Στις 3 Μαρτίου συνέρχεται η επιτροπή ακροάσεως ιεροψαλτών της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών

Euterpios

Κωνσταντίνος Πολίτης
Εαν διαβάσουμε Αγαπητοί τον εμψηφισμένο απο το 2006 Κανονισμό Ιεροψαλτών στο άρθρο 4 και παράγραφο 2, αναφέρει:
<<Ο διορισμός Ιεροψάλτη γίνεται με απόφαση του οικείου
Μητροπολίτη μετά από πρόταση του Εκκλησιαστικού Συμ−
βουλίου και μετά από αιτιολογημένη γνώμη της Επιτροπής
Κρίσεως Ιεροψαλτών, η οποία είναι συμβουλευτική>>
Η επανασύσταση λοιπόν, της επιτροπής ακροάσεως ιεροψαλτών της Ι.Αρχιεπισκοπής Αθηνών (αλλά και σε κάθε άλλης Μητρόπολης της Ελλαδικής Εκκλησίας) ,σκοπό έχει να επικυρώσει ή μή τον διορισμό εκάστου ιεροψάλτου, και στην περίπτωση απόφασης εκάστου εκκλησιαστικού συμβουλίου για την επιλογή ιεροψάλτου κατα το παρελθόν, όπως επίσης να αξιολογήσει και επικυρώσει κάθε νέο διορισμό αφού πρώτα έχει τηρηθεί και η κατα τον νόμο διαδικασία (προκήρυξη,ακρόαση κλπ).

Γιάννης Μαλάμης

Κύριε Μαλάμη,
τα παραθέτετε ορθά. Συνεπώς ο Διορισμός ψάλτη σε κενή θέση είναι πράξη πέντε βημάτων:

Βήμα 1ο. Το εκκλησιαστικό συμβούλιο προκηρύσει μια κενή θέση ψάλτου κοινοποιώντας την στον οικείο Σύλλογο και στο Τύπο.

Βήμα 2ο. Οι υποψήφιοι σκδηλώνουν ενδιαφέρον, εντός χρονοδιαγράμματος, καταθέτοντας φάκελο προσόντων.

Βήμα 3ο. Συνέρχεται η Επιτροπή Ακροάσεως η οποία αξιολογεί τους υποψηφίους, και συντάσσει ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ των υποψηφίων.

Βήμα 4ο. Το εκκλησιαστικό συμβούλιο με Πρακτικό του κοινοποιεί στον Επίσκοπο την κρίση της Επιτροπής Ακροάσεως αιτούμενο την πρόσληψη του πρώτου κατά σειρά προσόντων υποψηφίου.

Βήμα 5ο. Ο Επίσκοπος λαμβάνει υπ’ όψη του το Πρακτικό και προχωράει στην πρόσληψη παρέχοντας Διοριστήριο. Αν διαφωνεί προχωράει σε άλλη επιλογή μεν, αλλά υποκείμενος και αυτός στα φώτα της δημοσιότητος, αφού θα πρέπει να δικαιολογήσει την πράξη του.

Στην εποχή μας όλοι κρίνονται. Εάν ο Επίσκοπος, θέλει να αδικεί ανθρώπους ας είναι εκείνος υπόλογος απέναντι στην Αποστολική διαδοχή του. Η διαδικασία θα έχει πραγματοποιηθεί ορθά. Ίσως τις πρώτες φορές να υπάρξουν και κάποιες στρεβλώσεις. Σε λίγο καιρό το συστημα θα δουλεύει αυτοματοποιημένα όπως σε όλες τις κοινωνικές διαδικασίες που υπάρχουν κανόνες και νόμοι. Αν τώρα όμως ο Κανονισμός αδρανοποιηθεί θα έχουμε κάνει ένα μεγάλο λάθος για την πορεία και την προκοπή της τάξης μας γενικότερα.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ἄν εἶχες δώσει ΑΣΕΠ μὲ μόρια καὶ σκυλίσιο διάβασμα καὶ σἐ 'τρωγε τὸ βύσμα θὰ τοῦ ἄλλαζες τὰ φώτα.
πάλι με τσιγκλάς.....
αν είχε βγει νωρίτερα προκηρυξη θέσης κ πηρες κ εσύ μέρος κ σε κόψανε(κ καλα κάνανε...:D),να κάνεις ό,τι γουστάρεις...
αν όμως, το ξαναλέω, δεν πηρες ειδηση ότι αδειασε θέση κ δεν έστειλες βιογραφικό.....κλπ, στην ουσία δεν έδειξες ότι ενδιαφέρεσαι, τότε τί ζητάς κατόπι εορτής;; αυτό εννοούσα με το " μην τα σκαλίζεις"...

