Βυζαντινός ψηφιακός ισοκράτης (Γιάννης Μπακόπουλος)

Status
Not open for further replies.

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Λοιπὸν συνάδελφοι ἐπειδὴ τὶς καθημερινὲς δυσκολευόμαστε νὰ πηγαίνουμε στὴν ἀκολουθία γιὰ νὰ ψάλλουμε, τὰ πράγματα εἶναι ἁπλά.

Ἠχογραφοῦμε σὲ ἐπαγγελματικὸ καταγραφέα φωνῆς μὲ τὶς κατάλληλες ἐξόδους.

Συνδέουμε τὸν καταγραφέα στὴν κονσόλα. Στὴν ἀρχὴ μὲ βαριὰ καρδιὰ ἀλλὰ στη συνέχεια ἡ «καλὴ» (γιὰ τὴν πάρτη μας φυσικά:rolleyes:) χρήση του, θὰ ἐλαφρύνει τὴν καρδία μας ἀπὸ τυχὸν .... τύψεις:wink:.

Ρυθμίζουμε στὴ συνέχεια πρίμα μπάσα γιὰ «φυσικὸ»:rolleyes: ... ἄκουσμα (=ξεγέλασμα τῶν ἀμνῶν-πιστῶν, κοινῶς πρόβατα) καὶ πάντα κατὰ τὸ ... γοῦστο μας (δηλαδὴ τὴν ... πάρτη μας).

Τὸ μηχανάκι ἠχογράφησης μπορεῖ νὰ μᾶς ἐξυπηρετήσει, ὅταν δὲν μποροῦμε νὰ ... ἐξυπηρετήσουμε. Βολικὸ καὶ διακριτικὸ σχήμα κανεὶς δὲν θὰ καταλάβει, ἄλλωστε ὁ κόσμος τὶ ξέρει, ποίμνιο (=κοπάδι) εἶναι:rolleyes:.

Ἀπαραίτητο τὸ τηλεκοντρόλ γιὰ τὸν ἐφημέριο γιὰ εὐνόητους λόγους.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Μοῦ «ἀρέσουν» τὰ μηχανήματα ποὺ εἶναι πολὺ καλὰ καὶ ... διακριτικά:rolleyes::cool:.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Aν δεν σου αρέσουν τα γραφόμενα εδώ αγαπητέ και διακριτικέ (ανώνυμε) δομέστιχε παράτα μας ήσυχους και άσε τις ειρωνίες.Εγώ δεν επιβάλλω τίποτα σε κανέναν αλλά μιλάω πάντα σοβαρά και χωρίς κοροιδία.Αντε γιατί πολλά μας τα έχεις πεί και πάντα γειά
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium

Τὴν παραμύθα τῆς ἀνωνυμίας τὴν ἀκούω ἐδω καὶ πολὺ καιρὸ, δὲν μὲ πιάνει.

Οὕτε ἐγὼ ἐπιβάλλω τίποτε, τὴν ἄποψή μου λέω καὶ μόνο. Ὅποιος θέλει τὴν ἀκούει ὅποιος δὲν θέλει μὲ γράφει ἐκεῖ ποὺ δὲν πιάνει μελάνι. Κανένα πρόβλημα...

Πολλὰ θὰ συνεχίσω νὰ λέω, τὸ μόνο σίγουρο.

Καὶ τὰ γραφόμενα σίγουρα δὲν μοῦ ἄρεσαν γι' αὐτὸ καὶ σχολίασα.

Ἔ ὄχι καὶ νὰ ἔχουμε μηχάνημα νὰ συμμετέχει στὸ ἀναλόγιο καὶ το μόνο ποὺ μᾶς νοιάζει εἶνια τὸ διακριτικὸ μέγεθος μὴ το δεῖ κανένας καὶ σχολιάσει τί; Καὶ συζητᾶμε πλέον γιὰ τὴ «σωστὴ» χρήση τοῦ μηχανήματος μὲ τεχνητὴ ἀναπαραγωγὴ φωνῆς, ἀρκεῖ νὰ ταιριάζει μὲ τὸ γοῦστο μας.
Ἄν τὸ τελευταῖο ἀποτελεῖ πλέον τὸ μόνο κριτήριο γιὰ τὴ χρήση μηχανήματος-ἰσοκράτη ἀντὶ γιὰ ψάλτη -μαζὶ μὲ τὸ «διακριτικό» σχήμα, αὐτὸ ἀποτελεῖ κατάντια καὶ τὸ λέω εὐθέως καὶ χωρὶς εἰρωνεῖες ὥστε νὰ γίνει κατανοητό καὶ σ' ὅποιον ἀρέσει.
 

tb---

τσοπάνης
Λοιπὸν συνάδελφοι ἐπειδὴ τὶς καθημερινὲς δυσκολευόμαστε νὰ πηγαίνουμε στὴν ἀκολουθία γιὰ νὰ ψάλλουμε, τὰ πράγματα εἶναι ἁπλά.


