Πως πετυχαίνει την ερμηνευτική της προσέγγιση η ΕΛ.ΒΥ.Χ.

Status
Not open for further replies.

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ακούστε στο διαδύκτιο Αγία Ειρήνη αιόλου 10/10 (youtube). Θα με ενδιέφερε να καταθέτατε δημόσια τα σχόλιά σας.

Αχ αυτό το τρεμουλιαστό που αναδύεται κάθε τόσο κάτω από τον όγκο των χωρωδών, δεν θα μπορέσω να το συνηθίσω! Άκουσε κι αυτό. Όχι εντελώς άσχετο με το πρώτο, και όχι ζωντανό όπως εκείνο, όμως, νομίζω, με πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τελειώνοντας αναφέρομαι στον κ. Κουμπαρούλη: Αγαπήτε μας φίλε κ. Κουμπαρούλη, πόσα αρνητικά θα πρέπει ακόμη να γραφούν για την ΕΛΒΥΧ ώστε να χρειαστέι να επέμβετε; Σε ιστοσελίδα την οποία διευθύνετε γράφονται τόσα πολλά αρνητικά χωρίς τεκμηριώσεις για ένα συγκεκριμένο πρόσωπο. Δεν νομίζετε ότι θα πρέπει τουλάχιστον να ζητήσετε από τα δύο τρία πρόσωπα που γράφουν αυτές τις υπερβολές, κατ εμέ, να καταθέσουν και τις αποδείξεις; Δεν καταλαβαίνετε πόσο πολύ θίγονται πρόσωπα και γεγονότα; Σας ικανοποιεί αυτό; Δεν νομίζω!!!
Σας το λέω αυτό διότι είναι πολύ σημαντική η δουλειά που καθημερινά καταθέτετε μέσω της ιστοσελίδας και είναι κρίμα κάποιοι να την μειώνουν με κακόβουλες επιθέσεις!

Φίλτατε,

Ἄσε τὴν Διαχείριση ἤσυχη.

Ὅ,τι μπόρεσαν τὸ ἔκαναν. Καὶ θέματα χώρισαν καὶ γενικοὺς τίτλους ἔβαλαν κὰι τίτλους ἄλλαξαν μέχρι καὶ στὰ tag ἐπενέβησαν, ἀκόμη καὶ στὸν ἀριθμό τους.

Νομίζω πὼς ἐξήντλησαν κάθε μέσο προστασίας ποὺ εἶχαν γιὰ τὴν ἀποφυγὴ τοῦ σκανδαλισμοῦ, μόνο τὸ κλέιδωμα ἔμεινε καὶ τὸ ban.

Ἔπραξαν τὸ καθῆκον τους, ἄλλωστε φαντάσου τὶ μηνύματα καὶ τὶ τηλεφωνήματα θὰ ἔχουν πέσει καὶ τὶ πίεση θὰ δέχονται, εἶναι σοβαρὰ τὰ πράγματα, ἰδιαίτερα ὅταν ἐμπλέκονται χρήματα καὶ χρηματοδοτήσεις ἀπὸ τὸ κράτος. Ὁ καθένας ἐπίσης διατηρεῖ τὶς φιλικές του σχέσεις καὶ πρέπει νὰ κρατᾶ τὶς ἰσορροπίες του, κατανοητὰ πράγματα, κατανόηση διαθέτουμε καὶ καταλαβαίνουμε τὶ παίζει ...
 
S

Sotres

Guest
Φίλτατε,

Ἄσε τὴν Διαχείριση ἤσυχη.

Ὅ,τι μπόρεσαν τὸ ἔκαναν. Καὶ θέματα χώρισαν καὶ γενικοὺς τίτλους ἔβαλαν κὰι τίτλους ἄλλαξαν μέχρι καὶ στὰ tag ἐπενέβησαν, ἀκόμη καὶ στὸν ἀριθμό τους.

Νομίζω πὼς ἐξήντλησαν κάθε μέσο προστασίας ποὺ εἶχαν γιὰ τὴν ἀποφυγὴ τοῦ σκανδαλισμοῦ, μόνο τὸ κλέιδωμα ἔμεινε καὶ τὸ ban.

Ἔπραξαν τὸ καθῆκον τους, ἄλλωστε φαντάσου τὶ μηνύματα καὶ τὶ τηλεφωνήματα θὰ ἔχουν πέσει καὶ τὶ πίεση θὰ δέχονται, εἶναι σοβαρὰ τὰ πράγματα, ἰδιαίτερα ὅταν ἐμπλέκονται χρήματα καὶ χρηματοδοτήσεις ἀπὸ τὸ κράτος. Ὁ καθένας ἐπίσης διατηρεῖ τὶς φιλικές του σχέσεις καὶ πρέπει νὰ κρατᾶ τὶς ἰσορροπίες του, κατανοητὰ πράγματα, κατανόηση διαθέτουμε καὶ καταλαβαίνουμε τὶ παίζει ...

