1001-2000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Φρέσκα...

Κύριε εισάκουσον.... εν 'Αδη κατωκάτω (!)

έλεγον προς εαυτάς, τίς αποσκυλίσει (!) ημίν τον λίθον...

ως βασιλέα υπνούντα, στρατιώτη (!) εφύλαττον Χριστόν...

και το άωτον ... εκ του κανόνος της Μεταμορφώσεως χθες:

[FONT=&quot]Συλλαλοῦντες παρειστήκεισαν .....διαολοπρεπώς !!!!!!! (αντί δουλοπρεπῶς)....[/FONT]
 
  • Like
Reactions: BSP

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πλησιάζει κάποιος κύριος σήμερα στο αναλόγιο.... «Μπορώ να βοηθήσω;»
«Ευχαρίστως!» απάντησα....
Η συνέχεια στο ... συνημμένο...:mad::(:rolleyes::confused:
Ηβή! Τί πάθαμε οι λωλοί!:D Πάει η ηχογράφηση!
Όχι τίποτ' άλλο συνονόματε Nikolaos, Τά 'λεγα από τον Παναγιωτίδη! Μήν τρομάξετε, αύξησα την ενταση εγγραφής στα σημεία της ... ζημιάς.....:D
 

Attachments

  • 07-08-11.MP3
    2.3 MB · Views: 209
Την επόμενη φορά κ.Γιάννου έχετε δύο επιλογές:
1.Μέθοδος Καραμάνη (λάκτισμα στο καλάμι)
2.Μέθοδος Μήτρου (κατανάλωση 3 κεφαλιών σκόρδο)
:D
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Από γνωστή (εν φωτοτυπία) "έκδοση" που καταγράφει τις εκτελέσεις του μέγιστου Θρ. Στανίτσα: Χρυσοπλοκώτατε πύργε [ξεχνάει τις φράσεις και δωδεκάτειχε πόλις, ηλιοστάλακτε θρόνε και συνεχίζει] καθέδρα των Ιουδαίων... (!!!!!!!!)

Ασφαλώς και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ευτράπελο, αλλά ας το δούμε έτσι για να μην κλαίμε.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ο Ιερέας ενός κοιμητηρίου συνήθιζε να βγαζει πύρινους λογους ...καθε Κυριακή..σχεδόν Καντιωτικους...:wink:
...τον ενοχλουσε αφανταστα....κατα την διαρκει της ομιλίας του το γεγονός ...ότι έμπαιναν οι πιστοί ...άφηναν το κεράκι στα μνημόσυνα...και αποχωρούσαν
στρεφοντας φυσικά την πλάτη στον ομιλούντα......
και κάποια στιγμή που τό φερε ο λόγος για τον εκκλησιασμό...λεει:

''....και αυτοί που έρχονται στην εκκλησία μόνο από κοινωνική υποχρέωση....
μπορούν να πάνε έξω....και ακόμη παρα πέρα.....:eek:''

παρα περα ξέρετε τι υπήρχαν....

...τα μνηματα.....μπρρρρ:eek:
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Από χαμένο χφ της συλλογής Σωκράτη Κόκκαλη σε εξήγηση δική μου.


View attachment Ύμνος Ολυμπιακού αργοσύντομη εξήγηση.jpg

Η εξήγηση είναι με τον τρόπο που οι τρείς δάσκαλοι εξηγούν τα στιχηρά (το χρώμα πρέπει να εκτελεστεί αυστηρά με όμοιες διφωνίες), αλλά η προφορική παράδοση διασώζει το μέλος σε σύντομη-συλλαβική εξήγηση και μάλιστα με σκληρά διατονικά διαστήματα (τόνους, ημιτόνια). Θα μπορούσε ίσως να εξηγηθεί και αργά-μελισματικά δεδομένου πως το χαμένο χειρόγραφο ήταν μάλλον παπα[τζι]δική.


ΥΓ. Προφανώς είναι ΜΟΝΟ ευτράπελο χωρίς προεκτάσεις.