όχι μόνο τις καθημερινές , αλλά και σε άλλες περιστάσεις όπως έχουμε δεί και στο παρελθόν http://www.patrastimes.gr/arthro.php?id=14280 :cool::cool:
 
ΑΓΑΠΗΤOI ΣΥΝΑΔΕΛΦOI
Aπλουστεύσαμε για την δική σας διευκόλυνση τον τρόπο απόκτησης του βυζαντινού ψηφιακού ισοκράτη. Υπάρχει πλέον η δυνατότητα να σας αποστέλλουμε το λογισμικό του με E – MAIL. Εύκολα, γρήγορα και απλά. Επίσης σας παρέχουμε πλήρη τεχνική υποστήριξη για οτιδήποτε χρειαστείτε.
Η Β΄ ανανεωμένη έκδοση του ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΙΣΟΚΡΑΤΗ είναι έτοιμη. Επισκεφτείτε την νέα μας ιστοσελίδα: WWW.ISOKRATIS.COM.


EΓΓΥΗΣΕΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΕΙΣ που παρέχουμε με την απόκτηση του ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΙΣΟΚΡΑΤΗ. (Σε μορφή ερωτήσεων – απαντήσεων).

01. Τι γίνεται στην περίπτωση που η συσκευή μου χαλάσει, δηλαδή μου πέσει και σπάσει, βραχεί και παύσει να λειτουργεί, περάσουν κάποια χρόνια και βγεί εκτός λειτουργίας; Σε μια τέτοια περίπτωση είμαι υποχρεωμένος να αγοράσω ξανά το λογισμικό;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Σε καμία περίπτωση δεν αγοράζετε εκ νέου το λογισμικό. Στις περιπτώσεις αυτές η εγγύηση που παρέχουμε για τον ισοκράτη είναι για μεγάλο βάθος χρόνου. Θα πρέπει βεβαίως να μας αποστείλετε την συσκευή, που έχει βγει για τον οποιοδήποτε λόγο εκτός λειτουργίας, σαν αποδεικτικό στοιχείο και στην συνέχεια εμείς σας εφαρμόζουμε το λογισμικό σε οποιαδήποτε νέα συσκευή εσείς επιλέξετε εντελώς δωρεάν. Δεν σας καλύπτουμε φυσικά στην περίπτωση κλοπής της συσκευής σας, γιατί πολύ απλά δεν γίνεται να επαληθεύσουμε, αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο στ΄ αλήθεια.

02. Τι γίνεται όταν υπάρχουν διαθέσιμες αναβαθμίσεις ή βελτιώσεις για τον ισοκράτη;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Οποιεσδήποτε αναβαθμίσεις ή βελτιώσεις γίνονται, είτε πάνω στις φωνές, είτε πάνω στους αυτοματισμούς και τις λειτουργίες του ισοκράτη, παρέχονται στον κάθε συνάδελφο, εντελώς δωρεάν.

03. Τι γίνεται αν κάποια στιγμή η εφαρμογή του ισοκράτη (πράγμα απίθανο) αρχίσει να δυσλειτουργεί;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Πολύ απλά σας παρέχουμε πλήρη τεχνική κάλυψη μέχρι να λυθεί το πρόβλημα. Εντελώς δωρεάν. Δεν σας παρέχουμε φυσικά τεχνική κάλυψη, αν το πρόβλημα οφείλεται σε δυσλειτουργία της ίδιας της συσκευής. Θα πρέπει να απευθυνθείτε στο κατάστημα από το οποίο αγοράσατε την συσκευή σας.




