Βυζαντινός ψηφιακός ισοκράτης (Γιάννης Μπακόπουλος)

Status
Not open for further replies.

Kostas Georgiou

Νέο μέλος
Ο «ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ» αποτελεί την απόλυτη λύση για τον καθένα που ασχολείται με την Βυζαντινή Μουσική, είτε επαγγελματικά, είτε ερασιτεχνικά.
Ο «ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ» αντικαθιστά πλήρως ή συμπληρώνει και καθοδηγεί την ομάδα των Ισοκρατών κατά την εκτέλεση της ψαλμωδίας.
Ιδιαιτέρως για τον Ιεροψάλτη που ψάλλει συνήθως μόνος του, χωρίς να έχει βοήθεια από εκπαιδευμένους και έμπειρους Ισοκράτες, ο «ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ» αποτελεί την ιδανική λύση καθώς προσφέρει ισοκρατήματα με φυσικότατο άκουσμα, πλούσια σε όγκο και αρμονία. Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα: www.isokratis.com

The "DIGITAL BYZANTINE ISOKRATIS" is the absolute solution for anyone dealing with Byzantine music, whether professional or amateur.
The "DIGITAL BYZANTINE ISOKRATIS" replaces or complements and guides the group of Isocrates in the performance of chant.
Especially for the cantor who usually chants alone, without help from trained and experienced Isocrates, "DIGITAL BYZANTINE ISOKRATIS" is an ideal solution as it offers accompaniment of Isokratema with the most natural sounding, high volume and harmony. www.isokratis.com

Συνάδελφοι σας χαιρετώ. Ονομάζομαι Κώστας Γεωργίου και είμαι πρωτοψάλτης στο χωριό Βάτος της Κέρκυρας. Έχω πάρει τον ψηφιακό ισοκράτη και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από την βοήθεια που μου προσφέρει, τόσο πάνω στο ψαλτήρι, όσο και στο studio όπου ηχογραφώ. Είναι καταπληκτικό το μικρό μέγεθός του, η ποιότητα των φωνών και ο απλός χειρισμός του. Με την εμπειρία που έχω σαν μουσικός τον προτείνω σε όλους. ΚΩΣΤΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ - Καθηγητής μουσικής σε μουσικό σχολείο, διπλωματούχος πιανίστας, ΙΟΝΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ - ΚΕΡΚΥΡΑ.
 
Grigoris Kakouris Αγαπητέ μου φίλε και συνάδελφε Γιάννη είμαι πολύ χαρούμενος για την παραλαβή του Βυζαντινού Ψηφιακού Ισοκράτη. Έχει σπουδαία απόδοση και είμαι πολύ ευχαριστημένος θα έλεγα και ενθουσιασμένος!
Οι φωνές είναι φυσικότατες και τα μπάσα πάρα πολύ ωραία! Είναι στη χρήση του πολύ εύχρηστος και λειτουργικός και ακούγεται πολύ καθαρά μέσα στην εκκλησία χωρίς παραμορφώσεις και ο ήχος του εξαιρετικά φυσικός. Ειδικά με το ηχείο CREATIVE D 200 γίνεται ακόμα πιο ελκυστικός. Η δουλειά που έχεις κάνει λοιπόν με τους συνεργάτες σου φαίνεται εξαιρετική. Μαθαίνω πως και η συνέχεια της τελειοποίησης του Ψηφιακού Ισοκράτη θα είναι και αυτή άκρως ενδιαφέρουσα. Ανεπιφύλακτα τον συστήνω στους αγαπητούς μου συναδέλφους, γιατί σε συνδυασμό με το πάρα πολύ χαμηλό κόστος, το ανύπαρκτο βάρος του και την πανεύκολη μεταφορά του σε οποιοδήποτε Ιερό Ναό, αλλά και την βοήθειά του στην διδασκαλία και εκμάθηση της Βυζαντινής Εκκλησιαστικής Μουσικής, δίνει την δυνατότητα στον καθένα να χαίρετε το Βυζαντινό μέλος σε όλη του την Μεγαλοπρέπεια! Με όλη μου την αγάπη και τιμή. ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΑΚΟΥΡΗΣ. ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ.
 

tsarouchas evaggelos

Νέο μέλος
Αγαπητοί φίλοι, ο Γιάννης Μπακόπουλος μου έστειλε την πιό κάτω ανακοίνωση και τη μεταφέρω εδώ:

Αγαπητε φιλε και συναδελφε κ. Ιωαννη Μπακοπουλε,
Εχοντας λαβει απο τα μεσα Αυγουστου τον ψηφιακο ισοκρατη, νιωθω την αναγκη να σου πω ενα μεγαλο ευχαριστω απο καρδιας!
Πραγματικα φαινοταν μακρινο πως καποια στιγμη θα μπορουσε το ιδιο σου το κινητο ( μια συσκευη τσεπης ) , να σου κανει ισοκρατημα και μαλιστα φυσικοτατο σαν να υπαρχουν ισοκρατες..
Το αποτελεσμα? ΜΟΝΑΔΙΚΟ!!
Η διακριτικοτητα του? Φανταστικη !!! Το οτι καταφερες να αντικαταστησεις στην ουσια το μικρο πιανακι που προκαλουσε αντιδρασεις και θορυβο του εκκλησιασματος, λυνει πραγματικα τα χερια του καθενος..
Η ευκολια του?Δεν μπαινω καν στην διαδικασια να μιλησω γι'αυτο.. Μικρη συσκευη τσεπης που την εχεις ανα πασα ωρα και στιγμη μαζι σου και το μονο που χρειαζεται ειναι να την εχεις φορτισμενη! Δεν σου πιανει ογκο πανω στο Αναλογιο, δεν χρειαζεσαι να κανεις καποια βαση για να την στερεωσεις..
Δυο πραγματα που θα ηθελα κι εγω απο πλευρας μου να καταθεσω ετσι ωστε να διευκολυνω το εργο σου και τι παρατηρησα στον ηχο:

α) Αν το βαλεις κοντα στο μικροφωνο εχεις δυσκολια στο να το χειριστεις..
β) Αν αγορασεις ηχειακια και το τοποθετησεις εκει για να ακους, δεν εχει τοσο αποδοτικο αποτελεσμα διοτι ο ηχος απ'τα ηχειακια ακουγεται μονο στο αναλογιο και παραξενα στον υπολοιπο χωρο..
γ) Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ!!!
Προσωπικα εγω εκανα το εξης:
οπως θα δειτε και στις φωτογραφιες, εχω αγορασει ενα μικρο καρφακι
( 1 ευρω ). Το εχω ''κουμπωσει στο κινητο ( ψηφιακος ισοκρατης ).
Επειτα αγορασα ενα καλωδιο ( canon για κουμπωμα στην κονσολα, με τελειωμα μεγαλου καρφιου για να το κουμπωσω στο μικρο καρφι του κινητου.. Κοστος ανα μετρο καλωδιου 1 ευρω ).
Κατ' αυτον τον τροπο εχω συνδεσει το κινητο σε ενα καναλι της κονσολας της εκκλησιας με αποτελεσμα να ακουγεται ο ψηφιακος ισοκρατης απο ολα τα ηχεια !!! Θα εκπλαγειτε με το ακουσμα... Την ενταση την ρυθμιζετε εσεις αναλογως, ακομα και την ωρα που ειστε στο αναλογιο χαμηλωνοντας ή αυξανοντας την μεσω του κινητου χωρις να χρειαστει να τρεχετε στην κονσολα για να κανετε τις ρυθμισεις !


Με εκτιμηση

Ο Πρωτοψαλτης του Ι.Ν.Εισοδιων Της Θεοτοκου
Χωριστης Δραμας

Τσαρούχας Ευάγγελος
 

Attachments

  • kk.JPG
    kk.JPG
    4.8 MB · Views: 44
  • kkk.JPG
    kkk.JPG
    4.8 MB · Views: 23
  • kkkk.JPG
    kkkk.JPG
    4.7 MB · Views: 24
  • kkkkk.JPG
    kkkkk.JPG
    4.4 MB · Views: 20

tb---

τσοπάνης
Η διακριτικοτητα του? Φανταστικη !!! Το οτι καταφερες να αντικαταστησεις στην ουσια το μικρο πιανακι που προκαλουσε αντιδρασεις και θορυβο του εκκλησιασματος, λυνει πραγματικα τα χερια του καθενος..

... Θα εκπλαγειτε με το ακουσμα...

Μάλλον έχετε την εντύπωση ότι το εκκλησίασμα τρώει "κουτόχορτο" και αφού κρύψαμε το πιανάκι σε ένα κινητό, λύσατε και όλα τα θέματά σας.

"Κούνια που σας κούναγε", που λένε και στο χωρίο μου:cool:. Μπορεί να ξαφνιαστεί ο κόσμος την πρώτη φορά, αλλά γρήγορα θα καταλάβει τί ακριβώς γίνεται.

Αφού λοιπόν εξαφανίσαμε τους ισοκράτες σε ένα κινητό, σειρά να πέρνουν και έταιροι ρόλοι εντός του ναού. Εγώ διαλέγω να θέσω τους νεοκόρους σε ένα μπουκαλάκι αρώματος. Έχω και τα μεγάλα κονέ στο χημικό τμήμα:cool: ~
 

tsarouchas evaggelos

Νέο μέλος
Μάλλον έχετε την εντύπωση ότι το εκκλησίασμα τρώει "κουτόχορτο" και αφού κρύψαμε το πιανάκι σε ένα κινητό, λύσατε και όλα τα θέματά σας.

"Κούνια που σας κούναγε", που λένε και στο χωρίο μου:cool:. Μπορεί να ξαφνιαστεί ο κόσμος την πρώτη φορά, αλλά γρήγορα θα καταλάβει τί ακριβώς γίνεται.