Η Διαχείριση βρίσκεται για να επαναφέρει την τάξη. Φίλε Δομέστικε δεν θα με ενοχλούσε καθόλου εάν κάποιος κατέθετε στοιχεία και έστελνε τον κάθε κατεργάρη στο μπάγκο του. Αυτά που λες περί τηλεφωνημάτων και χρηματοδοτήσεων πάλι κινούνται στο γνωστό ίδιο κλίμα. Μίλα ανοιχτα και πες ο τάδε πήρε τον τάδε και του είπε να κλείσει το θέμα. Άσε τις γενικεύσεις. Γιατί τώρα κάποιος μπορέι να υποθέσεις: Ο ΛΑ, ή ο Κωντσαντίνου ή ο Δεσπότης ή ο Παπαδόπουλος ή Σολδάτος, κ.α.....πήρε τηλέφωνο για να κλείσει το θέμα για να μην χάσουν τη ΜΑΣΑ. Τελειώνοντας θέλω να πω ότι έχουμε λίγους μα πολύ λίγους καλούς ερευνητές που ασχολούνται με βασικά θέματα της τέχνης μας. Και επειδή μου αρέσει να μιλάω ανοιχτά κάνω λόγο για τον κ. Δρ Αρβανίτη. Φτάσανε κάποιοι τώρα να έχουν διάλογο μαζί του για θέματα οικονομικών! και να στεναχωρούν τον άνθρωπο με ανοησίες. Ας πάνε τα παιδαρέλια αυτά και οι αργόσχολοι γενικότερα να παίζουν στην αμμουδιά και ας αφήσουν τους σοβαρους στην ησυχία τους. Αρκετά ασχολήθηκα και εγώ. Καλή Παναγία
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member

Ἔπραξαν τὸ καθῆκον τους, ἄλλωστε φαντάσου τὶ μηνύματα καὶ τὶ τηλεφωνήματα θὰ ἔχουν πέσει καὶ τὶ πίεση θὰ δέχονται, εἶναι σοβαρὰ τὰ πράγματα, ἰδιαίτερα ὅταν ἐμπλέκονται χρήματα καὶ χρηματοδοτήσεις ἀπὸ τὸ κράτος. Ὁ καθένας ἐπίσης διατηρεῖ τὶς φιλικές του σχέσεις καὶ πρέπει νὰ κρατᾶ τὶς ἰσορροπίες του, κατανοητὰ πράγματα, κατανόηση διαθέτουμε καὶ καταλαβαίνουμε τὶ παίζει ...

Αναληθής και προσωπικά προσβλητική φαντασία. Δεν έχω πρόβλημα απλά λυπάμαι που σκέφτεσαι έτσι.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Φίλτατε,

Ἄσε τὴν Διαχείριση ἤσυχη.

Ὅ,τι μπόρεσαν τὸ ἔκαναν. Καὶ θέματα χώρισαν καὶ γενικοὺς τίτλους ἔβαλαν κὰι τίτλους ἄλλαξαν μέχρι καὶ στὰ tag ἐπενέβησαν, ἀκόμη καὶ στὸν ἀριθμό τους.

Νομίζω πὼς ἐξήντλησαν κάθε μέσο προστασίας ποὺ εἶχαν γιὰ τὴν ἀποφυγὴ τοῦ σκανδαλισμοῦ, μόνο τὸ κλέιδωμα ἔμεινε καὶ τὸ ban.

Ἔπραξαν τὸ καθῆκον τους, ἄλλωστε φαντάσου τὶ μηνύματα καὶ τὶ τηλεφωνήματα θὰ ἔχουν πέσει καὶ τὶ πίεση θὰ δέχονται, εἶναι σοβαρὰ τὰ πράγματα, ἰδιαίτερα ὅταν ἐμπλέκονται χρήματα καὶ χρηματοδοτήσεις ἀπὸ τὸ κράτος. Ὁ καθένας ἐπίσης διατηρεῖ τὶς φιλικές του σχέσεις καὶ πρέπει νὰ κρατᾶ τὶς ἰσορροπίες του, κατανοητὰ πράγματα, κατανόηση διαθέτουμε καὶ καταλαβαίνουμε τὶ παίζει ...