εσύ θα ψάλλεις από κλασσικά βιβλία, (όπως αυτά αναφέρονται στο πρόγραμμα σπουδών των σχολων), ή από άλλα;;;;;;;;;;;; για να ξέρουμε να εισηγηθούμε να σε κόψουν...:D
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι, και το γνωρίζετε αυτό, όλ' αυτά δεν θα τηρηθούν στην πράξη. Και δεν θα τηρηθούν επειδή είμαστε αυτοί που είμαστε. Αν χηρέψει μία θέση ο προϊστάμενος θα πάρει φίλους και γνωστούς τηλέφωνο (παπάδες τε και ψάλτες) και το πρόβλημα έχει λυθεί. Όσοι προσέλθουν θα αξιολογηθούν από τον προϊστάμενο -ο οποίος εν τέλει θα είναι και αυτός που θα πληρώνει και άρα θα επιλέξει αν το "πακέτο" του κάνει:
1. Έχουν φωνητικά προσόντα που να στηρίζονται και σε ένα επαρκές
θεωρητικό υπόβαθρο;
2. Είναι συνεργάσιμοι (φαίνεται αυτό εξ αρχής);
3. Πρότερος "βίος" έντιμος;
4. Υποχρεώσεις που προσφέρονται να αναλάβουν;
5. Η περιοχή που μένουν είναι κοντά στον ναό;
6. Έχουν κάποιο χαρτί πιστοποίησης σπουδών;
7. Εξομολογούνται (δεν ενδιαφέρει το "πού", αλλά εάν ο υποψήφιος για μία τέτοια καίρια θέση στην Εκκλησία μας διάγει την εν Χριστώ ζωή ώστε πρώτος αυτός να είναι υπόδειγμα);
Η επιτροπή, έστω και αν υποθέσουμε ότι ασκούσε τον ρόλο της (θα έπρεπε κατ' εμέ... και επιβραβεύω την κίνηση της Αρχιεπισκοπής), θα μπορούσε να συμβάλλει ουσιαστικά μόνο στο κριτήριο 1. Συνεπώς, το μέτρο δεν πρόκειται να εφαρμοστεί καθολικώς ΠΟΤΕ. Διότι, αν ο προϊστάμενος εντοπίσει -υποθετικά- κάποιον υποψήφιο, ο οποίος
α. μένει κοντά στον ναό,
β. είναι υπόδειγμα χαρακτήρα και ηθικό στοιχείο γενικά,
γ. αναλαμβάνει ως δεξιός και τις καθημερινές,
δ. βολεύεται με ένα μισθό 500 Euro, αλλά από την άλλη,
δεν έχει τα σπάνια φωνητικά προσόντα και οι ψαλτικές δυνατότητές του δεν είναι τόσο μεγάλες, δεδομένης της οικονομικής δυστοκίας και της σημερινής πολιτικοοικονομικής συγκυρίας, εσείς πιστεύετε ότι θα επιλέξει π.χ. εμένα, που ζητώ μόνο για Κυριακές 600 Euro, επειδή λέγομαι Αηδόνης (ας πούμε ότι ήμουν γνωστός γενικά, είχα ένα καλό όνομα), μαθήτευσα σε γνωστό μεγάλο δάσκαλο, έχω πλούσιο φωνητικό χάρισμα και γνώσεις πολλές και πτυχία, αλλά είμαι γενικώς απαιτητικός, ιδιότροπος και υψηλόφρων λόγω πολλών προσόντων; Έστω και αν η επιτροπή στάξει μέλι για μένα ο προϊστάμενος δεν θα επιλέξει τον άλλον;






Ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές, δεν βλάπτει...