Αφού λοιπόν εξαφανίσαμε τους ισοκράτες σε ένα κινητό, σειρά να πέρνουν και έταιροι ρόλοι εντός του ναού. Εγώ διαλέγω να θέσω τους νεοκόρους σε ένα μπουκαλάκι αρώματος. Έχω και τα μεγάλα κονέ στο χημικό τμήμα:cool: ~
Αγαπητε μου συναδελφε δεν μπορω να καταλαβω το ειρωνικο σας υφος και πραγματικα μου προκαλει εντυπωση.. Καθετι που γινεται με αγαπη απ΄τον οποιονδηποτε συναδελφο για την διευκολυνση οων μας ,ειναι αξιο συγχαρητηριων..
Ουδεις ειπε οτι θα αντικαταστησουμε τους ανθρωπους που απαρτιζουν τα αναλογια μας με οποιοδηποτε μηχανημα.. Σιγουρα ομως μπορουν να διευκολυνθουν , μιας που δεν χανει τονο ή ημιτονιο ο ψηφιακος ισοκρατης..
επιτρεψε μου να σου πω οτι συνηθως το ισοκρατημα ειναι αυτο το οποιο μας ριχνει τονο ή μας τον ανεβαζει.. Για να μαθει να ισοκρατει καποιος σωστα, θα πρεπει να ειναι και αριστος στο μελος ετσι ωστε να αντιλαμβανεται τι γινεται και που κινειται το μελος..
Στο λεω εχοντας και την ιδιοτητα του μουσικου..
Επισης σε μια καθημερινη λειτουργια που ενδεχομενως να ειμαστε και μονοι μας στο αναλογιο ( κι επομενως κουραζομαστε παραπανω ), ο ψηφιακος ισοκρατης αποτελει βοηθημα σε σχεση με την μονοτονια που υπαρχει..
Εμενα προσωπικα με βοηθαει και στην εκκλησια και στο μαθημα με τους μαθητες μου..
Ο καθενας απο εμας βεβαια εχει την αποψη του.... Εξαρταται πως βλεπει το ποτηρι! κι εγω το βλεπω μισογεματο...
Το να ειρωνευτω και κατηγορησω ειναι το μονο ευκολο...
Και πιστεψε με υπαρχουν σοβαροτερα πραγματα που ενοχλουν και θα επρεπε να μας απασχολουν αγαπητε συναδελφε.

Παντα με αγαπη
 

tb---

τσοπάνης
... Για να μαθει να ισοκρατει καποιος σωστα, θα πρεπει να ειναι και αριστος στο μελος ετσι ωστε να αντιλαμβανεται τι γινεται και που κινειται το μελος..
Στο λεω εχοντας και την ιδιοτητα του μουσικου..
Επισης σε μια καθημερινη λειτουργια που ενδεχομενως να ειμαστε και μονοι μας στο αναλογιο ( κι επομενως κουραζομαστε παραπανω ), ο ψηφιακος ισοκρατης αποτελει βοηθημα σε σχεση με την μονοτονια που υπαρχει..
Εμενα προσωπικα με βοηθαει και στην εκκλησια και στο μαθημα με τους μαθητες μου..
Ο καθενας απο εμας βεβαια εχει την αποψη του.... Εξαρταται πως βλεπει το ποτηρι! κι εγω το βλεπω μισογεματο...
Το να ειρωνευτω και κατηγορησω ειναι το μονο ευκολο...
Και πιστεψε με υπαρχουν σοβαροτερα πραγματα που ενοχλουν και θα επρεπε να μας απασχολουν αγαπητε συναδελφε.

Παντα με αγαπη

Αν ξαναδιαβάσετε το μήνυμά σας θα δώσετε και όλες τις λύσεις μόνος σας, ώστε να μήν χανουν τα τονικά ύψη οι ισοκράτες αφού πρώτα θα είναι άριστοι στο μέλλος, ώστε να μήν υπάρχει μονοτονία γιατί ο μοναχικός ψάλτης την δημιουργεί και ο τρόπος που ψέλνει και όχι η μοναδικότητά του στο αναλόγιο, και με αντίστοιχο τρόπο θα λυθούν και τα υπόλοιπα σοβαρότερα πράγματα που μας ενοχλούν. ~
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μάλλον έχετε την εντύπωση ότι το εκκλησίασμα τρώει "κουτόχορτο" και αφού κρύψαμε το πιανάκι σε ένα κινητό, λύσατε και όλα τα θέματά σας.

"Κούνια που σας κούναγε", που λένε και στο χωρίο μου:cool:. Μπορεί να ξαφνιαστεί ο κόσμος την πρώτη φορά, αλλά γρήγορα θα καταλάβει τί ακριβώς γίνεται.