Η Διαχείριση βρίσκεται για να επαναφέρει την τάξη. Φίλε Δομέστικε δεν θα με ενοχλούσε καθόλου εάν κάποιος κατέθετε στοιχεία και έστελνε τον κάθε κατεργάρη στο μπάγκο του. Αυτά που λες περί τηλεφωνημάτων και χρηματοδοτήσεων πάλι κινούνται στο γνωστό ίδιο κλίμα. Μίλα ανοιχτα και πες ο τάδε πήρε τον τάδε και του είπε να κλείσει το θέμα. Άσε τις γενικεύσεις. Γιατί τώρα κάποιος μπορέι να υποθέσεις: Ο ΛΑ, ή ο Κωντσαντίνου ή ο Δεσπότης ή ο Παπαδόπουλος ή Σολδάτος, κ.α.....πήρε τηλέφωνο για να κλείσει το θέμα για να μην χάσουν τη ΜΑΣΑ. Τελειώνοντας θέλω να πω ότι έχουμε λίγους μα πολύ λίγους καλούς ερευνητές που ασχολούνται με βασικά θέματα της τέχνης μας. Και επειδή μου αρέσει να μιλάω ανοιχτά κάνω λόγο για τον κ. Δρ Αρβανίτη. Φτάσανε κάποιοι τώρα να έχουν διάλογο μαζί του για θέματα οικονομικών! και να στεναχωρούν τον άνθρωπο με ανοησίες. Ας πάνε τα παιδαρέλια αυτά και οι αργόσχολοι γενικότερα να παίζουν στην αμμουδιά και ας αφήσουν τους σοβαρους στην ησυχία τους. Αρκετά ασχολήθηκα και εγώ. Καλή Παναγία

Αναληθής και προσωπικά προσβλητική φαντασία. Δεν έχω πρόβλημα απλά λυπάμαι που σκέφτεσαι έτσι.

Ὁ καθένας μας -μηδενὸς ἐξαιρουμένου- ἐκλαμβάνει καὶ ἀπομονώνει τὰ γραφόμενα τοῦ ἄλλου κατὰ τὴν ἐπιθυμίαν τῆς καρδίας αὐτοῦ.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ο κόσμος, Φίλε μου κ. Σουλδάτε, θέλει ν ακούσει αυτά που γνωρίζει.

Μην υποτιμάτε τη Βυζαντινή Μουσική. Η Βυζαντινή Μουσική είναι κάτι πολύ πιο πλούσιο από τα 5-10 κομμάτια που θέλει να ακούσει ο κόσμος. Αν δηλαδή η κυρά Μαριγούλα είναι ευχαριστημένη με το "Φως ιλαρόν", το τρίσημο "Ο μονογενής Υιός" και το "Αγνή παρθένε Δέσποινα", θα πρέπει οι χορωδίες να περιοριστούν σε τέτοια μέλη; Αυτά τα ακούν στην εκκλησία της γειτονιάς τους. Στη συναυλία δίνεται στο χοράρχη η ευκαιρία να παρουσιάσει κάτι παραπάνω, εμπνευσμένος από τον πλούτο της μουσικής μας.


π.χ. άλλο περιεχόμενο μουσικό θα παρουσιάσει μια χορωδία σε μια κομώπολη της Ελλάδος, και άλλο στην Λειπσία ή στην Ζάλτζμπουργκ ενόπιον ακροατήριο μουσικολόγων και ειδημόνων.....

Ακριβώς. Δε διαφωνεί κανείς σε αυτό. Να προσθέσω όμως και το εξής: Άλλο περιεχόμενο θα παρουσιαστεί σε μια συναυλία που διαφημίζεται με αφίσες έξω από τις εκκλησίες και άλλο σε μια συναυλία που διαφημίζεται κυρίως στο πρόγραμμα του Μεγάρου Μουσικής και στοχεύει σε πιο υποψιασμένο κοινό. Και πιστέψτε με, υπάρχει κοινό που απαιτεί κάτι παραπάνω...
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
[Σημείωμα συντονιστή] Άλλαξα τον τίτλο του θέματος από «Πως πετυχαίνει την ερμηνευτική τελειότητα η ΕΛ.ΒΥ.Χ» σε «Πως πετυχαίνει την ερμηνευτική της προσέγγιση η ΕΛ.ΒΥ.Χ».

.....Πολύ καλά κάνατε...κυριε συντονιστά....
και αν είχε γίνει αυτό...νωρίτερα...δεν θα είχαμε φτάσει τα 500 μηνύματα...εκ των οποίων τα μισα και πάνω...γεματα εριδες...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.....Πολύ καλά κάνατε...κυριε συντονιστά....
και αν είχε γίνει αυτό...νωρίτερα...δεν θα είχαμε φτάσει τα 500 μηνύματα...εκ των οποίων τα μισα και πάνω...γεματα εριδες...