Α.
 
Last edited:

N/A

Μέλος
Εγώ λέω για να μην στενοχωριούνται μερικοί να βάζουμε και ταμπέλες έξω από τις Εκκλησιες με τη πρώτη φωνή δεύτερη φωνή κτλπ μήπως έτσι ξεπεράσουν το πρόβλημα της επιτροπής και των προϊσταμένων. Έλεος με αυτό το θέμα για τα δικαιώματα που πρέπει να έχει ο κάθε ένας στην εργασία του δεν είχε γίνει τόσο μεγάλη φασαρία.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι,
Ας αφήσουμε τα αστεία και την κινδυνολογία.
Προς τι ο προβληματισμός και όλη αυτή η παραφιλολογία για μία επιτροπή που προϋπήρχε και συνεχίζει ένα έργο το οποίο θα πρέπει να το βλέπουμε καλοπροαίρετα ;
Άλλωστε κάποιον ικανό που θα θέλει ο Ιερέας, του όποιου Ναού, θα προσλαμβάνεται .
Κάποιος που θα έχει περισσότερα προσόντα και θα έχει αδικηθεί, θα δικαιώνεται από την αρμόδια επιτροπή.(θέλω να το πιστεύω)
Υπάρχουν αλήθεια πολλοί αδικημένοι ιεροψάλτες με τα προσόντα που πρέπει ( δεν εννοώ μόνο το πτυχίο η το δίπλωμα )και ψάχνουν αναλόγιο αλλά δεν βρίσκουν ;
Ας αναρτήσουν στο FORUM τα ονόματά τους, για να έχουν κάποια ελπίδα ,ότι κάποιος ενδιαφερόμενος θα τους ειδοποιήσει .
Η επιτροπή αυτή θέλω να πιστεύω ότι θα αναβαθμίσει τον Ιεροψάλτη και ο κόσμος θα παρακολουθεί την θεία Λειτουργία με κατάνυξη και ακούγοντας τους Ύμνους
όπως πρέπει
και ΟΧΙ όπως θέλει ο κάθε άσχετος. Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ ΚΕΦΑΛΙΑ . Εάν κάποιος έχει κάποιο παράδειγμα ας το πει για να το μάθουμε όλοι.

Φιλικότατα
Σωτήριος Λώλος

Δηλαδη τι εννοειτε ;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
αν είχε βγει νωρίτερα προκηρυξη θέσης κ πηρες κ εσύ μέρος κ σε κόψανε(κ καλα κάνανε...:D),να κάνεις ό,τι γουστάρεις...

εσύ θα ψάλλεις από κλασσικά βιβλία, (όπως αυτά αναφέρονται στο πρόγραμμα σπουδών των σχολων), ή από άλλα;;;;;;;;;;;; για να ξέρουμε να εισηγηθούμε να σε κόψουν...:D

Γιὰ αὐτὴν τὴν περίπτωση μιλάω.

Κλασικά βιβλία ΠΑΝΤΟΤΕ. Δὲν ξέρω βέβαια ἄν στὰ προγράμματα περιλαμβάνεται τὸ Ἀναστασιματάριο Π. Ἐφεσίου, τὸ Εἱρμολόγιο Π. Λαμπαδαρίου, τὸ Δοξαστάριον Π. Λαμπαδαρίου, ὁ Μάρκος Βασιλείου, ὁ Ἀντώνιος Νομοφύλαξ, ὁ Δανιὴλ, ἐπιλεγμένα (λόγω διάρκειας) μαθήματα τοῦ Χρυσάφου καὶ Κουκουζέλη καὶ Ἰακώβου.

Ἀλλὰ καὶ λειτουργικὰ ὅ,τι ὑπάρχει σὲ λιτὸ καὶ σεμνοπρεπὲς ὕφος ἀπὸ Νικολαϊδη μέχρι στιχηραρικά Γιάννου, ἀλλὰ κὰι ὅτι ἄλλο μ᾿ ἀφήνει ἐλεύθερο στὰ ἴσα καὶ νὰ ἑρμηνεύω τὶς ἀναλύσεις καὶ τὰ καλλωπιστικὰ χωρὶς νὰ δεσμεύομαι ἀπὸ τὸ τρίγοργο κανενὸς παρὰ μόνο ἀπὸ ἐπιλεγμένα ἀκούσματα.