Αφού λοιπόν εξαφανίσαμε τους ισοκράτες σε ένα κινητό, σειρά να πέρνουν και έταιροι ρόλοι εντός του ναού. Εγώ διαλέγω να θέσω τους νεοκόρους σε ένα μπουκαλάκι αρώματος. Έχω και τα μεγάλα κονέ στο χημικό τμήμα:cool: ~

Eτσι είναι... Είτε πιανο εχεις,είτε κινητό στο αναλόγιο,αν δεν εχεις την αίσθηση,του τι γινεται γύρω σου,(για την ρύθμιση της έντασης)τότε,δε σε σώζει τίποτα....
Πάλι τα ίδια θα κάνεις...
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αγαπητε φιλε και συναδελφε κ. Ιωαννη Μπακοπουλε,
Εχοντας λαβει απο τα μεσα Αυγουστου τον ψηφιακο ισοκρατη, νιωθω την αναγκη να σου πω ενα μεγαλο ευχαριστω απο καρδιας!
Πραγματικα φαινοταν μακρινο πως καποια στιγμη θα μπορουσε το ιδιο σου το κινητο ( μια συσκευη τσεπης ) , να σου κανει ισοκρατημα και μαλιστα φυσικοτατο σαν να υπαρχουν ισοκρατες..
Το αποτελεσμα? ΜΟΝΑΔΙΚΟ!!
Η διακριτικοτητα του? Φανταστικη !!! Το οτι καταφερες να αντικαταστησεις στην ουσια το μικρο πιανακι που προκαλουσε αντιδρασεις και θορυβο του εκκλησιασματος, λυνει πραγματικα τα χερια του καθενος..
Η ευκολια του?Δεν μπαινω καν στην διαδικασια να μιλησω γι'αυτο.. Μικρη συσκευη τσεπης που την εχεις ανα πασα ωρα και στιγμη μαζι σου και το μονο που χρειαζεται ειναι να την εχεις φορτισμενη! Δεν σου πιανει ογκο πανω στο Αναλογιο, δεν χρειαζεσαι να κανεις καποια βαση για να την στερεωσεις..
Δυο πραγματα που θα ηθελα κι εγω απο πλευρας μου να καταθεσω ετσι ωστε να διευκολυνω το εργο σου και τι παρατηρησα στον ηχο:

α) Αν το βαλεις κοντα στο μικροφωνο εχεις δυσκολια στο να το χειριστεις..
β) Αν αγορασεις ηχειακια και το τοποθετησεις εκει για να ακους, δεν εχει τοσο αποδοτικο αποτελεσμα διοτι ο ηχος απ'τα ηχειακια ακουγεται μονο στο αναλογιο και παραξενα στον υπολοιπο χωρο..
γ) Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ!!!
Προσωπικα εγω εκανα το εξης:
οπως θα δειτε και στις φωτογραφιες, εχω αγορασει ενα μικρο καρφακι
( 1 ευρω ). Το εχω ''κουμπωσει στο κινητο ( ψηφιακος ισοκρατης ).
Επειτα αγορασα ενα καλωδιο ( canon για κουμπωμα στην κονσολα, με τελειωμα μεγαλου καρφιου για να το κουμπωσω στο μικρο καρφι του κινητου.. Κοστος ανα μετρο καλωδιου 1 ευρω ).
Κατ' αυτον τον τροπο εχω συνδεσει το κινητο σε ενα καναλι της κονσολας της εκκλησιας με αποτελεσμα να ακουγεται ο ψηφιακος ισοκρατης απο ολα τα ηχεια !!! Θα εκπλαγειτε με το ακουσμα... Την ενταση την ρυθμιζετε εσεις αναλογως, ακομα και την ωρα που ειστε στο αναλογιο χαμηλωνοντας ή αυξανοντας την μεσω του κινητου χωρις να χρειαστει να τρεχετε στην κονσολα για να κανετε τις ρυθμισεις !


Με εκτιμηση

Ο Πρωτοψαλτης του Ι.Ν.Εισοδιων Της Θεοτοκου
Χωριστης Δραμας

Τσαρούχας Ευάγγελος

Στὸ παραπάνω ἐνθουσιῶδες κείμενο:rolleyes: ἄν ἀντικατασταθεῖ ἡ λέξη ἱσοκράτης μὲ τὴ λέξη ψάλτης προκύπτει ἐξαιρετικὰ ἐνδιαφέρον ἀποτέλεσμα.
 
