Ποιούς ψάλτες προτιμάτε;

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Βασικά μόλις τώρα διαπίστωσα ότι το analogion.com είναι διαφορετικό από το analogion.net. Δεν πειράζει, όλοι μια παρέα είμαστε, συγχαρητήρια λοιπόν και στους συναδέλφους του analogion.net!
Επίσης μόλις έμαθα και την ηλικία του κ. Λιναρδάκη και συνειδητοποίησα ότι με περνάει πάνω από 30 χρόνια... Χωρίς να ανακαλώ το φιλικό στυλ συζήτησης, ανακαλώ όμως όλους τους ενικούς αριθμούς και τους μετατρέπω σε πληθυντικό! ;)
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βασικά μόλις τώρα διαπίστωσα ότι το analogion.com είναι διαφορετικό από το analogion.net. Δεν πειράζει, όλοι μια παρέα είμαστε, συγχαρητήρια λοιπόν και στους συναδέλφους του analogion.net!
Επίσης μόλις έμαθα και την ηλικία του κ. Λιναρδάκη και συνειδητοποίησα ότι με περνάει πάνω από 30 χρόνια... Χωρίς να ανακαλώ το φιλικό στυλ συζήτησης, ανακαλώ όμως όλους τους ενικούς αριθμούς και τους μετατρέπω σε πληθυντικό! ;)

Δεν ηταν αναγκη να ανακαλεσεις τον ενικο . Οπως λες σωστα , ''ολοι μια
παρεα ειμαστε'' . Και θα συμπηρωσω και οτι ''ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε'' .
Και μπορει το ''ζουμι'' (νοοτροπια , στυλ , αποψεις κλπ ) που βγαζει ο καθενας μας να μοιαζει ή να διαφερει απο το ''ζουμι'' των αλλων , λιγωτερο ή περισσοτερο , αλλα ΝΟΜΙΖΩ οτι οποιου το ζουμι και αν χρησιμοποιηθει , η
''σουπα'' ειναι καλη και ευγεστη .
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
κλασικός νίκος πορωμένος με χρύσανθο!!!
Αμάν πια....
1. Στανίτσας
2. Στανίτσας
3. Στανίτσας
10. Τσαμκιράνης, Πρίγγος, Ναυπλιώτης, Δανιηλαίοι και μετά οι υπόλοιποι...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
κλασικός νίκος πορωμένος με χρύσανθο!!!
Αμάν πια....
1. Στανίτσας
2. Στανίτσας
3. Στανίτσας
10. Τσαμκιράνης, Πρίγγος, Ναυπλιώτης, Δανιηλαίοι και μετά οι υπόλοιποι...
Έιιιι θα σε στείλω να πας να εξομολογηθείς......:mad::mad::mad:
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εγώ δεν προτιμώ κανέναν ούτε αντιπαθώ κανέναν...
Σώζομαι ή μπα.... :d
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ο Μέγας Βασίλειος λέει να είμαστε σαν τις μέλισσες και να παίρνουμε από όλα τα άνθη τα καλύτερα τους....όχι να έχουμε ένα άνθος και να το ξεζουμίζουμε....στην σημερινή εποχή που το "ύφος" δεν έχει πλέον όρια κρίνεται απαραίτητο το ρητό του Μεγ.Βασιλείου....όλοι οι παλαιοί έχουν το ωραίο και το όποιο "ύφος" τους...μπορούμε να ωφεληθούμε από όλους...εγώ ονειρεύομαι κάποτε την "επανασύνδεση" των "πατριαρχικών" και των "αγιορειτών" διότι τα τελευταία χρόνια με τους "Στανιτσαϊκούς" και τους "Φιρφιρίδες" έχουν απομακρυνθεί ριζικά οι δύο αυτές παραδόσεις μη έχοντας πλέον επικοινωνία...πηγαίνεις στην Πόλη και απαξιούν για τους αγιορείτες με όχι και τόσο όμορφο τρόπο(λόγω κήρους και κληρονομιάς)...πηγαίνεις και στο Όρος και ακούς τα ίδια(λόγω ζωντανής καθημερινής πράξης)...εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι κάποτε υπήρχε στενή επικοινωνία μεταξύ των δύο αυτών...και ο Φιλανθίδης πηγαινοερχόταν στο Όρος και έγραψε την περίφημη "Αθωνιάς" και ο Ραϊδεστηνός μελοποιούσε ανοιξαντάρια για λογαριασμό των Αγιορειτών και πολλά άλλα...σήμερα έχουν αλλάξει τα πράγματα και δεν υπάρχει επικοινωνία μεταξύ των δύο αυτών παραδόσεων...τα τελευταία χρόνια το ζω όλο και περισσότερο αυτό το φαινόμενο...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Εγώ δεν προτιμώ κανέναν ούτε αντιπαθώ κανέναν...
Σώζομαι ή μπα.... :d

