Βυζαντινός ψηφιακός ισοκράτης (Γιάννης Μπακόπουλος)

Status
Not open for further replies.

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αγαπητοί φίλοι, ο Γιάννης Μπακόπουλος μου έστειλε την πιό κάτω ανακοίνωση και τη μεταφέρω εδώ:

O νέος ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ είναι γεγονός. Επισκεφτείτε την νέα μας ιστοσελίδα πληκτρολογώντας:www.isokratis.com.

Εκεί θα βρείτε αναλυτικές πληροφορίες,σχετικά με τις δυνατότητες της συσκευής αναπαραγωγής των ισοκρατημάτων, ηχεία που μπορούν να συνδεθούν με την συσκευή (αυτοενισχυόμενα, επαναφορτιζόμενα, ασύρματα), τρόπο χειρισμού συσκευής, τρόπο τοποθέτησης – προσαρμογής του ισοκράτη πάνω στο αναλόγιο κ.τ.λ.


Για οποιαδήποτε επιπλέον: ενημέρωση - πληροφορία – διευκρίνιση – απορία και για να ακούσετε ζωντανά, ηχητικά δείγματα, επικοινωνήστε ελεύθερα με τα τηλέφωνα: 26210. 36971 - 697. 301. 99. 09 - 697. 34. 60. 190.
Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου: bakop.ioan@hotmail.gr
Eπίσης πληροφορίες στο facebook. Πληκτρολογήστε: Μπακόπουλος Γιάννης.
 
Η Β΄ ανανεωμένη έκδοση του ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΙΣΟΚΡΑΤΗ είναι έτοιμη. . Επισκεφτείτε την νέα μας ιστοσελίδα: www.isokratis.com. Εκεί θα βρείτε αναλυτικές πληροφορίες, σχετικά με τις δυνατότητες της συσκευής, συνδεσιμότητα της συσκευής με διαφορετικούς τύπους ηχείων (αυτοενισχυόμενων, επαναφορτιζόμενων, ασυρμάτων ηχείων), τρόπο χειρισμού συσκευής, τρόπο τοποθέτησης - προσαρμογής πάνω στο ψαλτήρι, κ.τ.λ.
Επίσης παρακολουθήστε στο youtube το video: «ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΙΣΟΚΡΑΤΗ»
e-mail: bakop.ioan@hotmail.gr facebook: Μπακόπουλος Γιάννης.
Επίσης: «PSALTOLOGION» - ενότητα: «τεχνολογία και ψαλτική».
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Aν δεν είχα τον βοηθό μου που κάνει ισοκράτημα στον ναό, ειλικρινώς θα τον αγόραζα. Πολύ κομψός και εύχρηστος!
Αλλά δεν αποκλείω και μια μελλοντική αγορά του
 

tsarouchas evaggelos

Νέο μέλος
Η Β΄ ανανεωμένη έκδοση του ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΙΣΟΚΡΑΤΗ είναι έτοιμη. . Επισκεφτείτε την νέα μας ιστοσελίδα: www.isokratis.com. Εκεί θα βρείτε αναλυτικές πληροφορίες, σχετικά με τις δυνατότητες της συσκευής, συνδεσιμότητα της συσκευής με διαφορετικούς τύπους ηχείων (αυτοενισχυόμενων, επαναφορτιζόμενων, ασυρμάτων ηχείων), τρόπο χειρισμού συσκευής, τρόπο τοποθέτησης - προσαρμογής πάνω στο ψαλτήρι, κ.τ.λ.
Επίσης παρακολουθήστε στο youtube το video: «ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΙΣΟΚΡΑΤΗ»
e-mail: bakop.ioan@hotmail.gr facebook: Μπακόπουλος Γιάννης.
Επίσης: «PSALTOLOGION» - ενότητα: «τεχνολογία και ψαλτική».

Αγαπητε συναδελφε Ιωαννη,
μολις πηρα την συσκευη στα χερια μου. Δεν εχω λογια. Το '' μπραβο '' φαινεται μικρο μπροστα στο αριστουργημα σου.
Τσαρούχας Ευάγγελος
Καθηγητης Βυζαντινης - Παραδοσιακης Μουσικης
Πρωτοψαλτης Εισοδιων Της Θεοτοκου Χωριστης Δραμας