Μετά τιμής Ιωάννης Μπακόπουλος.
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Eγω το μονο που θελω είναι να μην με ειρωνεύονται.Ας διαφωνούν μαζί μου όσο θέλουν.Αλλο το ένα και άλλο το άλλο.Βέβαια εγώ δεν χρησιμοποιώ καταγράφέα φωνής για να ψάλλει ,μια που ακόμα ψάλλω εγώ, και ουτε είπα για το μέγεθος μια που δεν έχω πρόβλημα και με αυτό.Πάντα γειά
 
Αγαπητέ Γιάννη. Προ ημερών έλαβα μετά χαράς μεγάλης το αξιόλογο πόνημα του ζήλου και της αγάπης σου για την ιερή τέχνη του Αγίου Δαμασκηνού και επιθυμώ να σε συγχαρώ και να σε ευχαριστήσω. Μελετώντας κανείς διεξοδικά το έργο σου διαπιστώνει ότι πρόκειται για μια μεγάλη και αξιόλογη προσφορά προς τη μουσική της ορθοδόξου λατρείας και ιδιαίτερα προς τους διακόνους του ιερού αναλογίου. Η μελωδία των ισοκρατημάτων, η εύστοχη σειρά τοποθέτησης των φθόγγων, η εύχρηστη και άνετη χρήση της συσκευής, πιστοποιούν σοβαρή και επιμελημένη εργασία ανθρώπου με ζήλο, χρηστοήθεια και ψαλτική πείρα. Ιδιαίτερα για τους νέους σπουδαστές της μουσικής μας καθώς και για τους ιεροψάλτες που είναι μόνοι τους στο αναλόγιο αποτελεί ένα χρησιμότατο εργαλείο. Αφού σε συγχαρώ θερμά «πάλιν και πολλάκις» για το σημαντικό έργο σου, εύχομαι ο Θεός να σου χαρίζει μακροημέρευση, υγεία αστεμφή και καλλικαρπία για να δημιουργείς πάντοτε προς δόξαν Θεού. Υ.Γ. Το συστήνω ήδη σε όλους τους -νέους κυρίως- σπουδαστές της Σχολής μας. Φιλικά, ΑΝΔΡΕΑΣ ΙΩΑΚΕΙΜ. Λαμπαδάριος του Μητροπολιτικού Ναού Λαμίας. Διπλωματούχος Βυζαντινής Μουσικής και Μουσικοδιδασκάλος, πτυχιούχος Αρμονίας, Αντίστιξης και Φούγκας. Απόφοιτος του τμήματος Φ.Π.Ψ. της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και τελειόφοιτος στο μεταπτυχιακό τμήμα Μουσικολογίας και Ψαλτικής Τέχνης της Θεολογικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
 
Και εγώ δεν είμαι κατά της τεχνολογίας... Εξάλλου είμαι επαγγελματίας πληροφορικός... Θα χρησιμοποιούσα ίσως τον ηλεκτρονικό ισοκράτη στο σπίτι μου για τις πρόβες στα αργά μέλη που προετοιμάζω...!!!
Αναρωτιέμαι όμως και κάτι άλλο που πιθανόν να είναι άλλο θέμα: (Ας το κρίνουν οι διαχειριστές)
Δεν πρέπει να έχουμε ως μέλημά μας, εκτός από την ορθή απόδοση των ύμνων στον ναό και την δημιουργία διάδοχης κατάστασης; Εννοώ ότι η χρήση του ηλεκτρονικού ισοκράτη στον ναό, αποκλείει την ταυτόχρονη ζωντανή παροχή ισοκρατήματος... άρα ο φυσικός ισοκράτης αδρανοποιείται!!! Τελικά μήπως όλο αυτό κάνει κακό αντί καλό στην τέχνη; Και μήπως η χρήση του ηλεκτρονικού ισοκράτη στον ναό, υποδηλώνει την αδυναμία μας να προσελκύσουμε νέους στο αναλόγιο και να αρχίσουμε να τους διδάσκουμε την τέχνη της Βυζαντινής μουσικής; Αυτό εννοώ "διάδοχη κατάσταση"!!! Και εδώ είναι που αρχίζουμε να χάνουμε το παιχνίδι!!!