τελείως άσχετο...

Χρηστάκης συμφωνώ...
όσο για το Στανίτσα είναι ο αγαπημένος μου αλλά όχι και ο μοναδικός που ακούω εννοείται...
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Λοιπόν, αν και καθυστερημένος, ας εκθέσω και εγώ με τη σειρά μου τους ψάλτες που με συγκινούν (η σειρά είναι καθαρά όπως μου έρχονται στο μυαλό)

Πατριαρχικοί: Ναυπλιώτης, Πρίγγος, Στανίτσας, Παϊκόπουλος, Εμμανουηλίδης, Νικολαΐδης
Ελλαδίτες: Θεοδοσόπουλος, Κετσετζής, Βασιλικός, Νεραντζής, Μαϊδάνογλου, Ταλιαδώρος, Χατζημάρκος, Παναγιωτίδης
Αγιορείτες: π. Πανάρετος Μακρυγιάννης, π. Παντελεήμων Κάρτσωνας,

και φυσικά ο Δημήτρης Γαλάνης (όποιος δεν παινέψει το σπίτι του...)
 
Last edited:

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Έιιιι θα σε στείλω να πας να εξομολογηθείς......:mad::mad::mad:

κλασικός νίκος πορωμένος με χρύσανθο!!!
Αμάν πια....
1. Στανίτσας
2. Στανίτσας
3. Στανίτσας
10. Τσαμκιράνης, Πρίγγος, Ναυπλιώτης, Δανιηλαίοι και μετά οι υπόλοιποι...

Λοιπόν ίσως πρέπει να ιεραρχήσεις λίγο όχι μόνο τους ψάλτες στο μυαλό σου (συγνωμη κιόλας-δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες) αλλά και τους λόγους για τους οποίους τους ιεραρχείς με αυτόν τον τρόπο που τους ιεραρχείς.