Οι συντονιστές να μεταφέρουν το μήνυμα σε όπου θέλουν με όποιο τίτλο θέλουν. Άλλωστε είναι "ο, τι να 'ναι".
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Από χαμένο χφ της συλλογής Σωκράτη Κόκκαλη σε εξήγηση δική μου.
...
Η εξήγηση είναι με τον τρόπο που οι τρείς δάσκαλοι εξηγούν τα στιχηρά (το χρώμα πρέπει να εκτελεστεί αυστηρά με όμοιες διφωνίες), αλλά η προφορική παράδοση διασώζει το μέλος σε σύντομη-συλλαβική εξήγηση και μάλιστα με σκληρά διατονικά διαστήματα (τόνους, ημιτόνια). Θα μπορούσε ίσως να εξηγηθεί και αργά-μελισματικά δεδομένου πως το χαμένο χειρόγραφο ήταν μάλλον παπα[τζι]δική.

ΥΓ. Προφανώς είναι ΜΟΝΟ ευτράπελο χωρίς προεκτάσεις.

Οι συντονιστές να μεταφέρουν το μήνυμα σε όπου θέλουν με όποιο τίτλο θέλουν. Άλλωστε είναι "ο, τι να 'ναι".
Θα το θεωρούσα απλά ευτράπελο ή αστείο αγαπητέ Αντώνιε.

Πάντως υπάρχει ορθογραφία....

Οπότε είναι μεν ευτράπελο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να μπούν στα ευτράπελα ολόκληρα βιβλία με ασυναρτησίες όσο αφορά την ορθογραφία.
Και όλα φυσικά με το "γνήσιον ύφος της ΜΧΕ"...
 
Last edited:

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
......το άκουσα και αυτό σε κηδεία:
η κυρία στον κύριο.....:

-αγάπη μου σήκω ....λεει τον Απόστολο..(ασχετο..):confused:

-Ποιος είναι ...αυτός;;;

-Καλά δε ξερεις τον Απόστολο;;;;...εκεί στο Αγιον Όρος που πας ;;δεν έχεις ακούσει τίποτα;;;

-Χμμμ!!!...δεν έχω τύχει σε κηδεία.....:eek::eek::eek::eek:

ρε που ....πάμε.....ρε...που παμε........
 
Μας το διηγήθηκε ένας Ιερέας στην μονή Αγάθωνος ως πραγματικό γεγονός:

Ένας ιερέας πήγε να εξυπηρετήσει σε ένα χωριό και κάλεσε έναν ψάλτη να πάνε μαζί. Αφού τελείωσαν τον Όρθρο, στην Θ.Λειτουργία, την ώρα που έψαλλε το Δύναμις, άρχισε να ψάχνει στο Αναλόγιο για τον Απόστολο, αλλά...πουθενά Απόστολος.
Για να μην αφήσει κενό, ξεκίνησε ένα Προκείμενο που θυμόταν, αλλά πάλι δεν έβρισκε το βιβλίο, οπότε:
-Εύξασθε και απόδοτε Κυρίω τω Θεώ ημων.
-Πρόσχωμεν
-Ζωήν ηττήσαντό σε και έδωκας αυτοίς μακρότητα ημερών.
-Σοφία
Προς Ρωμαίους Επιστολής....
-Προσχωμεν-

...και ευθύς ότι θυμόταν, ψάχνοντας ταυτόχρονα για το βιβλίο.

-Αδελφοί, ο αγιάζων και οι αγιαζόμενοι εξ ενός πάντες,........ευχαριστείτε πάντοτε υπερ πάντων, εν ονόματι του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού.......όσοι εις Χριστόν εβαπτίσθημεν, εις τον θάνατον αυτού εβαπτίσθημεν.....

ο Ιερεύς γεμάτος έκπληξη βγαίνει στην Ωραία Πύλη και παρακολουθεί τον περίεργο Απόστολο που ακούει


....τοσούτον έχομεν ημίν νέφος μαρτύρων... ο γαρ απέθανε τη αμαρτία, απέθανεν εφάπαξ....... ο αφορίσας με εκ κοιλίας μητρός.... κλπ κλπ

ο Ιερέυς δεν κρατήθηκε άλλο και του φωνάζει:
- Μα τί λες βρε;

Και ο οξύνους ψάλτης καταλήγει τον Απόστολό του:

...ταύτα πάντα εγένετοοοοοοοοοο, κατα την τάξιιν Μελχισεδέεεεεεκ.
 