Αγαπητέ Κωνσταντίνε. Ο Βυζαντινός ψηφιακός ισοκράτης δεν έρχεται να αντικαταστήσει τους φυσικούς ισοκράτες, όπου αυτοί υπάρχουν, αλλά να τους συντονίσει να εκτελούν κάθε φορά τα σωστά ισοκρατήματα και στον σωστό τόνο, όσο και να τους συγχρονίσει να κάνουν τις αλλαγές εγκαίρως και με ακρίβεια. Και όλα αυτά στην περίπτωση που οι φυσικοί ισοκράτες δεν είναι άρτια κατηρτισμένοι. Γιατί αν είναι πεπαιδευμένοι στην τέχνη του ισοκρατήματος δεν χρειάζονται καμία απολύτως βοήθεια και από κανέναν. Πόσοι όμως τέτοιοι ισοκράτες υπάρχουν; Αυτήν την ανάγκη λοιπόν, έρχεται να καλύψει ο ψηφιακός ισοκράτης. Ιωάννης Μπακόπουλος. Πρωτοψάλτης Ι. Ν. ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΟΣ ΠΥΡΓΟΥ ΗΛΕΙΑΣ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... Αυτήν την ανάγκη λοιπόν, έρχεται να καλύψει ο ψηφιακός ισοκράτης...
Ας μη συγχέουμε την ανάγκη με την χρησιμότητα ή την επιθυμία. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Ανάγκη δεν υπάρχει. Για το αναλόγιο τουλάχιστον. Η διδασκαλία είναι άλλη ιστορία. Εκεί τουλάχιστον υπάρχει χρησιμότητα.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αγαπητέ Κωνσταντίνε. Ο Βυζαντινός ψηφιακός ισοκράτης δεν έρχεται να αντικαταστήσει τους φυσικούς ισοκράτες, όπου αυτοί υπάρχουν, αλλά να τους συντονίσει να εκτελούν κάθε φορά τα σωστά ισοκρατήματα και στον σωστό τόνο, όσο και να τους συγχρονίσει να κάνουν τις αλλαγές εγκαίρως και με ακρίβεια. Και όλα αυτά στην περίπτωση που οι φυσικοί ισοκράτες δεν είναι άρτια κατηρτισμένοι. Γιατί αν είναι πεπαιδευμένοι στην τέχνη του ισοκρατήματος δεν χρειάζονται καμία απολύτως βοήθεια και από κανέναν. Πόσοι όμως τέτοιοι ισοκράτες υπάρχουν; Αυτήν την ανάγκη λοιπόν, έρχεται να καλύψει ο ψηφιακός ισοκράτης. Ιωάννης Μπακόπουλος. Πρωτοψάλτης Ι. Ν. ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΟΣ ΠΥΡΓΟΥ ΗΛΕΙΑΣ.

Γιὰ τὰ περὶ ἀνἀγκης νὰ σᾶς ὑπενθυμίσω τὴν ἐπίσημη ἄποψη τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος, στὴν ὁποία ὑπαγόμαστε ὅλοι καὶ σεῖς μαζί

Ἡ Ἱερά Σύνοδος τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος σέ Ἐγκύκλιον Σημείωμα (ὑπ᾿ ἀριθμ. 1630/726/11 Μαΐου 1992) Πρός τήν Ἱεράν Ἀρχιεπισκοπήν Ἀθηνῶν καί τάς Ἱεράς Μητροπόλεις τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος «...καταδικάζει τήν ἐν τοῖς Ἱεροῖς Ναοῖς καινοφανῆ χρῆσιν "μηχανικοῦ ἱσοκράτου" ὡς μή συνάδουσαν πρός τε τήν ζῶσαν λατρείαν τοῦ Θεοῦ καί τήν ἔκπαλαι καθεστηκυΐαν ἐκκλησιαστικήν παράδοσιν καί τάξιν καί ὡς ὀλισθηράν ἀπαρχήν εἰσαγωγῆς ὀργάνων ἐν ταῖς ἱεραῖς τῆς Ἐκκλησίας ἀκολουθίαις.-»

Φυσικὰ ἐσεῖς προβάλλετε καὶ διαφημίζετε τὸ προϊόν σας καὶ καλὰ κάνετε, ἔχετε κάνει μιὰ οἰκονομικὴ ἐπένδυση ποὺ πρέπει νὰ ἀποσβέσετε καὶ σᾶς συγχαίρω γιὰ τὴν εὐρεσιτεχνία σας καὶ τὴν ἐπιχειρηματικότητά σας.

