Τop 5 ψαλτών

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Λόγω του ότι ¨Δικαιοσύνην μάθετε....¨ ψηφίζω αντικειμενικά και δίκαια
Ταλιαδώρο
Ταλιαδώρο
Ταλιαδώρο
Ταλιαδώρο
Ταλιαδώρο
Ταλιαδώρο
Ταλιαδώρο
Ταλιαδώρο

Ελπίζω να συμφωνείτε.......:D

Χωρίς ενδοιασμούς πιστεύω ότι τους μεγάλους ψαλτάδες όλοι τους ξέρουμε.......:),δεν θα ψηφίσω αλλά θα σας εξομολογηθώ ότι είμαι πολύ χαρούμενος που μπαίνω στις ηχογραφήσεις μελών του forum,ακόύω προσωπικές εκτελέσεις και πραγματικά νοιώθω ευτυχισμένος που βγαίνουν νέες και ωραίες φωνές.Δόξα τω Θεώ......:)
Ψηφίζω τους πάντας.....:)
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
..Αποσυρω πρωτος το ονομα του μακαριστου δασκαλου μου , ο οποιος ουτως η αλλως ειναι μεγιστος στην συνειδηση μου , καταξιωμενος στην πολη μας , αλλα αγνωστος στον ευρυτερο ΕΛΛΑΔΙΚΟ χωρο ! Ευχαριστω .

Υ.Γ
Αν καποιος δεν καταλαβε , με το καταξιωμενος εννοω π.χ Στανιτσας , Ταλιαδωρος κ.λ.π :) .


ΜΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!!!!!
ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ!!!!!!!!!!!!!!
Υπάρχουν μεγάλοι ψάλτες μη διάσημοι και μέσα από αυτήν την δημοσκόπηση μπορεί να βγάλουμε πολλά λαβράκια για παραδόσεις που κινδυνεύουν να μείνουν στα χρονοντούλαπα της ψαλτικής ιστορίας.

ΥΓ Ήδη έχω ένα λαβράκι από σένα μάλλον Farleka μου :):cool:
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Έτσι είναι αγαπητέ Βαγγέλη,
κι εγώ το μεσημέρι άκουγα με φίλους ρεμπέτικα του Σοφρωνίου, ούτε ηχητικά ούτε ορθοφωνία και άγνωστος για τους πολλούς.
Τώρα γράφοντας ακούω σύγχρονο ψάλτη εξ Αθηνών (όχι φίρμα) που ψάλλει απλά και όμορφα. Δεν γράφω το όνομά του.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
...
κι εγώ το μεσημέρι άκουγα με φίλους ρεμπέτικα του Σοφρωνίου, ούτε ηχητικά ούτε ορθοφωνία...

Μην είσαι και σίγουρος γι' αυτό. Ο Βαγγελάκης (όπως ήταν γνωστός ο Σωφρονίου) ήταν ένα "αηδόνι της Σμύρνης", όπου ως γνωστόν οι σπουδές στην κλασική μουσική γνώριζαν άνθηση. Ο ίδιος ο Βαγγελάκης, έχει μια από τις περισσότερο στηριγμένες (διαφραγματικά) καί τοποθετημένες (στα φωνητικά αντηχεία) φωνές που έχουμε από εκείνη την εποχή. Δεν είναι ίσως τυχαίο πάλι, το ότι ο παλαιότερος του επίσης σμυρνιός Καρύπης, διαθέτει παρόμοια χαρακτηριστικά στη φωνή του.