Last edited:
Πραγματικό γεγονός σε κάποια εκκλησία που έψαλλα ως Αριστερός. Το περιστατικό 1η Ιανουαρίου. Βιβλία Αποστόλων τα γνωστά μαύρα.

Ο Ιερέας θέλει να καθιερώσει να ψάλλονται το Προκείμενο του Αποστόλου και το Αλληλουάριο του Ευαγγελίου. Μας καλεί λοιπόν και μας λέει την επιθυμία του. Συμφωνούμε.
Ενώ το Αλληλουάριο το ξεκινάει ο Αριστερός, επειδή απήγγειλα εγώ τον Απόστολο, ξεκίνησε το Αλληλουάριο ο Δομέστικος (όχι ο δικός μας) του Πρωτοψάλτη.

Ιερεύς:Ειρήνη σοι τω αναγινώσκοντι.
Α' Δομέστικος: Αλληλουια, Αλληλούια, Αλληλούια.
Β' Δομέστικος: Λέει κατά λάθος και τους δύο στίχους (επειδή ως γνωστόν είναι μισοί)...Αλληλουια, Αλληλούια, Αλληλούια
Α' Δομέστικος: Αφηρημένος νομίζει ότι ο επόμενος στίχος είναι στην επόμενη σελίδα, οπότε βλέπει την επικεφαλίδα της επόμενης ημέρας και την ψάλλει για στίχο:
Στίχος: Μνήμη του εν αγίοις πατρός ημών Σιλβέστρου, πάαπααα Ρώωωωωωωμης. Αλληλουια, Αλληλούια, Αλληλούια.

Πλήρης διάλυση των Αναλογίων...:D:D:D
Στο Ευαγγέλιο, στα δύο αναλόγια έμεινε μόνος του ο συμπαθής Δομέστικος.
 
  • Like
Reactions: BSP

ΜΑΡΚΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σε ένα μοναστήρι της Κύπρου πριν κάποια χρόνια, γινόταν μια βάπτιση. Ο ηγούμενος ρώτησε τους γονείς για το όνομα του αγοριού. -Άνης (όπως το διαβάζετε) είπε ο πατέρας. Ο ηγούμενος δεν άκουσε καλά και νόμισε Ιορδάνης. Άρχισε λοιπόν το μυστήριο. -Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού Ιορδάνης εις το όνομα του Πάτρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος, κλπ. Στο τέλος παραδίνει το παιδί στη μητέρα λέγοντάς της: Λάβε μήτηρ το τέκνο σου βαπτισμένο, μυρωμένο κλπ και το όνομα αυτού Ιορδάνης. Τίιιιι; ρωτάει η μητέρα. -Μα Γιάννης σου είπαμε πάτερ λέει έκπληκτη στον ηγούμενο. -Μα εγώ Ιορδάνης άκουσα παιδί μου απαντάει αυτός ξαφνιασμένος. Καλά τόση ώρα δεν ακούγατε Ιορδάνης, Ιορδάνης; Πώς τώρα διαμαρτύρεστε; -Μα εμείς νομίζαμε ότι για τον Ιορδάνη ποταμό αναφερόσουν γέροντα, δικαιολογήθηκαν οι γονείς. Τώρα αν κράτησαν το Ιορδάνης για το παιδί τους ή το φωνάζουν Γιάννης δεν μάθαμε.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Σε χωριό που βρέθηκα σήμερα:

Μετά το συναξάριο, ο ψάλτης έψαχνε τα βιβλία του με μικρή καθυστέρηση. Ακούγεται μια δυνατή φωνή από το παγκάρι:
- Πάμε Μήτσο*. Καταβασίες... :):confused:

Στην ενάτη, ο ψάλτης αφού είπαμε τα "Αι γενεαί πάσαι" σε Ά ήχο, συνέχισε και το Άπας γηγενής σε 'Α ήχο, με αυτοσχέδια μελωδία. Από το παγκάρι η ίδια φωνή:
- Τι λες πάλι βρε Μήτσο; Δεν πάει έτσι αυτό. :)

Στο χερουβικό, ο ψάλτης είχε μια ενόχληση στο λαιμό και ξερόβηχε συνεχώς ανάμεσα στις φράσεις. Κάποια στιγμή τσαντίζεται και λέει από το μικρόφωνο (λίγο πιο σιγά αλλά ακούστηκε) :
- Γ..ώ το λαρύγγι σου :eek::confused::eek:

Πριν τη Θ. Κοινωνία, παρακάλεσε ο παπάς να μη φύγει κανείς πριν το Δι ευχών. Και από το παγκάρι η ίδια φωνή:
- Παπά, οι γυναίκες να πάνε να μαγειρέψουν... :D:D:D

[* Άλλαξα το όνομα]
 

Γιώργος Πυργάκης

Γιώργος Πυργάκης
Λίγο άσχετο αλλά "επιλήψιμο"... :D

Μήνυση κατά του Θεού υπέβαλε ένας Ρουμάνος, κατηγορώντας τον ότι δεν απάντησε στις παρακλήσεις του. :eek:

Ο 40χρονος που εκτίει ποινή 20ετούς κάθειρξης για ανθρωποκτονία, υπέβαλε μήνυση κατά του «ονομαζόμενου Θεού, που κατοικεί στους ουρανούς και εκπροσωπείται στη Ρουμανία από την Ορθόδοξη Εκκλησία», κατηγορώντας τον για «αισχροκέρδεια» «κατάχρηση της εμπιστοσύνης» και «διαφθορά».

Όπως δήλωσε:...

«κατά τη βάπτισή μου, έκανα ένα συμβόλαιο με τον κατηγορούμενο προκειμένου να λυτρωθώ από το κακό.

Έως σήμερα, ο τελευταίος δεν τίμησε αυτό το συμβόλαιο, αν και είχε λάβει από εμένα διάφορα καλά και αρκετές προσευχές».

Η εισαγγελία ωστόσο απέρριψε τη μήνυσή του, εκτιμώντας ότι ο «Θεός δεν υπόκειται στο Δίκαιο και δεν έχει διεύθυνση».
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Απορία του μικρού γιου μου κατά τη μεγάλη είσοδο, που προπορεύονται τα παπαδάκια: "Μαμά, γιατί ο παπούλης κηνυγάει τα παιδάκια;"
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Η εισαγγελία ωστόσο απέρριψε τη μήνυσή του, εκτιμώντας ότι ο «Θεός δεν υπόκειται στο Δίκαιο και δεν έχει διεύθυνση».
Χαζός ήταν ο Ρουμάνος φονιάς. Θα έπρεπε να απαντήσει: "Μα το πρόσωπο και τη διεύθυνση του Θεού τα ξέρει αυτός που σκότωσα!“
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Απορία του μικρού γιου μου κατά τη μεγάλη είσοδο, που προπορεύονται τα παπαδάκια: "Μαμά, γιατί ο παπούλης κηνυγάει τα παιδάκια;"

Φαντάζομαι με τι ταχύτητα γίνεται η είσοδος...
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Σε χωριό που βρέθηκα σήμερα:

Μετά το συναξάριο, ο ψάλτης έψαχνε τα βιβλία του με μικρή καθυστέρηση. Ακούγεται μια δυνατή φωνή από το παγκάρι:
- Πάμε Μήτσο*. Καταβασίες... :):confused:

Στην ενάτη, ο ψάλτης αφού είπαμε τα "Αι γενεαί πάσαι" σε Ά ήχο, συνέχισε και το Άπας γηγενής σε 'Α ήχο, με αυτοσχέδια μελωδία. Από το παγκάρι η ίδια φωνή:
- Τι λες πάλι βρε Μήτσο; Δεν πάει έτσι αυτό. :)