Ὅμως μολονότι ἡ παραπάνω ἐγκύκλιος παραβιάζεται κατάφωρα καὶ κατὰ βουληση, παρουσίᾳ μάλιστα ἤ ἀκόμη χειρότερα μὲ τὴν «εὐλογία» τῶν οἰκείων ἐπίσκόπων, δὲν σημαίνει πὼς μποροῦμε νὰ μιλοῦμε γιὰ «ἀνάγκη».
 
P

PANROUST

Guest
Γιατί δεν τελειώνει αυτό το θέμα μέχρι εδώ;Κουραστήκαμε...
Θα τονίσω ότι όπως ισχύει η εγκύκλιος επιστολή προς το κ.Μπακόπουλο για τον Βυζ.ψηφιακό ισοκράτη του ,έτσι η εγκύκλιος αυτή ισχύει και για όλους τους ισοκράτες όπου πωλούνται και προσφέρονται δωρεάν.
Το πρόβλημα είναι η εγκύκλιο όπου δεν τηρείτε;Η Ιερά Σύνοδος έχει βγάλει και άλλη εγκύκλιο αλλά...Μήπως πρέπει να βγάλουμε και εμείς (οι ιεροψάλτες) εγκύκλιο προς την Ιερά Σύνοδο ως προς την συμπεριφορά τους...προς σ εμάς;
Εγώ έμαθα να κάνω ίσο από τον ηλεκτρικό ισοκράτη του δασκάλου μου.Εκείνο το καιρό όπου μάθαινα β.μουσική και ίσο δεν είχα κάποιον άλλον στο αναλόγιο να μου μάθει να ισοκρατό. Χρησιμοποιούσαμε τον ισοκράτη όσο διακριτικά γινόταν,κάνοντας παράλληλα ίσο εγώ με τον ισοκράτη. Όταν έμαθα και μαζευτήκαμε και άλλα άτομα στο αναλόγιο του δασκάλου μου,δεν τον χρησιμοποιεί πια,γιατί δεν υπάρχει λόγος.
Ποτέ δεν μου άρεσε και είμαι όχι μόνο κατά...το να χρησιμοποιούν τον ηλ.ισοκράτη σε χορωδίες και σε αναλόγια όπου υπάρχουν άτομα για ισοκράτηματα.
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
:mad:Νομίζω ότι το θέμα κούρασε πολύ άσε που έγινε μεγάλη διαφήμιση μέσω της σελίδας κερδισμένος ο κύριος Μπακόπουλος διότι θα πουλήσει την πραμάτεια του
(Τώρα θα κάνω και τον συνήγορο του διαβόλου )
(φτάνει ποια) που λέει και κάποιος πολιτικός αρκετά με αυτόν τον Ισοκράτη (έλεος )(έλεος)
!!!!!!!!!!!




:mad:
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Γιατί δεν τελειώνει αυτό το θέμα μέχρι εδώ;Κουραστήκαμε...
Θα τονίσω ότι όπως ισχύει η εγκύκλιος επιστολή προς το κ.Μπακόπουλο για τον Βυζ.ψηφιακό ισοκράτη του ,έτσι η εγκύκλιος αυτή ισχύει και για όλους τους ισοκράτες όπου πωλούνται και προσφέρονται δωρεάν.
Το πρόβλημα είναι η εγκύκλιο όπου δεν τηρείτε;Η Ιερά Σύνοδος έχει βγάλει και άλλη εγκύκλιο αλλά...Μήπως πρέπει να βγάλουμε και εμείς (οι ιεροψάλτες) εγκύκλιο προς την Ιερά Σύνοδο ως προς την συμπεριφορά τους...προς σ εμάς;
Εγώ έμαθα να κάνω ίσο από τον ηλεκτρικό ισοκράτη του δασκάλου μου.Εκείνο το καιρό όπου μάθαινα β.μουσική και ίσο δεν είχα κάποιον άλλον στο αναλόγιο να μου μάθει να ισοκρατό. Χρησιμοποιούσαμε τον ισοκράτη όσο διακριτικά γινόταν,κάνοντας παράλληλα ίσο εγώ με τον ισοκράτη. Όταν έμαθα και μαζευτήκαμε και άλλα άτομα στο αναλόγιο του δασκάλου μου,δεν τον χρησιμοποιεί πια,γιατί δεν υπάρχει λόγος.
Ποτέ δεν μου άρεσε και είμαι όχι μόνο κατά...το να χρησιμοποιούν τον ηλ.ισοκράτη σε χορωδίες και σε αναλόγια όπου υπάρχουν άτομα για ισοκράτηματα.

