15. Κεκραγάριον Κοιμήσεως της Θεοτόκου (ήχος α΄ αργός ειρμολογικός)

Από χειρόγραφο του αείμνηστου Καβαλιώτη Πρωτοψάλτη Ματθαίου Τσαμκιράνη, ανεβάζω Κεκραγάριο σύντομο σε ήχο πρώτο, σύμφωνο με τα προσόμοια "Ω του παραδόξου θαύματος…", ψαλλόμενο κατά τον εσπερινό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.
 

Attachments

  • Κεκραγάριον Κοιμήσεως=Μ.ΤΣΑΜΚΙΡΑΝΗ.pdf
    1.9 MB · Views: 2,472

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Από χειρόγραφο του αείμνηστου Καβαλιώτη Πρωτοψάλτη Ματθαίου Τσαμκιράνη, ανεβάζω Κεκραγάριο σύντομο σε ήχο πρώτο, σύμφωνο με τα προσόμοια "Ω του παραδόξου θαύματος…", ψαλλόμενο κατά τον εσπερινό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.

Είναι ίδιο με το του Γεωργιάδη.
Τώρα, ποιο είναι το πρότυπο κ ποιο διασκευασμένο, δεν ξέρω...κυκλοφορεί όμως κ σαν του Παναγιωτίδη. (έκανε κάποιος 1-2 αλλαγές κ γινόταν δικό του:D:D)
Του Γεωργιάδη υπάρχει στο φορουμ.
 
Last edited by a moderator:
Είναι ίδιο με το του Γεωργιάδη.
Τώρα, ποιο είναι το πρότυπο κ ποιο διασκευασμένο, δεν ξέρω...κυκλοφορεί όμως κ σαν του Παναγιωτίδη. (έκανε κάποιος 1-2 αλλαγές κ γινόταν δικό του:D:D).

Συμφωνώ ότι συχνά συμβαίνει αυτό που παρατηρείς.
Ειδικά όμως για την περίπτωση του Ματθαίου Τσαμκιράνη μπορώ να δηλώσω κατηγορηματικά ότι τέτοιο ζήτημα δεν υφίσταται. Ίσως και να ευθύνομαι εγώ που δεν πρόσεξα όσο θα 'πρεπε τη διατύπωση του τίτλου του αρχικού μηνύματος.
Ο αείμνηστος Ματθαίος ήταν ιδιαίτερη περίπτωση ψάλτη. Πέρα από το αδιαμφισβήτητα ξεχωριστό φωνητικό του τάλαντο ήταν άνθρωπος απλός και ταπεινός, πάντοτε πρόθυμος να βοηθήσει ανιδιοτελώς όποιον του το ζητούσε.
Το συγκεκριμένο Κεκραγάριο το είχε δώσει σε παλιό ψάλτη της Καβάλας - που υπηρετούσε σε ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου - για να το ψάλλει στον εσπερινό της πανηγύρεως. Δεν του το παρουσίασε ως δική του σύνθεση, ούτε καν έβαλε το όνομά του από κάτω. Απλά το κατέγραψε για να βοηθήσει ένα συνάδελφο.
Στην περίπτωση του μακαριστού Ματθαίου λοιπόν δεν τίθεται ζήτημα ούτε προτύπου και διασκευής ούτε πειράγματος 1-2 θέσεων ούτε διεκδίκησης της πατρότητας του ως άνω Κεκραγαρίου.
 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Σύμφωνοι φίλε Σάββα, αλλά από το πρώτο μήνυμα δεν βγήκε αυτό το συμπέρασμα... Χρειαζόταν η διευκρίνισή σου.
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Σύμφωνοι φίλε Σάββα, αλλά από το πρώτο μήνυμα δεν βγήκε αυτό το συμπέρασμα... Χρειαζόταν η διευκρίνισή σου.