Έτσι όμως δίνεται η ευκαιρία να αποκαλυφθούν τα μύχια των καρδιών μας. Αν δεν υπήρχαν οι έριδες θα (νομίζαμε ότι) είμαστε «καλά παιδιά». Δεν είμαστε όμως. Κι όποιος είναι έξυπνος το εκμεταλλεύεται αυτό προς ίδιον όφελος, κι όποιος δεν είναι, το εκμεταλλεύεται εναντίον των άλλων. Πάντα κέρδος βγαίνει.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ενδιαφέρον σχόλιο...
ποιόν είχατε δάσκαλο;; να πάω να του δώσω συγχαρητήρια ....
τα επιχειρήματά σας σαφέστατα...:wink:

Το ποιος ειναι ο δασκαλος μου το γνωριζετε πολυ καλα! Το οφικκιο του το ελαβε επαξια και πριν απο την εποχη που τα οφικκια εγιναν μπακαλοχαρτα! Αυτο που δεν ξερω αν γνωριζετε ειναι τι ψυχοφθορο ταλαιπωρια εχει υποστει απο αυτη τη γαγγραινα για πολλα χρονια! Μπορειτε να ρωτησετε τον ιδιο γι αυτο! Οσο για το περι σαφηνειας των επιχειρηματων μου νομιζω οτι οποιος γνωριζει γραφη και αναγνωση δεν θα εχει δυσκολια στο να καταλαβει. Εκτος κι αν εσεις....
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ακούστε στο διαδύκτιο Αγία Ειρήνη αιόλου 10/10 (youtube). Θα με ενδιέφερε να καταθέτατε δημόσια τα σχόλιά σας.

...το άκουσα μετα προσοχής......
και τα σχολιά μου δε θα σας αρέσουν καθόλου...αλλά δεν θα υποκύψω στον πειρασμό να τα καταθέσω δημόσια...
είναι τα γνωστα...που έχουν προαναφερει πολλοί συνάδελφοι που εκτος απο ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ....έχουν εντρυφήσει και σε παραδοσιακά ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ....
....όπως θεμα ύφους...... πολύ σοβαρό,
διαστηματων , ισοκρατηματων,χρονικών αγωγών,και φυσικά αναλυσεων που πορω απέχουσι από τις παραδοσιακες...
τώρα για να μην λέμε μονο τα αρνητικά ...
καλιτεχνικά ........είναι ένα ωραίο σχήμα....που ψάλλει ενα ωραίο...μέλος που φερνει λίγο στον πλδ΄και που ευχαρίστως θα το άκουγα σε ένα συναυλιακό χώρο στη ραβεννα η΄στο Βατικανό ή στη ευρωπη και στην Αμερική....

ο κυρ Χαρίλαος Ταλιαδώρος...μας είχε πει σενα καφέ .....''παλεια δεν μπορουσες να πεις ότι ήθελες....διοτι και οι πετρες ξερανε πως έπρεπε να το πεις .....''τωρα αυτό έχει αλάξει...διοτι εχει κατεβει πολύ ο πηχης....και υπάρχει χώρος και για τέτοιου είδους ακούσματα....

ΥΓ:μπορείτε να μου εξηγησετε...ο μονοφωναρης...στο ...''δεξε μου τας πηγας...'' συνεχίζει και το λέει μεσα απο του Πέτρου....;;γιατι πρεπει να προκειτε περι καποιου άλλου μελους.....
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Το ποιος ειναι ο δασκαλος μου το γνωριζετε πολυ καλα! Το οφικκιο του το ελαβε επαξια και πριν απο την εποχη που τα οφικκια εγιναν μπακαλοχαρτα! Αυτο που δεν ξερω αν γνωριζετε ειναι τι ψυχοφθορο ταλαιπωρια εχει υποστει απο αυτη τη γαγγραινα για πολλα χρονια! Μπορειτε να ρωτησετε τον ιδιο γι αυτο! Οσο για το περι σαφηνειας των επιχειρηματων μου νομιζω οτι οποιος γνωριζει γραφη και αναγνωση δεν θα εχει δυσκολια στο να καταλαβει. Εκτος κι αν εσεις....

Δε γνωρίζω ποιος είναι ο δασκαλός σας.
αν έχει κ οφίκκιο, ακόμη χειρότερα για τον τρόπο που εκφράζεστε... (ήθος).
δεν ξέρω για ποιά γαγγραινα μιλάτε....
η σαφήνεια των επιχειρημάτων σας εμπεριέχεται στη λέξη "μπούρδες";;
τέτοια επιχειρήματα δε μου έχουν αναφέρει ξανά...
να μεταφέρετε τα συγχαρητήρια.... για τον τρόπο που εκφράζεστε...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
παναγιωτης;121234 said:
ο κυρ Χαρίλαος Ταλιαδώρος...μας είχε πει σενα καφέ .....''παλεια δεν μπορουσες να πεις ότι ήθελες....διοτι και οι πετρες ξερανε πως έπρεπε να το πεις .....''τωρα αυτό έχει αλάξει...διοτι εχει κατεβει πολύ ο πηχης....και υπάρχει χώρος και για τέτοιου είδους ακούσματα....
Άλλο θέμα βέβαια αυτό. Γνωρίζω ότι εφαρμοζόταν και εφαρμόζεται ακόμα στην Πόλη διότι άκουσα παροιμιώδεις ιστορίες, όπως το να ζητούν άνθρωποι από το εκκλησίασμα τη Δοξολογία του Ιακώβου σε β' ψελίζοντας την αρχή της. Με εντυπωσιάζει, όμως, που τα λόγια αυτά βγαίνουν από έναν άνθρωπο που στην εκκλησία ψάλλει τη δική του Κασσιανή και, γενικά, πολλές δικές του συνθέσεις με ολοδικές του θέσεις. Εκτός, βέβαια, κι αν το είπε γενικότερα για τα αρχαία μέλη που δεν επιδέχονται αλλαγές.
 