http://www.youtube.com/watch?v=w92BWpE_lrE
 
Κύριε Γιάννη. Απέκτησα και εγώ πριν λίγο καιρό τον ισοκράτη που κατασκεύασες. Πραγματικά είναι ένα εντυπωσιακό εργαλείο το οποίο βοηθά τον ιεροψάλτη τόσο στην μελέτη των κειμένων στο σπίτι, όσο και στην απόδοση τους, κατά τις διάφορες ακολουθίες. Βασικό γνώρισμα της Βυζαντινής Μουσικής είναι η μαεστρική εναλλαγή των τετραχόρδων μέσα στα μουσικά μέλη με τρόπο τέτοιο, ο οποίος απαιτεί τα σωστά και έγκαιρα πατήματα των ισοκρατών, ούτως ώστε να αναδειχθεί το νόημα και το μεγαλείο της ψαλτικής τέχνης. Την απαίτηση λοιπόν αυτή, έρχεται να καλύψει με επαναστατικό τρόπο, ο νέος αυτός ψηφιακός ισοκράτης. Για χρόνια ήμουν εναντίον του ηλεκτρονικού ισοκράτη στο ναό, όμως η συγκεκριμένη συσκευή αποτελεί πρότυπο διακριτικότητας και φυσικότητας στις φωνές. Ο κόσμος δέχτηκε με ενθουσιασμό το άκουσμα του ισοκράτη αφού δεν καταλαβαίνει και κανείς ότι πρόκειται για συσκευή .Αυτή η φυσικότητα των φωνών είναι πραγματικά αξιοθαύμαστη. Σε γενικότερο πλαίσιο, μέσα από τη χρήση του ισοκράτη, βελτιώθηκε αισθητά η συνολική εικόνα του αναλογίου και οι πιστοί λαμβάνουν πλέον το μέγιστο του ψυχισμού που προσδίδει το ψαλτικό άκουσμα. Αυτό είναι και προσωπικό σχόλιο μιας ομάδας ατόμων που εκκλησιάζεται στο ναό όπου τελώ ως ιεροψάλτης. Συγχαρητήρια λοιπόν αγαπητέ κύριε Γιάννη για την εξαίρετη δουλειά σου και εύχομαι με τη βοήθεια του Θεού να αναδείξεις τον ισοκράτη αυτόν, σε ακόμα υψηλότερα επίπεδα. Προσωπικά σε ευχαριστώ ως ιεροψάλτης για την βοήθεια και την ικανοποίηση που μου πρόσφερες με το μηχάνημα αυτό. Στέλιος Ταράζι. Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αποστόλου Ανδρέου Στροβόλου. Λευκωσία – Κύπρος.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Κατά της τεχνολογίας δεν είμαι. Ούτε κατά αυτών των εφευρέσεων. Κάποια γενικά σχόλια όμως.
Ο ισοκράτης είναι (θέλουμε - δε θέλουμε) όργανο. Κι όπως αποκλείεται η χρήση οργάνου στους Ιερούς Ναούς, έτσι πρέπει να απαγορευτεί αυστηρά η χρήση του στους Ιερούς Ναούς. Η λειψανδρεία έχει φέρει αυτές τις "ανάγκες" οι οποίες ικανοποιούν μόνο την ανθραπαρέσκεια και τίποτα περισσότερο. Η ψαλτική είναι λατρεία, συμμετοχή, κοινωνία, προσευχή. Τίποτα από όλα αυτά δεν προσφέρει ένα μουσικό όργανο κι ας παράγει ανθρώπινη φωνή.
Όσο για τα σχόλια του τύπου...
Ο κόσμος δέχτηκε με ενθουσιασμό το άκουσμα του ισοκράτη
βελτιώθηκε αισθητά η συνολική εικόνα του αναλογίου και οι πιστοί λαμβάνουν πλέον το μέγιστο του ψυχισμού που προσδίδει το ψαλτικό άκουσμα. Αυτό είναι και προσωπικό (!!!) σχόλιο μιας ομάδας (!!!) ατόμων που εκκλησιάζεται στο ναό όπου τελώ ως ιεροψάλτης.
από εμένα κανένα σχόλιο...
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Κατά της τεχνολογίας δεν είμαι. Ούτε κατά αυτών των εφευρέσεων. Κάποια γενικά σχόλια όμως.
Ο ισοκράτης είναι (θέλουμε - δε θέλουμε) όργανο. Κι όπως αποκλείεται η χρήση οργάνου στους Ιερούς Ναούς, έτσι πρέπει να απαγορευτεί αυστηρά η χρήση του στους Ιερούς Ναούς. Η λειψανδρεία έχει φέρει αυτές τις "ανάγκες" οι οποίες ικανοποιούν μόνο την ανθραπαρέσκεια και τίποτα περισσότερο. Η ψαλτική είναι λατρεία, συμμετοχή, κοινωνία, προσευχή. Τίποτα από όλα αυτά δεν προσφέρει ένα μουσικό όργανο κι ας παράγει ανθρώπινη φωνή.
Όσο για τα σχόλια του τύπου...


