Ποιούς ψάλτες προτιμάτε;

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Από τους Πατριαρχικούς την σοβαρότητα και λιτότητα εντός του Πατριαρχικού Ναού...
και τον τσοπάνη του χωριού- που τα λέει όπως θέλει- την ταπεινότητά του και την τήρηση του εκκλησιαστικού τυπικού...

Last edited:
Επιτρέψτε μου να πω κι εγώ τη γνώμη μου. Είχα την τύχη να ακούσω από κοντά πολλούς θρυλικούς ψάλτες από τα τέλη της δεκαετίας του '70 έως σήμερα. Αυτός που ακόμη με συγκινεί και θεωρώ ότι έχει όχι μόνο εξαιρετική φωνή αλλά και άριστη κατάρτιση, είναι ο Γρηγόρης ο Νταραβάνογλου.

Θρασυβουλο Στανιτσα και πολυ μακραν του ο επομενος..
Τώρα μιλάμε για Ιερά Τέρατα της μουσικής. Είπαμε όμως να αναφέρουμε ζώντες. Γιατί από τεθνεώτες έχουμε πολλούς μεγάλους και η επιλογή είναι δύσκολη.

Θα πρέπει κάποια στιγμή να στρωθώ να μετατρέψω σε mp3 τις ζωντανές ηχογραφήσεις του Πρίγγου που έχω στο αρχείο μου. Αξεπέραστος. Για τον Στανίτσα τι να πει κανείς, τα είπαν οι προλαλήσαντες. Υπόσχομαι να σας αφιερώσω μερικές σπάνιες ηχογραφήσεις που κληρονόμησα, αν και η ποιότητα του ήχου είναι κακή. Εφόσον μιλάμε όμως τελικά και για τεθνεώτες θα προσθέσω μερικά ακόμη ονόματα που νομίζω δεν αναφέρθηκαν. Άρχοντας Πρωτοψάλτης Μιχαήλ Καρύκας, Γεώργιος Σύρκας -μοναδικός- και ας επαναλάβω και τον Παναγιωτίδη.
Τώρα μιλάμε για Ιερά Τέρατα της μουσικής. Είπαμε όμως να αναφέρουμε ζώντες. Γιατί από τεθνεώτες έχουμε πολλούς μεγάλους και η επιλογή είναι δύσκολη.