Κάποτε κι εγώ άκουγα Στανίτσα αποκλειστικά. Με ωφέλησε δεν λέω, αλλά αργότερα κατάλαβα οτι τότε μου άρεσε γιατί μου χαίδευε τ' αυτιά με ωραίες μελωδίες που δεν είχα ξανακούσει. Όταν τον συνήθισα λίγο, τον ξανάκουσα προσπαθώντας να διακρίνω τις αρετές του. Τελικά κατάλαβα οτι μου έκανε τόση εντύπωση, γιατί απλά σαν Θανάσης, δεν μπορούσα να ζητήσω κάτι παραπάνω απο έναν ψάλτη. Για μένα ο Στανίτσας ήταν ψάλτης με όλα τα γράμματα κεφαλαία (ΨΑΛΤΗΣ). Είχε χρόνο, ακριβή τοποθέτηση της φωνής, τέλεια διαστήματα κτλ.΄Τώρα ξέρω γιατί μου αρέσει, αλλά τηρώ και κάποιο σεβασμό στους προκατόχους του που ίσως ήταν πιο μεγάλοι ψάλτες (όχι πιο καλλίφωνοι) απο αυτόν. Άλλο η καλλιφωνία άλλο η ψαλτική.
Παράλληλα με το ψάξιμο στον Στανίτσα, άκουσα και Πρίγγο, και Ναυπλιώτη. Έστω κι αν ο Ναυπλιώτης ακουγόταν ισχνά στις ηχογραφήσεις, έστω και αν ο Πρίγγος παραφωνούσε στα τελευταία του. Τους άκουσα με το ζόρι! Μια βδομάδα αποχή απο Στανίτσα, και κάθε βράδυ δύο ώρες Ναυπλιώτη. Είναι λίγο επώδυνο, αλλα κάποια στιγμή θα καταλάβεις τους λόγους, και θα ανυπομονείς να πας σπίτι να ακούσεις "Εις πολλά έτη" ή Ευαγγέλιο απο τον Ναυπλιώτη. Και εκτός αυτού θα κόψεις και τους πολλούς λαρυγγισμούς (αν κάνεις εις μιμησην) που ίσως δεν πηγαίνουν σε όλων μας τις φωνές. Αυτά Χ,ανέστη
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Άλλο η καλλιφωνία άλλο η ψαλτική.
Και εκτός αυτού θα κόψεις και τους πολλούς λαρυγγισμούς (αν κάνεις εις μιμησην) που ίσως δεν πηγαίνουν σε όλων μας τις φωνές.
Αυτό είναι πολύ σημαντικό και δυστυχώς πολλοί στο σινάφι μας το ξεχνούν...δεν είναι όλοι οι λαρυγγισμοί για όλες τις φωνές...αλλά όταν ξεφέυγουμε από την πρέπουσα μίμηση και πάμε στο "μόδα Στανίτσας" και τίποτα άλλο ε τότε αρχίζουν τα προβλήματα και φωνητικά και κοινωνικοψαλτικά....:rolleyes:
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Λοιπόν ίσως πρέπει να ιεραρχήσεις λίγο όχι μόνο τους ψάλτες στο μυαλό σου (συγνωμη κιόλας-δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες) αλλά και τους λόγους για τους οποίους τους ιεραρχείς με αυτόν τον τρόπο που τους ιεραρχείς.

Κάποτε κι εγώ άκουγα Στανίτσα αποκλειστικά. Με ωφέλησε δεν λέω, αλλά αργότερα κατάλαβα οτι τότε μου άρεσε γιατί μου χαίδευε τ' αυτιά με ωραίες μελωδίες που δεν είχα ξανακούσει. Όταν τον συνήθισα λίγο, τον ξανάκουσα προσπαθώντας να διακρίνω τις αρετές του. Τελικά κατάλαβα οτι μου έκανε τόση εντύπωση, γιατί απλά σαν Θανάσης, δεν μπορούσα να ζητήσω κάτι παραπάνω απο έναν ψάλτη. Για μένα ο Στανίτσας ήταν ψάλτης με όλα τα γράμματα κεφαλαία (ΨΑΛΤΗΣ). Είχε χρόνο, ακριβή τοποθέτηση της φωνής, τέλεια διαστήματα κτλ.΄Τώρα ξέρω γιατί μου αρέσει, αλλά τηρώ και κάποιο σεβασμό στους προκατόχους του που ίσως ήταν πιο μεγάλοι ψάλτες (όχι πιο καλλίφωνοι) απο αυτόν. Άλλο η καλλιφωνία άλλο η ψαλτική.
Παράλληλα με το ψάξιμο στον Στανίτσα, άκουσα και Πρίγγο, και Ναυπλιώτη. Έστω κι αν ο Ναυπλιώτης ακουγόταν ισχνά στις ηχογραφήσεις, έστω και αν ο Πρίγγος παραφωνούσε στα τελευταία του. Τους άκουσα με το ζόρι! Μια βδομάδα αποχή απο Στανίτσα, και κάθε βράδυ δύο ώρες Ναυπλιώτη. Είναι λίγο επώδυνο, αλλα κάποια στιγμή θα καταλάβεις τους λόγους, και θα ανυπομονείς να πας σπίτι να ακούσεις "Εις πολλά έτη" ή Ευαγγέλιο απο τον Ναυπλιώτη. Και εκτός αυτού θα κόψεις και τους πολλούς λαρυγγισμούς (αν κάνεις εις μιμησην) που ίσως δεν πηγαίνουν σε όλων μας τις φωνές. Αυτά Χ,ανέστη



εννοειται δεν παρεξηγουμαι
Απλά εμενα μου αρεσει περισσοτερο ο Στανιτσας...