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Δε γνωρίζω ποιος είναι ο δασκαλός σας.
αν έχει κ οφίκκιο, ακόμη χειρότερα για τον τρόπο που εκφράζεστε... (ήθος).
δεν ξέρω για ποιά γαγγραινα μιλάτε....
η σαφήνεια των επιχειρημάτων σας εμπεριέχεται στη λέξη "μπούρδες";;
τέτοια επιχειρήματα δε μου έχουν αναφέρει ξανά...
να μεταφέρετε τα συγχαρητήρια.... για τον τρόπο που εκφράζεστε...

Τελικα ειστε πολυ αστειος...παραδειγμα αποφυγης..
 
Last edited:

K. Stantzos

Κυριάκος Στάντζος
...Παρακαλῶ ὑμᾶς, διὰ τοῦ ὀνόματος τοῦ Κυρίου ἡμῶν ᾽Ιησοῦ Χριστοῦ, ἵνα τὸ αὐτὸ λέγητε πάντες, καὶ μὴ ᾖ ἐν ὑμῖν σχίσματα· ἦτε δὲ κατηρτισμένοι ἐν τῷ αὐτῷ νοῒ καὶ ἐν τῇ αὐτῇ γνώμῃ. Ἐδηλώθη γάρ μοι περὶ ὑμῶν, ἀδελφοί μου, ὑπὸ τῶν Χλόης ὅτι ἔριδες ἐν ὑμῖν εἰσι. Λέγω δὲ τοῦτο, ὅτι ἕκαστος ὑμῶν λέγει· ᾽Εγὼ μέν εἰμι Παύλου, ᾽Εγὼ δὲ ᾽Απολλώ. ᾽Εγὼ δὲ Κηφᾶ, ἐγὼ δὲ Χριστοῦ. Μεμέρισται ὁ Χριστός; μὴ Παῦλος ἐσταυρώθη ὑπὲρ ὑμῶν, ἢ εἰς τὸ ὄνομα Παύλου ἐβαπτίσθητε;....

Από τον Απόστολο της περασμένης Κυριακής.
Εμείς δεν τον απαγγείλαμε;
Τι καταλάβαμε;
Δε θα ήταν καλύτερα, αν όχι να βοηθήσετε, να αφήσετε αυτόν ο οποίος δουλεύει προς δόξαν Θεού, και όχι να επιτίθεστε εναντίον του;
Γιατί θέλετε να διαχωρίζετε τον Λ. Αγγελόπουλο, τους μαθητές του και τα μέλη της ΕΛ.ΒΥ.Χ. από την ψαλτική κοινότητα σαν κάτι αιρετικό;
Δεν είμαστε συνάδελφοι;
Δεν υπηρετούμε το ίδιο λειτούργημα;
Κανείς δεν είναι τέλειος. Αυτός όμως που προσπαθεί με χαμηλό κεφάλι περισσότερο χωρίς να κοιτάει τι κάνει ο άλλος, είναι πιό κοντά στο τέλειο.
Αδιαμφισβήτητα ο Λ. Αγγελόπουλος έχει αφιερώσει τη ζωή του σε αυτό το λειτούργημα. Και μόνο γι΄αυτόν το λόγο θα έπρεπε να έχετε κάποιον στοιχειώδη σεβασμό, όπως και σε οποιονδήποτε άλλον.
Για όποιες απορίες έχετε, δόξα τω Θεώ ο άνθρωπος είναι μια χαρά και ξέρετε που θα τον βρείτε για να σας λυθούν!
Αν πάλι είστε βέβαιοι οτι έχει διαπράξει αξιόποινες πράξεις, υπάρχουν οι αντίστοιχες διαδικασίες.
Κάθε άλλο η συνεχής λασπολογία και συκοφάντηση (που κανονικά δε θα έπρεπε να υπάρχουν και ιδίως στον κλάδο μας) έχει τα όρια της.
Για κάθε άποψη που έχει κάθε μαθητής του, ρωτήστε το μαθητή του και μην κατηγορείτε τον Λ.Α.

Δεν είναι αυθεντία ο Λ. Αγγελόπουλος, ούτε διακηρύσσει αυτό, είτε για τον εαυτό του είτε για την Ελ.ΒΥ.Χ. Η πορεία του μέχρι τώρα έκει τον έχει καθοδηγήσει, με τη βοήθεια του Θεού(το αναφέρω διότι το πιστεύει αυτό), και έχει αποκρυσταλλώσει συτήν την άποψη. Αυτό διδάσκει, αυτό μεταδίδει και αυτό το νέκταρ γνώσεων και στάσης ζωής του ψάλτου το παίρνει όποιος θέλει και πορεύεται, είτε μαζί του είτε μόνος του.