από εμένα κανένα σχόλιο...

Και εγώ δεν είμαι κατά της τεχνολογίας... Εξάλλου είμαι επαγγελματίας πληροφορικός... Θα χρησιμοποιούσα ίσως τον ηλεκτρονικό ισοκράτη στο σπίτι μου για τις πρόβες στα αργά μέλη που προετοιμάζω...!!!
Αναρωτιέμαι όμως και κάτι άλλο που πιθανόν να είναι άλλο θέμα: (Ας το κρίνουν οι διαχειριστές)
Δεν πρέπει να έχουμε ως μέλημά μας, εκτός από την ορθή απόδοση των ύμνων στον ναό και την δημιουργία διάδοχης κατάστασης; Εννοώ ότι η χρήση του ηλεκτρονικού ισοκράτη στον ναό, αποκλείει την ταυτόχρονη ζωντανή παροχή ισοκρατήματος... άρα ο φυσικός ισοκράτης αδρανοποιείται!!! Τελικά μήπως όλο αυτό κάνει κακό αντί καλό στην τέχνη; Και μήπως η χρήση του ηλεκτρονικού ισοκράτη στον ναό, υποδηλώνει την αδυναμία μας να προσελκύσουμε νέους στο αναλόγιο και να αρχίσουμε να τους διδάσκουμε την τέχνη της Βυζαντινής μουσικής; Αυτό εννοώ "διάδοχη κατάσταση"!!! Και εδώ είναι που αρχίζουμε να χάνουμε το παιχνίδι!!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή]

θετικό σχόλιο για τον ισοκράτη.
Θα μπορούσατε αγαπητέ να παραπέμψετε στην ιστοσελίδα σας (Γνώμες χρηστών), αν και το έχετε κάνει και αυτό αποτελεί επανάληψη (thread bumping), και να μη δημιουργείται εδώ συζήτηση επί των γνωμών, σ΄ ένα θέμα, πού απλά είναι διαφημιστικό.

Αναρωτιέμαι όμως και κάτι άλλο που πιθανόν να είναι άλλο θέμα: (Ας το κρίνουν οι διαχειριστές)
Υπάρχουν ανάλογα θέματα, που μπορείτε να βρείτε, και παρακαλώ να μη συνεχιστεί εδώ αυτή η συζήτηση.
 
Ιωάννη, τα θερμά μου συγχαρητήρια. Ο ηλεκτρονικός ισοκράτης που κατασκεύασες, μικρός, εύχρηστος, σεμνός, αποτελεσματικός, καθώς αποδεσμεύει φυσικές φωνές εμπείρων ισοκρατών, είναι αναγκαίος για τον ψάλτη, και από τεχνολογικής πλευράς ό,τι υψηλότερο. Η διακριτική χρήση του εμπλουτίζει την ψαλμωδία και συνεισφέρει στην προσέλκυση της προσοχής των εκκλησιαζομένων καθώς και στη δημιουργία προσευχητικής διαθέσεως.
Είναι ατυχής η σύγκρισή του με το ρόλο που παίζει το παπικό όργανο στο λατρευτικό φεστιβάλ τους, που εκμηδενίζει την ανθρώπινη παρουσία και την κυριαρχία του Θεού. Αυτό ναι, αντιτίθεται στον κυριακό λόγο ότι η αληθινή λατρεία πρέπει να γίνεται «εν πνεύματι», αλλ’ ο ισοκράτης, όχι.
Το ισοκράτημα είναι παλιά υπόθεση της ορθοδόξου λατρείας. Η χρήση του μαρτυρείται πριν από τον ΙΕ΄ αιώνα. Ισοκράτες αναφέρονται σε χειρόγραφα ως βαστακταί (Βλ. Χφ μ. Ιβήρων 973 των αρχών του ΙΕ΄ αι.), που βαστούν το ίσον υπό την καθοδήγηση του Δομεστίκου, και βοηθούν στην ανάδειξη της γλυκυτάτης μουσικής συμφωνίας, που είναι και αυτή δώρο του Θεού στον άνθρωπο κατά την ώρα της ιερότερης επικοινωνίας του με Αυτόν. Αθανάσιος Γ. Σιαμάκης, Αρχιμανδρίτης – Μουσικολόγος – Ερευνητής – Συγγραφέας μουσικών συγγραμάτων.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Έχω διαβάσει την άποψη του πανοσιολογιώτατου στην ιστοσελίδα σας. Λυπάμαι πολύ για τις απόψεις του. Προσωπικά ήθελα να τις σχολιάσω τότε στο Ψαλτολόγιον αλλά το απέφυγα. Τον εκθέτετε. Επαναλαμβάνω ότι σας συγχαίρω για την εφεύρεση, διαφωνώ όμως με την χρήση του εν ώρα λατρείας. Κάτι που θέλω να σχολιάσω: η συμμετοχή σας σε ένα φόρουμ όταν είναι αποκλειστικά για τον ηλεκτρονικό ισοκράτη-και με πολλά προσωπικά, ενοχλητικά μηνύματα- τότε προκαλεί...
 
