Δασκαλούδης Κυριαζής

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Ξεκινώ θέμα για τον (γνωστό τοις πασι) καλλιφωνότατο πρωτοψάλτη του Αγ. Αχιλλίου Λαρίσης, Κυριαζή Δασκαλούδη.

Επισυνάπτω αποσπάσματα από την σημερινή Θ. Λειτουργία (εορτή - πανήγυρις Αγ. Αχιλλίου) προεξάρχοντος του Παναγιωτάτου Οικουμενικού Πατριάρχου Κωνσταντινουπόλεως, κ. κ. Βαρθολομαίου.

Δεν επρόλαβα να ηχογραφήσω πριν τα πασαπνοάρια, θα χαιρόμουν αν κάποιος τα επισύναπτε.

Αν θέλετε θα ανεβάσω και ολόκληρη τη Θ. Λειτουργία (όσο έγραψα)
(κ. Δημήτρη να την επισυνάψω εδώ; )
 

Attachments

  • 01 pasapnoaria.mp3
    791.1 KB · Views: 345
  • 02 ton_despotin.mp3
    1.6 MB · Views: 251
  • 03 Doxastikon.mp3
    1.4 MB · Views: 220
  • 04 doxologiafrugios.mp3
    3.9 MB · Views: 269
  • 05 DunamisAvagianou.mp3
    1.9 MB · Views: 276
  • 06 cherouvikos.mp3
    3.4 MB · Views: 251
  • 07 LeitourgikaSeYmnoumen.mp3
    2.7 MB · Views: 237
  • 08 OAggelosevoa.mp3
    1.1 MB · Views: 207
  • 09 SomaXristou.mp3
    2.2 MB · Views: 193

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ωραία δουλειά Παναγιώτη. Σαν λίγο "πεσμένο" τον ακούω πάντως σε σχέση με τα παλιά...
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Ωραία δουλειά Παναγιώτη. Σαν λίγο "πεσμένο" τον ακούω πάντως σε σχέση με τα παλιά...

Πράγματι,συμφωνώ ήταν αγνώριστος όλο με ψευτική φωνή μπορούσε να ψάλλει .Τον άκουσα σήμερα τη Θ. Λειτουργία.Έχει πέσει τελείως μάλλον πρέπει να το σκεφθεί για απόσυρση για να μη φθαρεί τελείως και να τον θυμόμαστε όπως ήταν στα ντουζένια του ως τον μοναδικό στο είδος του ψαλσίματός του.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Όντως υπάρχει κάποια κούραση στον σπουδαίο αυτόν ψάλτη. Μην ξαχνάτε όμως ότι ψάλλει συνέχεια στις ακολουθίες [συν τα μαθήματα στη σχολή]. Δεν είναι ο ψάλτης μόνο της Κυριακής....
Έχω διαπιστώσει όμως ότι όταν είναι λίγα άτομα στο αναλόγιο, τότε ψάλλει πιο αποδοτικά, όταν μαζεύονται πολλοί ίσως τον δυσκολεύουν, φωνάζει... Ίσως... Πρόκειται πάντως για πολύ σπουδαίο ψάλτη. Ένας γνωστός μου τον προσφωνεί "Δασκαλούδης, ο δάσκαλος". Επιφυλάσσομαι να βάλω κι άλλους ύμνους, από παλιές ηχογραφήσεις. Λίγα έχω, αλλά αξίζουν τον κόπο.
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Θα συμφωνησω μαζι σας. Τον Δασκαλουδη τον εχουμε ακουσει ασφαλως σε πολυ καλυτερες εκτελεσεις παρ'ολα αυτά οποιος έχει ακουσει ''εκεινον'' τον Δσκαλουδη καταλαβαινει. Προς Θεου βέβαια, δεν ειμαι αξιος να πω για τον κυριο Δασκαλουδη τιποτα απλός μια διαπύστωση κανω. Δεν νομιζω πως πρέπει να ''σκοτώνουμε τα άλογα οταν γερασουν''.Πάντως μπράβο για την προσπάθεια να ανεβάσετε τα κομματια. Αν υπήρχε και σε βιντεο η ακολουθια θα ηταν καλο πιστευω οποιος την εχει να την ανεβασει.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Βασικά θυμάμαι τα λόγια ενός πολύ στενού συνεργάτη του... "Άμα έχει όρεξη ο Κυριαζής ψέλνει ό,τι θέλεις, τα κατεβάζει όλα κάτω, άμα δεν έχει όρεξη, τίποτα... "
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Πράγματι, έτσι είναι.

Ο Κυριαζής ψάλλει καλά όταν είναι στα "ντουζένια" του (οταν εχει όρεξη)
και όταν δεν φωνάζουν άλλοι μαζί του (βέβαια από ευγένια δεν τους λέει τίποτε -- είναι και πολύ καλός σαν άνθρωπος)

Για του λόγου το αληθές επισυνάπτω δυο (σχετικά) πρόσφατες ηχογραφήσεις.