Μᾶλλον ἑκτὸς προγράμματος σπουδῶν θὰ εἶμαι ... Ἄν καὶ δὲν νομίζω ὁ κ. Ἀγγελόπουλος νὰ μὲ κόψει σὲ καμιὰ περίπτωση ...:p
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Γιὰ αὐτὴν τὴν περίπτωση μιλάω.

Κλασικά βιβλία ΠΑΝΤΟΤΕ. Δὲν ξέρω βέβαια ἄν στὰ προγράμματα περιλαμβάνεται τὸ Ἀναστασιματάριο Π. Ἐφεσίου, τὸ Εἱρμολόγιο Π. Λαμπαδαρίου, τὸ Δοξαστάριον Π. Λαμπαδαρίου, ὁ Μάρκος Βασιλείου, ὁ Ἀντώνιος Νομοφύλαξ, ὁ Δανιὴλ, ἐπιλεγμένα (λόγω διάρκειας) μαθήματα τοῦ Χρυσάφου καὶ Κουκουζέλη καὶ Ἰακώβου.

Ἀλλὰ καὶ λειτουργικὰ ὅ,τι ὑπάρχει σὲ λιτὸ καὶ σεμνοπρεπὲς ὕφος ἀπὸ Νικολαϊδη μέχρι στιχηραρικά Γιάννου, ἀλλὰ κὰι ὅτι ἄλλο μ᾿ ἀφήνει ἐλεύθερο στὰ ἴσα καὶ νὰ ἑρμηνεύω τὶς ἀναλύσεις καὶ τὰ καλλωπιστικὰ χωρὶς νὰ δεσμεύομαι ἀπὸ τὸ τρίγοργο κανενὸς παρὰ μόνο ἀπὸ ἐπιλεγμένα ἀκούσματα.

Μᾶλλον ἑκτὸς προγράμματος σπουδῶν θὰ εἶμαι ... Ἄν καὶ δὲν νομίζω ὁ κ. Ἀγγελόπουλος νὰ μὲ κόψει σὲ καμιὰ περίπτωση ...:p

Ό,τι διδάσκεται στις σχολές.....
προσωπικά, αντί για την Κυψέλη του Στεφάνου χρησιμοποιώ το Δοξαστάριο του Πέτρου, εξήγηση Π Κηλτζανίδου κ δεν το αλλάζω ό,τι κ να μου πούν.
χερουβικα Φωκαέως κ Μ Βασιλείου για λίγο πιο αργά.....
άινείτε: Πέτρου & Φωκαέως. Τα λοιπά κοινωνικά ως έχουν είτε στο Νο 4 είτε στο Τ Ανθολογίας, ανάλογα τη λόξα....

ενώ εγώ αν έπεφτα σε κανέναν..... θα με πέραγε;;; ωχχχχ πρωί πρωί όρεξη που την έχεις.....
 
Last edited:

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Εγώ ξέρω τι θα ζητήσει η επιτροπή:... να το πάρει το ποτάμι;.......

Εξέδυσάν με (της πασαρέλας φυσικά, όχι εκείνο το ξενέρωτο που λένε οι κλασσικίζοντες)

Εις το μνήμα σε επεζήτησεν (ξέρετε ποιό)

Ένα πόδα απο το Θεοτόκε Παρθένε του Μπερεκέτη (αν είναι το Μαρία, ακόμη καλύτερα) με κράτημα εις τρίσημον χορευτικόν...

Πονηρούληδες, όλα σας τάπα...
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Εγώ ξέρω τι θα ζητήσει η επιτροπή:... να το πάρει το ποτάμι;.......

Εξέδυσάν με (της πασαρέλας φυσικά, όχι εκείνο το ξενέρωτο που λένε οι κλασσικίζοντες)

Εις το μνήμα σε επεζήτησεν (ξέρετε ποιό)

Ένα πόδα απο το Θεοτόκε Παρθένε του Μπερεκέτη (αν είναι το Μαρία, ακόμη καλύτερα) με κράτημα εις τρίσημον χορευτικόν...