ΧΣ
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ Χάρη δεν το ήξερα. Έχει επικρατήσει σήμερα ότι ορθοφωνία είναι να λέμε σωστά το α και το ο κάτι που δεν κάνει ο Σωφρονίου. Δεν είμαι και ειδήμονας.
Μερικά τραγούδια είναι δύσκολα. Αλλάζουν συνεχώς δρόμους.
Δεν μπορεί να τα πει ο σημερινός τραγουδιστής.
Άρα έτσι εξελίσσεται και η παράδοση?
Αν δεν είχαμε τεχνολογία; Πόσα από αυτά θα έμεναν;
Ανεβάζω ότι τραγούδια έχω. Αν έχετε και άλλα ανεβάστε.

http://rapidshare.com/files/447603455/sofroniou.rar
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Παρακαλώ (όσο δεν έχουμε ακόμα συστήματα αυτόματης ενημέρωσης) αν τροποποιείτε τις επιλογές εκ των υστέρων να ειδοποιείτε. (Ποιος μπορεί να το αντιληφθεί μετά από τόσες σελίδες;)

Επίσης, καλό θα ήταν να είναι 5 οι επιλογές. Ως τότε εκκρεμούν οι ψήφοι του
Σωκράτη και του Φώτη, που δεν έχουν συγκαταριθμηθεί στη νέα καταμέτρηση (1 -120).
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Να ασκήσω κι εγώ το ... εκλογικό μου δικαίωμα;:D
Οι 5 καλύτεροι ψάλτες τελικά ήταν ... 4, λόγω αλλοιθωρισμού:D
Και οι 4 ήταν 3, οι εξής 2, Ο ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ!:D:D .... αλλά ας σοβαρευτούμε!

1) Θρασύβουλος Στανίτσας (ποιός άλλος!)
2) Ιάκωβος Ναυπλιώτης (ο μεγαλοπρεπής)
3) Κωνσταντίνος Πρίγγος
4) Ματθαίος Ανδρέου
5) Ματθαίος Τσαμκιράνης
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Βρε παιδιά, είναι πολλές οι κορυφές και με μικρές διαφορές. Τοπ 10 ήθελε για να είμαστε άνετοι...
Πολλά τα λουλούδια, δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Οι 5 καλύτεροι ψάλτες τελικά ήταν ... 4, λόγω αλλοιθωρισμού:D
Και οι 4 ήταν 3, οι εξής 2, Ο ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ!:D:D .... αλλά ας σοβαρευτούμε!
Αυτό είναι δίκαιο.
Και ο Καραγκιόζης όταν μοίραζε τις μερίδες έλεγε δικαιότατα.
Μια δική μου, μια της αφεντομουτσουνάρας μου, μια της αφεντιάς μου... Α! κάτι απόμεινε. :D
 
Επειδή γούστα ειναι αυτά......

1.Μαγούρης Δημ. ...Κατανυκτικός ''σαν Τριώδιο''
2.Στανίτσας Θρασίβουλος ...Ζηλευτός Πατριαρχικός εκτελεστής
3.Ναυπλιώτης Ιάκωβος ...Τεράστια αξία σημείο αναφοράς εποχών
4.Πρίγγος Κωνσταντίνος '' ...το ίδιο....''
5.Χατζημάρκος Εμμανουήλ ...Ιδιοφυής αξία




......συνέχεια........(για δεκάδα)

Χαρισματικά ταλέντα με ιδιαίτερη αξία..χωρίς σειρά...:)

-Μανέας Πέτρος
-Συμεωνίδης χαράλαμπος
-Σφακιανάκης Ευάγγελος
-Αστέρης Λεωνίδας
-Μαιδανόγλου Σπυρίδων
....και αλλοι ''7000'' που εχει κρυμένους ο Κύριος μεσα στόν (νέο) Ισραήλ..:wink:
-
 

Attachments

  • MAGOYRHS PATER AGATHE.mp3
    4.1 MB · Views: 34

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
-Μανέας Πέτρος

Να μια πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή και μακάρι να το βάζατε στους 5, ώστε να υπάρχει στην τελική κατάταξη και να γίνει αφορμή για πολλούς νεότερους να τον γνωρίσουν (επιβεβαιώνοντας τη μορφωτική αξία της δημοσκόπησης). Μόνο που έχει πολύ λίγες ηχογραφήσεις.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Το συμπερασμα της "δημοσκοπησης" οπως αυτη εξελισεται , ειναι το σοφωτατο λαικο αποφθεγμα : ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ !

Υ.Γ
Αλλοιμονο αν σε ολους μας αρεσε ο ιδιος ψαλτης ! Θα ηταν διαστροφη της φυσικης νομοτελειας !
 

fchatzig

Μέλος
Δε θα πω οτι ειναι οι καλυτεροι! Αλλα σιγουρα ειναι αυτοι που με αναπαβουν να τους ακουω ιδιαιτερα σε δυσκολες στιγμες.

1. π. Φιλοθεος Γρηγοριάτης
2. π. Δανιηλ Δανιηλαιων
3. π. Κυπριανος Θωμαδων (μακαρι να υπηρχαν περισσοτερα αρχεια για τον υπεροχο μοναχο και ψαλτη)
4. π. Θωμας Θωμαδων
5. διακο- Διονύσης (τον αδικουν παρα πολυ τα ισοκρατηματα διπλα του στις κατα καιρους ηχογραφησεις του)
 
Αγαπητοί προτείνω για οσο καιρό διαρκεί το ''top 5 ψαλτών'' να ειναι αυτό αναρτημένο μόνιμα σαν πρώτο μν η κάτι σαν διαφημιστικό στό πάνω μέρος για να εχει οσο το δυνατόν μεγαλύτερη ανταπόκριση και λιγότερη αποχή...

(Αν γινεται βέβαια και αν συμφωνεί και η διαχείρηση)

ευχαριστώ
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Να εκφράσω την απορία μου συνάδελφοι για την παντελή απουσία από τις προτιμήσεις του Παντελεήμονος Κάρτσωνα, ο οποίος μπορεί να μην είχε το αγιορείτικο ύφος κατά την έννοια που έχουν λ.χ. ο Φιρφιρής, π. Δανιήλ, ο π. Θωμάς, ο π. Δαμασκηνός και πολλοί άλλοι, είχε όμως ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΗ αγιορείτικη (και κατ' επέκταση προσευχητική, ας μου επιτραπεί ο όρος) τεχνική, κατά τρόπον ώστε δικαίως να χαρακτηρίζεται ως "το αηδόνι του Όρους".
Επίσης, θεωρώ ότι από τους σημαντικότερους ψάλτες σήμερα είναι το μέλος του forum κ. Παναγιώτης Τζανάκος, ο οποίος κατέχει μια ξεχωριστή θέση, πιστεύω, όχι μόνο για το μετρημένο παραδοσιακό ύφος, που κατέχει άριστα, αλλά κυρίως για την προσήλωσή του στα κλασσικά μαθήματα. Είναι νομίζω από τους λίγους σήμερα που συνδυάζουν παραδοσιακό ύφος που τέρπει με κλασσικά μαθήματα σε τόσο πετυχημένο βαθμό (είχαμε βρεθεί πολύ παλιά σε κάτι βαφτίσια σ' ένα μικρό εκκλησάκι στο Διόνυσο και από τότε θαύμασα την τέχνη του). Υπάρχουν φυσικά και άλλοι αξιόλογοι ψάλτες σήμερα (όπως ο κ. Καρασταμάτης, που μου έρχεται πρόχειρα στο νου, ζητώ συγγνώμη που ξεχνώ άλλους συναδέλφους).