Τώρα, τα περί διαστημάτων, αναλύσεων, κτλ. σε σχέση με την παράδοση, είναι καλό να ανταλλάσσουμε απόψεις, χωρίς έριδες πάντα, διότι έτσι κάτι καλύτερο μπορεί να φέρει μια εποικοδομητική συζήτηση.
Ωστόσο παραδοσιακός δε μπορεί να χαρακτηριστεί κανείς ή και όλοι μας, μιας και η παράδοση είναι τόσο μεγάλη σε όλες της τις διαστάσεις όπου όλοι μπορούν να πιαστούν.

Να έχουμε φόβο Θεού και να Τον δοξάζουμε σα να είναι η τελευταία φορά μας επί γης.
Κανένας μας δεν είναι φτασμένος ψάλτης, ούτε κάτοχος κάποιας αυθεντίας. Όλοι είμαστε μωροί στα μάτια του Θεού. Μην ξεφεύγουμε. Δώρο του θεού είναι η φωνή μας, η θέση μας, οι γνώσεις μας. Και για τους μεν και για του δε.

Στεναχωριέμαι που δε γράφω συχνά, όχι για να προσφέρω, αλλά για να λάβω κυρίως. Πολύ δε περισσότερο σε ένα θέμα που με απασχολεί, όπως η ερμηνευτική προσέγγιση μιας χορωδίας, όπως η ΕΛ.ΒΥ.Χ.
Θα αναφέρω απλά ένα βασικό "συστατικό" που προσπαθεί να μεταδώσει ο Λ.Α., το οποίο είναι ίσως και το πιό δύσκολο να γίνει αντιληπτό και να εφαρμοστεί απ'όλους γι'αυτό και χρειάζονται αμέτρητες ώρες δουλειάς. Είναι η "ζωή" ο παλμός, η φυσική ένταση και σβήσιμο της φωνής σε σχέση με τη μουσική φράση και το κείμενο. Την ώρα που ψέλνεις είναι σα να βιώνεις τη χαρμολύπη. Τη ένταση προς δόξαν Θεού και το σβήσιμο προς ταπείνωση ημών. Είναι δύσκολο να περιγραφεί με λόγια, και κάθε περίπτωση έχει την δική της ιδιαιτερότητα. Ίσως να απέχει ο τρόπος που το προσέγγισα, αλλά είναι κάτι που ξεφεύγει από την ανάγνωση ένός μουσικού κειμένου και πάει προς την ερμηνεία του.

Άποψη μου. Φάτε εμένα!:D

Υ.Γ. Σέβομαι κάθε άποψη και κάθε διαφορετική ψαλτική αντίληψη. Διαφωνώ και αντιδρώ με αρρωστημένες καταστάσεις.
 
Last edited:

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Γράφει ο κ. Στάντζος

...Παρακαλῶ ὑμᾶς, διὰ τοῦ ὀνόματος τοῦ Κυρίου ἡμῶν ᾽Ιησοῦ Χριστοῦ, ἵνα τὸ αὐτὸ λέγητε πάντες, καὶ μὴ ᾖ ἐν ὑμῖν σχίσματα· ἦτε δὲ κατηρτισμένοι ἐν τῷ αὐτῷ νοῒ καὶ ἐν τῇ αὐτῇ γνώμῃ. Ἐδηλώθη γάρ μοι περὶ ὑμῶν, ἀδελφοί μου, ὑπὸ τῶν Χλόης ὅτι ἔριδες ἐν ὑμῖν εἰσι. Λέγω δὲ τοῦτο, ὅτι ἕκαστος ὑμῶν λέγει· ᾽Εγὼ μέν εἰμι Παύλου, ᾽Εγὼ δὲ ᾽Απολλώ. ᾽Εγὼ δὲ Κηφᾶ, ἐγὼ δὲ Χριστοῦ. Μεμέρισται ὁ Χριστός; μὴ Παῦλος ἐσταυρώθη ὑπὲρ ὑμῶν, ἢ εἰς τὸ ὄνομα Παύλου ἐβαπτίσθητε;....