Π

Πατήρ Χρήστος Πυτιρίνης

Guest
Κύριε Μπακόπουλε ονομάζομαι Χρήστος Πυτιρίνης και χάριτι Θεού διακονώ ως Εφημέριος στον Ιερό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Κόξαρης Πεδιάδος, Ηρακλείου Κρήτης. Τυγχάνω δε και Πτυχιούχος της Βυζαντινής Μουσικής έχοντας μαθητεύσει στον μουσικολογιότατο ιεροδιάκονο π. Αντώνιο Τζανουλίνο, στον άρχοντα υμνωδό της Μ.Τ.Χ. Εκκλησίας κ. Αθανάσιo Βουγιουκλή, και στον κ. Δημήτριο Νερατζή. Πρόσφατα προμηθεύτηκα τον βυζαντινό ψηφιακό ισοκράτη που κατασκεύασες και εκ βάθους καρδιάς σε συγχαίρω για την εκπληκτική σου δουλειά. Ο Χριστός να σου ανταποδώσει τους κόπους και τις θυσίες που κατέβαλες για να πραγματοποιήσεις αυτό το ανεπανάληπτο δημιούργημα και το εννοώ αυτό που λέω. Κατά την ταπεινή μου γνώμη άπαντες οι ασχολούμενοι με την βυζαντινή μουσική, μπορούν και πρέπει να τον προμηθευτούν. Το κόστος απόκτησης του ισοκράτη είναι ελάχιστο, ιδιαιτέρα σε σχέση με τα έξοδα που δαπανήθηκαν για την κατασκευή του. Προσωπικά όταν τον χρησιμοποίησα ηχογραφώντας μέσα στον ιερό ναό που διακονώ έμεινα άφωνος. Αισθανόμουν ότι είχα δίπλα μου τους καλύτερους ισοκράτες να με συνοδεύουν, παρόλο που χρησιμοποίησα σαν monitor, ένα πολύ πρόχειρο ηχείο. Αληθινά κ. Μπακόπουλε, αυτό που πέτυχες είναι άξιο πολλών συγχαρητηρίων. Ο ήχος του ισοκράτη είναι υπέροχος, μελωδικότατος, γλυκύτατος, τον κουβαλάω πάντα μαζί μου. Ειλικρινά δεν υπάρχουν λόγια για να σε ευχαριστήσω. Ο Χριστός να σε ευλογεί να σε στηρίζει και να σου δίνει πάμπολλα χρόνια να τον υμνείς και να τον δοξάζεις πάσας τας ημέρας της ζωή σου. Μετά πολλής εν Κυρίω αγάπης. Πρεσβύτερος Χρήστος Πυτιρίνης. Εφημέριος Ι.Ν. Ευαγγελισμού της Θεοτόκου. Κόξαρης Πεδιάδος Ηρακλείου Κρήτης. (Επισκεφτείτε την αξιόλογη ιστοσελίδα του π. Χρήστου Πυτιρίνη: Πρεσβύτερος Χρήστος Πυτιρίνης . Στην ενότητα: «Ήχος και εικόνα», κατηγορία: «Εκκλησιαστικοί ύμνοι», μπορείτε να ακούσετε δείγματα βυζαντινών ύμνων ηχογραφημένα με τον μουσικολογιότατο Π. Χρήστο, με την συνοδεία του βυζαντινού ψηφιακού ισοκράτη).
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μια που ούτε στην ιστοσελίδα www.isokratis.com, ούτε στην έως τώρα συζήτηση είδα κάτι σχετικό, δεν μας λέει και κάποιος πόσο στοιχίζει, εάν δεν είναι μυστικό;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... πόσο στοιχίζει...;

Επειδή δύο μέλη είχαν την καλοσύνη να με πληροφορήσουν με ΠΜ για το κόστος του ισοκράτη, κι επειδή η τιμή αυτή ποίκιλλε από Χ έως 3Χ, θα ήθελα να παρακαλέσω τον ίδιο τον κ. Μπακόπουλο να μας ενημερώσει επίσημα γι' αυτό, ώστε να μη κυκλοφορούν ενδεχομένως λανθασμένες πληροφορίες.
Θα ήθελα ακόμη να πληροφορηθώ ποιες εκδόσεις του Android υποστηρίζονται από την τελευταία έκδοση του Βυζαντινού ψηφιακού ισοκράτη, καθώς και εάν υπάρχει σκέψη ή πρόγραμμα να βγει έκδοση για iPhone ή και για Windows phone (αφού απ' ότι κατάλαβα δεν υποστηρίζονται τώρα).
Οι πληροφορίες σχετικά με την υποστήριξη τηλεφωνικών συσκευών, που βρήκα στην επίσημη ιστοσελίδα, είναι οι παρακάτω:
04. Ποια χαρακτηριστικά πρέπει να έχει η συσκευή στην οποία θα εγκαταστήσουμε το λογισμικό του ισοκράτη;

Το λογισμικό του ισοκράτη εγκαθίσταται σε οποιαδήποτε συσκευή (κινητό τηλέφωνο, ή tablet, ανεξαρτήτως μεγέθους), αρκεί να έχει λειτουργικό σύστημα android 2.1 και πάνω. Επίσης να έχει οθόνη πλήρους αφής, touch screen. Συσκευές που διαθέτουν τέτοιο λειτουργικό είναι οι: SAMSUNG, SONY ERICSSON, LG, HTC, HUAWEI, κ.τ.λ., με προτεινόμενο (εάν δεν έχει ήδη κάποιος συσκευή με τις παραπάνω προδιαγραφές), το αξιόπιστο και οικονομικό SAMSUNG GALAXY 550 (115 ευρώ). ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
01. Όχι συσκευές ALCATEL (τουλάχιστον το ALCATEL ONE TOUCH 908 - δεν μεταφέρει ήχο σε οποιοδήποτε αυτοενισχυόμενο ηχείο),
02. Όχι συσκευές με android : 4.0.3 (προβληματική αναπαραγωγή player).
03. Επίσης όχι συσκευές NOKIA, IPHONE, BLACK BERRY, ή συσκευές με WINDOWS PHONE (έχουν λειτουργικά: sympian, ios, black berry, windows phone, αντιστοίχως και δεν μας κάνουν).
 