Το αυτό Κύριε εκέκραξα από το ηλεκτρονικό αρχείο του Νηλέα Καμαράδου(1847-1922)όπως ειναι καταχωρημένο στον παρακάτω σύνδεσμο - από τη Μεγάλη Μουσική Βιβλιοθήκη της Ελλάδας «Λίλιαν Βουδούρη» :
http://digma.mmb.org.gr/MediaHandler.ashx?id=000000000226622&m=2&height=0&width=0

Χρονολογία: Δεκαετία 1920 (http://digma.mmb.org.gr/Item.aspx?kkt=KAMAR000000175)
 

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Ο πατερας Χαραλαμπος στον Αγιο Νικολαο Καβαλας εβγαλε πολλους καταξιωμενους ψαλτες που κοσμουν με την μουσικη τους καταρτιση και το
μουσικο ταλεντο τους πολλους ιερους ναους της Καβαλας αλλα και αλλων πολεων.Μικρος ισοκρατουσα στα πρωτα μου βηματα αριστερα με τον συγχωρεμενο τον Μανωλη Νεοχωριτη.Ο Θεος να τους αναπαυσει.
Αναρωτιεμαι τωρα εαν ξερες ακομα καλο "ποδοσφαιρακι" οπως τοτε...
Χαρηκα που σε βρηκα σε αυτο το site. Τασος Κιρτσιος.Νεα Βρασνα Θεσ-νικης
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ενδιαφέρουσα περίπτωση. Το καταγράφουν, συν τοις άλλοις, ο δάσκαλός μου Ελευθέριος Γεωργιάδης στο Δοξαστάριό του και ο κ. Χαρίλαος Ταλιαδώρος σε ένα φυλλάδιο με τα μέλη του Εσπερινού της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, ενώ το ψάλλει και ο κ. Δημοσθένης Παϊκόπουλος στο CD του με τους ύμνους της Κοιμήσεως. Δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα ποιοι άλλοι το περιλαμβάνουν στις συλλογές τους. Πάντως, από μια πρόχειρη ματιά στο forum είδα πως ο Στανίτσας έλεγε το σύνηθες του α' και όχι αυτό το ιδιαίτερο μέλος (πχ εδώ κι εδώ). Ομοίως και ο Παναγιωτίδης. Θα ήταν ενδιαφέρον να μαθαίναμε αν η παλαιότερη πατριαρχική τάξη επί Ιακώβου και Πρίγγου το περιελάμβανε και από πότε χρονολογείται το μέλος αυτό.
 
Last edited:

NKontis

Παλαιό Μέλος
το ψάλλει και ο κ. Δημοσθένης Παϊκόπουλος στο CD του με τους ύμνους της Κοιμήσεως

Το έχει και στο βιβλίο του «Επιλογαί» (Πανδέκτη Εκκλησιαστικής Μουσικής) στις σελ. 88-90
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
και ο κ. Χαρίλαος Ταλιαδώρος σε ένα φυλλάδιο με τα μέλη του Εσπερινού της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.

Το Ταλιαδωριστικο εδω, απο το βιβλιο του εσπερινου του αρχοντα.
 

Attachments

  • P1020165.JPG
    2.8 MB · Views: 568
  • P1020166.JPG
    2.1 MB · Views: 238

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ενδιαφέρουσα περίπτωση. Το καταγράφουν, συν τοις άλλοις, ο δάσκαλός μου Ελευθέριος Γεωργιάδης στο Δοξαστάριό του και ο κ. Χαρίλαος Ταλιαδώρος σε ένα φυλλάδιο με τα μέλη του Εσπερινού της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, ενώ το ψάλλει και ο κ. Δημοσθένης Παϊκόπουλος στο CD του με τους ύμνους της Κοιμήσεως. Δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα ποιοι άλλοι το περιλαμβάνουν στις συλλογές τους. Πάντως, από μια πρόχειρη ματιά στο forum είδα πως ο Στανίτσας έλεγε το σύνηθες του α' και όχι αυτό το ιδιαίτερο μέλος (πχ εδώ κι εδώ). Ομοίως και ο Παναγιωτίδης. Θα ήταν ενδιαφέρον να μαθαίναμε αν η παλαιότερη πατριαρχική τάξη επί Ιακώβου και Πρίγγου το περιελάμβανε και από πότε χρονολογείται το μέλος αυτό.

Παρεμφερές είναι και αυτό που ανέβασα προχθές, μαζί με τον υπόλοιπο Εσπερινό.
 
