Στις 3 Μαρτίου συνέρχεται η επιτροπή ακροάσεως ιεροψαλτών της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αυτές τις μέρες εμφανίστηκαν στην Αρχιεπισκοπή πολλοί αλεξιπτωτιστές... Είναι αυτό εις γνώσιν του Μακαριωτάτου; Δεν θα έπρεπε, ιδίως σε κεντρικούς και εμβληματικούς ναούς της Αθήνας να γίνει λίγο πιο τυπικά η διαδικασία;

Τὶ ἐννοεῖτε καὶ ποιοὺς συναδέλφους ἀποκαλεῖτε «ἀλεξιπτωτιστὲς»;

Σηκώνει παρεξήγηση ο χαρακτηρισμὸς.

Προσοχὴ γιατὶ ἐκεῖ ποὺ πᾶτε νὰ πεῖτε κάτι καλὸ (ἐν ὄψει ἐκλογῶν φυσικά), πιθανῶς νὰ δημιουργηθεῖ παρεξήγηση μεταξύ συναδέλφων ... μὲ τὴν κατηγοριοποίηση ποὺ κάνετε. Πιθανῶς κάποιος νὰ σκεφθεῖ πὼς προαλείφετε ἄλλους «ἀλεξιπτωτιστές» ...

Καὶ προσοχὴ μήπως ἀναφέρεστε σὲ συναδέλφους μὲ προσόντα φωνητικά, θεωρητικά καὶ ψαλτικὰ ποὺ ἤδη ἔχουν διακριθεῖ καὶ τὸ ὄνομά τους εἶναι γνωστό, ὄχι ἀπὸ συνδικαλιστικά ζητήματα, ἀλλὰ ἀπὸ τὴν ξεχωριστὴ πρωτοψαλτική τους τους ἀπόδοση στὰ ἀναλόγια καὶ τὸ ὀρθὸ πατριαρχικὸ ὕφος τους, στοιχεῖο σχετικὰ σπάνιο στὴν λυρικοοπερετικοκλαρινορεμπέτικη Αθήνα.

Συνεπῶς, προσοχή ...
 
S

Sotres

Guest
Λυρικοοπερετικοκλαρινορεμπέτικη Αθήνα.
Κάπως περίεργος χαρακτηρισμός...Δεν ζεις αγαπητέ Δομέστικε στη Θεσσαλονίκη του 1960...και ούτε μου φαίνεται καλό το εσείς στην Αθήνα και εμείς στη Θεσσαλονίκη...είναι δεν είναι 8-10 ψάλτες στη Θεσσαλονίκη που ξέρουν πολύ καλά τα της ψαλτικής...εάν βρεις παραπάνω και έχεις διάθεση να γράψεις πες μας και εμάς...
Σ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Λυρικοοπερετικοκλαρινορεμπέτικη Αθήνα.
Κάπως περίεργος χαρακτηρισμός...Δεν ζεις αγαπητέ Δομέστικε στη Θεσσαλονίκη του 1960...και ούτε μου φαίνεται καλό το εσείς στην Αθήνα και εμείς στη Θεσσαλονίκη...είναι δεν είναι 8-10 ψάλτες στη Θεσσαλονίκη που ξέρουν πολύ καλά τα της ψαλτικής...εάν βρεις παραπάνω και έχεις διάθεση να γράψεις πες μας και εμάς...
Σ.

8-10πολὺ καλά, καὶ πόσοι ἄλλοι καλά;

Ἴσως βέβαια ἔχουμε διαφορετικὰ στάνταρ καὶ ἐδῶ ... καὶ διαφορετικὴ ὀπτική.

Ἴσως ἄν παρακολουθήσεις λίγο περισσότερο τὶς ἠχογραφήσεις ποὺ ἀνεβαίνουν κατὰ καιροὺς νὰ καταλάβεις ....

Σοῦ τὸ λέω μαλακά ...
 
S

Sotres

Guest
8-10πολὺ καλά, καὶ πόσοι ἄλλοι καλά;

Ἴσως βέβαια ἔχουμε διαφορετικὰ στάνταρ καὶ ἐδῶ ... καὶ διαφορετικὴ ὀπτική.

Ἴσως ἄν παρακολουθήσεις λίγο περισσότερο τὶς ἠχογραφήσεις ποὺ ἀνεβαίνουν κατὰ καιροὺς νὰ καταλάβεις ....

Σοῦ τὸ λέω μαλακά ...

