1001-2000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μπορεί ο Παπα-phone να στέλνει το μήνυμα σε εκείνην! :p

Να σας πω....εμενα μου μοιαζει το αντιθετο...
Η τυπισσα να το στελνει στον παπα....
Γιατι,αν προσεξουμε καλα,θα δουμε πως εν ωρα ομιλιας,αυτος δεχεται το sms!!...:wink::wink:
Αρα;;....:D:D
 

Γιώργος Πυργάκης

Γιώργος Πυργάκης
Σήμερα το πρωί είχαμε μια βάπτιση. Ως συνήθως έψαλα εγώ με τον αριστερό, ο οποίος είναι πρακτικός. Μετά το πέρας του Μυστηρίου ξεκινάω να ψάλω το Θεοτοκίο από το αναστασιματάριο του του Πέτρου Λαμπαδαρίου του Πελοποννησίου (15η έκδοση) της αδελφότητος θεολόγων "η ζωή". Ο αριστερός (και πρακτικός) μόνο που δεν πήρε στυλό να διορθώσει το βιβλίο:eek:!!! Όπως το έψελνα με διόρθωνε σε κάθε σημείο (σημειώνω ότι από κάτω υπήρχε φωτογράφος ο οποίος βιντεοσκοπούσε το μυστήριο). Με νευρίασε τόσο πολύ που μόλις τελείωσα σηκώθηκα αμέσως και έφυγα για να μην παίξουμε μπουνιές (σέβομαι την ηλικία του βλέπετε!!! 80!).
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πόσο να κρατηθεί κανείς όταν το Μέγα Σάββατο το πρωί, μετά το «Ανάστα ο Θεός», διαβάζει ασυναίσθητα τις πρώτες αράδες του Ευαγγελίου που αναγράφονται στο Τριώδιο και συνειδητοποιεί πως το «τη επιφωσκούση» έχει μετατραπεί από τον ευαγγελιζόμενο στο «τη επιφουσκώση»; Όσο και να δαγκώνεσαι, το νευρικό το γέλιο υποφώσκει για τα επόμενα λεπτά και σε ταλανίζει, ενώ ενισχύεται με σκέψεις του τύπου «πρόσεξε μη φουσκώσει πολύ και σκάσει».....
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Έχουμε το έθιμο που βαράνε τα θρονιά οταν λέμε το Αναστα ο Θεός εδώ στην Ρόδο. Τελειώνει την προφητεία με τον Ναβουχοδονόσορ ο αριστερός και ξεκινάω λοιπον εγω τον Κυριοοοον υμνείταιιιιιιιι και να μια γριούλα αρχίζει να χτυπάει το κάθισμα της νομίζοντας οτι λέγαμε Αναστα ο Θεος...το αποτέλεσμα?? Να αρχίσει ολόκληρη η εκκλησία να χτυπάει τα καθίσματα σε λάθος στιγμή. Να φωνάζει ο αριστερός σταματήστεεεεεεε δεν ειναι τωρααααα να χτυπιέται ο παπάς απο το ιερό. Ωραίες στιγμές :p Μετά σταμάτησαν και συνεχίσαμε κανονικά:D
 
  • Like
Reactions: BSP

Γιώργος Πυργάκης

Γιώργος Πυργάκης
Πόσο να κρατηθεί κανείς όταν το Μέγα Σάββατο το πρωί, μετά το «Ανάστα ο Θεός», διαβάζει ασυναίσθητα τις πρώτες αράδες του Ευαγγελίου που αναγράφονται στο Τριώδιο και συνειδητοποιεί πως το «τη επιφωσκούση» έχει μετατραπεί από τον ευαγγελιζόμενο στο «τη επιφουσκώση»; Όσο και να δαγκώνεσαι, το νευρικό το γέλιο υποφώσκει για τα επόμενα λεπτά και σε ταλανίζει, ενώ ενισχύεται με σκέψεις του τύπου «πρόσεξε μη φουσκώσει πολύ και σκάσει».....
Καλά, από τέτοια, έχουμε χορτάσει...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Καλά, από τέτοια, έχουμε χορτάσει...
Πίστεψέ με, φίλε μου, όσο χορτασμένος και να 'σαι, εκείνη την ώρα σου έρχεται κατακούτελα.
 

Γιώργος Πυργάκης

Γιώργος Πυργάκης
Πίστεψέ με, φίλε μου, όσο χορτασμένος και να 'σαι, εκείνη την ώρα σου έρχεται κατακούτελα.
Δεν το εννοούσα ακριβώς έτσι. Το είπα με την έννοια ότι κάτι τέτοιο στην ενορία που είμαι γίνεται καθημερινά.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Tην Μ. Παρασκευή το απόγευμα μια ευσεβής (αλλά και ευτραφής) κυρία, στην προσπάθειά της να διέλθει σταυροειδώς κάτω από τον Επιτάφιο... σφήνωσε! Ευτυχώς την αντιλήφθηκε έγκαιρα η νεωκόρος, πριν εισρεύσει κόσμος... :D
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Έχω ένα παιδάκι δημοτικού που έρχεται τελευταία στο ψαλτήρι, το οποίο μες στη Μεγάλη Βδομάδα είχε πολλές απορίες. Φροντίζω και εγώ να του απαντώ όσο πιο σοβαρά μπορώ:

- Ποια μέρα κατεβαίνουν τα Χερουβίμ να δουν αν έχουμε καθαρό το σπίτι;
Μένω για λίγο άφωνος με την ερώτηση και μετά από λίγο του απαντώ σοβαρά:
- Τη μέρα που θα ξεχάσετε να καθαρίσετε.
Και αυτό με μια έκφραση φόβου:
- ΩΧ, σήμερα κατέβηκαν... :-D

Μετά από λίγο:
- Τι είναι τα Σεραφείμ;
- Είναι μια ομάδα αγγέλων.
- Και τότε τι διαφέρουν από τα Χερουβίμ;
- Είναι άλλες ομάδες.
Το σκέφτεται λίγο:
- Δηλαδή όπως λέμε Ολυμπιακός Παναθηναϊκός; :-D
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Tην Μ. Παρασκευή το απόγευμα μια ευσεβής (αλλά και ευτραφής) κυρία, στην προσπάθειά της να διέλθει σταυροειδώς κάτω από τον Επιτάφιο... σφήνωσε!

Καλά, σε σκαμπώ τον ακουμπάτε τον επιτάφιο; :D
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Την ώρα της εξόδου του Εσταυρωμένου και της απαγγελίας του "Σήμερον κρεμάται" απορία μικρού στη μαμά του: "Τον Χριστό τον κρέμασαν ή τον σταύρωσαν; ".....:eek:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
φώναξε την πυροσβεστική για τον απεγκλωβισμό;

Όχι βέβαια, τους επιτρόπους τι τους έχουμε; :D


Καλά, σε σκαμπώ τον ακουμπάτε τον επιτάφιο; :D

Όχι, αλλά άλλο είναι να περάσει από κάτω η Κατερίνα Λέχου και άλλο να περάσει από κάτω η Φρύνη Αρβανίτη! :D:D:D
 
Status
Not open for further replies.
Top