Η μίμηση είναι αλλο θέμα. επισης, συμφωνω με αυτά που ειπωθηκαν περι λαρυγγισμων.

Σεβαστές οι απόψεις σας, εγώ όμως συνεχίζω να αναπαυομαι περισσοτερο με το Στανιτσα, παρολο που εχω ακουσει αρκετα κ τους υπολοίπους...
 

billapo

Μέλος
Χαιρετω ολους σας!ηθελα να καταθεσω και εγω την αποψη μου.προσωπικα θεωρω δασκαλο και τεχνιτη μεγιστο της βυζαντινης μουσικης τον αρχοντα πρωτοψαλτη Κυριαζη Δασκαλουδη.τον γνωριζω προσωπικως και ειχα την τυχη επι πολλα χρονια να ειμαι διπλα του.η διαφορα του προς τους υπολοιπους ειναι οτι ο κ.Δασκαλουδης εχει την δυνατοτητα να ψαλλει οπως ολοι, αλλα κανεις δεν μπορει να ψαλλει οπωσ εκεινος!
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ξέχασα και εγώ να πω και τα δικά μου! Αλλά παιδιά, μάλλον το έχετε καταλάβει μέχρι τώρα ότι είμαι φανατικός ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ. Από 13 χρονων που τον πρωτοάκουσα σε μπομπίνες που απέκτησε ο πατέρας μου σαν δώρο από μία ενορήτισσά του, μόνον Στανίτσα άκουγα μέχρι και τα 23 μου. Φαντασθήτε: έβαζα και έπαιζε το κασσετόφωνο και όταν κοιμόμουνα! Έτσι, για να μπούν οι φθόγγοι και οι κλίμακες και οι εκτελέσεις του στο μυαλό μου κατά την ώρα του ύπνου. Ώρες ατελείωτες τον άκουγα, τι να σας πω. Και ξαναβάλλε την κασσέτα, και "τσακ τσουκ" με το Stop-Rewind-Play για να ακούσω και να ξανα-ακούσω έναν συγκεκριμένο λαρυγγισμό ή μία εκτέλεση... άραγε τρίγοργο ήταν, ή τετράγοργο; Και έγραφα από κασσέτα σε χαρτί, για να εκτελώ και εγώ στο αναλόγιο. Πορωμένος, σας λέω. Και γιατί τόση τρελλαμάρα; Θα σας εξηγήσω: ήθελα να έχω ΔΑΣΚΑΛΟ. Εδώ στην Αμερική, ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ (και ακόμα δεν υπάρχουν, εδώ που τα λέμε) δάσκαλοι με..... προσωπικότητα.... για να διδάξουν... για να συμβουλέψουν... για να πάει κάποιος δίπλα του για δέκα χρόνια για να ακούση.. και να ξανα-ακούση... και να μάθη. Οπότε, αυτόν τον Δάσκαλο τον βρήκα μέσα στις ηχογραφήσεις του Στανίτσα. Αυτόν τον "δάσκαλο" τον άκουγα και προ πάντων τον ΜΕΛΕΤΟΥΣΑ. Μετά, αφού τον είχα ρουφίξει καλά-καλά, άρχιζα και άκουγα και άλλους, αλλά πάντα με το στύλ του: δηλαδή, Πρίγγος, Ναυπλιώτης, Θεοδοσόπουλος, Ταλιαδώρος, Μουτάογλου, κλπ. Όλους αυτούς μου αρέσουν. Και ο Χατζηχρόνογλου μου αρέσει γιατί είναι σωστός. Ο Βασιλικός, π.χ. για μένα, άν και ψάλλαμε Χαιρετισμούς μαζί εδώ στην Αμερική, δεν μου κάνει τίποτα. Ο Δασκαλούδης, άν και έχει καλή φωνή, για μένα ακούγεται σαν "τραγουδιστής". Οι Πατριαρχικοί έχουν άλλο χάρισμα, άλλο ύφος. Δεν είναι μόνον πόσο ψηλά θα φτάσης. Και μην νομίζεται, μερικές φορές που άκουγα Στανίτσα και ανέβαινε οκταφωνία+5 και σκεύτηκα, "Α, ρε Δάσκαλε, τι πήγες να κάνεις τώρα;" Με άλλα λόγια, η υψηφωνία δεν κάνει τον ψάλτη, αλλά ο τρόπος του ψάλλειν... η κατάνυξη. Ο Στανίτσας ήταν μάστορας στην εκκλησιαστική "ατμόσφαιρα". Ήξευρε και έπαιζε τις κλίμακες και τις μελωδίες στα δάκτυλά του. Μέσον της φωνής του ήξευρες εάν ήταν ώρα να κλάψης από χαρά ή από λύπη. Ας είναι ελαφρό το χώμα που τον σκεπάζει.