Δομέστικε,
δεν βασίζομαι στο τι ανεβαίνει στο φόρουμ...φυσικά και έχουμε διαφορετική οπτική και διαφορετικά στάνταρ. Ταμπέλες αγαπητέ δεν βάζω! έμαθα να μελετώ να ακούω και να περιμένω...Τελειώνοντας επειδή δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς με το μαλακά δε το λες και σκληρά;;;εξάλλου με την ανωνυμία όλα λέγονται...όλα καλύπτονται...
ΣΩΤΗΡΗΣ
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δομέστικε,
δεν βασίζομαι στο τι ανεβαίνει στο φόρουμ...φυσικά και έχουμε διαφορετική οπτική και διαφορετικά στάνταρ. Ταμπέλες αγαπητέ δεν βάζω! έμαθα να μελετώ να ακούω και να περιμένω...Τελειώνοντας επειδή δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς με το μαλακά δε το λες και σκληρά;;;εξάλλου με την ανωνυμία όλα λέγονται...όλα καλύπτονται...
ΣΩΤΗΡΗΣ

Δὲν τὸ λέω σκληρὰ γιατὶ δὲν ἔχω διάθεση τώρα. Ἁπλά. Ἀργότερα, αὔριο, μεθαύριο μπορεῖ νὰ μοῦ 'ρθει, ὅπως λέει τὸ ἐπίκαιρο Ὤ ποία ὥρα τότε καὶ ἡμέρα φοβερά.... Τὸ «κριτής» στη συνέχεια τοῦ στίχου μὲ μικρὸ κ παρακαλῶ. Εἴμεθα καὶ ... ταπεινοί ...

Περὶ ταμπελῶν ἄστο καλύτερα. Ξαναδιάβασε πρόσφατα μνμ σου καὶ θὰ καταλάβεις (ἄν θέλεις καὶ δύνασαι).

Ἐπίσης, εἶσαι παντελῶς ἑκτὸς θέματος καὶ τυπικὰ καὶ ούσιαστικά. Ἄν θέλεις ἄνοιξε νέο μὲ θέμα: Ἀπωλέσθη ἡ ψαλτικὴ ἐν Θεσσαλονίκῃ καὶ βλέπουμε.
 
S

Sotres

Guest

Δὲν τὸ λέω σκληρὰ γιατὶ δὲν ἔχω διάθεση τώρα. Ἁπλά. Ἀργότερα, αὔριο, μεθαύριο μπορεῖ νὰ μοῦ 'ρθει, ὅπως λέει τὸ ἐπίκαιρο Ὤ ποία ὥρα τότε καὶ ἡμέρα φοβερά.... Τὸ «κριτής» στη συνέχεια τοῦ στίχου μὲ μικρὸ κ παρακαλῶ. Εἴμεθα καὶ ... ταπεινοί ...

Περὶ ταμπελῶν ἄστο καλύτερα. Ξαναδιάβασε πρόσφατα μνμ σου καὶ θὰ καταλάβεις (ἄν θέλεις καὶ δύνασαι).

Ἐπίσης, εἶσαι παντελῶς ἑκτὸς θέματος καὶ τυπικὰ καὶ ούσιαστικά. Ἄν θέλεις ἄνοιξε νέο μὲ θέμα: Ἀπωλέσθη ἡ ψαλτικὴ ἐν Θεσσαλονίκῃ καὶ βλέπουμε.
Αν είμαι εκτός θέματος βάλε με εσύ στη συζήτηση για να καταλάβω και εγώ τα ύψη των λόγων σου και των κειμένων σου...τα οποία από ότι φαίνεται αδυνατεί η πνευματική μου κατάσταση να τα καταλάβω. Το εννοώ...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αν είμαι εκτός θέματος βάλε με εσύ στη συζήτηση για να καταλάβω και εγώ τα ύψη των λόγων σου και των κειμένων σου...τα οποία από ότι φαίνεται αδυνατεί η πνευματική μου κατάσταση να τα καταλάβω. Το εννοώ...

Διάβασε τὰ προηγούμενα 65 μνμ καὶ βλέπουμε μήπως καὶ καταλάβεις τὸ θέμα.
Ἡ ἐλπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία ...

Ὅσον ἀφορᾶ τὰ ὕψη μου, πνευματικά καὶ μή, ἑκτὸς ὅτι εἶναι Ἀνεμοδαρμένα, ἔχω καὶ ὑψοφοβία ... :cool:
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Γιὰ αὐτὴν τὴν περίπτωση μιλάω.

Κλασικά βιβλία ΠΑΝΤΟΤΕ. Δὲν ξέρω βέβαια ἄν στὰ προγράμματα περιλαμβάνεται τὸ Ἀναστασιματάριο Π. Ἐφεσίου, τὸ Εἱρμολόγιο Π. Λαμπαδαρίου, τὸ Δοξαστάριον Π. Λαμπαδαρίου, ὁ Μάρκος Βασιλείου, ὁ Ἀντώνιος Νομοφύλαξ, ὁ Δανιὴλ, ἐπιλεγμένα (λόγω διάρκειας) μαθήματα τοῦ Χρυσάφου καὶ Κουκουζέλη καὶ Ἰακώβου.