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΥΔΗΣ
 

Attachments

  • DunamisDeuteroprotosDask.mp3
    1.8 MB · Views: 335
  • CherouvikosKDaskaloudis.mp3
    3.3 MB · Views: 318

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ξεκινώ θέμα για τον (γνωστό τοις πασι) καλλιφωνότατο πρωτοψάλτη του Αγ. Αχιλλίου Λαρίσης, Κυριαζή Δασκαλούδη.

Επισυνάπτω αποσπάσματα από την σημερινή Θ. Λειτουργία (εορτή - πανήγυρις Αγ. Αχιλλίου) προεξάρχοντος του Παναγιωτάτου Οικουμενικού Πατριάρχου Κωνσταντινουπόλεως, κ. κ. Βαρθολομαίου.

Δεν επρόλαβα να ηχογραφήσω πριν τα πασαπνοάρια, θα χαιρόμουν αν κάποιος τα επισύναπτε.

Αν θέλετε θα ανεβάσω και ολόκληρη τη Θ. Λειτουργία (όσο έγραψα)
(κ. Δημήτρη να την επισυνάψω εδώ; )

Παναγιωτη
Εχω ολοκληρη την ακολουθια απο το πρωϊ . Τωρα κανουμε καποια επεξεργασια και μετα θα τα συμπληρωσω σε πρωτη ευκαιρεια .
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πράγματι, έτσι είναι.

Ο Κυριαζής ψάλλει καλά όταν είναι στα "ντουζένια" του (οταν εχει όρεξη)
και όταν δεν φωνάζουν άλλοι μαζί του (βέβαια από ευγένια δεν τους λέει τίποτε -- είναι και πολύ καλός σαν άνθρωπος)

Για του λόγου το αληθές επισυνάπτω δυο (σχετικά) πρόσφατες ηχογραφήσεις.

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΥΔΗΣ

Είχε τύχει να πάει ένα Σάββατο φίλος μου και να βρει το Δασκαλούδη ολομόναχο να ψάλλει και να έχει κατεβάσει τον ουρανό κάτω... Είναι θέμα ψυχολογικής διάθεσης... Έχω ένα αριθμό ηχογραφήσεων (δυστυχώς σε κασέτες...) με απίστευτα Χερουβικά και άλλα μέλη που τρελαίνεσαι ! :eek:

Και όντως είναι πολύ καλός άνθρωπος, μάλιστα αν σε ξέρει σε αφήνει να ψάλλεις και απλά ακούει. Κάποοιοι φίλοι μάλιστα που τους ξέρει και τον ξέρουν κάποιες φορές όταν πάνε Αγ. Αχίλλειο κρύβονται μην τους δει προκειμένου να τον ηχογραφήσουν, γιατί αν τους δει θα τους ανεβάσει πάνω και θα καταλήξουν να ηχογραφούν τους εαυτούς τους :)
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Σταύρε, αν θέλεις πέρασέ τες σιγα σιγα στο Pc (αν προλαβαίνεις και μπορείς) και βάλε κανένα κομματάκι να γλυκαθούμε...
(ευχαριστώ εκ των προτέρων)

Δεν χορταίνεις να τον ακούς αυτόν τον άνθρωπο...

Τώρα, εδώ μπορούν να πέσουν χιλιάδες αντιρρήσεις και σχόλια
αλλά πιστεύω δεν έχει νόημα.

Όπως έλεγε κι ο αείμνηστος Αθ. Παναγιωτίδης "Τα ψηλά κυπαρίσσια φυσάει ο άνεμος, όχι τους κοντούς θάμνους..."

Όστις θέλει, λοιπόν...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Σταύρε, αν θέλεις πέρασέ τες σιγα σιγα στο Pc (αν προλαβαίνεις και μπορείς) και βάλε κανένα κομματάκι να γλυκαθούμε...
(ευχαριστώ εκ των προτέρων)

Δεν χορταίνεις να τον ακούς αυτόν τον άνθρωπο...

Τώρα, εδώ μπορούν να πέσουν χιλιάδες αντιρρήσεις και σχόλια
αλλά πιστεύω δεν έχει νόημα.

Όπως έλεγε κι ο αείμνηστος Αθ. Παναγιωτίδης "Τα ψηλά κυπαρίσσια φυσάει ο άνεμος, όχι τους κοντούς θάμνους..."

Όστις θέλει, λοιπόν...

Θα είναι λίγο "μανίκι", αφού δεν ξέρω να κάνω πολλά κόλπα από κασέττα σε PC και θα γίνει με ανοιχτή ηχογράφηση, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για την ποιότητα του ήχου.

Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου, ο Δασκαλούδης είναι ογκόλιθος μουσικής αντίληψης και αστείρευτη πηγή αυτοσχεδιασμών. Ξέρω βέβαια ότι πολλές φορές πάνω στην μουσική μέθη ξεφεύγει από τα εσκαμμένα, όμως με τη σειρά μου στους "επικριτές" θα πω αυτό που έλεγα σήμερα με ένα καλό μου φίλο αναφερόμενος στο Δασκαλούδη με αφορμή το χθεσινό (ήταν εκεί...) ότι δηλαδή ένας Ψάλτης ο οποίος λέει 10' , 12' , 15' Χερουβικό, αυτοσχεδιάζοντας, αλλάζει όλους τους Ήχους, και κάνει τα πιο απίστευτα "κόλπα", και τελειώνει χωρίς ούτε ένα λάθος και χωρίς να έχει ανέβει ούτε μισή φωνή, τότε είναι όχι απλά Ψάλτης, Αλλά .... ΨΑΛΤΗΣ! :D
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Θα είναι λίγο "μανίκι", αφού δεν ξέρω να κάνω πολλά κόλπα από κασέττα σε PC και θα γίνει με ανοιχτή ηχογράφηση, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για την ποιότητα του ήχου.


Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου, ο Δασκαλούδης είναι ογκόλιθος μουσικής αντίληψης και αστείρευτη πηγή αυτοσχεδιασμών. Ξέρω βέβαια ότι πολλές φορές πάνω στην μουσική μέθη ξεφεύγει από τα εσκαμμένα, όμως με τη σειρά μου στους "επικριτές" θα πω αυτό που έλεγα σήμερα με ένα καλό μου φίλο αναφερόμενος στο Δασκαλούδη με αφορμή το χθεσινό (ήταν εκεί...) ότι δηλαδή ένας Ψάλτης ο οποίος λέει 10' , 12' , 15' Χερουβικό, αυτοσχεδιάζοντας, αλλάζει όλους τους Ήχους, και κάνει τα πιο απίστευτα "κόλπα", και τελειώνει χωρίς ούτε ένα λάθος και χωρίς να έχει ανέβει ούτε μισή φωνή, τότε είναι όχι απλά Ψάλτης, Αλλά .... ΨΑΛΤΗΣ! :D



α)Μπορείς να κάνεις το εξής:

Βάλε το κασετόφωνο κοντά στο pc

πάρε ένα καλώδιο το οποίο και στις δυο μεριές έχει το γνωστό βύσμα - ακίδα
(μπορείς να το βρεις σε ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικά και είναι πάμφθηνο)

το συνδέεις στην υποδοχή ακουστικών του κασετοφώνου και στην
υποδοχή Line in ή Mic του PC.

Ξεκινάς την εγγραφή......

με ανοιχτή ηχογράφηση χάνει ΠΑΡΑ πολύ


[Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον αποδοτικότερο τρόπο παρακαλούμε να
τον μοιραστεί μαζί μας]


β) Ακριβώς αυτό.;)
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
[...]Έχω ένα αριθμό ηχογραφήσεων (δυστυχώς σε κασέτες...) με απίστευτα Χερουβικά [...]

έχω τρία Χερουβικά του... αλλά δυσκολεύομαι να τα ανεβάσω μέσω του φόρουμ...να τα στείλω σε κάποιον με ηλ. ταχυδρομείο να τα ανεβάσει???
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Μπορείς να τα στείλεις σε μένα, αγαπητέ και θα τα ανεβάσω στο forum. Πάντως κι εσύ, αν προσέξεις τι γράφει κάτω από τα μηνύματα, θα καταλάβεις. Δοκίμασε.
Το e-mail μου είναι: garspanos@yahoo.gr
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
[...] ένας Ψάλτης ο οποίος λέει 10' , 12' , 15' Χερουβικό, αυτοσχεδιάζοντας, αλλάζει όλους τους Ήχους, και κάνει τα πιο απίστευτα "κόλπα", και τελειώνει χωρίς ούτε ένα λάθος και χωρίς να έχει ανέβει ούτε μισή φωνή, τότε είναι όχι απλά Ψάλτης, Αλλά .... ΨΑΛΤΗΣ! :D

έστελα στον φίλο μας τα τρία Χερουβικά, που αποδεικνύουν ακριβώς αυτό....
έχει αναλάβει να τα ανεβάσει...
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Γράφω αναλυτικές οδηγίες για το πως μετατρέπουμε από κασέτα σε mp3 στο
psaltiri.org (στο βοήθεια).
Προσοχή όμως στο audacity κατεβάστε δοκιμασμένη έκδοση και όχι beta.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Επισυνάπτω, αγαπητοί φίλοι, τα τρία χερουβικά που έστειλε στο e-mail μου πριν λίγο ο Γιάννης Αχιλλιάς, τον οποίο και ευχαριστούμε πολύ!
 

Attachments

  • Track01.mp3
    7.3 MB · Views: 237
  • Track22.mp3
    6.7 MB · Views: 210
  • Track39.mp3
    6.7 MB · Views: 195

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Γιάννη,

Λεωνίδα,

Σας ευχαριστούμε.

Πολύ ωραία!!!



(στα τρακ 22 και 39 υπάρχει μηχανικός ισοκράτης; )
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Συνεισφερω και γω στα ακουσματα του Κυριαζη Δασκαλουδη με το Τρισαγιον &
το Δυναμις του Νηλεως .
Και μια πληροφορια . Η σηζυγος του κ. Δασκαλουδη ειναι Κρητικια , απο ενα χωριο 30 χιλ. απο το Ηρακλειο .
 

Attachments

  • Τρισαγιον Βος & Δυναμις ΝΗΛΕΩΣ_new.mp3
    1.9 MB · Views: 201
Top