Φυσικὰ καὶ ἰσχύει γιὰ ὅλα ἀνάλογα μηχανήματα ἀνεξαρτήτως μεγέθους ἤ κόστους.

Καί κάτι ἄλλο. Ἰσοκράτημα μαθαίνεις μόνο ἀφοῦ ἀποκτήσεις καλὴ γνώση τῆς μουσικῆς καὶ τῶν διαστημάτων τῶν ἦχων καὶ ξέρεις νὰ ψάλλεις.

Γιὰ νὰ κρατήσεις τὴ βάση καὶ τὶς άλλαγές της ἀπὸ κεῖ καὶ πέρα δὲν θέλει πολλὴ φιλοσοφία. Καὶ μὲ λίγο μπινελίκι ἀπὸ τὸν πρωτοψάλτη γίνεσαι ἀστέρι.

Τώρα γιὰ τὸ ἄν διαφημίζεται ὁ κ. Μπακόπουλος ποσῶς μὲ ἐνδιαφέρει. Συζήτηση γίνεται καὶ συζητᾶμε. Ὁ καθείς ἀποκομίζει ὅ,τι θέλει.

Κι ἄν αὐτὸς εἶνια ὁ λόγος τῶν συνεχῶν μηνυμάτων τοῦ κ. Μπακόπουλου, δηλ.νὰ κρατᾶ ζωντανὸ τὸ ἐνδιαφερον τοῦ κοινοῦ, πάλι δὲν μ' ἐνδιαφέρει. Συμφέρον δὲν ἔχω κανένα, ἁπλὰ γράφω τὴν ἄποψή μου.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Παιδιά, κι εγώ διαφωνώ με την χρήση του ισοκράτη στο αναλόγιο, πολύ δε περισσότερο όταν αυτό έχει απαγορευτεί και από την ιερά σύνοδο -και απορώ πώς κάποιοι λίαν αξιόλογοι πρωτοψάλτες κάνουν χρήση μηχανικού ισοκράτη, μη συμμορφούμενοι με αυτήν-. Παρόλ' αυτά, όπως ειπώθηκε, για πρόβα ή για το σπίτι είναι καλό εργαλείο. Δεν φταίει λοιπόν ο συνάδελφος που τον έβγαλε και μην τον κακίζουμε γι' αυτό. Το θέμα είναι η χρήση του. Πάντως, αν δεν βαριέται κανείς ν' ανοίξει τον υπολογιστή του όταν κάνει πρόβα, μπορεί να έχει καλό ισοκράτη χωρίς κανένα κόστος (αλλά και για android κάτι έχει γραφεί στο Ψαλτολόγιο, απ' ό,τι θυμάμαι). Το μόνο ζητούμενο για μένα είναι ένας φιλικός τρόπος ορισμού της βυζαντινής κλίμακας στο μουσικό πρόγραμμα αναπαραγωγής των φωνών (για την ακρίβεια, υπάρχουν τρόποι, αλλά εγώ δεν έχω βρει κάτι τελείως αυτοματοποιημένο, δεν έχω ψάξει όμως και ιδιαίτερα).
 
Aγαπητέ Γιάννη
Θερμά συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου και εύχομαι ο Πανάγαθος Θεός να σου χαρίζει υγεία να συνεχίζεις πάντα με το ίδιο μεράκι και την αγάπη για την καλύτερη διάδοση του μαγικού κόσμου της βυζαντινής μουσικής.Εγώ έχω βοηθηθεί τόσο στην προσωπική μου μελέτη όσο και με τους ισοκράτες μου που προετοιμάζονται καλύτερα ακούγοντας όταν κάνουμε πρόβες.