Last edited by a moderator:

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα και βοήθειά μας η Παναγία μας.
Τα συγκεκριμένα κεκραγάρια θυμάμαι από τα νιάτα μου, ότι τα είχα δει "τω καιρώ εκείνω" δημοσιευμένα στην πρώτη σελίδα τεύχους των ΙΕΡΟΨΑΛΤΙΚΩΝ ΝΕΩΝ, στα μέσα περίπου της δεκαετίας του 1960 (και προφανώς στο τ. του Αυγούστου), ως ανήκοντα στον Θ. Γεωργιάδη. Μάλιστα τα είχα κόψει και τα χρησιμοποιούσα, γιατί μου είχαν κάνει μεγάλη εντύπωση και μου άρεσαν. Βέβαια δεν μπορώ να βρω πλέον αυτό το απόκομμα. Όμως αν ο Σύλλογος, που διατηρεί το αρχείο των Ι.Ν. ανατρέξει εκεί, ασφαλώς και θα το ανακαλύψει.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους, εορτάζοντες και μη.
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Καλημέρα και βοήθειά μας η Παναγία μας.
Τα συγκεκριμένα κεκραγάρια θυμάμαι από τα νιάτα μου, ότι τα είχα δει "τω καιρώ εκείνω" δημοσιευμένα στην πρώτη σελίδα τεύχους των ΙΕΡΟΨΑΛΤΙΚΩΝ ΝΕΩΝ, στα μέσα περίπου της δεκαετίας του 1960 (και προφανώς στο τ. του Αυγούστου), ως ανήκοντα στον Θ. Γεωργιάδη. Μάλιστα τα είχα κόψει και τα χρησιμοποιούσα, γιατί μου είχαν κάνει μεγάλη εντύπωση και μου άρεσαν. Βέβαια δεν μπορώ να βρω πλέον αυτό το απόκομμα. Όμως αν ο Σύλλογος, που διατηρεί το αρχείο των Ι.Ν. ανατρέξει εκεί, ασφαλώς και θα το ανακαλύψει.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους, εορτάζοντες και μη.

Κυριε Μαουνη, Χρονια ΠΟλλα για τις μερες αυτες! Το Κεκραγαριον του Γεωργιαδη θα το βρειτε σε χειρογραφο του κ. Χανιωτη ο οποιος δηλωνει οτι το ειχε αντιγραψει απο την εφημεριδα Ιεροψαλτικων....!, εδω
http://analogion.com/forum/showthread.php?p=194315#post194315
Καλη Παναγια και καλη ανταμωση!
Νικος
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλημέρα και βοήθειά μας η Παναγία μας.
Τα συγκεκριμένα κεκραγάρια θυμάμαι από τα νιάτα μου, ότι τα είχα δει "τω καιρώ εκείνω" δημοσιευμένα στην πρώτη σελίδα τεύχους των ΙΕΡΟΨΑΛΤΙΚΩΝ ΝΕΩΝ, στα μέσα περίπου της δεκαετίας του 1960 (και προφανώς στο τ. του Αυγούστου), ως ανήκοντα στον Θ. Γεωργιάδη. Μάλιστα τα είχα κόψει και τα χρησιμοποιούσα, γιατί μου είχαν κάνει μεγάλη εντύπωση και μου άρεσαν. Βέβαια δεν μπορώ να βρω πλέον αυτό το απόκομμα. Όμως αν ο Σύλλογος, που διατηρεί το αρχείο των Ι.Ν. ανατρέξει εκεί, ασφαλώς και θα το ανακαλύψει.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους, εορτάζοντες και μη.
Στό ἀνάλογο θέμα ἤδη ἔχει γίνει:
http://analogion.com/forum/showthread.php?p=193731#post193731
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Στό ἀνάλογο θέμα ἤδη ἔχει γίνει:
http://analogion.com/forum/showthread.php?p=193731#post193731

Ευχαριστώ πολύ π. Μάξιμε.
Σας εύχομαι ολόψυχα χρόνια πολλά, καλά και ευλογημένα.
Η μακαρίτισσα η γιαγιά μου Μαρία Μαούνη (ας είναι αιωνία η μνήμη της), η οποία ήταν απόφοιτος της Δ' Δημοτικού, αλλά ήταν εξαίρετη ορθογράφος γιατί μελετούσε νυχθημερόν θρησκευτικά κείμενα και λειτουργικά βιβλία της Εκκλησίας μας, μου είχε δώσει, όταν επρόκειτο να καταταγώ ως στρατεύσιμος, μία εικόνα της Παναγίας μας με την αφιέρωση, πλήρως, επίσης ορθογραφημένη: "Καλός στρατιώτης. Η Παναγία μας να σκέπη σε και την Πατρίδα μας".
Αλήθεια, πόσο επίκαιρη και σήμερα (αλλά και πάντοτε) είναι αυτή η ευχή!
Να είσθε πάντα καλά. Καλή αυριανή.
 
Top