Στο χερουβικό, ο ψάλτης είχε μια ενόχληση στο λαιμό και ξερόβηχε συνεχώς ανάμεσα στις φράσεις. Κάποια στιγμή τσαντίζεται και λέει από το μικρόφωνο (λίγο πιο σιγά αλλά ακούστηκε) :
- Γ..ώ το λαρύγγι σου :eek::confused::eek:

Πριν τη Θ. Κοινωνία, παρακάλεσε ο παπάς να μη φύγει κανείς πριν το Δι ευχών. Και από το παγκάρι η ίδια φωνή:
- Παπά, οι γυναίκες να πάνε να μαγειρέψουν... :D:D:D

[* Άλλαξα το όνομα]


μάλλον θα έπρεπε ο ...κατοικοεδρεύων στο παγκάρι ν' ανέβει στο αναλόγιο...:wink::):)
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Απορία του μικρού γιου μου κατά τη μεγάλη είσοδο, που προπορεύονται τα παπαδάκια: "Μαμά, γιατί ο παπούλης κηνυγάει τα παιδάκια;"

Αυτό μου θύμισε τον 3χρονο ανιψιό μου που του έδειξαν το βίντεο του γάμου και στο τέλος ρώτησε: "Εμένα γιατί με αφήσατε στο σπίτι;" :D:D:D

Τα παιδιά ώρες ώρες σε εκπλήσουν με τους συνειρμούς που κάνουν... Ο ανιψιός μου έχει βρεθεί σε καμιά δεκαριά γάμους τελευταία, οπότε γνωρίζει ότι κανονικά θα πρέπει και αυτός να βρίσκεται σε όποιο γάμο πηγαίνουν οι γονείς του.
 
Last edited:
Από χαμένο χφ της συλλογής Σωκράτη Κόκκαλη σε εξήγηση δική μου.


Ύμνος Ολυμπιακού -αργή εξήγηση

Η εξήγηση είναι με τον τρόπο που οι τρείς δάσκαλοι εξηγούν τα στιχηρά (το χρώμα πρέπει να εκτελεστεί αυστηρά με όμοιες διφωνίες), αλλά η προφορική παράδοση διασώζει το μέλος σε σύντομη-συλλαβική εξήγηση και μάλιστα με σκληρά διατονικά διαστήματα (τόνους, ημιτόνια). Θα μπορούσε ίσως να εξηγηθεί και αργά-μελισματικά δεδομένου πως το χαμένο χειρόγραφο ήταν μάλλον παπα[τζι]δική.


ΥΓ. Προφανώς είναι ΜΟΝΟ ευτράπελο χωρίς προεκτάσεις.

Οι συντονιστές να μεταφέρουν το μήνυμα σε όπου θέλουν με όποιο τίτλο θέλουν. Άλλωστε είναι "ο, τι να 'ναι".

Παραθέτω την σύντομη εξήγηση σε ηχητικό για σύγκριση με την αργή εξήγηση του Αντώνη.:D :D
Ύμνος Ολυμπιακού- σύντομη εξήγηση

Επίσης αν μπορεί ο Αντώνης να αναζητήσει το χαμένο ΧΦ του Βαρδινογιάννη για την αργή εξήγηση του επομένου.
Ύμνος Παναθηναϊκού -σύντομη εξήγηση

Σε περίπτωση που ο Αντώνης δυσκολεύεται, λίγη βοήθεια από τον Λαοσυνάκτη.
 
Πιθανώς να είναι ανέκδοτο και όχι γεγονός.

Ο καλλίφωνος παπάς ζητάει από τον ψάλτη του να του μάθει να λέει καλά την κατάληξη του Ευαγγελίου. Του δείχνει λοιπόν ο ψάλτης την καταληκτική φράση: Νη ζω κε ζω νη πααα νη ζωω κε ζω νη η η η, την οποία και αποστηθίζει ο ιερέας.

Ευαγγέλιο της Αναστάσεως:

Και ουδενί ουδέν είπον,
____Νη_ζω_κε_ζω_ νη _ πααα_ νη _ ζωω _κε_ ζω _ νη
εφο βού ου ου ου ντο γαρ. γαρ γαρ γαρ γαρ γαρ

:D:D
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top