Συγγνώμη για το σχόλιο, αλλά παραξενεύομαι όταν βλέπω να παρελαύνουν άλλα ονόματα άγνωστα σε πολλούς και με κριτήρια αμφιλεγόμενα (όπως τα διαστήματα ή η αυτοσχεδιαστική ικανότητα) και να παραλείπεται ένας τόσο μεγάλος ψάλτης, όσο ο Παντελεήμων Κάρτσωνας.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Νίκο, αυτό συμβαίνει επειδή οι επιλογές είναι 5. Εγώ, πχ, πολλούς ψάλτες θεωρώ κορυφαίους. Για την 5άδα καλούμαι να επιλέξω αυτούς που με συγκλονίζουν περισσότερο. Παρ' όλο που δε χάνω ανάρτηση του Πετροχείλου, Παϊκοπούλου, Στανίτσα, Παναγιωτίδη. Μιχαηλίδη, Καραμάνη, Ταλιαδώρου, Χρυσάνθου, Καρακάση, δ. Διονυσίου Φιρφιρή, π. Δοσιθέου, π. Παντελεήμονα, π. Δανιήλ, Εμμανουηλίδη, Τσινάρα, Γ. Δάφα, π. Νικολάου Μαυροπούλου, Σάμου Ειρηναίου, Πατρών Νικοδήμου, Μαφίδη, Τσαμκιράνη, Νεοχωρίτη κλπ (δεν αναφέρω τους δασκάλους μου για μεγαλύτερη αντικειμενικότητα) και παρ' όλο που ακούω όλους αυτούς με πνεύμα μαθητείας (όχι όμως αδιακρίτως), κάποιους θα έπρεπε να να επιλέξω για το top 5. Έτσι, επέλεξα τον Ναυπλιώτη (σημείο αναφοράς, προσωποποίηση του αρχοντικού ψαλσίματος), τον Πρίγγο (μαθητή του Ιακώβου και δάσκαλο πολλών από τους παραπάνω, φορέας ενός ψαλσίματος πολύ εκφραστικού και αρχοντικού), τον Μουτάογλου και τον Αβραμίδη (που φέρουν τη συντηρητική παράδοση του Ναυπλιώτη και μεταλαμπαδεύουν ένα τρομερό βίωμα των ψαλλομένων δίχως να στοχεύουν στον εντυπωσιασμό) και τον Μαγούρη που επίσης με συγκινεί βαθύτατα. Αυτό δε σημαίνει ότι υποβαθμίζω κάποιους από τους παραπάνω και δεν αναγνωρίζω την ποιότητα της τέχνης τους, απλά στη χορεία των κορυφαίων κάποιοι ξεχωρίζουν σε κάποια σημεία που θεωρώ ουσιωδέστερα.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητοί,

Και άλλη φορά έχουμε γράψει ότι το τι αρέσει στον καθένα μας είναι υποκειμενικό κλπ κλπ.

Παρακαλώ επομένως, "ανεχόμενοι αλλήλων εν αγάπη" όχι προκλητικά μηνύματα!

Προτιμώ να το πω γενικά για αρχή. Εάν δεν υπάρξει ανταπόκριση θα επέμβω!

Ευχαριστώ για τη συνεργασία.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
αποτελέσματα έως 140

Αν μπορούσα να κάνω μια απορία στον εαυτό μου ή σε όποιον μπορεί να μου απαντήσει είναι γιατί ο Παναγιωτίδης έχει τη θέση 4, ενώ ο Καραμάνης την 16. Δάκτυλος του δημιουργού της δημοσκόπησης; ΠΟιος ξέρει...:wink:
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Διεγραψα το μηνυμα (αριθμος 43) που ηταν η ψηφοφορια μου !

ΨΗΦΙΖΩ ΕΚ ΝΕΟΥ ΕΔΩ !

ΦΟΡΤΗΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ

ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ

ΤΑΛΙΑΔΩΡΟΣ

ΚΕΤΣΕΤΖΗΣ

Υ.Γ 1
Θεωρησα επιβεβλημενη την επαναφορα του ονοματος του μακαριστου Δασκαλου μου εφ'οσον η λογικη της δημοσκοπησης παραμενει σταθερη .

Υ.Γ 2
Ειχα μεινει με την εντυπωση οτι ο μαιντανος φυτρωνει μονο στις τηλεοπτικες οθονες.......................

Υ.Γ
Γιωργο συγνωμη που σε ταλαιπωρω :) !
 
Top