Απόστολος
 
Last edited:

billapo

Μέλος
εχω ακουσει και εγω ολους οσους αναφερθηκατε.ο τροπος με τον οποιο ψαλλει ο Κυριαζης Δασκαλουδης ειναι μοναδικος.εμεις που τον ζουμε βεβαιωνουμε οτι μπορει να ψαλλει με πολλους τροπους.αυτο που τον κανει μοναδικο ειναι¨δεν ειναι η φωνη του,ουτε η γνωση του,αλλα η φαντασια του και ''αυτο που σου βγαζει''.σε καθηλωνει.εχω χερουβικο που υστερα απο το τριαδι λεει ''εισ πολλα ετη δεσποτα''γιατι ο δεσποτης τον ευλογουσε απο την ωραια πυλη.!!!!!!!και πολλα αλλα τετοια περιστατικα.αλλο τραγουδι και αλλο να εχεις τη δυνατοτητα να εναλλασεις τους ηχους χωρις να φευγει ουτε τονο.δεν μπορει ο καθενας ενω πχ.λεει χερουβικον ηχ α' καθε φορα να βαζει αλλες θεσεις!σε ολουσ τους ηχους σε ολα τα κομματια.ειναι αστυρευτη πηγη.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ξέχασα και εγώ να πω και τα δικά μου! Αλλά παιδιά, μάλλον το έχετε καταλάβει μέχρι τώρα ότι είμαι φανατικός ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ. Από 13 χρονων που τον πρωτοάκουσα σε μπομπίνες που απέκτησε ο πατέρας μου σαν δώρο από μία ενορήτισσά του, μόνον Στανίτσα άκουγα μέχρι και τα 23 μου. Φαντασθήτε: έβαζα και έπαιζε το κασσετόφωνο και όταν κοιμόμουνα! Έτσι, για να μπούν οι φθόγγοι και οι κλίμακες και οι εκτελέσεις του στο μυαλό μου κατά την ώρα του ύπνου. Ώρες ατελείωτες τον άκουγα, τι να σας πω. Και ξαναβάλλε την κασσέτα, και "τσακ τσουκ" με το Stop-Rewind-Play για να ακούσω και να ξανα-ακούσω έναν συγκεκριμένο λαρυγγισμό ή μία εκτέλεση... άραγε τρίγοργο ήταν, ή τετράγοργο; Και έγραφα από κασσέτα σε χαρτί, για να εκτελώ και εγώ στο αναλόγιο. Πορωμένος, σας λέω. Και γιατί τόση τρελλαμάρα; Θα σας εξηγήσω: ήθελα να έχω ΔΑΣΚΑΛΟ. Εδώ στην Αμερική, ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ (και ακόμα δεν υπάρχουν, εδώ που τα λέμε) δάσκαλοι με..... προσωπικότητα.... για να διδάξουν... για να συμβουλέψουν... για να πάει κάποιος δίπλα του για δέκα χρόνια για να ακούση.. και να ξανα-ακούση... και να μάθη. Οπότε, αυτόν τον Δάσκαλο τον βρήκα μέσα στις ηχογραφήσεις του Στανίτσα. Αυτόν τον "δάσκαλο" τον άκουγα και προ πάντων τον ΜΕΛΕΤΟΥΣΑ. Μετά, αφού τον είχα ρουφίξει καλά-καλά, άρχιζα και άκουγα και άλλους, αλλά πάντα με το στύλ του: δηλαδή, Πρίγγος, Ναυπλιώτης, Θεοδοσόπουλος, Ταλιαδώρος, Μουτάογλου, κλπ. Όλους αυτούς μου αρέσουν. Ο Βασιλικός, π.χ. για μένα, άν και ψάλλαμε Χαιρετισμούς μαζί εδώ στην Αμερική, δεν μου κάνει τίποτα. Ο Δασκαλούδης, άν και έχει καλή φωνή, για μένα ακούγεται σαν "τραγουδιστής". Οι Πατριαρχικοί έχουν άλλο χάρισμα, άλλο ύφος. Δεν είναι μόνον πόσο ψηλά θα φτάσης. Και μην νομίζεται, μερικές φορές που άκουγα Στανίτσα και ανέβαινε οκταφωνία+5 και σκεύτηκα, "Α, ρε Δάσκαλε, τι πήγες να κάνεις τώρα;" Με άλλα λόγια, η υψηφωνία δεν κάνει τον ψάλτη, αλλά ο τρόπος του ψάλλειν... η κατάνυξη. Ο Στανίτσας ήταν μάστορας στην εκκλησιαστική "ατμόσφαιρα". Ήξευρε και έπαιζε τις κλίμακες και τις μελωδίες στα δάκτυλά του. Μέσον της φωνής του ήξευρες εάν ήταν ώρα να κλάψης από χαρά ή από λύπη. Ας είναι ελαφρό το χώμα που τον σκεπάζει.