Πονηρούληδες, όλα σας τάπα...

τη φάγαμε την τάπα...........
 
P

PANROUST

Guest
Δηλαδή;;;
Από ποιόν "π λ η ρ ο φ ο ρ η θ ή κ α τ ε" κάτι τέτοιο;
Σκοπεύει ο Σύλλογος να παρέμβει στη διαδικασία υπέρ "συγκεκριμένων", "ημέτερων" συναδέλφων;
Αλήθεια, πώς σκοπεύει να "υποστηρίξει" τα μέλη του έναντι των μή μελών;
Εννοείτε τα ταμειακώς εν τάξει μέλη; Εάν είναι έτσι να τρέξουν όλοι να πληρώσουν τη συνδρομή τους το ταχύτερο δυνατόν(!!!!)....
Καλημέρα σας!
1ο.Πληροφορήθηκα από τον ίδιο τον Σύλλογο.
2ο.Από ότι έχω μάθεικαι έχω καταλάβει, ο Σύλλογος θα παρέμβει υπέρ μελών του αλλά ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.Γιαυτό όταν αναφέρθηκα για υποστήριξη το έβαλα εντός ισαγογικών.
3ο.Μίλησε κανείς για ταμειακώς;

Είμαι βέβαιος ότι εκφράζετε υ π ο κ ε ι μ ε ν ι κ ή άποψη ή, έστω, προσωπική σας ευχή και όχι θέση του Συλλόγου.

Διότι διαφορετικά το πράγμα θα πάρει λάθος δρόμο...
Είναι δικαίωμα σας να νομίζετε ότι θέλετε και δεν έχω κανένα συμφέρον για να υποστηρίζω κάτι τέτοιο.Ότι ακούω,λέω.
 
Last edited:

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Ἀντιγράφω άπὸ τὴν ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ σήμερα
...Σύμφωνα με την Αρχιεπισκοπή, «καμία ιεροψαλτική θέση δεν θα υφίσταται εάν ο ιεροψάλτης δεν έχει διοριστήριο έγγραφο, το οποίο μάλιστα διασφαλίζει τόσο τον ιεροψάλτη όσο και τον Ιερό Ναό».

Αμήν! Για να διοριστούν, επί τέλους, οι πρώτοι Ψάλτες με σχέση εργασίας Δημοσίου Δικαίου! (όπως προβλέπει ο Κανονισμός).
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Αμήν! Για να διοριστούν, επί τέλους, οι πρώτοι Ψάλτες με σχέση εργασίας Δημοσίου Δικαίου! (όπως προβλέπει ο Κανονισμός).

Γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτό δεν πρόκειται να γίνει; τόσο βυθισμένος στην αμαρτία είμαι πιά;
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Κύριε Μαλάμη,
τα παραθέτετε ορθά. Συνεπώς ο Διορισμός ψάλτη σε κενή θέση είναι πράξη πέντε βημάτων:

Βήμα 1ο. Το εκκλησιαστικό συμβούλιο προκηρύσει μια κενή θέση ψάλτου κοινοποιώντας την στον οικείο Σύλλογο και στο Τύπο.

Βήμα 2ο. Οι υποψήφιοι σκδηλώνουν ενδιαφέρον, εντός χρονοδιαγράμματος, καταθέτοντας φάκελο προσόντων.

Βήμα 3ο. Συνέρχεται η Επιτροπή Ακροάσεως η οποία αξιολογεί τους υποψηφίους, και συντάσσει ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ των υποψηφίων.

Βήμα 4ο. Το εκκλησιαστικό συμβούλιο με Πρακτικό του κοινοποιεί στον Επίσκοπο την κρίση της Επιτροπής Ακροάσεως αιτούμενο την πρόσληψη του πρώτου κατά σειρά προσόντων υποψηφίου.