Last edited:
K

KOSTAGIOS

Guest
...πολύ ρε συνάδελφοι δεν κόπτεσθε τώρα τελευταία για την παράδοση και τα σχετικά? πολύ όψιμα δεν σας πήρε ο πόνος? ή επειδή κάποιοι δεν ξέρουν να το χρησιμοποιήσουν,το ρίχνουν στην παράδοση,τάχα...Είστε όλοι υποκριτές,γιατί αν σας ενδιαφέρει πραγματικά ο παραδοσιακός τρόπος λατρείας,δεχθείτε να καταργηθούν οι ηλεκτρικές καμπάνες πρώτα,οι ηλεκρικοί πολυέλεοι και τα μικρόφωνα και μετά θα συμφωνήσω και εγώ να καταργηθεί και ο ισοκράτης.Έχω ξανα-γράψει και επανέρχομαι για τελευταία φορά:το ισοκράτημα είναι ό,τι η ορχήστρα για τον τραγουδιστή.Βάλτε τον Νταλάρα χωρίς ορχήστρα,να δούμε πώς θα ακουστεί!Αλήθεια,σε ποιά εκκλησία περισσεύουν οι ισοκράτες,καλοί και γυμνασμένοι,να μου τους στείλουν και σε μένα!! Ή μήπως ζούμε σε άλλη χώρα? Φτάνει πιά η υποκρισία,που άμα σας χαμηλώσει λίγο το μικρόφωνο ο παππάς,"σκοτώνετε το Θεό"....
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
...πολύ ρε συνάδελφοι δεν κόπτεσθε τώρα τελευταία για την παράδοση και τα σχετικά? πολύ όψιμα δεν σας πήρε ο πόνος? ή επειδή κάποιοι δεν ξέρουν να το χρησιμοποιήσουν,το ρίχνουν στην παράδοση,τάχα...Είστε όλοι υποκριτές,γιατί αν σας ενδιαφέρει πραγματικά ο παραδοσιακός τρόπος λατρείας,δεχθείτε να καταργηθούν οι ηλεκτρικές καμπάνες πρώτα,οι ηλεκρικοί πολυέλεοι και τα μικρόφωνα και μετά θα συμφωνήσω και εγώ να καταργηθεί και ο ισοκράτης.Έχω ξανα-γράψει και επανέρχομαι για τελευταία φορά:
το ισοκράτημα είναι ό,τι η ορχήστρα

για τον τραγουδιστή.

Βάλτε τον Νταλάρα


χωρίς ορχήστρα,να δούμε πώς θα ακουστεί!Αλήθεια,σε ποιά εκκλησία περισσεύουν οι ισοκράτες,καλοί και γυμνασμένοι,να μου τους στείλουν και σε μένα!! Ή μήπως ζούμε σε άλλη χώρα? Φτάνει πιά η υποκρισία,που άμα σας χαμηλώσει λίγο το μικρόφωνο ο παππάς,"σκοτώνετε το Θεό"....

Tὰ εἶπες ὅλα, συγγνώμη:rolleyes: ἐννοούσα τὰ τραγούδησες ὅλα ...:rolleyes:

Χαίρομαι ποὺ ἀνήκεις στὸν μοδέρνο τρόπο λατρείας. Ξέρεις πόσο κοστίζει τὸ μηχανάκι ποὺ θὰ σὲ ἀντικαταστήσει; Ὅσο ἕνα μικρὸ τηλεκοντρόλ γιὰ νὰ ρυθμίζει ὁ ἱερέας τὶς ἐκφωνήσεις.

κ. Μπακόπουλε πεδίον δόξης λαμπρόν. Δὲν θὰ προλαβαίνετε παραγγελίες ἀπὸ τοὺς ἐφημερίους ...:rolleyes:
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
για τον τραγουδιστή.Βάλτε τον Νταλάρα χωρίς ορχήστρα,να δούμε πώς θα ακουστεί!

http://analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=69218&d=1354221033
Δεν είναι ο Νταλάρας, αλλά τραγουδάει συνοδεία "ορχήστρας"... (δανείζομαι την ηχογράφηση που ανέβασε ο ΕΙΡΥΚ ΕΜΝΟΣΗΕΛΕ εδώ: http://analogion.com/forum/showthread.php?p=156939#post156939)