Λέει δε ο Ιησούς (Ματθ. 7:15-20)

"Προσέχετε δὲ ἀπὸ τῶν ψευδοπροφητῶν, οἵτινες ἔρχονται πρὸς ὑμᾶς ἐν ἐνδύμασι προβάτων, ἔσωθεν δέ εἰσιν λύκοι ἅρπαγες. 16ἀπὸ τῶν καρπῶν αὐτῶν ἐπιγνώσεσθε αὐτούς· μήτι συλλέγουσιν ἀπὸ ἀκανθῶν σταφυλὴν ἢ ἀπὸ τριβόλων σῦκα; 17οὕτω πᾶν δένδρον ἀγαθὸν καρποὺς καλοὺς ποιεῖ, τὸ δὲ σαπρὸν δένδρον καρποὺς πονηροὺς ποιεῖ· 18οὐ δύναται δένδρον ἀγαθὸν καρποὺς πονηροὺς ποιεῖν, οὐδὲ δένδρον σαπρὸν καρποὺς καλοὺς ποιεῖν. 19πᾶν δένδρον μὴ ποιοῦν καρπὸν καλὸν ἐκκόπτεται καὶ εἰς πῦρ βάλλεται. 20ἄρα γε ἀπὸ τῶν καρπῶν αὐτῶν ἐπιγνώσεσθε αὐτούς."

Περίπου το ίδιο γράφεται και στις Πράξεις των Αποστόλων (Πέτρου) και κάπου αλλού γραφει κάτι σχετικό και ο Απ. Παύλος.....

Λοιπον, αφήστε τις ταπεινολογίες και κοιτάξτε τα θέματα στην ουσιαστική τους βάση.

Γράφετε

Γιατί θέλετε να διαχωρίζετε τον Λ. Αγγελόπουλο, τους μαθητές του και τα μέλη της ΕΛ.ΒΥ.Χ. από την ψαλτική κοινότητα σαν κάτι αιρετικό;

Τα έχουμε συζητήσει νωρίτερα. Διαβάστε,

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=78540&postcount=44

και όλη την ροή και εφ όσον διαφωνείτε, επανερχόσαστε......

Γράφετε

Για όποιες απορίες έχετε, δόξα τω Θεώ ο άνθρωπος είναι μια χαρά και ξέρετε που θα τον βρείτε για να σας λυθούν!

Καλό θα κάνετε να μάθετε πως συμπεριφέρθηκε σε πρόσφατο συνέδριο όταν συνάδελφοι άρχισαν να κάνουν ερωτήσεις για την μέθοδο την οποία ακολουθεί.......

Γράφετε

Κάθε άλλο η συνεχής λασπολογία και συκοφάντηση (που κανονικά δε θα έπρεπε να υπάρχουν και ιδίως στον κλάδο μας) έχει τα όρια της.

Ο επιστημονικός έλεγχος της Θεωρίας Καρά και της δοξασίες βάσει αυτής της Θεωρίας του ΛΑ, και όποιου θιασώτη της Μεθόδου αυτής και τεχνοτροπίας που αυτή επιβάλλει, κ. Στάντζο, δεν αποτελεί λασπολογία και συκοφάντηση. Εκτώς εαν, δια μέσου των όρων "λασπολογία και συκοφάντηση" εννοείται να είμαστε καλά παιδιά, να μην ρωτούμε και να αφήσουμε τον χρόνο να αποδείξει την.....αυθεντικότητα η όχι της Μεθόδου Καρά.

Γράφετε
Δεν είναι αυθεντία ο Λ. Αγγελόπουλος, ούτε διακηρύσσει αυτό, είτε για τον εαυτό του είτε για την Ελ.ΒΥ.Χ.

Είναι η δεν είναι τα λόγια απο το στόμα του κ. ΛΑ εδώ.....

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=120683&postcount=319

και, ποιός εγκρίνει τις διαφημήσεις με τέτοιες περιγραφές περι θρύλλους και αυθεντίες; Εφ οσον δεν συμφωνεί ο ΛΑ, γιατί δεν τα διορθώνει;

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=98268&postcount=12

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=98639&postcount=20


Γράφετε

Τώρα, τα περί διαστημάτων, αναλύσεων, κτλ. σε σχέση με την παράδοση, είναι καλό να ανταλλάσσουμε απόψεις, χωρίς έριδες πάντα, διότι έτσι κάτι καλύτερο μπορεί να φέρει μια εποικοδομητική συζήτηση.

Αυτά έχουν ελεγχθεί ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ φορές εδώ στο Ψαλτολόγιο και αλλού σε συνέδρια, και ΚΑΝΕΝΑΣ απο την πλευρά των Θιασωτών της Μεθόδου Καρά δεν έχει την καλοσύνη να απαντήσει στις ουσιώδες ερωτήσεις. Ψάξτε και θα καταλάβετε.....

Γράφετε

Ωστόσο παραδοσιακός δε μπορεί να χαρακτηριστεί κανείς ή και όλοι μας, μιας και η παράδοση είναι τόσο μεγάλη σε όλες της τις διαστάσεις όπου όλοι μπορούν να πιαστούν.

Ρϊξτε μια ματιά εδώ

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=103487&postcount=63

και εφ όσον διαφωνείτε, επανερχόσαστε.

ΝΓ
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γράφει ο κ. Στάντζος

....................
Λοιπον, αφήστε τις ταπεινολογίες και κοιτάξτε τα θέματα στην ουσιαστική τους βάση.