Last edited:
Πολύ καλή εφεύρεση, αλλά θα συμφωνήσω πως δεν αρμόζει εν ώρα λατρείας.
Προσωπικά αν σε κάποια ακολουθία είχα να διαλέξω ανάμεσα σε τεχνητό ισοκράτημα και σε καθόλου ισοκράτημα, θα διάλεγα σίγουρα το δεύτερο.
Είναι πολύ καλό για μελέτη ή studio αν και επιδέχεται βελτιώσεις ως προς την φυσικότητα του ακούσματος αλλά...μέχρι εκεί.
 
Έχω προμηθευτεί τον ισοκράτη του κ. Μπακόπουλου εδώ και 3,5 μήνες περίπου. Οι εντυπώσεις μου ήταν από την πρώτη στιγμή πολύ θετικές. Η τεχνολογία σίγουρα κάνει θαύματα σε πολλούς τομείς σήμερα. Όμως λόγω του μεγάλου φόρτου εργασίας, δεν είχα γράψει έως τώρα κάποια θετικά σχόλια για αυτήν την σπουδαία έμπνευση του συναδέλφου. Το κάνω όμως τώρα με περισσότερο ενθουσιασμό και σιγουριά, για την δεύτερη έκδοση του ισοκράτη που παρέλαβα πρόσφατα. Πολύ ικανοποιητική είναι η φυσικότητα των ισοκρατημάτων σε αυτή την αναβάθμιση, αλλά και η κατακόρυφη περιστροφή με βοήθησε πολύ στην τοποθέτηση του ισοκράτη στο ψαλτήρι. Δίνω συγχαρητήρια πολλά τον εκλεκτό συνάδελφο κ. Μπακόπουλο για την σπουδαία δουλειά του και του εύχομαι ότι καλύτερο για την συνέχεια. ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ Πρωτοψάλτης μητροπολιτικού ναού Κοιμήσεως Θεοτόκου Αίγινας και προσκηνηματικού ναού Αγίου Νεκταρίου, καθηγητής μουσικής στην β/θμια εκπαίδευση και διευθυντής της σχολής Βυζαντινής μουσικής της ιεράς μητροπόλεως Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης.
 
P

PANROUST

Guest
Σε περίπτωση που χαλάσει το κινητό,τι γίνεται;
 
Σε περίπτωση που χαλάσει το κινητό,τι γίνεται;

Σας παρέχουμε πλήρη τεχνική κάλυψη. Που σημαίνει. Στέλνοντάς μας το κινητό σας που έχει βγεί εκτός λειτουργίας για τον οποιοδήποτε λόγο, σας τοποθετούμε τον ισοκράτη σε όποια συσκευή θέλετε, εντελώς ΔΩΡΕΑΝ.
 
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

Σας ανακοινώνουμε ότι απλουστεύσαμε για την δική σας διευκόλυνση τον τρόπο απόκτησης του ισοκράτη. Υπάρχει πλέον η δυνατότητα να σας αποστέλλουμε το λογισμικό του ισοκράτη με E – MAIL. Εύκολα, γρήγορα και απλά. Επίσης σας παρέχουμε πλήρη τεχνική υποστήριξη για οτιδήποτε χρειαστείτε.
Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του ισοκράτη: WWW.ISOKRATIS.COM.
 
ΑΓΑΠΗΤOI ΣΥΝΑΔΕΛΦOI
Aπλουστεύσαμε για την δική σας διευκόλυνση τον τρόπο απόκτησης του βυζαντινού ψηφιακού ισοκράτη. Υπάρχει πλέον η δυνατότητα να σας αποστέλλουμε το λογισμικό του με E – MAIL. Εύκολα, γρήγορα και απλά. Επίσης σας παρέχουμε πλήρη τεχνική υποστήριξη για οτιδήποτε χρειαστείτε.
Η Β΄ ανανεωμένη έκδοση του ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΙΣΟΚΡΑΤΗ είναι έτοιμη. Επισκεφτείτε την νέα μας ιστοσελίδα: WWW.ISOKRATIS.COM.
 