Κατά τ' άλλα, φρόντισε λίγο το λεξιλόγιό σου και δέσε το ζωνάρι σου, είναι περίοδος νηστείας...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Είστε όλοι υποκριτές,γιατί αν σας ενδιαφέρει πραγματικά ο παραδοσιακός τρόπος λατρείας,δεχθείτε να καταργηθούν οι ηλεκτρικές καμπάνες πρώτα,οι ηλεκρικοί πολυέλεοι και τα μικρόφωνα και μετά θα συμφωνήσω και εγώ να καταργηθεί και ο ισοκράτης.
Η καμπάνα είναι ηλεκτρική, είναι όμως καμπάνα. Ο πολυέλεος είναι ηλεκτρικός, είναι όμως πολυέλεος και φως. Το μικρόφωνο είμαι μηχανικό μέσο, ακούγεται όμως ήχος. Ό,τι δηλ. ήξερε ως τώρα ο πιστός, συνεχίζει να υπάρχει. Εδώ πέρα όμως παύει να υπάρχει ο άνθρωπος στο ψαλτήρι και μπαίνει μηχάνημα, το οποίο, όσο τέλειο και να είναι, καταλαβαίνεις ότι είναι μηχάνημα, ειδικά στις αλλαγές των ισοκρατημάτων και στον μηχανικό-αυτοματοποιημένο τρόπο εκτέλεσης. Το μέλος στο ψαλτήρι εκτελείται από ψάλτες, με τα ελαττώματά τους, τη φυσικότητά τους, τον αυθορμητισμό τους. Αυτό είναι που έχει αξία στη βυζαντινή αλλά και στην παραδοσιακή μουσική και κάνει την κάθε ακολουθία ξεχωριστή. Αλλιώς θα καταργούσαμε και τον ψάλτη και θα παίζαμε playback μια τέλεια ηχογραφημένη ακολουθία... Δεν υπάρχει περίπτωση μία ακολουθία να είναι καρμπόν της άλλης, ούτε ένας παραδοσιακός οργανοπαίχτης να παίξει καρμπόν τη μια μέρα με την άλλη. Μου φαίνεται θέλουμε γερή παιδεία για το τι εστί και πώς λειτουργεί η παράδοση, αλλά και ειδικότερη η εκκλησιαστική, όπου οφείλουμε να είμαστε ακόμα προσεχτικότεροι σε ό,τι αφορά τη διατήρησή της. Αυτά που λέγονται εκ του προχείρου εδώ από μερικούς, ανάγοντας τη μουσική μας, που έχει ως αποστολή της την προσευχή, σε φωνητικό show, είναι τουλάχιστον ανευθυνότητες, για να μην πω τίποτε περισσότερο.
Επισης σε μια καθημερινη λειτουργια που ενδεχομενως να ειμαστε και μονοι μας στο αναλογιο ( κι επομενως κουραζομαστε παραπανω ), ο ψηφιακος ισοκρατης αποτελει βοηθημα σε σχεση με την μονοτονια που υπαρχει..
το ισοκράτημα είναι ό,τι η ορχήστρα για τον τραγουδιστή.Βάλτε τον Νταλάρα χωρίς ορχήστρα,να δούμε πώς θα ακουστεί!
Δηλαδή οι Πατριαρχικοί ψάλτες θεωρούνται μονότονοι όταν ψέλνουν μόνοι στον Άγιο Γεώργιο στο Φανάρι; Οι ηχογραφήσεις με μονωδίες του Στανίτσα τις καθημερινές είναι μονότονες; Μήπως κάτι άλλο φταίει για τη μονοτονία και όχι η έλλειψη ισοκρατήματος; Πάνε άκου μόνο του το Δανιήλ, το Δαμασκηνό, το Θωμά, τον Κετσετζή, τον Παϊκόπουλο και τόσους άλλους και πες μου αν δεν μείνεις κάγκελο. Κανείς δεν ισχυρίζεται ότι με το ισοκράτημα δεν είναι καλύτερα τα πράγματα, αλλά από εκεί μέχρι να κατηγορήσουμε ουσιαστικά το μονοφωνικό βυζαντινό μέλος για "μονοτονία", την οποία "θεράπευσε" το ισοκράτημα, πάει πολύ...
Προσωπικά όταν τον χρησιμοποίησα ηχογραφώντας μέσα στον ιερό ναό που διακονώ έμεινα άφωνος.
Μετά την σχετική εξοικείωση, καθώς εδώ και δέκα χρόνια έχω κάποιο παλαιότερο μοντέλο ισοκράτη, μετά από πειράματα κατέφυγα στην λύση του μικρού ενισχυτή και από ένα ηχείο για κάθε ψαλτήρι το οποίο βρίσκεται πίσω (σχεδόν αόρατα) από το ψαλτήρι.
Σήμερα έψαλα πρώτη μέρα με τον Βυζαντινό Ψηφιακό Ισοκράτη και πραγματικά ενθουσιάστηκα με τις δυνατότητές του.
Φίλε Ιωάννη έκανα την πρώτη δοκιμαστική εφαρμογή του ψηφιακού ισοκράτη την Κυριακή και όντως είναι πραγματικά μία μοναδική εμπειρία!
Έχω πάρει τον ψηφιακό ισοκράτη και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από την βοήθεια που μου προσφέρει, τόσο πάνω στο ψαλτήρι...
Δεν σου πιανει ογκο πανω στο Αναλογιο
Συγγνώμη βρε συνάδελφοι, αλλά όλοι εσείς, που ομολογείτε ότι χρησιμοποιείτε το μηχάνημα αυτό εν ώρα λατρείας, έχετε επίγνωση ότι παρακούτε ελαφρά τη καρδιά εντολή της Ιεράς Συνόδου που απαγορεύει τη χρήση μηχανικού ισοκράτη μέσα στη λατρεία; Είμαι σίγουρος πως πολλοί από εσάς θα σπεύσατε, μετά την καταδικαστική απόφαση του Πατριαρχείου για το σύστημα Καρά, να μιλήσετε για υπακοή στην εκκλησία και τέτοια. Είστε όμως και οι πρώτοι που παρακούτε την εκκλησία! Γιατί να επικαλούμαστε την υπακοή πάντα για τους άλλους και όχι για τους εαυτούς μας;
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
έχετε επίγνωση ότι παρακούτε ελαφρά τη καρδιά εντολή της Ιεράς Συνόδου που απαγορεύει τη χρήση μηχανικού ισοκράτη μέσα στη λατρεία; Είμαι σίγουρος πως πολλοί από εσάς θα σπεύσατε, μετά την καταδικαστική απόφαση του Πατριαρχείου για το σύστημα Καρά, να μιλήσετε για υπακοή στην εκκλησία και τέτοια. Είστε όμως και οι πρώτοι που παρακούτε την εκκλησία! Γιατί να επικαλούμαστε την υπακοή πάντα για τους άλλους και όχι για τους εαυτούς μας;