ΝΓ
Κύριε Γιαννουκάκη,
Ἔχουν δικαίωμα καί ἄλλοι νά γράψουν καί μάλιστα ἐκεῖνοι πού ἔχουν ἐλάχιστη συμμετοχή. Ἔχουν δικαίωμα ν᾿ ἀκουστοῦν καί ἄλλοι, καί χρειάζεται ἡ κοινότητα καί οἱ χιλιάδες ἀναγνῶστες καί ἄλλες φωνές.
Θέλω νά κάνω μιά στατιστική σ᾿ αὐτό τό θέμα μέ τά μηνύματα ἀνά ἀποστολέα γιά νά διαπιστωθεῖ ὁ περιορισμός τῆς συζήτησης στούς ἴδιους. Σᾶς ἀκούσαμε κατά κόρον. Τό ἔχετε πάρει ἐργολαβία τό θέμα;
Ἀφῆστε λοιπόν κι ἐσεῖς τούς χαρακτηρισμούς γιά πρόσωπα πού δέν γνωρίζετε.

ΥΓ. Δέν γράφω ὡς συντονιστής. Καί κάτι γιά νά γελάσουμε. Τί γιατρός εἶστε; Χειρουργός;


 

greek487

Tasos N.
Γράφει ο κ. Στάντζος
...Παρακαλῶ ὑμᾶς, διὰ τοῦ ὀνόματος τοῦ Κυρίου ἡμῶν ᾽Ιησοῦ Χριστοῦ, ἵνα τὸ αὐτὸ λέγητε πάντες, καὶ μὴ ᾖ ἐν ὑμῖν σχίσματα· ἦτε δὲ κατηρτισμένοι ἐν τῷ αὐτῷ νοῒ καὶ ἐν τῇ αὐτῇ γνώμῃ. Ἐδηλώθη γάρ μοι περὶ ὑμῶν, ἀδελφοί μου, ὑπὸ τῶν Χλόης ὅτι ἔριδες ἐν ὑμῖν εἰσι. Λέγω δὲ τοῦτο, ὅτι ἕκαστος ὑμῶν λέγει· ᾽Εγὼ μέν εἰμι Παύλου, ᾽Εγὼ δὲ ᾽Απολλώ. ᾽Εγὼ δὲ Κηφᾶ, ἐγὼ δὲ Χριστοῦ. Μεμέρισται ὁ Χριστός; μὴ Παῦλος ἐσταυρώθη ὑπὲρ ὑμῶν, ἢ εἰς τὸ ὄνομα Παύλου ἐβαπτίσθητε;....

Από τον Απόστολο της περασμένης Κυριακής.

Λέει δε ο Ιησούς (Ματθ. 7:15-20)

"Προσέχετε δὲ ἀπὸ τῶν ψευδοπροφητῶν, οἵτινες ἔρχονται πρὸς ὑμᾶς ἐν ἐνδύμασι προβάτων, ἔσωθεν δέ εἰσιν λύκοι ἅρπαγες. 16ἀπὸ τῶν καρπῶν αὐτῶν ἐπιγνώσεσθε αὐτούς· μήτι συλλέγουσιν ἀπὸ ἀκανθῶν σταφυλὴν ἢ ἀπὸ τριβόλων σῦκα; 17οὕτω πᾶν δένδρον ἀγαθὸν καρποὺς καλοὺς ποιεῖ, τὸ δὲ σαπρὸν δένδρον καρποὺς πονηροὺς ποιεῖ· 18οὐ δύναται δένδρον ἀγαθὸν καρποὺς πονηροὺς ποιεῖν, οὐδὲ δένδρον σαπρὸν καρποὺς καλοὺς ποιεῖν. 19πᾶν δένδρον μὴ ποιοῦν καρπὸν καλὸν ἐκκόπτεται καὶ εἰς πῦρ βάλλεται. 20ἄρα γε ἀπὸ τῶν καρπῶν αὐτῶν ἐπιγνώσεσθε αὐτούς."

Περίπου το ίδιο γράφεται και στις Πράξεις των Αποστόλων (Πέτρου) και κάπου αλλού γραφει κάτι σχετικό και ο Απ. Παύλος.....

Λοιπον, αφήστε τις ταπεινολογίες και κοιτάξτε τα θέματα στην ουσιαστική τους βάση.

Χριστιανός Ορθόδοξος μιλάει έτσι για το σεβαστό πρόσωπο του Άρχοντα Αγγ?

Ο κ. Αγγ είναι ψευδοπροφήτης που ενδύεται σαν πρόβατο αλλά είναι λύκος?

Το έργο του Άρχοντα δεν έχει καρποφορήσει οπότε "εκκόπτεται και εις πυρ βάλλεται"?

Απαράδεκτο, προσβλητικό, και επικίνδυνο μύνημα.

Να διαγραφτεί αμέσως!


. . .
 
Last edited by a moderator:
Status
Not open for further replies.
Top