Απόστολος

Αποστολε
Εχεις τοσο Στανιτσα (πομπινες , κασεττες κλπ) , γιατι δεν ανεβαζεις και κατι ;
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Αποστολε
Εχεις τοσο Στανιτσα (πομπινες , κασεττες κλπ) , γιατι δεν ανεβαζεις και κατι ;

Βαγγέλη,

Είμαι έτοιμος αύριο-μεθαύριο να ανεβάσω την ηχογράφηση που σου υποσχέθηκα, τον Ακάθιστο του '85 που ψαίλνει ο Στανίτσας με τον Βασίλη Καλογερόπουλο. (Πολύ διαδικασία, βρε παιδιά, αυτή η μετατραπή από κασσέτα.... όποιος έχει πιο εύκολη μέθοδος, σας παρακαλώ χρειάζομαι πληροφορίες! Βοήθεια!!)

Υπομονή, αγαπητοί μου...

Απόστολος
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βαγγέλη,
Είμαι έτοιμος αύριο-μεθαύριο να ανεβάσω την ηχογράφηση που σου υποσχέθηκα, τον Ακάθιστο του '85 που ψαίλνει ο Στανίτσας με τον Βασίλη Καλογερόπουλο. (Πολύ διαδικασία, βρε παιδιά, αυτή η μετατραπή από κασσέτα.... όποιος έχει πιο εύκολη μέθοδος, σας παρακαλώ χρειάζομαι πληροφορίες! Βοήθεια!!) Υπομονή, αγαπητοί μου...Απόστολος

Καληηηηηηηηηηηηη . Περιμενουμε .
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Σίγουρα θα ξεχάσω κάποιους:


Τεχνική: Φιρφιρής Σφήκας Στανίτσας

Ερμηνεία: Φιρφιρής, Βαλληνδράς, (Τζαμκιράνης...)

Φωνή: Μαιδανόγλου Ταλιδώρος Πρίγγος Αστέρης, Σουσούνης

Ύφος: Φιρφιρής Βαλληνδράς Πρίγγος, Θεοδοσόπουλος


Πάντα όμως όταν πρέπει να διαλέξω έναν και μόνο έναν: Σκέφτομαι τον ευατό μου ότι αν όλοι οι ψάλτες εξαφανιζόντουσαν μαζί με όλα τα ηχητικά αρχεία και έπρεπε να διαλέξω μόνο έναν τον οποίο θα ακούω για την υπόλοιπη μου ζωή, ε αυτός δεν θα ήταν άλλος παρά......... ο Γέρων Άρχων.

Αυτούς που δεν μπορώ πια να ακούω είναι:

Εμμανουηλίδης, Στανίτσας, Βασιλικός, Χατζημάρκος και σια
 
Top