Ἀλλὰ καὶ λειτουργικὰ ὅ,τι ὑπάρχει σὲ λιτὸ καὶ σεμνοπρεπὲς ὕφος ἀπὸ Νικολαϊδη μέχρι στιχηραρικά Γιάννου, ἀλλὰ κὰι ὅτι ἄλλο μ᾿ ἀφήνει ἐλεύθερο στὰ ἴσα καὶ νὰ ἑρμηνεύω τὶς ἀναλύσεις καὶ τὰ καλλωπιστικὰ χωρὶς νὰ δεσμεύομαι ἀπὸ τὸ τρίγοργο κανενὸς παρὰ μόνο ἀπὸ ἐπιλεγμένα ἀκούσματα.

Μᾶλλον ἑκτὸς προγράμματος σπουδῶν θὰ εἶμαι ... Ἄν καὶ δὲν νομίζω ὁ κ. Ἀγγελόπουλος νὰ μὲ κόψει σὲ καμιὰ περίπτωση ...:p

ωρε τι πάθαμε, γεμίσαμε κλασικούς... μήπως είσαι του Αγγελόπουλου που ψάλλει κι αυτός από κλασικά?


8-10πολὺ καλά, καὶ πόσοι ἄλλοι καλά;

Ἴσως βέβαια ἔχουμε διαφορετικὰ στάνταρ καὶ ἐδῶ ... καὶ διαφορετικὴ ὀπτική.

Ἴσως ἄν παρακολουθήσεις λίγο περισσότερο τὶς ἠχογραφήσεις ποὺ ἀνεβαίνουν κατὰ καιροὺς νὰ καταλάβεις ....

Σοῦ τὸ λέω μαλακά ...

Δομέστικε,
δεν βασίζομαι στο τι ανεβαίνει στο φόρουμ...


έχεις και συ τα κολλήματά σου, όπως όλοι μας άλλωστε...

συγγνώμη που είμαι από Αθήνα, μ' αφήνεις να ψάλλω αύριο?
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
ωρε τι πάθαμε, γεμίσαμε κλασικούς... μήπως είσαι του Αγγελόπουλου που ψάλλει κι αυτός από κλασικά?







έχεις και συ τα κολλήματά σου, όπως όλοι μας άλλωστε...

συγγνώμη που είμαι από Αθήνα, μ' αφήνεις να ψάλλω αύριο?

Εἶδες, εἶδες οἱ Νέες Χῶρες κλασικοὺς δημοτικιστὲς ὁπαδοὺς τοῦ Ἀντωνίου ποὺ βγάζουν ...

Ἄμα εἶσαι λυρικοοπερετικοκλαρινορεμπέτης νὰ ψάλλεις ὅσο μὰ ὅσο θέλεις ...:p
 

Ιωάννης1

Μέλος
"ἐν ὄψει ἐκλογῶν"
«ἀλεξιπτωτιστές»
ὀρθὸ πατριαρχικὸ ὕφος"
"λυρικοοπερετικοκλαρινορεμπέτικη Αθήνα"

Μένω σε αυτές τις λέξεις. Αλεξιπτωτιστες πολύ καλά μπορούμε να καταλάβουμε και την έννοια της λέξης και ίσως τα πρόσωπα, με τους οποίους ενδεχομένως μας συνδέουν φιλικοί δεσμοί, πλην όμως οι διαδικασίες που απαιτούνται απο τον διάτρητο κανονισμο, για την τοποθέτηση τους σε κάποιους ναούς να μην ακολουθήθηκαν.
Εν όψει εκλογών... Αλήθεια θεωρείτε ότι όλη αυτή η συζήτηση τόσες μέρες γίνεται για τις επερχόμενες εκλογές; Θα ήταν μεγάλο λάθος να συνδεθεί η συζήτηση αυτή με τις όποιες υποψηφιότητες στις εκλογές του συλλόγου. Εδώ μιλάμε για έναν κανονισμό που αφορά όλη την ιεροψαλτική τάξη της Ελλαδικής Εκκλησίας, τον οποίο ψήφισε η Ιεραρχία της και δεν τηρείται κατα γράμμα απο κανέναν σχεδόν των ψηφισάντων. Εφαρμόζονται τα "καλά και συμφέροντα" άρθρα του ενώ εύκολα καταστρατηγείται απο τον ν. 590/1977 και τον κανονισμό της ιεράς συνόδου 5/1978.

Όσο για τους χαρακτηρισμούς "ὀρθὸ πατριαρχικὸ ὕφος" και
"λυρικοοπερετικοκλαρινορεμπέτικη Αθήνα"... Παρεξηγημενες λέξεις...