H Iερά Σύνοδος, όπως και άλλοι μητροπολίτες, ας εφαρμόσει πρώτα έναν νόμο που έχει χρέος να εφαρμόσει ως νόμο του κράτους από το 2006, ας πληροφορηθεί αρτιότερα ποιες είναι οι ανάγκες αυτή τη στιγμή των αναλογίων, ας περιβάλλει τον ψάλτη με περισσότερη κατανόηση, αναγνωρίζοντας ότι χωρίς αυτόν ΔΕΝ μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα, ας φροντίσει έτσι ώστε ορισμένοι προϊστάμενοι να μορφωθούν μουσικώς όσο το δυνατόν καλύτερα (γιατί πολλοί αμφιβάλλω αν γνωρίζουν τα στοιχειώδη ακόμα της μουσικής), ας απαγορέψει την εκτέλεση (κυριολεκτικά και μεταφορικά) των ύμνων κυρίως τη Μ. Εβδομάδα με πολυφωνο-παρωδίες χορωδίες που μυρίζουν Δύση, ας, ας, ας, …… και στο τέλος ας ζητήσουν την απομάκρυνση του ισοκράτη από τα ψαλτήρια.
Όταν εγώ δεν έχω βοηθούς να κάνουν ίσο, ή κάνοντάς το αλλοιώνεται η απόδοση του κειμένου γιατί δεν είναι ικανοί στο ισοκράτημα, εγώ δεν πρέπει να βοηθηθώ κάπως;
Κ. Θεοτοκάτε. Δεν ήταν το μήνυμά μου προσωπικά για εσάς, δεν σας ξέρω άλλωστε, ούτε για κάποιον άλλο συνάδελφο, απλά την άποψή μου εξέφρασα.
 

tb---

τσοπάνης
...πολύ ρε συνάδελφοι δεν κόπτεσθε τώρα τελευταία για την παράδοση και τα σχετικά? πολύ όψιμα δεν σας πήρε ο πόνος? ή επειδή κάποιοι δεν ξέρουν να το χρησιμοποιήσουν,το ρίχνουν στην παράδοση,τάχα...Είστε όλοι υποκριτές,γιατί αν σας ενδιαφέρει πραγματικά ο παραδοσιακός τρόπος λατρείας,δεχθείτε να καταργηθούν οι ηλεκτρικές καμπάνες πρώτα,οι ηλεκρικοί πολυέλεοι και τα μικρόφωνα και μετά θα συμφωνήσω και εγώ να καταργηθεί και ο ισοκράτης.Έχω ξανα-γράψει και επανέρχομαι για τελευταία φορά:το ισοκράτημα είναι ό,τι η ορχήστρα για τον τραγουδιστή.Βάλτε τον Νταλάρα χωρίς ορχήστρα,να δούμε πώς θα ακουστεί!Αλήθεια,σε ποιά εκκλησία περισσεύουν οι ισοκράτες,καλοί και γυμνασμένοι,να μου τους στείλουν και σε μένα!! Ή μήπως ζούμε σε άλλη χώρα? Φτάνει πιά η υποκρισία,που άμα σας χαμηλώσει λίγο το μικρόφωνο ο παππάς,"σκοτώνετε το Θεό"....

...απλά αντιγράφω τον σύνδεσμο που ίσως δεν τον είδατε~

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=156686&postcount=1
 

tb---

τσοπάνης
Δώρο και εκ μέρους μου, μια κασέλα ψάρι μιας και έχουμε νηστεία :cool:~
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Κλείνω αυτό το θέμα, ακουστηκαν αρκετά σχόλια που καλύπτουν πλήρως τον όποιο ενδιαφερόμενο. Παρακαλώ να μην δοθεί συνέχεια σε διαφημιστικά μηνύματα σε άλλα θέματα εκτός και πρόκειται για κάτι που δεν έχει ακουστεί ως τώρα. Καταντάει κουραστικό και λαμβάνω διαμαρτυρίες από διαφόρους. Ευχαριστώ.
 
Status
Not open for further replies.
Top