Last edited:

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Σαν ιεροψάλτης με τη δική μου διαδρομή,κατά τη διάρκεια της οποίας, λόγω συνεχών μετακινήσεων εκ του επαγγέλματός μου, ποτέ δεν είχα την δυνατότητα της ανθρώπινης ζωντανής παρουσίας σαν ισοκράτες στα διάφορα αναλόγια που υπηρέτησα,χρησιμοποιώ ισοκράτη από το 1988 που πρωτοεμφανίσθηκε στην αγορά.Θέλω να καταθέσω ότι ο συγκεκριμένος ψηφιακός ισοκράτης είναι μία πολύ επιμελημένη και άρτια συγκροτημένη εργασία που έχει γίνει με λογισμικό τελευταίας έκδοσης (δουλεύει σε κινητά τηλέφωνα με σύστημα adroid,με ιδιαίτερη αίσθηση στην ορθότητα των διαστημάτων και με άκουσμα που πρυτανεύει απόλυτα η ανθρώπινη φωνή,και με άμεση τη μεταπήδηση στον κάθε φθόγγο με ένα απλό άγγιγμα. Εάν δε γίνει και ανάλογη ρύθμιση των μπάσων ή πρίμων από αυτόν που το χρησιμοποιεί,τότε το αποτέλεσμα γίνεται τέλειο .Και εδώ θα ήθελα να συγχαρώ τον κ.Μπακόπουλο για την προσφορά που έχει κάνει στο χώρο μας με αυτή του την προσπάθεια.
 

Πανίκος

Παλαιό Μέλος
Μπράβο κύριε Γιάννη.

Ο καλύτερος ισοκράτης που άκουσα και χρησιμοποίησα μέχρι τώρα. Συγχαρητήρια πολλά για την επινόησή σας και τον κόπο σας.
Με βοηθά πάρα πολύ στα μαθήματα που διαβάζω στο σπίτι, αλλά και στο αναλόγιο, όπου ψάλλω.
Είναι πολύ εύκολος στην χρήση, αλλά και πολύ αποτελεσματικός. Ειδικά τα νέα παιδιά που πλαισιώνουν το αναλόγιο, νομίζω ότι καθοδηγούνται να ισοκρατούν τέλεια, ακούγοντας τον συγκεκριμένο ισοκράτη να τους συντονίζει. Και πάλι ένα μεγάλο μπράβο για την αξιόλογη δουλειά σας.
Καλή συνέχεια.

Πανίκος

Κύπρος.
 
Last edited:

jhonny

Παλαιό Μέλος
Γιάννη έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά και το εργαλείο σου είναι άριστο
ήμουνα σίγουρος ότι θα τα κατάφερνες,γιατί είχες βάλει στοίχημα με τον εαυτό σου...
οι αλλαγές είναι άμεσες όπως στο πιάνο του Ναούμ,η ένταση είναι παραπάνω από ικανοποιητική και το γραφικό περιβάλλον της εφαρμογής πολύ όμορφο!
Σ'ευχαριστώ πολύ για την εφαρμογής εύχομαι να πάει όσο ψηλότερα γίνεται...
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ήρθε και σε μένα ο ψηφιακός ισοκράτης του Γιάννη κάπως αθελά μου, μια που δεν εξήρτησα ποτέ την ψαλτική απόλυτα με το ισοκράτημα και έτσι δεν με νοιάζει και αν δεν έχω.Ενας μαθητής μου λοιπόν μου τον έκανε δώρο.Τον έβαλα στην εκκλησία, με βαριά την καρδιά στην αρχή, αλλά στην συνέχεια κατάλαβα ότι η καλή χρήση του σε συνδυασμό με την πολύ καλή του κατασκευή μπορεί να φέρει ένα πολύ καλό άκουσμα συνάμα και διακριτικό.Τον σύνδεσα στην κονσόλα και στην συνέχεια τον ρύθμισα ώστε να μου αρέσει το άκουσμα.Συγκεκριμένα μηδένισα τα Hi τα midi τα πήγα στο -3 και τα low στο +3.Τον μπάσαρα δηλαδή γιατί έτσι έχω ένα πιο φυσικό άκουμα.Βέβαια ο καθένας έχει το γούστο του.Πιστεύω λοιπόν ότι με μια σωστή χρήση ο ισοκράτης του Γιάννη μπορεί να μας εξυπηρετήσει όταν δεν έχουμε άτομα.Παραθέτω και ένα ηχητικό.Πάντα γειά
 

Attachments

  • σε υμνουμεν πριγγου.mp3
    1.8 MB · Views: 147
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top