Έλεγα να μην εμφανιστώ στον διάλογο και να κάτσω απλός αναγνώστης των όσων γράφονται και απλός "ευχαριστάκιας" αλλά...
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σίγουρα δὲν γίνεται ἡ κουβέντα μόνο γιὰ ἐκλογὲς, γίνεται καὶ γιὰ τὰ «γωνιακά» μαγαζιά τῆς ψαλτικῆς Ἀθήνας ...
 

Ιωάννης1

Μέλος
Σίγουρα δὲν γίνεται ἡ κουβέντα μόνο γιὰ ἐκλογὲς, γίνεται καὶ γιὰ τὰ «γωνιακά» μαγαζιά τῆς ψαλτικῆς Ἀθήνας ...

Έλα αγαπητέ φίλε μου ανώνυμε να δεις πόσο γωνιακα έχουν γίνει τα μαγαζιά της ψαλτικής λυρικορεμπετοκλαρινιστικοοπερετικής Αθήνας...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Έλα αγαπητέ φίλε μου ανώνυμε να δεις πόσο γωνιακα έχουν γίνει τα μαγαζιά της ψαλτικής λυρικορεμπετοκλαρινιστικοοπερετικής Αθήνας...

Τὰ καλὰ καὶ χαρμόσυνα νέα ἔχουν φθάσει μέχρι τὸν ἑλληνικὸ βορρᾶ ...
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Καλησπέρα σας!!!Καλό Τριώδιο και καλή Μ.Τεσσαρακοστή να έχουμε!!!

Θέλω να ρωτήσω κάτι:Εγώ που έιμαι ήδη σε ναό εδώ και τέσσερα χρόνια και δεν έχω περάσει από επιτροπή θα χρειαστεί να περάσω από αυτήν την "περίφημη " επιτροπή?Δ εν έχω καταλάβειι!!!Αν μπορεί κάποιος από τα αγαπητά μέλη του forum να με ενημερώσει θα το εκτιμήσω...S.O.S !!!!:D:D:D:mad::eek::):rolleyes:

Ευχαριστώ πολύ!!!

Υ.Γ.:Έχουμε καταντήσει χειρότεροι απο τους πολιτικούς!!!Αυτό έχω να πώ εγώ!!!Είμαστε η χειρότερη μου φαίνεται "φάρα"!!!!Είμαστε για πολύ ξύλο και με βρεγμένη σανίδα μάλιστα!!!!:D:(:rolleyes::):wink::confused::mad::p:eek::eek::cool::eek::wink::confused::mad:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Είμαστε για πολύ ξύλο και με βρεγμένη σανίδα μάλιστα!!!![/I][/I]:D:(:rolleyes::):wink::confused::mad::p:eek::eek::cool::eek::wink::confused::mad:

Βάλε και κανένα καρφάκι επάνω!!! :D:D:D Από τα ψιλά, τα "φαρμακερά"!!! :D:D:D Και σκουριασμένα!!!! :D:D:D
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Αυτοί που κατέχουν ήδη θέσεις, δεν θα περάσουν από την επιτροπή. Η διαδικασία αφορά εκείνους που πρόκειται να προσληφθούν στο εξής.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα σας!!!Καλό Τριώδιο και καλή Μ.Τεσσαρακοστή να έχουμε!!!

Θέλω να ρωτήσω κάτι:Εγώ που έιμαι ήδη σε ναό εδώ και τέσσερα χρόνια και δεν έχω περάσει από επιτροπή θα χρειαστεί να περάσω από αυτήν την "περίφημη " επιτροπή?Δ εν έχω καταλάβειι!!!Αν μπορεί κάποιος από τα αγαπητά μέλη του forum να με ενημερώσει θα το εκτιμήσω...S.O.S !!!!:D:D:D:mad::eek::):rolleyes:

Ευχαριστώ πολύ!!!

ΔΙΟΡΙΣΤΉΡΙΟ ΈΧΕΙς;;αν δεν έχεις κ θέλεις, πρέπει να επικυρωσει κάποιος τη διαδικασία για να υποβάλλει το εκκλησιαστικό συμβούλιο πρόταση διορισμού σας στον οικείο Μητροπολίτη...
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
ευτυχος παιδια για μας στην επαρχια δεν εχουμε τετοια πραγματα!!!!μαλλον οι μισοι απο δω πρεπει να ξεκινησετε τη αποκεντρωση...ετσι για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο:):):)
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!!Να στε καλα!!!!

Βάλε και κανένα καρφάκι επάνω!!! Από τα ψιλά, τα "φαρμακερά"!!! Και σκουριασμένα!!!!

Θα βάλω αυτοδιάτρητες βίδες 4x25 που είναι και μεγάλες !!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ (Πλάκα κάνω !!!:D:D:D:D)
 
Top