Βήμα 5ο. Ο Επίσκοπος λαμβάνει υπ’ όψη του το Πρακτικό και προχωράει στην πρόσληψη παρέχοντας Διοριστήριο. Αν διαφωνεί προχωράει σε άλλη επιλογή μεν, αλλά υποκείμενος και αυτός στα φώτα της δημοσιότητος, αφού θα πρέπει να δικαιολογήσει την πράξη του.

Στην εποχή μας όλοι κρίνονται. Εάν ο Επίσκοπος, θέλει να αδικεί ανθρώπους ας είναι εκείνος υπόλογος απέναντι στην Αποστολική διαδοχή του. Η διαδικασία θα έχει πραγματοποιηθεί ορθά. Ίσως τις πρώτες φορές να υπάρξουν και κάποιες στρεβλώσεις. Σε λίγο καιρό το συστημα θα δουλεύει αυτοματοποιημένα όπως σε όλες τις κοινωνικές διαδικασίες που υπάρχουν κανόνες και νόμοι. Αν τώρα όμως ο Κανονισμός αδρανοποιηθεί θα έχουμε κάνει ένα μεγάλο λάθος για την πορεία και την προκοπή της τάξης μας γενικότερα.

Να συμπληρώσω ακόμη:
Κατάταξη των Ιεροψαλτών σε κατηγορίες ανάλογα με τα τυπικά προσόντα (Κανονισμός άρθρ. 4 παρ. 5-6), καθορισμός κατώτερου μισθού κατά κατηγορία (άρθρο 7 παρ. 2)
 

Euterpios

Κωνσταντίνος Πολίτης
Καλημέρα σας!
1ο.Πληροφορήθηκα από τον ίδιο τον Σύλλογο.
2ο.Από ότι έχω μάθεικαι έχω καταλάβει, ο Σύλλογος θα παρέμβει υπέρ μελών του αλλά ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.Γιαυτό όταν αναφέρθηκα για υποστήριξη το έβαλα εντός ισαγογικών.
3ο.Μίλησε κανείς για ταμειακώς;


Είναι δικαίωμα σας να νομίζετε ότι θέλετε και δεν έχω κανένα συμφέρον για να υποστηρίζω κάτι τέτοιο.Ότι ακούω,λέω.

Αγαπητέ κύριε Ρουστέμη,
Ο Σύλλογος δεν μπορεί να συμπεριφέρεται ως παραμάγαζο διαχωρίζοντας τους συναδέλφους σε ημέτερους και μή.
Οφείλει να κρατάει ουδέτερη στάση και να λειτουργεί ως γνήσιος θεματοφύλακας της νομιμότητας και όχι να δρα πελατειακά σαν... κομματάρχης του εμφυλίου. Ο Σύλλογος πρέπει να περιφρουρήσει την ορθή τήρηση της διαδικασίας των διορισμών και όχι να αποδεχθεί de facto αποτελέσματα...
Αν λειτουργήσει προσχεδιασμένα υπέρ κάποιων, όπως εσύ διαρρέεις, θα μας βρει απέναντι.
 
P

PANROUST

Guest
Αγαπητέ κύριε Ρουστέμη,
Ο Σύλλογος δεν μπορεί να συμπεριφέρεται ως παραμάγαζο διαχωρίζοντας τους συναδέλφους σε ημέτερους και μή.
Οφείλει να κρατάει ουδέτερη στάση και να λειτουργεί ως γνήσιος θεματοφύλακας της νομιμότητας και όχι να δρα πελατειακά σαν... κομματάρχης του εμφυλίου. Ο Σύλλογος πρέπει να περιφρουρήσει την ορθή τήρηση της διαδικασίας των διορισμών και όχι να αποδεχθεί de facto αποτελέσματα...
Αν λειτουργήσει προσχεδιασμένα υπέρ κάποιων, όπως εσύ διαρρέεις, θα μας βρει απέναντι.
Είπα εγώ ότι θα λειτουργεί προσχεδιασμένα υπερ κάποιων;
Γιαυτό το ''υποστηρίζει'' το έβαλα εντός ισαγογικών γιατι ερμηνευτετε όπως θέλει.Αν θέλετε ρωτήστε τον Σύλλογο τι θέλει να πει με αυτό για να μάθουμε και εμείς.
 
Top