Με εκτίμηση
Θωμάς Θεοδωρόπουλος
Πρωτοψάλτης Μητρ. Ναού Αγίου Δημητρίου Σιατίστης
 
Ο «ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ» αποτελεί την απόλυτη λύση για τον καθένα που ασχολείται με την Βυζαντινή Μουσική, είτε επαγγελματικά, είτε ερασιτεχνικά.
Ο «ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ» αντικαθιστά πλήρως ή συμπληρώνει και καθοδηγεί την ομάδα των Ισοκρατών κατά την εκτέλεση της ψαλμωδίας.
Ιδιαιτέρως για τον Ιεροψάλτη που ψάλλει συνήθως μόνος του, χωρίς να έχει βοήθεια από εκπαιδευμένους και έμπειρους Ισοκράτες, ο «ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ» αποτελεί την ιδανική λύση καθώς προσφέρει ισοκρατήματα με φυσικότατο άκουσμα, πλούσια σε όγκο και αρμονία. Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα: www.isokratis.com

The "DIGITAL BYZANTINE ISOKRATIS" is the absolute solution for anyone dealing with Byzantine music, whether professional or amateur.
The "DIGITAL BYZANTINE ISOKRATIS" replaces or complements and guides the group of Isocrates in the performance of chant.
Especially for the cantor who usually chants alone, without help from trained and experienced Isocrates, "DIGITAL BYZANTINE ISOKRATIS" is an ideal solution as it offers accompaniment of Isokratema with the most natural sounding, high volume and harmony. www.isokratis.com
 
Last edited:

pelchris

Νέο μέλος
Αγαπητέ Γιάννη σε χαιρετώ. Ιδού οι εντυπώσεις μου για τον ισοκράτη. Άξιος!!! Πολύ καλή δουλειά. Ο ήχος είναι πολύ καθαρός και γεμάτος. Καμία σχέση με τον ήχο που ακούγεται στο video της ιστοσελίδας: «ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΙΣΟΚΡΑΤΗ». Διαπίστωσα ότι όσο καλύτερα επενδύσεις σε ηχείο, τόσο καλύτερο και ρεαλιστικό αποτέλεσμα έχεις. Μετά την σχετική εξοικείωση, καθώς εδώ και δέκα χρόνια έχω κάποιο παλαιότερο μοντέλο ισοκράτη, μετά από πειράματα κατέφυγα στην λύση του μικρού ενισχυτή και από ένα ηχείο για κάθε ψαλτήρι το οποίο βρίσκεται πίσω (σχεδόν αόρατα) από το ψαλτήρι. Πλέον δεν ξεφεύγει ούτε μόριο η μελωδία όσο μακροσκελές κι αν είναι το μέλος. Συγχαρητήρια για τον ισοκράτη που κατασκεύασες. Για μένα ειδικά, που μου προκύπτει να ψάλλω αρκετές φορές και εκτός της ενορίας μου, αποτελεί μια τέλεια λύση, καθώς είναι πρακτικός, εύχρηστος και αποτελεσματικός. ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΕΛΤΕΚΗΣ. Πρωτοψάλτης Ι.Ν. ΑΓΙΩΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ Γ' Σ.Σ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.
 

monits

Ευστάθιος Κουτσικούρης
Αγαπητέ συνάδελφε Γιάννη, μπράβο για την αξιέπαινη προσπάθειά σου. Σήμερα έψαλα πρώτη μέρα με τον Βυζαντινό Ψηφιακό Ισοκράτη και πραγματικά ενθουσιάστηκα με τις δυνατότητές του. Μικρός, λειτουργικός, διακριτικός και ο ήχος του τέλειος. Φοβερά ευέλικτος με τις διαφορετικές τονικότητες, είναι πραγματικά ότι ζητούσα τόσα χρόνια. Επίσης σημαντικό είναι ότι με βοηθά και εμένα να βελτιωθώ σαν ψάλτης - ισοκράτης. Και πάλι πολλά συγχαρητήρια και σου εύχομαι τα καλύτερα. Στάθης Κουτσικούρης. Ιεροψάλτης Ιερού Ναού Ευαγγελιστρίας. Άγιος Νικόλαος - Κρήτη.
 
Φίλε Ιωάννη έκανα την πρώτη δοκιμαστική εφαρμογή του ψηφιακού ισοκράτη την Κυριακή και όντως είναι πραγματικά μία μοναδική εμπειρία! Ο ψηφιακός ισοκράτης τελικά είναι αυτό που χρειαζόμουν! Ένα όνειρο τόσων ετών, εκπληρώθηκε, έχω το ισοκράτημα που ήθελα και είναι και διακριτικότατο. Ο θεός να σε έχει καλά.
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΚΕΡΤΣΟΣ - ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ.
 
Status
Not open for further replies.
Top