονες Του...η υπερβολή είναι αποδεκτη μόνο για καλό....Αυτή είναι η ουσία της λατρείας...Γεια σου άρχοντα Κυριαζή.....
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
αφου φτάσατε σε αυτό το σημείο περι ηθικής του δασκάλου Κυριαζή...ας επιτραπεί να έχουν κάποια σωστότερη άποψη οι άνθρωποι που τον γνωριζουν καλυτερα... αλλωστε μια αποψη μπορεί να θεωρηθεί σωστή αν είναι καθαρή.όταν εγκωμιάζεται ενας ανθρωπος και υπάρχει αντίδραση απο πολλούς μου θυμίζει την σκηνή που ο Μεσσίας καθόταν μπροστά στο πλήθος ανθρώπων ευεργετηθέντων απο Αυτόν και όμως Τον σταύρωσαν...σε καμία περίπτωση δεν εχουμε εμεις το δικαίωμα να σταυρωνουμε οχι μόνο το Χριστό αλλα και τις εικονες Του...η υπερβολή είναι αποδεκτη μόνο για καλό....Αυτή είναι η ουσία της λατρείας...Γεια σου άρχοντα Κυριαζή.....

Ἐντάξει, τοὺς ἀπαξιωτικοὺς χαρακτηρισμοὺς ἄλλων συναδέλφων στὸ forum ἄς ποῦμε ὅτι μπορεῖ καὶ νὰ γίνουν κατανοητοὶ πάνω στὸν πυρετὸ τῆς συζήτησης.

Ἀλλὰ τὸ νὰ συγκρίνεις τὰ Ἄχραντα Πάθη τοῦ Κυρίου μὲ τὸν Δασκαλούδη, ἔ αὐτὸ ΠΑΡΑΠΑΕΙ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕΣ ΤΑ ΟΡΙΑ; ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ;

Ἄλλο πράγμα οἱ διαφορὲς ἀπόψεων γιὰ τὴν ἀξία κάποιου ψάλτη καὶ ἄλλο πράγμα οἱ βλαστήμιες!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ἐντάξει, τοὺς ἀπαξιωτικοὺς χαρακτηρισμοὺς ἄλλων συναδέλφων στὸ forum ἄς ποῦμε ὅτι μπορεῖ καὶ νὰ γίνουν κατανοητοὶ πάνω στὸν πυρετὸ τῆς συζήτησης.

Ἀλλὰ τὸ νὰ συγκρίνεις τὰ Ἄχραντα Πάθη τοῦ Κυρίου μὲ τὸν Δασκαλούδη, ἔ αὐτὸ ΠΑΡΑΠΑΕΙ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕΣ ΤΑ ΟΡΙΑ; ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ;

Ἄλλο πράγμα οἱ διαφορὲς ἀπόψεων γιὰ τὴν ἀξία κάποιου ψάλτη καὶ ἄλλο πράγμα οἱ βλαστήμιες!

Αγαπητοι Φιλοι
Παρακαλω ηρεμια και ψυχραιμια .

Εχω ξαναγραψει : Ο κ. Δασκαλουδης ψαλλει (συνηθως) με την καρδια (συναισθημα) και οχι με το μυαλο . Αυτο το κανουν ΟΛΟΙ οι ψαλτες που εχουν πλουσιο φωνητικο ταλεντο και πολυ ευστροφο λαιμο . Βεβαιως πολλες φορες (ιδιως στα αργα μελη πχ χερουβικα) ξεφευγει απο την παραδοση και τεινει προς τον αμανε . Οταν ομως θελει ψαλλει αυτο που λεμε ''παραδοσιακα'' . Μπορω να απαριθμησω ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ψαλτες , που πολλες φορες εκμεταλευομενοι το ταλεντο τους , ξεφευγουν απο την αυστηρη ενοια της λεγομενης ''παραδοσης'' , αλλος λιγωτερο αλλος περισσοτερο . Προσωπικα προτιμω ενα καλο ''εξωπαραδοσιακο'' ακουσμα παρα ενα χαλια ''παραδοσιακο'' . ΟΛΟΙ οι μεγαλοι καλλιτεχνες (και ο ψαλτης καλλιτεχνης ειναι μιας και ποιει τεχνη) σε ΟΛΕΣ τις τεχνες , εχουν φανατικους θαυμαστες και φανατικους πολεμιους .
Οι μετριοι , παραδοσιακοι-εξωπαραδοσιακοι , δεν εχουν κανενα , απλα γιατι ουδεις τους δεινει σημασια .
Την λυση την εχω ξαναγραψει : Σε οποιον δεν αρεσει καποιος , απλα παταει το κουμπι και αλλαζει καναλι .
Και παλι παρακαλω για ηρεμια και ψυχραιμια και ας προσεχουμε καποιες εκφρασεις μας .
Ευχαριστω ΟΛΟΥΣ .
 

billapo

Μέλος
ο κ.Λιναρδακης μιλησε πολυ σωστα και θεωρω οτι ειναι η πραγματικοτητα...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
κ. Λιναρδάκη,

Μὲ ὅλο τὸ σεβασμὸ, ἀνέβασα τὸ μήνυμα ἐξ ἀφορμῆς ἀπὸ τὴν τελείως ἀδόκιμη φρασεολογία καὶ ἐπιχειρηματολογία τοῦ pano στὸ συγκεκριμένο μήνυμά του, ποὺ παρέθεσα.

Οἱ διαφορὲς τῶν ψαλτῶν εἶναι ἀτελείωτες καὶ τὸ κουμπὶ, ὅπως εἴπατε, εἶναι ὄντως ἡ λύση.

Πέραν αὐτοῦ ὄμως καλὸν εἶναι νὰ τηρεῖται κάποιο γενικὸ ἐπὶπεδο στὴ συζήτηση καὶ νὰ μὴν προσβάλλεται -τὸ κυριότερο- ἡ ἐκκλησιαστικὴ συνείδηση τῶν μετεχόντων στὸ forum μὲ ἀστοχότατες ἕως βλάσφημες συγκρίσεις, ἀκόμη καὶ ἐν θερμῷ. Καὶ αὐτὸ ἄσχετα μὲ ποιὸν ψάλτη ἤ σχολὴ προτιμοῦμε.

Εὐχαριστῶ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κ. Λιναρδάκη, ...............................................

Οἱ διαφορὲς τῶν ψαλτῶν εἶναι ἀτελείωτες καὶ τὸ κουμπὶ, ὅπως εἴπατε, εἶναι ὄντως ἡ λύση.

Πέραν αὐτοῦ ὄμως καλὸν εἶναι νὰ τηρεῖται κάποιο γενικὸ ἐπὶπεδο στὴ συζήτηση καὶ νὰ μὴν προσβάλλεται -τὸ κυριότερο- ἡ ἐκκλησιαστικὴ συνείδηση τῶν μετεχόντων στὸ forum μὲ ἀστοχότατες ἕως βλάσφημες συγκρίσεις, ἀκόμη καὶ ἐν θερμῷ. Καὶ αὐτὸ ἄσχετα μὲ ποιὸν ψάλτη ἤ σχολὴ προτιμοῦμε.

Εὐχαριστῶ.

Σωστα .
 
Top